Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Super Mario Sunshine - trouble in paradise

  12:00aktualizováno  10:48
Konečně! Je tu nový Mario, ale též nečekané potíže ve slunném ráji zovoucím se Isle Delfino. Vedle šikovného instalatéra se na scéně znovu objevuje ansámbl známých postav jako je princezna Peach, Toad či malý dinosaurus Yoshi, kteří jsou aktéry dalšího taháku made in Nintendo. A chcete-li sami přiložit ruku k dílu, je nejvyšší čas!

Super Mario Sunshine

Mario se konečně probudil z dlouhého spánku, který způsobil jeho nečekanou absenci při startu nové konzole od Nintenda, čemuž v minulosti nebylo zvykem. Pročež se na GameCube ve zbrusu novém 3D kabátě a velkém hladu po úspěších objevuje hra Super Mario Sunshine! V souvislosti s úspěchy nelze nepřipomenout její vysokou prodejnost ve všech hlavních herních regionech, ostatně tenhle sympatický chasník, mající už , je vždy zárukou vysoké kvality.

Celou hrou prostupuje skromný příběhový rámec, který je nastíněn v půvabném intru, kdy se zde zúčastnění - Mario a princezna Peach, letecky přemístí na ostrov Delfino s výhledem na příjemně strávenou dovolenou ve slunném to letovisku. Tento obraz pohody je však záhy narušen díky nečekané přítomnosti podivného Mariova dvojníka, který celou zdejší lokaci zamořil mimo jiné nepěknými graffiti, z čehož je posléze obviněn Mario. Vzápětí si náš malý hrdina vyzvedne vodní pumpu (tzv. FLUDD) a s ní dostane i striktní úkol, aby všechny ty ohavnosti, nacházející se po celém ostrově smazal. Nejsou to ovšem jenom počmárané zdi, ale též podivný maz rozlézající se vůkol, který znepříjemňuje místním usedlíkům život. Brzy se dostanete v roli Maria do křížku s oním dvojníkem, kterým není nikdo jiný, než … ne, nebudu prozrazovat, ale opětovně dojde k únosu princezny Peach:o) V sázce je však mnohem více, neboť zdroj důležité sluneční energie ostrova Delfino je pryč, pročež plněním rozličným úkolů a vypořádáním se s otravnými a záhadnými stvořeními tohoto světa postupně uvádíte věci do pořádku. Pomalu, ale jistě. Ostatně, ani Řím nebyl postaven za den a dlužno říci, že tohle 3D dobrodružství vám zabere drahně času, než se prokousáte do jeho finále!

Penízky - Coins

Ve hře jsou tři druhy penízků. Zlaté (žluté), které vám přidají jeden dílek na stupnici vašeho života a v každé lokaci se jich nachází rovná stovka - tady je potřeba hledat i pod pevným povrchem a to v potrubí, do něhož se dostanete skrzevá jakési kanalizační průlezy. Pokud dáte dohromady padesátku, dostanete bonus v podobě života navíc, pakliže dosáhnete rovné stovky, získáte hvězdičku. Modrý penízek obnoví dva dílky energie a lze jej posléze směnit - za deset nasbíraných či získaných kusů získáte jednu hvězdičku. A naposledy tu máme červený penízek, jenž také obnoví celé dva dílky životní energie, přičemž zde platí, že uvedená barva se objevuje v úrovni tehdy, když od ní musíte najít osm kusů pro následný zisk hvězdičky.

Super Mario Sunshine

K tomu vám především napomáhají Mariovy bohaté dovednosti. Spousta jeho pohybových činností sice kopíruje dřívější rozmanité schopnosti z N64, tedy včetně takového plavání, ale v tom bych osobně neviděl nic špatného. Co je však nové a svým způsobem originální, je využití vodní pumpy na Mariových zádech - onen zmiňovaný FLUDD, pomocí které mažete graffiti nebo si jinak vypomáháte ve svém nelehkém životním údělu. Interakce s okolním prostředím je přitom skvělá a zde stojí za to maximálně vyzdvihnout grafickou stránku věci, jež se opravdu povedla! Design levelů je vskutku hodně podařený a bohatý na barvy, nicméně nejvíce ze všeho mne okouzlila vodní hladina, jež vypadá téměř opravdově. A takové plavání a potápění působí pak velice realistickým dojmem. Dále je nutné zmínit i rozličné efekty, kam patří např. tetelení vzdáleného obrazu způsobené vysokým počtem Kelvinů v celé oblasti, či velice působivé čištění zamazaných platforem díky zmíněné vodní pumpě, fungující tady jako nekompromisní hasičská stříkačka. Tento klíčový nástroj má dále ještě několik upgradů, které si postupem času musíte pracně vyzískat, přičemž každý z nich nabízí další rozrůznění vašich následných možností. Takže tu máme př. naprosto neuvěřitelný turbo boost všemi žádanými směry, či jakési vznášedlo s tryskami, pomáhající vám setrvat omezenou dobu ve vzduchu a překonat tak snáze vzdálenost mezi dvěma plošinkami - vše je pochopitelně na vodní pohon, takže se čas od času musí doplnit "palivo".

Super Mario Sunshine

Bohužel pro vás nemáte všechny funkční díly FLUDDU v kupě, ale se vstupem do nového levelu ten vámi žádaný musíte vždy nalézt a aktivovat, což zdržuje a upřímně, není to jediná věc, u níž se musíte smířit s celkem zbytečnou časovou investicí. Dosti často to tady je hodně na dlouhé lokte a ruku v ruce s tím jde i pochybný systém Save, zohledňující toliko množství nasbíraných klíčových penízků. Připravte se tedy na to, že nový Mario se hodí do rukou spíše hardcore pařanům, kteří si zde brzy vzpomenou na své první herní krůčky. Dočkáte se nesčetných opakování téměř každého levelu, kde budete posléze frustrováni dílem vaší nemohoucností, dílem některými Mariovými dovednostmi, jejichž automatizace (např. zachycování se okrajů platforem) se párkrát obrátí proti vám a v neposlední řadě kamerou, na níž si tímto trochu posvítíme.

Při prvním pohledu na zdejší dění mohu říci, že kamerový systém tvůrci zvládli na výbornou. Pravým analogem oddalujete a přibližujete pohled na akci nebo rotujete kamerou vůkol hlavní postavičky a navíc je tu tlačítko vyhrazené pro okamžité nastavení kamery za vaše záda. