Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Super Mario Ball – úlet v kouli

  12:00aktualizováno  3. února 6:12
Za devatero kopci a sedmero řekami leží jedno videoherní království v němž nemají nic jiného na starost, než donekonečna povolávat svoje dvorní hrdiny. Hlavní slovo tak dostává opět Mario. Tentokrát však ve zcela netradiční podobě!

Super Mario Ball Tak už i Mario konečně dorazil do velmi populární oblasti veřejné zábavy, kteroužto jistě všichni dobře znáte z všelijakých automatových heren, restaurací a vůbec všech lokálů, kde se dveře netrhnou. Řeč je pochopitelně o stolních automatech na jejichž plochách se zpravidla prohání stříbrné koule, které musíte za účelem nejvyššího skóre udržet na hrací ploše co nejdéle to jen jde.

Nuže, a nebyl by Mario Mariem, kdyby sem autoři nefoukli nějaký ten příběh. Jako vždy musí náš milovaný instalatér zachraňovat princeznu (jak jinak, že?) ze spárů Bowsera a jeho kumpánů. Trochu zvláštní je, že na řadu přišla opět princezna Peach. Na takovou sedmikrásku Daisy v Nintendu už asi vůbec nemyslí! No nic, stejně princezna jako princezna, hlavně, že máme důvod k pořádné zábavě.

Všechno úmyslně vyzradit nemůžeme, ale připravte se na pyramidy, zasněžené kluziště, prozářené louky, podvodní prostory a spoustu dalších.

Super Mario Ball Naše něžná princeznička je pomocí jakéhosi čarovného zařízení připomínající lis na gumídky zformovaná do hopsací kuličky a následně vystřelena kanónem do tajného doupěte hrůzy a strachu, odkud vede cesta zpátky jen přes Bowserův skalp. Avšak celá událost má malý háček s velkým H. K tomu, abyste se „propinkali“ až k branám děsného vězení, musíte ze sebe (jakožto Maria pochopitelně:-) udělat rovněž gumo-kuličku a nechat se zaoblenýma nohama hodit rovnou do víru herních okolností a událostí. Lépe řečeno, čeká zde na vás několik rozmanitých světů nebo chcete-li herních ploch, jež se dynamicky člení do mnoha úrovní a podúrovní. V každém úseku sbíráte mince, hvězdičky, bonusy, spínáte přepínače, kosíte nepřátele a za pomocí klíčků otvíráte nové sekce. Vše se možná zdá až příliš rutinní a jednoduché. Skutečnost je ale taková, že hra nádherně simuluje fyziku pinballového míčku, tudíž dostat se z jedné části do druhé vyžaduje nějakou tu hodinku trpělivého cviku. Trpělivost je totiž jeden z hlavních faktorů, které pro úspěšné dokončení budete potřebovat. Ale zrovna tak při vás musí zůstat i kousek štěstí. Mnohdy je dosažení vytyčeného úkolu vyloženě o štěstí nebo správné náhodě. K popisovaní takové situace asi netřeba cokoliv dodávat, Super Mario Ball každý rozumný gambler čtoucí mezi těmito řádky jistě ví, jak to u pinballu chodí. Takže věřme na šťastné náhody, ať se směle můžeme posunout zase o kus dál!

Jak již jsme tedy předeslali, Super Mario Ball je naporcován do několika lokalit, mezi nimiž je Mario teleportován. Vlastně ani ne teleportován, nýbrž vystřelen již dobře známým kanónem - a kdo ho nezná asi nezná ani Nintendo, ale to je vedlejší :-). Navštívíte tak v podstatě několik království. Každé má svůj nezaměnitelný nádech a atmosféru. Všechno úmyslně vyzradit nemůžeme, ale připravte se na pyramidy, zasněžené kluziště, prozářené louky, podvodní prostory a spoustu dalších. Rovněž počítejte s tím, že fyzika „Máriokuličkoidu“ se bude měnit v závislosti na daném prostředí. K tomu si domyslete jeho legrační zvuky a je jasné, že nouze o zábavu na dlouhé cesty jistě nebude. Mimo příběhového módu, lze trénovat svůj skill na čas v timeattacku – to už je ale spíše záležitost pro fajnšmekry.

K přiblížení kvality grafického hávu si stačí vzpomenout na slavnou sérii Donkey Kong Country - a jste ihned doma.

Super Mario Ball Největší devizou Mario Ballu je rozhodně grafika, která dost možná převyšuje i samotnou hratelnost, i když to je velmi subjektivní a diskutabilní. A možná, že se s tímto tvrzením až moc opakujeme, jenomže zde se programátoři vskutku trefili rovnou do černého. K dobrému přiblížení kvality zde zkrátka několik přiložených screenshotů nestačí. Prostě vidět celou tuto spektakulární akci naživo je velmi osvěžující a oku lahodící zážitek. K přiblížení kvality grafického hávu si stačí vzpomenout na slavnou sérii Donkey Kong Country - a jste doma, jak v obyváku. Připočtěme velmi kvalitní ozvučení a není nad čím dumat. Jenomže na druhou stranu je to pořád jenom pinball a ke všemu bez multiplayeru. Šikovnému, ostřílenému „gameboyistovi“ zabere tato sranda nanejvýš (s rozcvičkou z předchozího dne) jednu cestu autobusem ze Zlína do Prahy. To znamená, že rozhodnutí nad investicí do nového Maria je nejvíce otázkou preferencí a vhodnosti her, která je odborně řečeno - determinována hráčskou pokročilostí a vlastní zkušeností.

Super Mario Ball Tak či onak, na adresu fandů pinballu dodejme asi toto: ne nadarmo se říká - kdo šetří má za tři a tak místo prohazování mincí automatem (třeba ve snaze předvést svojí dívce/klukovi svůj hráčský um) si raději pořiďte GameBoye a dnes popsanou gamesku a jste “bourákem“ do konce života!

P.S.: Kdybyste hru s názvem Super Mario Ball ve vašem oblíbeném obchodě nebo třeba v zahraničí hledali marně, zkuste se přeptat třeba na Mario Pinball Land nebo na Mario Pinball, což jsou další možné názvy tohoto titulu.

Podvádět se nemá

Tilt - zablokování. Dochází k němu, když do stolu příliš strkáte. Existují tři mechanismy, které sledují zneužívání stolu. Tím prvním je kónické kyvadlo spuštěné uvnitř kovového kruhu. Když se do stolu strčí, kyvadlo se rozhoupe, a jakmile se dotkne kruhu, dojde k zablokování. Všechny novější stoly mohou mít před samotným zablokováním nastaveno jedno nebo více varování. Tento druh zablokování způsobí okamžitou ztrátu míče a současně vynulování nashromážděného bonusu pro tento míč. Druhou metodou je tzv. "ball roll tilt", pinballový míček usazený v kovové dráze. Dráha má stejný sklon jako stůl, takže míček většinu času spočívá na spodním okraji, na horním okraji je senzor. Když dojde k přílišnému zvednutí přední strany stolu, míček se dotkne senzoru a dojde k automatickému zablokování, bez varování. Na většině automatů je to počítáno za slam tilt. A konečně bývá na stole rozmístěno několik senzorů citlivých na úder, obvykle na místech, do nichž hráči často tlučou, např. mincová skříňka a krycí sklo stolu. Dostatečně silný úder na těchto místech způsobí slam tilt.

Super Mario Ball
Výrobce/Distributor Fuse Games / Nintendo
Platforma GameBoy Advance
Ukládání pozic: ano, 1 pozice
Multiplayer: ne
Verdikt: Nejvykutálenější varianta pinballu, jaká se dosud na GameBoyi Advance objevila.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:


Témata: Herny, princezna

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

Další z rubriky

Zabíjet nácky ve Wolfesteinovi je zábava i bez hrdiny Blazkowitze

Wolfenstein II: The Adventures of Gunslinger Joe

Přídavek pro letošního Wolfensteina určitě neoslní originalitou, ale o to tu přeci nejde. Další tři levely plné...

Hearthstone: Kobolds and Catacombs překvapil režimem pro jednoho hráče

Hearthstone Kobolds & Catacombs

Nejnovější expanze Kobolds and Catacombs karetní hry Hearthstone zaujala novým režimem pro jednoho hráče, jinak ovšem...

RECENZE: Přídavek k Life is Strange je až zbaběle nekonfliktní

Life is Strange: Before the Storm

Pokračování fantastického teenagerského seriálu sice není tak dobré jako originál, ale fanoušci by ho rozhodně minout...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz