Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Super Mario Advance 2

  12:00aktualizováno  4. dubna 10:24
Po předchozí GBA kapitole s ekipou známých postaviček vůkol Maria se nyní připravte na další dobrodružství, v němž proti zlému Bowserovi stojí už jen bratrská dvojice Luigi a Mario. Konverze staršího hitu ze SNESu však ani dnes neztrácí nic ze svého kouzla a tudíž vás čeká kupa opravdu dobré zábavy!

Super Mario Advance 2

Vítejte ve hře Super Mario World. Vlastně Super Mario Advance 2, jak se ostatně reedice postaršího projektu ze 16-ti bitového SNESu pro handheld GameBoy Advance jmenuje. Pro někoho je to možná překvapivé, ale hraje se to stále stejně dobře a ani ty roky Mariovi neubraly na přitažlivosti!

Zlý Bowser se zase jednou špatně vyspal a tak to opět odnesla princezna Toadstool. Pročež je na známé bratrské dvojici – Luigi a Mario, aby uvedli věci do pořádku. Na začátku celého dobrodružství se však ještě na skok zastavíte u Yoshiho (pro neznalé věci - jakýsi malý dinosaurus/ přerostlá ještěrka s nebývale velkým apetitem), jenž však není doma, protože hledá své zajaté přátele, v čemž má také prsty Bowser, resp. jeho nohsledi! Musíte tedy rychle vyrazit. Připravte se na nutný prostup několika různými světy skrze zdejší souostroví, což je sice veskrze lineární story, ale cestování prstem po mapě (se vstupem do každé vybrané oblasti) vypadá – navrch s možností vracení se do starých známých lokací - velice sympaticky! Navíc si na začátku každé úrovně lze vybrat, zda-li tuto absolvujete s Luigim, který primárně zvládne skákat do větších výšek a vydrží o něco déle ve vzduchu, nebo s Mariem. Osobně mi byl korpulentní Mario sympatičtější – díky lepší ovladatelnosti - ale jde jen o můj dojem.

Super Mario Advance 2

Co tady rozhodně potěší je mimořádně vysoký počet herních úrovní a jejich relativní rozmanitost – ať již se tato pochvala týká prostředí a nepřátel, nebo herních mechanismů a rozličných zpestřujících nápadů. Mezi ty povedené rozhodně patří možnost “osedlat“ si Yoshiho, přičemž na jeho hřbetě se snáze dokážete vypořádat nejenom s četnými a stále se reinkarnujícími protivníky na obrazovce. Pěkným nápadem je také funkce inventáře, který je jakousi krabičkou poslední záchrany (nebo první pomoci?) a kde najdeme naposledy získaný power-up, po jehož následném použití není Mario tak snadno zranitelný. Ano, jinak totiž stačí jediný nevydařený střet s oponentem a je po vás okamžitě veta. Tyto momenty jsou tak navzdory checkpointům na trase zdaleka nejvíce frustrujícím herním okamžikem a to tím spíše, že power-up uschovaný v inventáři se sám od sebe v jisté kritické chvíli aktivuje, což resultuje v animaci, v níž se onen spásný předmět pozvolna snáší k vám z horní části obrazovky a vy jej musíte zavčas sebrat, jenomže v tom mumraji občas nemáte nárok – a to je poněkud podivné schéma. Namísto toho bych upřednostnil vlastní volbu, kdy JÁ chci power-upu využít (čemuž je sice jinak možné, ale vždy ve chvílích, kdy to příliš nepotřebujete).

Super Mario Advance 2

Nicméně dále potěší implementace tutorialu do hry, přičemž u spousty míst se tak můžete dozvědět spoustu zajímavých "hintů", jež se vztahují dílem k ovládání (jednoduché, ale přitom poměrně komplexní, neboť s Mariem zvládnete opravdu kupu pohybových aktivit, kam patří třebas i plavání a potápění - byť samozřejmě nejvíce upotřebíte klasické skákání a sprint) a dílem k nějakému specifickému místu ve hře. Jako pěkný motiv oceňuji možnost posouvání herního obrazu, kdy tak lze shlédnout, co je před/pod/nad vámi a tudíž se nenecháte až tak snadno nachytat smrtí, jako tomu někdy je v případě Sonica. Přičemž stejně jako u zmiňovaného modrého ježka vylepšujete svůj status, kde pak stojí za to zmínit dočasnou nezranitelnost, vylepšování celkového počtu životů (kde nechybí klasické schéma, že sto sebraných penízků znamená život navrch), nebo časté sbírání navýsost sympatických bonusů, umožňujících Mariovi např. plachtit ve vzduchu (díky plášti) nebo metat malé firebaly (díky speciální rostlince). Vedle toho neustálého hopsání a přeskakování nechybí ani rozličná puzzle, kdy se především musíte nějakým způsobem poprat s terénními variacemi prostředí, v němž se na každém kroku objevují nepřátelské kreatury, na něž zejména platí váš Super Mario Advance 2 dobře cílený skok na hlavu. Interakce okolního prostředí však mnohokrát nabízí rozličné způsoby, kterak se vypořádat s navýsost nehostinnou krajinou (namátkou zmíním lisy či lávová pole), přičemž své si k tomu řeknou i rozličné spínače, obvyklé pasti, pohybující se plošinky či v neposlední řadě skryté lokace, jejichž nalezení zase nezřídka resultuje ve výrazný profit pro hlavní postavu. Zatímco většina úrovní je spíše jen dobře čitelnou výpravou z jednoho konce levelu na druhý, při které nelze nijak zabloudit, příležitostně se nadějete vítaného zpestření v podobě skrytého východu, čímž se také částečně neguje ta skutečnost, že úrovně nejsou nikterak rozsáhlé, resp. dlouhé.

Vizuální zpracování je tady naprosto identické s tím, kterak se Mario a spol. prezentovali na SNESu, což není vůbec špatná alternativa. Naproti tomu zvukový doprovod doznal ještě jistých malých změn k lepšímu, kam je nutno zařadit příjemné hudební podbarvení tematicky odlišných úrovní.

Super Mario Advance 2

Vedle standardního singleplayeru na vás z nějakého mě neznámého důvodu znovu čeká připomenutí stařičkého Mario Bros., jehož jsme měli možnost ochutnat už v , a tady pak klání také ve čtyřech lidech najednou. Nintendo možná až příliš evidentně chtělo nějak zaplácnout volné místo, jinak si totiž nedovedu vysvětlit, proč znovu oprášilo tuhle starou arkádu, na což se dívám s určitými rozpaky.

Závěrem však musím říci, že vás tady přes některé mé výtky čeká opravdu pestrobarevné hraní, které potěší jak človíčky právě vstoupivší do toho velkého klubu hráčů videoher, tak staré mazáky, kteří shledají tuto inkarnaci o něco jednodušší než byla původní SNES verze (navzdory tomu se opětovně nevyhnete některým neuvěřitelně obtížným úsekům). Takže co dodat? Snad tedy jen Vivat Mario!

P.S. Úplně nakonec si nedopustím malou poznámku. Mario je, pravda, komplexnější, ale předchozí Sonicovo vystoupení na GBA se mi hrálo o něco lépe, neboť jsem nebyl tak často navštěvován tou vysokou zubatou osobou s kosou. Přičemž zde nejde ani tak o obtížnost, jako o systém a tak mám-li si nakonec vybrat, jeví se mi hry s klasickým statusem životní energie (ať již ve formě nějaké stupnice či počtu srdíček) celkově o něco lépe vyřešené.

Super Mario Advance 2
Výrobce/Distributor Nintendo
Platforma GameBoy Advance
Vibrace: ne
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, 2-4 hráči/ 1 cartridge
Verdikt: Super Mario World alias Super Mario Advance 2 je zkrátka výborná hra. Ingredience v podobě hry Mario Bros. je tady sice úplně zbytečná, ale na druhou stranu nic nezkazí. Bon appétit!
Hodnocení: 80%

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

RECENZE: Civilization 6: Rise and Fall je poleva na dortu pro hračičky

Civilization 6: Rise and Fall

V dnešní době, kdy hernímu světu vládnou DLC a season passy, je klasický datadisk trochu jako zjevení a trochu jako...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz