Střední třída kancelářských myší #1

aktualizováno 
Leváci mají často u top produktů v oblasti myší smůlu. Řešením je změna orientace nebo hledání těch myší, co dovolují práci i levé ruce. Pro tuto skupinu testujeme zástupce Microsoftu a Logitechu.

Microsoft Wireless Laser Mouse 5000

Balení, instalace

Laser Mouse 5000 je co do balení maličko odlišná od ostatních produktů Microsoftu. Není totiž vyvedena v červené, nýbrž v černé. Zřejmě má korespondovat s barvami samotné myši, a to se povedlo. Vnitřní uspořádání je vcelku povedené, nic by se při opatrném zacházení nemělo rozbít a Microsoft už se dávno začal snažit šetřit papírem ve svých baleních. Kromě myši je balení doplněno o dvojici AA baterií, bezdrátový přijímač, CD a manuál - naprosto standardní a postačující výbava.

Instalace je jako vždy velice primitivní. Microsoft apeluje na upřednostnění instalace ovladačů před připojením přijímače do USB. Ti, kteří už mají ovladače od tohoto výrobce nainstalované, tak ti již nemusí nic instalovat. Stačí zaměnit v ovladačích starou myš za novou a zbytečně se nezdržovat.

Bližší pohled, ergonomie, technologie

Úvodem musím říci, že tuto myš mohou používat jak praváci, tak i leváci, jež jsou výrobci periferií diskriminováni. Designově myš sedne oběma skupinám, z toho však plyne horší ergonomie. Zkrátka kompromisy jsou kompromisy.

Celkově se myš hodí jak pro majitele menších rukou, tak i pro ty s většími prackami. Můžeme za to poděkovat rozlehlejší základně myši v oblasti dlaně. Směrem ke konečkům prstů se myš ztenčuje a uvolňuje místo pro palec a prsty na druhé boční straně. Ty jsou ze zdrsněného poloprůhledného plastu, který je na dotek skutečně příjemný a přispívá k menšímu pocení. Tento plast se pak táhne po celé spodní straně. Zde musím upozornit na velice kvalitní zpracování. Nejedná se o žádný odfláknutý šunt, ale o kvalitní provedení, které lze jen pochválit.

Na každé straně najdeme po jednom doplňujícím a poměrně dlouhém tlačítku. To má jednu výbornou vlastnost – je krásně dostupné. Většinou totiž toto tlačítko bývá rozkouskováno na dvě menší. Tímto provedením jsme ochuzeni o dvě další tlačítka, ale zato si můžeme užívat pohodlné dostupnosti.

Svrchní lesklý plast s perleťovým efektem vypadá skvěle, je ovšem náročnější na údržbu. Budou se na něm usazovat ve větší míře stopy potu, mastné skvrny od prstů atd. V oblasti dvou hlavních tlačítek najdeme můstek, který je odděluje a zároveň uvolňuje prostor čtyřsměrnému kolečku. To má naprosto plynulý chod bez jakýchkoli drážek. V podstatě se dá říci, že se jedná o klasické kolečko z produkce Microsoftu, které známe z většiny jeho myší. Zvuk dvojice hlavních tlačítek je příjemně tlumený, přesně takový, jak jej známe z dob slavné éry IntelliMouse.

Jak jsem řekl, ergonomie tohoto modelu je na vysoké úrovni. Hlavní přednosti jsou ve variabilitě velikostí rukou uživatelů a v použití jak praváky, tak i leváky. Práce s touto myší nepřinášela ani po odpoledni stráveném u PC žádné známky namáhání ruky.

V myši pracuje laserový senzor s technologií High Definition, jehož rozlišení se rovná 1000 DPI. Tato technologie má za úkol činit kurzor mnohem přesnější, citlivější a plynulejší. Bohužel, v praxi to není o moc víc poznat v porovnání s modely konkurenčních výrobců bez jakékoli další technologie. Tím neříkám, že kvalita snímání je špatná, jen, že tolik propagovaná technologie High Definition by nemusela díky těmto výkonům být až tolik propagovaná.

Laserový senzor není umístěn v těžišti myši, ale pod pravákovým palcem. To je pro jemnou práci například v grafických editorech nevyhovující. Na spodní straně dále najdeme slot pro dvojici AA baterií dodávaných v balení a tlačítko „Connect“ pro komunikaci s bezdrátovým přijímačem pracujícím na frekvenci 27 MHz. To však stejně ve většině případů zůstane nevyužito, jelikož navázání komunikace probíhá zcela automaticky. Dosah je kvalitní ze vzdálenosti 3 – 4 m. Po překročení tohoto limitu se ztrácí signál. Doba odezvy je rovna 8 ms = 125 Hz. A nakonec tu máme čtveřici teflonů umístěných v rozích spodní strany myši.

Ovladače

S ovladači Microsoft IntelliPoint jsme se tu seznamovali už několikrát. Vytrhneme z nich jen to nejpodstatnější. Konfigurace všech tlačítek včetně kolečka je dnes samozřejmostí. Výpis možných akcí je v přiloženém screenshotu. Dále Microsoft umožňuje využívat u každého programu jiný profil s jinou konfigurací tlačítek. To je vcelku užitečná funkce. Dále pak nastavení rolování s možností sledování intenzity otáčení. Čím více točíte kolečkem, tím více se toho odroluje. Podobnou technologii používá i Logitech u MX Revolution. Užitečnou je i záložka „Wireless“, která informuje o celkovém stavu baterií a kvalitě signálu.

WLM 5000 ve zkratce
Rozhraní: USB; bezdrátové
Jak pro praváky, tak i leváky
Barva: černá
Materiál: plast
Senzor: laser s 1000 DPI
Záruka: 3 roky
Orientační cena: 951,- Kč s DPH ke dni 31. října 2007 na alza.cz

Závěrem

Wireless Laser Mouse 5000 je model, jehož cílový segment jsou kanceláře a domácnosti. Bezdrátové provedení dává ohromnou volnost, avšak rozměry velký přijímač nedovoluje používat myš například k notebooku. Zpracování a ergonomie jsou na vysoké úrovni, což přispívá k dalšímu komfortu. Na své si přijdou i leváci. Nezapomeňme zmínit tříletou záruku a výborný poměr cena/výkon. Nemohu si pomoci, ale tato myš má skutečně mnoho plusů a pramálo mínusů. Za chybku považuji jen špatně umístěný laserový senzor a ke hrám ji moc doporučit také nemohu kvůli době odezvy 8 ms. Jinak berte všemi dvaceti.

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu alza.cz.

Autor:
Témata: Notebook

Nejčtenější

Závislost na videohrách? Jen chyba rodičů, říká populární streamer Ninja

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Tyler Blevins, jeden z nejslavnějších hráčů na světě, vystupující pod přezdívkou Ninja, se svým vyjádřením na Twitteru...

Fallout 76 pokazil, co mohl. A kazit nepřestává

Fallout 76

Neúspěch Falloutu 76 není bohužel příliš velikým překvapením. Pojďte si s námi připomenout, co vše Bethesda udělala...

OBRAZEM: Podívejte se na ta nejhorší tetování inspirovaná videohrami

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí...

Tetování už dávno nenesou stigma sociální spodiny a stala se běžnou součástí naší kultury. Této módě se samozřejmě...

EA odstraňují ze svých her sportovce obviněné z násilí proti ženám

FIFA 19

Hvězda amerického fotbalu Kareem Hunt byl propuštěn z týmu Kansas City Chiefs kvůli fyzickému napadení mladé dívky....

Nejlepší hry roku 2018: nominujte své favority

Assassin’s Creed Odyssey

Závěr roku již tradičně patří anketě Hra roku. A protože je to čtenářská anketa, o tom, které hry se v hlasování na...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Velkolepý ceremoniál Game Awards odstartuje ankety o Hře roku

Josef Fares na předávání The Game Awards

Ceny Game Awards platí spolu s anketami D.I.C.E. a GDC za nejprestižnější hlasování o nejlepších hrách roku....

Hrajete někdy i za postavu opačného pohlaví, když máte na výběr?

Assassin's Creed Odyssey

V mnoha hrách nejsou hlavní hrdina nebo hrdinka dány. Pokud máte na výběr, hrajete někdy i za postavu opačného pohlaví?

Přenosná konzole, která se neprosadila. Nekrolog PlayStation Vita

PS Vita

Uvedení handheldu PlayStation Vita provázela nemalá očekávání. Nástupce populárního PSP se mohl pochlubit mnohem...

Najdete na iDNES.cz