Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Street Fighter X Tekken spojuje dvě legendy v jedné povedené hře

aktualizováno 
Znovu se střetávají dva světy a opět díky bojovce. Síly poměří postavy z her Tekken a Street Fighter.
85

Street Fighter X Tekken

Platforma: Xbox360
Výrobce: Capcom

  • Přístupné, ale propracované mechanismy
  • Spousta známých postav
  • Technické zpracování
  • Nevyváženost postav
  • Příběh neoslní

Zatím to vypadá na nejlepší bojovku, v níž se prolínají dva světy. Má k tomu všechny předpoklady.

Herní karta

Street Fighter X Tekken

Pokud se vás zeptáme, které bojovkové série znáte, hádáme, že nejčastější odpověď bude Mortal Kombat, Soul Calibur, Virtual Fighter, Tekken a Street Fighter.

A chytré hlavičky v Capcomu se rozhodly, že poslední dvě zmíněné mlátičky propojí v jedné hře. Ostatně s něčím podobným už mají letité zkušenosti, nedávno například zabodovaly s třetím dílem Marvel vs. Capcom.

Opět jim to vyšlo. Hra nesází jen na to, že operuje se dvěma proslulými jmény, ale přináší propracované, ale snadno přístupné herní mechanismy a povedené technické zpracování.

Mírným rozčarováním je příběh. Na Zemi dopadne podivný objekt ve tvaru krychle skrývající obrovskou sílu, a tak po něm logicky pasou různé organizace i jedinci. Na druhou stranu, je to bojovka a ne žádný epos.

Ihned po spuštění je jasné, že inspirací pro vizuální pojetí je Street Fighter a později zjistíte, že i herní principy byly přebrány především z této bojovky, respektive jejího čtvrtého dílu. Ale pokud jste spíše fanoušky Tekkena, není třeba truchlit, v přípravách je Tekken X Street Fighter, který potěší i vás.

Street Fighter X Tekken

Postavy jsou trojrozměrné, ale pohybovat se mohou pouze ve 2D. Tekkenisté asi budou na moment zmatení, jsou přece jen zvyklí pobíhat po trojrozměrných arénách, ale je to otázka pár minut. Mimo to, brzy si všimnou, že jsou přítomny i jim známé prvky, například z Tekken Tag Tournament.

Hráč si nevybírá jednu postavu, ale dvě. Ovšem zatímco u jiných titulů je zvykem, že vítězství je podmíněno poražením všech bojovníků z týmu, v tomto případě stačí, aby se dostal na nulu ukazatel zdraví jediného bijce z dua a kolo končí.

Vybízí to k určitému taktizování, zvažování, kdy je vhodné povolat druhého bojovníka. Nedá se spoléhat jen na jednoho, ale musíte se naučit ovládat oba, protože jen s jedním nevystačíte. Spolupráce dvou postav je nezbytná, mnoho kombinací úderů je založeno na jejich bleskovém střídán. Také Pandora mód operuje s týmem.

Street Fighter X Tekken

Ve chvíli, kdy má jeden z vašich bijců méně než čtvrtinu zdraví, lze ho obětovat a druhá postava díky tomu získá dočasné vylepšení schopností, což může zvrátit výsledek zápasu ve váš prospěch. Ale pozor, pokud nestihnete soupeře porazit v krátkém časovém limitu, postava zemře.

Je to zajímavý přídavek, ale je nutné hodně dobře si promyslet, jestli je vhodné taktiku použít, protože velmi snadno můžete "porazit" sami sebe.

Bojové mechanismy pracují s klasickým ovládacím schématem pro bojovky od Capcomu. Jinak řečeno, máte k dispozici tři různě silné údery pěstí a tři kopy. V případě postav z Tekkena je možné operovat se čtyřmi druhy útoků.

Součástí jsou speciální údery, které ale existují v různých variantách, respektive mají odlišnou účinnost, podle toho, kolik tlačítek pro útok použijete. V případě, že je jich více, je speciální útok silnější, ale dochází k využívání energie z takzvaného Cross Gauge, ukazatele, který se naplňuje během hraní.

Street Fighter X Tekken

Street Fighter X Tekken nabízí mnoho různých technik, ale je čistě na vás vybrat si ty, které vám vyhovují. Hra vás do ničeho netlačí. Do hraní se může pustit i začátečník, který nemá se žánrem velké zkušenosti a za pár minut se bez problémů naučí základní principy. Vyšší úroveň hraní už vyžaduje naučit se větší množství stylů.

Doporučujeme projít si tutoriál, který pomůže osvojit si různé vychytávky. Ty si můžete vyzkoušet i v tréninkovém módu, kde řežete protivníka hlava nehlava, aniž by vám kladl odpor.

Novinkou je Gem systém. Každá z postav má tři sloty pro gemy, které se dělí do dvou kategorií, a to Boost Gems a Assist Gems. Boost Gems dočasně vylepšují některé vlastnosti bojovníka s tím, že je nutné je aktivovat různými způsoby, jako je například několikanásobné použití úderu. Assist Gems jsou aktivní neustále a nabízejí například automatické blokování, ale v rámci vyváženosti hry s sebou nesou penalizace.

Street Fighter X Tekken

Gemy přidávají hraní další strategickou rovinu. Naštěstí nejsou až tak silné, aby narušily vyváženost hraní. I když si poskládáte svou trojici gemů, jak nejlépe umíte, neznamená to, že máte zajištěné automatické vítězství proti tomu, kdo nemá k dispozici tak efektní gemy.

Samozřejmě, existuje tu určité riziko, že ve výjimečných případech mohou gemy ovlivnit zápas o něco výrazněji, než by měly, ale nestává se to často. Problémem je spíše nevyváženost postav, kdy jsou některé výrazně silnější než jiné. Je to nešvar, kterým trpí spousta mlátiček, ale zamrzí to.

