Street Fighter Alpha Anthology

  12:00aktualizováno  11. července 3:37
Když se dnes něco nehonosí nápisem minimálně 3 in 1, tak si toho skoro ani nevšimneme. Tentokrát pro vás máme neodolatelnou nabídku – pět her v jedné. Tomu se prostě nedá odolat.

Street Fighter Alpha Anthology Je tu vůbec ještě někdo, kdo se v sérii 2D bojovek Street Fighter vyzná? Tady se prostě nenosí obyčejné číslo, které naznačí, o jaké pokračování jde. Ne, ne. To by bylo moc jednoduché. Lepší jsou přídomky, které zmatou i ty poslední, kteří si byli naprosto jistí, kolik pokračování Street Fighter má. Stačí jen uvést jeden z oficiálních titulů – Super Street Fighter II Turbo. V posledních letech jste se ale mohli spíše setkat (pokud pomineme hry, které přechází z 2D do 3D, které jsou označovány spojením EX) s těmi, které mají v názvu Zero nebo Alpha. Právě čtyři hry z této řady přináší Street Fighter Alpha Anthology a k nim přidává ještě jednu navíc, abyste neměli pocit, že je toho málo.

Změny mezi jednotlivými pokračováními ti, kteří nevidí hluboko do herního systému Street Fightera, příliš nezaznamenají.

Je to trošku zamotané (jak jinak), protože pokud dění kolem těchto bojovek trošku sledujete, tak víte, že řada Alpha má Street Fighter Alpha Anthology tři díly – Street Fighter Alpha, Street Fighter Alpha 2 a Street Fighter Alpha 3. Jenže Street Fighter Alpha Anthology nabízí pět her. Co se tu tedy děje? Nic tajemného. Najdete tu totiž ještě Street Fighter Alpha 2 Gold, který přidává několik postav navíc a příjemný bonus je i hra Super Gem Fighter MiniMix. Poslední zmíněná je vtipnou hříčkou, kdy bojujete s miniaturními postavami, které z nepřátel doslova vytřískávají drahé kameny. Během střetu nejsou zrovna čestní a rádi využijí záležitosti typu plamenomet a další trošku nefér pomůcky.

Veškeré zmíněné projekty vznikly mezi roky 1995 – 1997 a v rámci nostalgie nebyla jejich konverze nějak poznamenána možnostmi novodobých konzol. Protože jde spíše o dárek od Capcomu pro „historiky“, nemůžeme očekávat, že nás oslní vynikající grafika. Vše vypadá tak, jak si to někteří z nás z automatových verzí pamatují. Kreslené 2D ztvárnění, které logicky nemůžeme srovnávat s technickými šperky jako je Soul Calibur III a dalšími. Ale myslím si, že kdyby někdo konvertoval všechny klasické Street Fightery do 3D, asi by mnoho fanoušků skončilo s respirátorem na jednotce intenzivní péče. Street Fighter Alpha Anthology Jen si přiznejme, že dost často remaky legendárních her končí v tom lepším případě ve vodách průměru.

Nebudu vám lhát, přivyknout si staromilskému obrazovému pojetí chce nějaký ten čas. Když 99 % herního času trávíte u technicky dokonale vypilovaných her, a pak najednou uvidíte kreslenou Chun Li, budete na okamžik mimo. Ale za pár minut si zvyknete, a pochopíte, proč je Street Fighter tak oblíbený. Nejde ani tak o to, že by nabízel sto dvacet komb pro každého válečníka, to zrovna ne. Pravou silou Street Fightera je to, že každý z nich má své slabiny a silné stránky, které nejsou jen papírové, ale skutečně ovlivňují boj. Jde o známé – silný, ale pomalý, slabší, ale rychlá. Můžete si vybrat podle libosti, který styl vám vyhovuje. A nemusíte se bát toho, že některý z gigantických bojovníků vrazí vaší malé školačce pěstí a ona už se nezvedne. Rozdíly jsou sice patrné, ale ne tak definitivní, aby některé mlátiče vyřadily ze hry a učinily z nich postavy, které si nikdy nikdo nevezme. Nebudeme si lhát do kapsy, na vzhledu také záleží, takže to, kdo se stane vaším favoritem ovlivní i jeho image. Máme tu starobylé mistry bojových umění, obrovské svalovce, kostnaté jogíny, zdánlivě křehké dívky atd. Nikdo z nich ale Street Fighter Alpha Anthology neusiluje o to, aby vypadal reálně. Jejich ztvárnění je protknuto nadhledem, i když je pravda, že tu bojující pandu nebo dřevěný špalek nenajdete.

Není to hra pro ty, kteří doby vlády Street Fightera bojovkovému nebi nepamatují.

Street Fighter Alpha Anthology je určen hlavně pro fanoušky série, protože právě ti ocení ne tak očividné, ale přesto přítomné rozdíly mezi pokračováními. Hráč, který nemá s těmito bojovkami tolik zkušeností si prostě spustí poslední díl, protože ten je technicky nelépe zvládnutý a nabízí nejvíce postav, a je to. Ve fandovské komunitě je ale spousta těch, kteří milují díl první, těch, kteří by nemohli žít bez dílu druhého, ale nezapomeňme na ty, kteří neusnou bez pár hodin strávených u dílu třetího. Změny mezi jednotlivými pokračováními ti, kteří nevidí hluboko do herního systému Street Fightera, příliš nezaznamenají. Ale milovníci si ihned všimnou například toho, že se od prvního dílu změnil systém přehozů a podobné drobné vychytávky.

Street Fighter Alpha Anthology Bojový systém není složitý – tři údery, tři kopy. Slabý (ale rychlý), střední a silný (ale pomalejší) – to platí jak pro pěsti, tak nohy. Blok se provádí tím, že stisknete směrový kříž směrem od protivníka. Pokud hodláte druhého chytit a mrštit s ním o zem (nebo provést něco podobného), nezbývá než se k němu co nejvíce přiblížit a stisknout úder/kop (u Street Fighter Alpha 3 tisknete dvě tlačítka najednou). Je tu ještě i možnost vymanit se z úchopu. Máme tu i speciální údery, které se obvykle provádějí Capcomem oblíbenými čtvrt nebo půlkruhy a některým z útočných tlačítek. Za úder (ať váš nebo do vás) se plní i ukazatel energie, kterou užijete pro účinnější speciální útoky.

Film jen pro fanoušky

V roce 1994 se v kinech objevil film na motivy hry Street Fighter, který nepřekvapil kvalitou (řekněme si to na rovinu, pokud nejste zarytým fanouškem herní série, tak jste asi byli po shlédnutí filmu dost udivení), ale zajímavým obsazením. Hlavní role se ujal Jean-Claude Van Damme, Bisona si zahrál Raul Julia, Chun-Li ztvárnila Ming-Na a jako Cammy se představila australská zpěvačka s nejkrásnějším zadečkem Kylie Minogue. Jak bylo naznačeno, nejde rozhodně o žádný filmový šperk, ale na druhou stranu, viděli jsme i mnohem horší filmové adaptace počítačový her.

Street Fighter Alpha Anthology Většinu módů mají všechny díly společné, takže je tu možnost hrát proti počítači, zatrénovat si, otestovat se v Survivalu, zablbnout si se živým soupeřem (naneštěstí ne online) a pár dalších možností. Je tu i možnost navolit si i spoustu různých drobností během hraní – od obtížnosti až po rychlost. A nejde jen o kosmetické volby, pokud budete chtít, stane se ze souboje zběsile rychlá bitka, u které byste ocenili asi tak jedenáct prstů navíc.

Není to hra (hry) pro ty, kteří doby vlády Street Fightera bojovkovému nebi nepamatují. Ten, kdo vyrůstal na titulech jako Tekken nebo Virtua Fighter asi nebudete cítit sentiment, když uslyší legendární melodie a uvidí kultovní postavy ze série, která sice kralovala automatům a konzolím jako SNES, ale na novodobých přístrojích nikdy nadvládu nezískala. Street Fighter Alpha Anthology je dobrou investicí pro pamětníky, kteří rádi vzpomínají na

Klady a zápory

Plus Několik kvalitních her v jednom
Plus Stále zábavné
Plus Zvuky a hudba

Mínus Spíše jen pro fanoušky
Mínus Chybí on-line podpora

staré časy a mincovní herní automat se jim do bytu nevejde. Ostatní asi příliš neoslní. To ale nic neubírá na tom, že tento titul patří k nejlepším a nejpromyšlenějším 2D bojovkám vůbec. Ale je nová doba a nejen host vyhazuje vrchního, ale i klasické hry ustupují technicky vypilovaným záležitostem. Není ale na škodu občas si trošku zavzpomínat. A jsem si jistý, že takových, kteří to rádi udělají, bude určitě dost na to, aby Street Fighter Alpha Anthology nebyla poslední kolekcí klasických her, která se na trhu objeví.

Street Fighter Alpha Anthology
Výrobce/Vydavatel Capcom/Capcom
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 51 kB
Verdikt: Lahůdka pro pamětníky, zajímavý pohled do minulosti pro zvědavce. Kolekce klasických her za jednu cenu je dobrou investicí, pokud nelpíte na technické dokonalosti, ale na výborné hratelnosti.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:


Nejčtenější

Nový přídavek k českému Kingdom Come je po všech stránkách trapný

Kingdom Come: Milostné dobrodružství bodrého rytíře Pana Jana Ptáčka

Nejlepší česká hra posledních let ani napodruhé nedostala takový přídavek, jaký by si zasloužila. Milostné...

Poslední Tomb Raider je ve slevě a autoři za to čelí vlně kritiky

Shadow of the Tomb Raider

Ani ne dva měsíce po vydání je hra Shadow of the Tomb Raider ve slevové akci. Někteří hráči nemohou unést fakt, že ji...



Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...

Sedm nejtypičtějších výmluv chudáka hráče

Hráč na kokainu - ilustrační foto (Angry Gamer)

Za okny pomalu vychází slunce, na krku spousta povinností a rozechvělé prsty ospalého hráče se jen velmi neochotně...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Další z rubriky

RECENZE: Co říká na počítačové závody Dakar 18 skutečný závodník?

Počítačová hra Dakar 18

Tentokrát jsme ponechali recenzi na opravdových profesionálech. Co na ambiciózní simulátor Dakar 18 říká expert na...

RECENZE: Letošní FIFA sází na Ligu mistrů, jinak je vše při starém

FIFA 19

Zase o trochu lepší fotbal než v minulém roce, ale opět jistá pachuť z toho, že musíme platit plnou cenu za hrstku...

RECENZE: World of Warcraft vyostřil boj Hordy a Aliance - druhá část

World of Warcraft: Battle for Azeroth

V pořadí již sedmá expanze online hry na hrdiny World of Warcraft láká na válku mezi znepřátelenými frakcemi, ale i...



Najdete na iDNES.cz