Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Super Mario 64 DS

  12:00aktualizováno  15. března 5:07
V pátek se do našich obchodů dostala nová konzole od Nintenda, přičemž jsme o víkendu nelenili a s plnou vervou se vrhli na recenze prvních titulů. A čím jiným začít než hrou s maskotem této firmy?

Super Mario 64 DS Kdo odhadoval, že se mezi prvními hrami na nový herní handheld Nintendo DS objeví legendární postavička Mario, může si gratulovat k velmi přesnému odhadu situace. Nicméně jedním dechem ještě dodejme, že se nejedná o vyloženě novou hru, ale port ze staré konzole Nintendo 64. Super Mario 64 tehdy slavil téměř absolutní úspěch, přičemž mnohými byl pokládán za jednu z nejlepších arkád vůbec. Samozřejmě, že se nejedná o port tak říkajíc „jedna ku jedné“, ale dočkáme se zde i jistých rozšíření a vylepšení, ale základní myšlenka zůstala prakticky nezměněna. Nintendo to tedy zkouší cestou, že co fungovalo kdysi, zabere i dnes. Vedle nového obsahu zařadilo hru více hráčů a mraky meziher, které velmi dobře demonstrují technické vymoženosti Nintenda DS.

Než se pustíme do samotného hraní, či spíše prvního nesmělého seznamování s ovládáním, dozvíme se něco více o našem snažení. Princezna upekla dort, a tak pozvala Maria, včetně doprovodu Waria a Luigiho, na svůj zámek. Když se však dlouho nevracejí zpět, rozhodne se dráček Yoshi celou situaci prozkoumat. Zjišťuje, že princezna – a asi i jeho přátelé – Super Mario 64 DS jsou uzamčeni v obrazech. Nezbývá tak, než postupně prozkoumat každý z obrazů a sesbírat hvězdy, které odemykají další prostředí, čímž fakticky známe náplň celé hry.

Velmi záleží na dokonalém zvládnutí postaviček, které často doskakují na malé plošinky či soupeří s časem.

Hra začíná tím, že otevřeme vstupní bránu do zámku, za níž nás čeká hromada zamčených dveří. Jejich otevření je podmíněno tím, kolik hvězd jsme již sesbírali, proto asi nikoho nepřekvapí, že na začátku se příliš nikam nepodíváme. První úroveň stejně vesměs slouží k seznámení s ovládáním, poněvadž postavy toho dokáží opravdu hodně a nutno podotknout, že později se bez bravurního zvládnutí všech postav neobejdeme. Každá se totiž hodí pro jiný typ situací, ovšem pokud máme jmenovat tu nejvyváženější postavu, vítězí klasik Mario. Pro představu tu máme plížení se podél zdí, trojskok, drtivé dopady, potápění, šplhání, ručkování, plachtění a tak by se dalo ještě chvilku pokračovat.

Super Mario 64 DS Výše zmíněným činnostem podléhá i komplexní design úrovní, v němž jde hlavně o pohyblivé plošinky, propadající se podlahy či nepřátele, kdy jediná chybka může znamenat propad na začátek úrovně. Někdy není tak zle a zbrklý skok či zoufale nepovedený únik před nepřítelem dopadne ještě dobře, poněvadž si zopakujeme jen kratší část úseku. Skvělé nám přijde, že není vždy vyloženě stanovena jedna cesta, ale vše řešíme v rámci komplexu, nikoliv úseku z bodu A do bodu B. Kamenem úrazu se může stát obtížnost, která již tehdy působila mnohým potíže a i dnes, kdy se navíc obecně ve hrách - díky cílovému širšímu spektru hráčů - snižují nároky, převyšuje průměrné hodnoty. Velmi záleží na dokonalém zvládnutí postaviček, které často doskakují na malé plošinky či soupeří s časem, když musejí přeskákat daný úsek dříve než se vymáčkne daný spínač, kterým plošinky aktivovaly.

Mini-hry

Pokud se hráči povede pochytat všechny králíky ve hře, zpřístupní se mu celkově 36 rozličných hříček dosti rozdílných kvalit.

Má mě rád?
V podstatě se nejedná o regulérní hříčku, ale jakéhosi poradce v lásce á la Nintendo. Na horním displeji sedí dráček, na dolním otrháváme kytku. Postupným otrháváním lístečků zjišťujeme, zda-li nás daná osoba má, nebo nemá ráda. Od této chvíle se v redakci neradíme s nikým jiným!

Prak
Jde o skvělou kombinaci využití obou displejů a dotykového pera. Ve spodní části stylusem natahujeme prak a zaměřujeme bomby, které na nás dopadávají z létající lodi ve vrchní části.

Skořápky
Kdo z nás si je nepamatuje. Postávali u východů z metra, schovávali papírek pod jeden ze tří kalíšků a nabízeli možnost výdělku – stačilo ukázat, kde se po zamíchání kalíšků papírek ukrývá. V herní podobě nehledáme papírek, ale dráčka. A co teprve, když jsou dva!

Pexeso
S obdobou hledání dvou stejných obrázků se setkáme hned několikrát. Zajímavá nám přijde mezihra, kdy se nemáme pamatovat obrázek, ale zvuky.

Super Mario 64 DS Po stránce technického zpracování vypadá 3D prostředí hry velmi dobře. Nedosahuje sice kvalit konkurenčního SONY PSP, nicméně oproti 3D grafice jak ji zvládal GameBoy Advance jde o jednoznačný krok kupředu. Vlastní hra probíhá na horním displeji, ten spodní zobrazuje pouze mapu. Nicméně díky tomu, že jde o displej dotykový, si snadno přes palce nastavujeme natočení kamery. Kromě manuálu herní principy osvětlují i informační tabulky rozeseté po úrovních.

Do celkového hodnocení si nutně zaslouží započítat další zajímavý herní prvek, konkrétněji tedy 36 mini-her.

V poslední době se i na handheldech do popředí tlačí hra více hráčů. Ta se dala praktikovat u některých her už i na GBA, ale přiznejme si, že propojování pomocí kabelu nebylo zrovna ideální (a bezdrátový adaptér není zrovna dlouhé roky starou Super Mario 64 DS záležitostí). Nintendo DS proto nabízí klasické připojení přes bezdrátovou síť, zkrátka jen stačí, aby v dosahu seděl někdo, kdo vlastní přístroj i hru. Utkat se naráz mohou až čtyři hráči, kteří pobíhají po daném prostředí a snaží se první sebrat hvězdičku. Loni jsem tím zabil na E3 pěkných pár minut, čili můžu jen doporučit, ovšem otázkou zůstává, jak lehce v našich končinách seženete stejně vybaveného protihráče.

Do celkového hodnocení si nutně zaslouží započítat další zajímavý herní prvek, konkrétněji tedy 36 mini-her. Na začátku jich máme zpřístupněných pouze 8, nicméně pochytáním hbitých králíků si postupně zpřístupníme další. Popis některých miniher hledejte v tabulce u článku. Celkově je Super Mario 64 DS povedeným portem, jenž potěší jak fandy Maria, tak vyložené příznivce hopsaček. Na druhou stranu nám ale malinko vadila vyšší obtížnost, přičemž hra sama o sobě nepřináší v podstatě nic nového. Na výsledném hodnocení se tak pozitivně projevila především přítomnost mini-her a ani hra více hráčů není od věci.

Super Mario 64 DS
Výrobce/Distributor Nintendo / Nintendo
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, 4 hráči
Verdikt: Lehce obtížnější titul, který je ale pro rozjezd nové platformy od Nintenda skutečně jako dělaný.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Herní zpracování Pilířů země je lepší než knižní originál

Ken Follett's The Pillars of the Earth

Pilíře země jsou takřka tisícistránková historická bichle o stavbě monumentální katedrály ve smyšleném anglickém městě....

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....Najdete na iDNES.cz