Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Super Mario Ball – úlet v kouli

  12:00aktualizováno  3. února 6:12
Za devatero kopci a sedmero řekami leží jedno videoherní království v němž nemají nic jiného na starost, než donekonečna povolávat svoje dvorní hrdiny. Hlavní slovo tak dostává opět Mario. Tentokrát však ve zcela netradiční podobě!

Super Mario Ball Tak už i Mario konečně dorazil do velmi populární oblasti veřejné zábavy, kteroužto jistě všichni dobře znáte z všelijakých automatových heren, restaurací a vůbec všech lokálů, kde se dveře netrhnou. Řeč je pochopitelně o stolních automatech na jejichž plochách se zpravidla prohání stříbrné koule, které musíte za účelem nejvyššího skóre udržet na hrací ploše co nejdéle to jen jde.

Nuže, a nebyl by Mario Mariem, kdyby sem autoři nefoukli nějaký ten příběh. Jako vždy musí náš milovaný instalatér zachraňovat princeznu (jak jinak, že?) ze spárů Bowsera a jeho kumpánů. Trochu zvláštní je, že na řadu přišla opět princezna Peach. Na takovou sedmikrásku Daisy v Nintendu už asi vůbec nemyslí! No nic, stejně princezna jako princezna, hlavně, že máme důvod k pořádné zábavě.

Všechno úmyslně vyzradit nemůžeme, ale připravte se na pyramidy, zasněžené kluziště, prozářené louky, podvodní prostory a spoustu dalších.

Super Mario Ball Naše něžná princeznička je pomocí jakéhosi čarovného zařízení připomínající lis na gumídky zformovaná do hopsací kuličky a následně vystřelena kanónem do tajného doupěte hrůzy a strachu, odkud vede cesta zpátky jen přes Bowserův skalp. Avšak celá událost má malý háček s velkým H. K tomu, abyste se „propinkali“ až k branám děsného vězení, musíte ze sebe (jakožto Maria pochopitelně:-) udělat rovněž gumo-kuličku a nechat se zaoblenýma nohama hodit rovnou do víru herních okolností a událostí. Lépe řečeno, čeká zde na vás několik rozmanitých světů nebo chcete-li herních ploch, jež se dynamicky člení do mnoha úrovní a podúrovní. V každém úseku sbíráte mince, hvězdičky, bonusy, spínáte přepínače, kosíte nepřátele a za pomocí klíčků otvíráte nové sekce. Vše se možná zdá až příliš rutinní a jednoduché. Skutečnost je ale taková, že hra nádherně simuluje fyziku pinballového míčku, tudíž dostat se z jedné části do druhé vyžaduje nějakou tu hodinku trpělivého cviku. Trpělivost je totiž jeden z hlavních faktorů, které pro úspěšné dokončení budete potřebovat. Ale zrovna tak při vás musí zůstat i kousek štěstí. Mnohdy je dosažení vytyčeného úkolu vyloženě o štěstí nebo správné náhodě. K popisovaní takové situace asi netřeba cokoliv dodávat, Super Mario Ball každý rozumný gambler čtoucí mezi těmito řádky jistě ví, jak to u pinballu chodí. Takže věřme na šťastné náhody, ať se směle můžeme posunout zase o kus dál!

Jak již jsme tedy předeslali, Super Mario Ball je naporcován do několika lokalit, mezi nimiž je Mario teleportován. Vlastně ani ne teleportován, nýbrž vystřelen již dobře známým kanónem - a kdo ho nezná asi nezná ani Nintendo, ale to je vedlejší :-). Navštívíte tak v podstatě několik království. Každé má svůj nezaměnitelný nádech a atmosféru. Všechno úmyslně vyzradit nemůžeme, ale připravte se na pyramidy, zasněžené kluziště, prozářené louky, podvodní prostory a spoustu dalších. Rovněž počítejte s tím, že fyzika „Máriokuličkoidu“ se bude měnit v závislosti na daném prostředí. K tomu si domyslete jeho legrační zvuky a je jasné, že nouze o zábavu na dlouhé cesty jistě nebude. Mimo příběhového módu, lze trénovat svůj skill na čas v timeattacku – to už je ale spíše záležitost pro fajnšmekry.

K přiblížení kvality grafického hávu si stačí vzpomenout na slavnou sérii Donkey Kong Country - a jste ihned doma.

Super Mario Ball Největší devizou Mario Ballu je rozhodně grafika, která dost možná převyšuje i samotnou hratelnost, i když to je velmi subjektivní a diskutabilní. A možná, že se s tímto tvrzením až moc opakujeme, jenomže zde se programátoři vskutku trefili rovnou do černého. K dobrému přiblížení kvality zde zkrátka několik přiložených screenshotů nestačí. Prostě vidět celou tuto spektakulární akci naživo je velmi osvěžující a oku lahodící zážitek. K přiblížení kvality grafického hávu si stačí vzpomenout na slavnou sérii Donkey Kong Country - a jste doma, jak v obyváku. Připočtěme velmi kvalitní ozvučení a není nad čím dumat. Jenomže na druhou stranu je to pořád jenom pinball a ke všemu bez multiplayeru. Šikovnému, ostřílenému „gameboyistovi“ zabere tato sranda nanejvýš (s rozcvičkou z předchozího dne) jednu cestu autobusem ze Zlína do Prahy. To znamená, že rozhodnutí nad investicí do nového Maria je nejvíce otázkou preferencí a vhodnosti her, která je odborně řečeno - determinována hráčskou pokročilostí a vlastní zkušeností.

Super Mario Ball Tak či onak, na adresu fandů pinballu dodejme asi toto: ne nadarmo se říká - kdo šetří má za tři a tak místo prohazování mincí automatem (třeba ve snaze předvést svojí dívce/klukovi svůj hráčský um) si raději pořiďte GameBoye a dnes popsanou gamesku a jste “bourákem“ do konce života!

P.S.: Kdybyste hru s názvem Super Mario Ball ve vašem oblíbeném obchodě nebo třeba v zahraničí hledali marně, zkuste se přeptat třeba na Mario Pinball Land nebo na Mario Pinball, což jsou další možné názvy tohoto titulu.

Podvádět se nemá

Tilt - zablokování. Dochází k němu, když do stolu příliš strkáte. Existují tři mechanismy, které sledují zneužívání stolu. Tím prvním je kónické kyvadlo spuštěné uvnitř kovového kruhu. Když se do stolu strčí, kyvadlo se rozhoupe, a jakmile se dotkne kruhu, dojde k zablokování. Všechny novější stoly mohou mít před samotným zablokováním nastaveno jedno nebo více varování. Tento druh zablokování způsobí okamžitou ztrátu míče a současně vynulování nashromážděného bonusu pro tento míč. Druhou metodou je tzv. "ball roll tilt", pinballový míček usazený v kovové dráze. Dráha má stejný sklon jako stůl, takže míček většinu času spočívá na spodním okraji, na horním okraji je senzor. Když dojde k přílišnému zvednutí přední strany stolu, míček se dotkne senzoru a dojde k automatickému zablokování, bez varování. Na většině automatů je to počítáno za slam tilt. A konečně bývá na stole rozmístěno několik senzorů citlivých na úder, obvykle na místech, do nichž hráči často tlučou, např. mincová skříňka a krycí sklo stolu. Dostatečně silný úder na těchto místech způsobí slam tilt.

Super Mario Ball
Výrobce/Distributor Fuse Games / Nintendo
Platforma GameBoy Advance
Ukládání pozic: ano, 1 pozice
Multiplayer: ne
Verdikt: Nejvykutálenější varianta pinballu, jaká se dosud na GameBoyi Advance objevila.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:


Témata: Herny, princezna

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...Najdete na iDNES.cz