Kromě módu pro jednoho člověka a několika druhů tréninkových módů, je k dispozici i hra pro více lidí. Podporovány jsou takzvané Fight Request, výzva k zápasu i ve chvílích, kdy hrajete Arcade. K dispozici je i možnost, aby se dva živí hráči ujali obou postav v jednom týmu, a lze taktéž bojovat až ve čtyřech hráčích najednou tak, že se současně utkají dva páry.

Street Fighter X Tekken

Grafické zpracování je blízké Street Fighteru IV. Ve hře jsou komiksově stylizované pestrobarevné postavy, což je u některých borců z Tekkena dost nezvyk. Arény jsou detailní, neustále se v nich něco děje a v mnoha případech mají dvě úrovně. Dabing je povedený, ani na hudbě není co vytknout, technická stránka Street Fighter X Tekken je zvládnuta výtečně.

Kdo s koho?

Nabídka bojovník z obou světů je rozhodně zajímavá. Některá jména sice postrádáme, ale jsme spokojeni.

Street Fighter

Ken, Ryu, Cammy, Chun-Li, Guile, Abel, Dhalsim, Sagat, Rolento, Ibuki, Poison, Hugo, Rufus, Zangief, Vega, Balrog, Mr. Bison, Juri, Akuma, Sakura (nutno stáhnout), Blanka (nutno stáhnout), Guy (nutno stáhnout), Elena (nutno stáhnout), Dudley (nutno stáhnout), Cody (nutno stáhnout), 


Tekken

Nina, Kazuya, Lili, Asuka, Heihachi, Paul, Kuma, Xiaoyu, Law, Marduk, King, Hwoarang, Julia, Bob, Steve, Yoshimitsu, Raven, Jin, Ogre, Lars (nutno stáhnout), Bryan (nutno stáhnout), Alisa (nutno stáhnout), Christie (nutno stáhnout), Lei (nutno stáhnout), Jack-X (nutno stáhnout)

 

Postavy s dodatkem "nutno stáhnout" jsou obsaženy ve verzi PS Vita, u ostatních platforem jsou volitelným stažitelným obsahem.

Kromě výše zmíněných je možné stáhnout ještě Pac-Mana a Mega Mana. Dále jsou tu tři exkluzivní postavy pro PS Vita a Playstation 3, a to Cole, Kuro a Toro.

Napadá nás tak jediná otázka: kde je, kruci, Eddy Gordo?

Hra ale není úplně dokonalá. Subjektivně se jeví o něco pomalejší než Street Fighter IV. Důvodem je zřejmě větší důraz na taktizování s pomocí gemů, střídání partnerů v týmu a podobně, ale negativním důsledkem je o něco menší dynamika.

Fotogalerie

Občas se nám také zdálo, že ovládání nereaguje tak, jak by mělo, a je o něco méně citlivé, než bychom si přáli, především pokud jsme chtěli skákat do stran s pomocí analogové páčky.

Přesto jsme ale spokojeni s tím, jak propojení titulů Street Fighter a Tekken dopadlo. Hraje se velmi dobře, sází i na propracovanější strategii, než jen mlať ho hlava nehlava, herní principy jsou přístupné, ale skrývají velkou hloubku. A nové přídavky, jako je Pandora mód a Gem systém jsou implementovány povedeně. Jsme tedy moc zvědaví, jak dopadne Tekken X Street Fighter, protože bratříček moc příjemně překvapil.

Aktuálně jsou dostupné verze pro Playstation 3, PS Vita a Xbox 360, během května se objeví i PC verze.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

67 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 58 čtenářůNejčtenější

Huang Wenbin při návštěvě fotbalového klubu Runcorn Linnets.
Fanoušek cestoval přes půl světa, aby poznal oblíbený tým z fotbalové hry

Čínský fanoušek cestoval více než 10 tisíc kilometrů ze své domoviny, aby mohl navštívit klub hrající až devátou nejvyšší fotbalovou ligu v Británii.  celý článek

Legacy of Kain
Bude nová hra ze série Legacy of Kain? Vývojáři něco naznačují

Majitelé práv na dlouho opuštěnou značku Legacy of Kain začali na sociální síti sdílet obrázky upíra Raziela. Mohlo by to znamenat nový díl?  celý článek

Star Wars Battlefront II
Příběh nového Star Wars Battlefront 2 prý zvládnete za pět hodin

Kampaň pro jednoho hráče bude sice intenzivní, ale také velice krátká. Podle producenta hry Davida Robillarda její dohrání zabere něco mezi pěti až sedmi...  celý článek

Grand Theft Auto Online
Rockstar vysvětlil, proč GTA 5 nedostalo žádné příběhové přídavky

Navzdory všem očekáváním nedostalo Grand Theft Auto 5 žádný příběhový přídavek a veškerá podpora autorů se soustředila pouze na on-line složku. Znamená to, že...  celý článek

Hry z Xboxu, které fungují na Xboxu One
Třináct her z původního Xboxu lze nyní hrát na Xboxu One. A vypadají lépe

Od dnešního dne je možné na Xboxu One hrát třináct her, které vyšly na původní Xbox. Všechny běží v rozlišení 1080p, mají lepší snímkování a nahrávací časy.   celý článek

Další z rubriky

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
Hellblade je dokonalá simulace šílenství, kde vítězí forma nad obsahem

Netrpělivě očekávaná hra Hellblade klame tělem. Místo akční a brutální hratelnosti přináší spíše přemýšlivou návštěvu do hlavy člověka postiženého duševní...  celý článek

Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Hearthstone: Knights of the Frozen Throne patří k těm nejzábavnějším expanzím

Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.