Sudden Strike II - první dojmy

  • 81
Po dlouhé době se na světlo boží konečně dostává chorobně očekávané pokračování skvělé realtimové strategie Sudden Strike, která na konci roku 2000 úspěšně eliminovala spoustu milovníků tohoto žánru. Pokud se mezi takové hráče řadíte, pojďte se nyní společně s námi podívat, jak slavný Sudden Strike II na první pohled vypadá.
Sudden Strike 2

Každý trochu zkušený hráč ví, že o tom, zda je hra dobrá, či ne, nerozhodují jednotlivé faktory, jako jsou grafika, rozlehlost, detailnost, příběh, ale že všechny části musí být dokonale sladěny, protože jedině pak se může hra stát dokonalou. Ovšem kdo kdy viděl něco zcela dokonalého? Snad kromě mojí babičky nic dokonalého neexistuje. :-) Takže nám nezbude nic jiného, než se spokojit s těmi téměř dokonalými. Mezi ně se zcela jistě řadí i Sudden Strike. Realtime strategie z druhé světové války, která si své fanoušky získala především svou dokonale historickou přesností. Každý človíček odpovídal určitému typu vojáků, které jste mohli vidět v dokumentárních filmech, jak brázdí Atlantik na bojových člunech, či kopou zákopy před Stalingradem. Dokonce vše šlo tak daleko, že vaši muži měli i omezenou zásobu nábojů, a tak vám přibyla další starost, stejná jakou mají generálové ve velitelském štábu. Protože jak známo, voják bez nábojů je jako ženská bez..., která neumí vařit.

Ale i v Sudden Strike (dále jen SS 1) se našlo pár chybiček. A protože tvůrci z Německé společnosti CDV to tak nechtěli nechat být, rozhodli se, že vytvoří další díl, který tentokráte bude skutečně dokonalý. Jestli se jim to opravdu povede, posoudíme až příští týden v recenzi, ale již Sudden Strike 2 nyní si Sudden Strike II trochu proklepneme (pro vás tu máme alespoň hratelnou demoverzi).

Tak nejprve se koukneme, co je nového. Rozšíření se především dočkal počet kampaní a tím pádem stran, za které si v kampaních zahrajete. V SS 1 jste si zabojovali jak za západní spojence a Rudou armádu, tak za vojska Německa. Hra se pak dočkala datadisku, kde jste již hráli zvlášť za Američany a zvlášť za Brity. V SS 2 jsou tyto strany zachovány (Němci, Britové, SSSR a USA) a nově se do konfliktu připojilo Japonsko. To s sebou také přináší další prostředí - Tichomoří. Kromě kampaní hra pochopitelně nabízí i mise jednotlivé. Vzhledem k tomu, že je k ní přiložen i editor, bude nových map brzy plný internet. Samozřejmostí je dnes přítomnost multiplayeru (až pro 8 hráčů). Zahrát si budete moci jak přes místní síť, tak i přes internet. Novinkou je však změna obtížnosti. To je sice u dalších her samozřejmostí, ale v jedničce byste tuhle volbu hledali zcela marně. SS 2 by se tak měl otevřít širší hráčské základně, ale přesto nečekejte, že na "easy" budete Sudden Strike 2běhat s vojáky po mapě a bezmyšlenkovitě kosit řady nepřátel. Ne, ne, tahle hra je o něčem úplně jiném. Však tím si také získala své příznivce.

Minulý díl byl kritizován za nepřítomnost bojů na vodě a ve vzduchu. V SS 2 se konečně dočkáte plně ovladatelných lodí, jež budou převážet vaše jednotky na méně chráněné části pobřeží, odkud bude snadnější obsadit důležitá místa, a samozřejmě se tu najdou také bojová plavidla. Letadla nyní mohou přistávat na letištích. Kromě bombardérů a malých útočných letadel budete mít k dispozici také přepravní letouny, což je pochopitelně nemalá strategická výhoda. Ovšem pokud má letadlo přistát, potřebuje již zmíněné letiště, a to letiště bez kráterů. Proto mají opravárenské a zásobovací vozy novou funkci. Kromě stavění pontonových mostů, budování zátarasů a podobných činností se budete starat i o letiště, a dokonce i o koleje. Ano, tušíte správně, budete moci využívat i vlaky. Nejen, že je na ně možno nakládat náklad i vojáky, mohou převážet i dalekonosná děla, která vám v těžké situaci velice pomohou. Vlaky se pohybují po kolejích velice rychle a jsou o to důležitější. Rovněž můžete jednotlivé vagóny odpojit a zanechat je, kde se vám zamane. Ale pozor na své jednotky. Stejně tak jako Tatra nezná bratra, ani rozjetý vlak není o Sudden Strike 2nic méně destruktivní. Bohužel, po nárazu do tanku vlak zůstane v klidu na kolejích. Tank ovšem takové štěstí mít nebude.

Po válečných pláních, jež mohou být jak rozkvetlými loukami, tak zasněženými pláněmi, bičovanými deštěm i vánicí, se bude prohánět na padesát nových typů vojáků, přičemž počasí bude mít také vliv na dohled. Mezi válečníky se, podobně jako v SS 1, objeví také velitelé, kteří dokáží zvýšit morálku ostatním jednotkám. I voják s těžkým kulometem totiž může, ve chvíli napadení či obklíčení, zpanikařit a vzít nohy na ramena. Ekvivalentem k vlivu morálky na výkon pěšáků je poškození techniky. Pokud bude tank vážně poškozen, může mu přestat fungovat kanón či motor. Pak přicházejí opět na řadu opraváři, aby vše dali do pořádku.

Přidány byly také nové dovednosti jednotek. Tak například konečně můžete pokládat protipěchotní miny, které z nepřátelských vojáků, a při troše neopatrnosti i z vašich, udělají sekanou. Každá pěší jednotka se může plazit, což se odrazí nejen na tom, že bude méně nápadná a hůře se do ní strefí nepřítel, ale na druhou stranu méně uvidí a pochopitelně se sníží i její rychlost. Něco podobného je Sudden Strike 2možné také u tanků. Zde můžete posadit člena posádky na tank - budete mít větší dohled, ale pozor na snipery.

Tak jako ve skutečnosti, i v SS je tou nejdůležitější součástí armády člověk. Žádná technická hračka, alespoň v období druhé světové války, není k ničemu bez obsluhy. Náklaďák, stejně jako tank potřebují řidiče, ten navíc k obsluze zbraní vyžaduje dalšího vojáka, letadlo chce pilota, loď kapitána, artilerie střelce. To s sebou přináší řadu nevýhod i výhod. Stejné požadavky má totiž i technika nepřítele a jeden šikovný sniper vám může snadno ulehčit od dalekonosné artilerie dvěma ranami do hlav chlapců, obsluhujících tuhle smrtící zbraň. Tak se dá pochopitelně i získat kolemjedoucí náklaďák. K obsluze některých strojů slouží speciální jednotka, jednoduše nazvaná posádka.

Před každou misí vás čeká přehledný brífink, ve kterém se postupně dozvíte o všech úkolech, které vás v dané misi čekají. A věřte, že náplň bude velmi pestrá. Dočkáte se velkých tažení se stovkami jednotek (na mapě jich může být přes tisíc), průniků s pár vojáky, čekají vás úkoly, jako jsou osvobození vězňů, krádež letadel, obsazení železnice, obrana vesnice... Každá mise je ovšem jiná nejen svými Sudden Strike 2úkoly (přeci jen bude převažovat prosté dobyj, zachraň, znič), ale především složením vašeho vojska. Jinak se bude hrát s pěti těžkými tanky a jinak s dvaceti vojáky. Díky obrovskému množství jednotek, různých prostředí, opevnění, přístupu k nepříteli a úkolům, bude každá mise alespoň trochu jiná.

Pohled na vaši armádu v akci je jak dívat se na historické záběry, jen je to barevně. Pokud chcete splnit zadané úkoly, budete muset pořádně přemýšlet. Krok za krokem. Každý výstřel je důležitý. Někdy stačí trocha strategického myšlení a zdánlivě neřešitelná situace je náhle jasná. Ovšem dosti často tohoto přemýšlení bude potřeba mnohem více. Některé mise jsou opravdu tuhé. Základní taktikou je zabít jednou jednotkou co nejvíce těch na druhé straně, logicky. Důležité je také obsadit strategická místa a zlikvidovat nejničivější zbraně dříve, než budou použity proti vám. Před velkou armádou vyšlete malou skupinku s dvěma odstřelovači, vyřadíte nepřátelské kanóny na blízkém kopci a obsadíte je svými lidmi. Položíte několik min na blízký most a své vojáky budete stále držet v bezpečí hustých lesů. Při troše štěstí a několikrát použité funkci load dokážete vše. Důležitým faktorem je také zajištěné území. Čím vetší část máte pod kontrolou, Sudden Strike 2tím více dostanete posil (výsadek, přijede vlak...). Pochopitelně výhodné je také plnit některé postranní úkoly, které vám dají opět nějakou výhodu.

V zásadě je tedy RTS Sudden Strike II svému staršímu bráchovi velmi podobná. Však proč také měnit něco, co lidé tolik milovali. Obecně druhé díly jakýchkoliv her jsou v podstatě jen velkým datadiskem. To však nemění nic na tom, že tu máme další skvělý titul. Stejně jako jednička, je i dvojka velmi laskavá k výkonu počítačů. Nebude vyžadovat ani třetinu toho, co většina dnešních titulů. Pentium II 333 MHz s 64 MB RAM již dnes v hardwarových požadavcích v podstatě jinde nenajdete. Grafika je však velice pěkná a detailní. Zvláště prostředí a vozidla jsou zvládnuta na jedničku. Trochu hůře jsou na tom pěšáci - přeci jen kvůli přehlednosti je hra brána z velké výšky a na pětimilimetrového panáčka moc detailů nenarvete. Přesto však při troše snahy poznáte, jaká jednotka právě proběhla okolo vašeho tanku. Grafika je samozřejmě stále 2D, nic jiného bychom pochopitelně ani nechtěli.

Tak tedy, začněte šetřit, protože nechat si ujít tento titul, by byla věčná škoda.


Témata: hračky, napadení, Vlak