Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střet dvou světů: on-line hry na západě upadají, na východě kvetou

aktualizováno 
Měsíční předplatné to má oficiálně spočítané, prohrává s Facebookem a korejským přístupem.

World of WarCraft

Trend, kterým žijí on-line hry na hrdiny poslední rok, nelze přehlédnout. Fenomén "bezplatného" hraní se šíří jako lavina a zasáhl už v podstatě všechny populární on-line hry. S jedinou výjimkou, jíž zůstává World of Warcraft.

Naposledy před 14 dny oznámilo Sony, že bez nutnosti platit pravidelné měsíční poplatky zpřístupní svou hru EverQuest II (informace na Bonuswebu).

Tečku za starými pořádky udělala studie Svět MMORPG: příběh dvou světů, kterou vypracoval analytik společnosti Strategy Analytics. Podle studie tržby z tradičních on-line her klesají, zatímco asijské hry bez měsíčních poplatků generují větší obrat i zisky.

"Na rozdíl od zpomalujícího západního trhu roste asijský trh s MMO (massive multiplayer on-line) hrami dramaticky od roku 2007 díky úspěšnému obchodnímu modelu založenému na prodeji virtuálních předmětů," shrnul hlavní zjištění studie její autor Jia Wu.

Za rok 2009 utratili hráči po celém světě za on-line hraní na hrdiny přibližně 5 miliard dolarů (100 miliard korun). To je ale pouze jedna dvanáctina celkového obratu herního průmyslu: jeho drtivá většina se odehrává na herních konzolích.

Oproti roku 2008 to znamená nárůst o 17 procent. Většinu růstu má na svědomí záplava jednoduchých her z Asie, které sází na bitvy hráčů proti sobě s omezenou možností interakce mezi hráči a jednodušší grafikou ve srovnání s tím, co pokládáme za západní standard.

Západní svět naopak téměř stagnuje. Na vině je i rozmach sociálního hraní, které je méně náročné na čas a zábavu nabízí s mnohem menšími nároky na výkon počítače i obsah peněženky příležitostných hráčů. V čele západního i globálního trhu nicméně zůstává osamělý Blizzard se svým hitem World of Warcraft, nejlukrativnější hrou historie. Blizzard s jedinou hrou inkasuje více než pětinu všech peněz, které hráči za svou on-line vášeň utratí.

World of WarCraft: Cataclysm

Blizzard je tak ztělesněním přísloví o výjimce, která potvrzuje pravidlo. A dominantní role Blizazrdu koncem roku ještě mírně vzroste s příchodem očekávaného datadisku Cataclysm, který má přepracovat a osvěžit celý herní svět tak, aby přilákal zpět co nejvíce bývalých hráčů.

Díky potenciálu Cataclysmatu má být World of Warcraft jedním z pilířů dalšího růstu on-line her v následujících letech. S trochou štěstí se k němu přidá i konkurenční Star Wars: The Old Republic od Bioware.

Nejblíže vlivu a příjmům Blizzardu je čínský Netease se čtrnáctiprocentním podílem na trhu, následuje další čínská firma Shanda s podílem 12 procent. Až za Blizzardem a čínskými giganty jsou korejské firmy jako Nexon nebo NCSoft, který je se střídavými úspěchy aktivní i na západě.

Rozvoj mikroplateb v hrách bez měsíčních poplatků, placená rozšíření pro úspěšné hry v čele s World of Warcraft pak mají přispět k tomu, že letos vzroste globální trh s on-line hraním o miliardu na 6 miliard. Koncem roku 2014 by pak měli provozovatelé on-line her získat z kapes hráčů až 8 miliard dolarů.

Drtivá většina těchto peněz půjde z jednorázových plateb za předměty nebo přístup k novému obsahu, podíl předplatného má i nadále klesat. A jinak to asi být nemůže. On-line hry na hrdiny s tradičním předplatným buď přecházejí na nový obchodní model bez předplatného, nebo končí svůj provoz.

Hra Chronicles of Spellborn v rozpětí jediného roku zvládla oboje: nejprve po krachu tvůrců přešla na bezplatný model, aby koncem srpna tohoto roku kompletně zavřela vrátka.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...

KOMENTÁŘ: Genialita příběhu NieR: Automata rok poté

NieR: Automata

Desátého března tomu byl přesně rok, co majitelé herních PC a Playstationu 4 dostali originálně pojatou japonskou akci...

Vylepšete si zážitek z Kingdom Come těmi nejlepšími uživatelskými mody

Kingdom Come: Deliverance mody

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je venku teprve 14 dnů, ale už pro ni existuje řada modifikací, které vám...Najdete na iDNES.cz