Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Suikoden V – náhlé zlepšení

  12:00aktualizováno  16. října 1:04
Po taktickém odklonu ze zaběhlých kolejí se Suikoden vrací tak, jak ho známe. Pomůže zvednout hlavu z prachu návrat ke kořenům? Nebo snad oldschool prvky definitivně srazí Suikodenu vaz?

Suikoden V Další Suikoden je tu. V pořadí už pátý díl série, která začala už v dřevních dobách PSOne, to ale s potenciálními zákazníky nebude mít jednoduché. Final Fantasy XII už vystrkuje růžky, a je zcela jasné, že se na tuto křišťálovou kuličku nabalí obrovský počet hráčů, a to nejen těch, pro které je RPG oním protěžovaným žánrem. Za špatnou situaci si může Konami tak nějak samo, protože předchůdce s pořadovým číslem 4 ani náhodou nedosahoval kvalit nastavených předešlými díly, ba co víc, Suikoden 4 by se dal považovat za takové menší maňáskové fiasko. Ani Suikoden Tactics, který vyšel mezi čtvrtým a právě aktuálním dílem, nebyl jistou střelou do černého. Zkrátka, Suikoden 5 se musí sakra snažit, aby nás přesvědčil, že z popela úspěšné a oblíbené RPG série vzešel alespoň hbitý sokolík.

Od prvního okamžiku je jasné, že vizuální ztvárnění hry je zatím nejlepší, co Suikoden doposud předvedl.

Suikoden V První hodiny hraní (podotýkám hodiny) budete mít spíše pocit, že máte co dělat s šedivým, třepetajícím se vrabčáčkem, který se tak tak drží před pádem do stejného kontejneru, ve kterém už úspěšně hnije čtvrtý díl. Seznamování s místními reáliemi a kulisami příběhu trvá tak dlouho, až by se mohlo zdát, že lepší to prostě být nemůže.

Suikoden opět přichází se vším, co bylo vždy pro tuto značku specifické. Tam, kde má Final Fantasy své chocoby, summony a moogly, Suikoden nabízí klasicky 108 hratelných postav, runy a zařizování obydlíčka. Pátý díl se také tak nějak poohlédl za svou minulostí a má určitou návaznost na Suikoden 2. Ovšem jen tak, aby to fandy série potěšilo, ale nijak neobtěžovalo hráče, kteří se Suikodenem nemají žádné zkušenosti. Důležité je to, že S5 oproti minulému dílu nabízí mnohem komplexnější a zajímavější příběh, ve kterém samozřejmě nemohou nehrát jednu z hlavních rolí runy. A co víc, hlavní linie hry je zkomponovaná tak dobře, že když přijde na řadu zvrat, či nějaká ta kudla v zádech, nejspíše to opravdu nebudete čekat. Ale to by byla sama o sobě jen půlka Suikoden V úspěchu, kdyby nebylo uvěřitelných a zajímavých postav. A Suikoden 5 má velice blízko k tomu, aby se dalo tvrdit, že disponuje vším. Zkrátka, pokuste se obrnit trpělivostí a tím vysloveně nudným začátkem se prokousejte. Byla by škoda, kdybyste nad hrou zlomili hůl a přišli kvůli tomu o příjemný herní zážitek.

Obtížnost Army Battles by klidně snesla vyšší laťku, ovšem to by se dalo říci i o samotném Suikodenu 5.

Od prvního okamžiku je jasné, že vizuální ztvárnění hry je zatím nejlepší, co Suikoden doposud předvedl, i když je pořád setsakramentsky znát, že rozpočet má Konami nastavený někde jinde než Square Enix s FF nebo Namco s Xenosagou. Modely postav a jejich motion-capture je na hony vzdálen prkeným loutkám z S4 a jediné, co by se v tomto směru dalo vytknout, je kolísavá kvalita dabingu. Také prostředí, ve kterém se pohybujete, má hlavu a patu, některá, až gigantická města mají zajímavou architekturu a už to nejsou jen domečky Suikoden V seskupené na jednom místě, ovšem postrádali jsme pocit živoucího nebo dýchajícího světa. Stále v nás obrovské katedrály vyvolávají spíše pocit kulisy než mohutné majestátní budovy. A když jsme u těch kostelů, tak studené chrámy a paláce obklopené statickými NPC nejsou tím nejlepším krokem, jak vytvořit správnou atmosféru fantasy světa. Zmínit se musí i docela časté několikasekundové loadingy, nacházející se úplně všude – přechod z jedné části mapy na druhou, zahájení souboje, vyhodnocení souboje.

Kořením RPG je soubojový systém, a nikoho asi nepřekvapí, že i tentokrát v Konami vsadili na jistotu a servírují nám ho po náhodných dávkách. O tom, že tento způsob nás spíše prudí, než aby v nás vzbuzoval nějaké vysloveně kladné emoce netřeba mluvit, ale na druhou stranu musíme přiznat, že šestičlenná bojová skupinka má něco do sebe, a že si s ní lze docela vyhrát (na to si ale počkáte, protože trvá hodiny než se dostanete do prvního dungeonu). Co se týče konkrétních specifik, máte možnost aktivně definovat pozici každé postavy na bojišti, a tím ovlivnit nejen dosah jejich zbraní, ale také i upravit statistiku vlastností. Suikoden V Stars of Destiny (108 hratelných postav) tak dostává mnohem většího užitku než posledně a je to i tím, že postavy můžou spolu vytvářet útočná komba, bez ohledu na to, jaký vztah mají mezi sebou (tak, jak to bylo v Suikoden 3). Tím se otevírají větší možnosti ke kombinacím a způsobu vedení boje a i když vám bude chvíli trvat, než se s tímto systémem plně sžijete, svou cestu a styl si určitě najdete. Samozřejmě, každá z postav je plně definovatelná, k dispozici jsou dva sloty na speciální schopnosti a vyhrajete si s i runami. Kromě toho hra nabízí i obvyklý Duel – bitky jeden na jednoho s pozměněnými pravidly a tzv. Army Battle, které probíhají v reálném čase. Zatímco duely vyžadují rychlé reakce a postřeh, Army Battles lehce procvičí vaše strategické myšlení a cit pro kombinaci. Budete totiž ovládat několik jednotek naráz - od lučištníků přes jízdu až po bojové lodě. Obtížnost Army Battles by klidně snesla vyšší laťku, ovšem to by se dalo říci i o samotném Suikodenu 5, kdy hlavně první polovina hry je docela snadná a až druhá půlka vás přinutí podívat se pořádně na všechna nastavení, která hra nabízí.

JRPG na Playstation 2

Jen několik málo měsíců nás dělí od launche PlayStation 3 a my musíme potvrdit, že vysoký standard JRPG, který odstartovala PSOne se svým kultovním a božským Final Fantasy VII nedokázala PS2 udržet. Za těch dlouhých šest let existence PS2 máme v nabídce elitních vysokorozpočtových RPG pouze FFX, kontroverzní FFX-2 a Xenosagu s kvalitou sestupné tendence. Snad nám Square zlepší chuť s FFXII. Na rozloučenou.

Klady a zápory

Plus Návrat ke kořenům
Plus Příjemný soundtrack
Plus Konečně Suikoden
Plus Postavy a příběh

Mínus Náhodné souboje
Mínus Pomalý začátek
Mínus Slabší grafika

Co říct závěrem? Asi to, že přes veškeré svoje nedostatky (rozvláčný začátek, občasná zpomalení, loading, absence 480p) nechá vyniknout to, co jsme měli na Suikodenu rádi. Ať je to Stars of Destiny, minihry, chytlavý příběh nebo uvěřitelný svět. Zvuky a hudba nikoho urazit nemůžou, ba co víc, soundtrack je docela chytlavý. Ale jak už jsme předeslali na začátku recenze, Suikoden 5 to nebude mít jednoduché, a to i přes to, že je po všech stránkách nepoměrně kvalitnější, než předchozí díl. Square Enix se už co nevidět vytáhne se svou FFXII a tomu Suikoden 5 bude pramalou konkurencí. Takže, jak už to bývá, pokud jste JRPG nadšenci, nemusíte se dvakrát rozmýšlet a S5 si pořiďte, nebudete litovat. A vám ostatním, kterým stačí jedno PRG do roka radíme počkat několik týdnů do evropského launche Final Fantasy XII.

Suikoden V
Výrobce/Vydavatel Konami/Konami
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 20 kB
Verdikt: Nejlepší Suikoden na PS2.
Hodnocení: 78% (info)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...Najdete na iDNES.cz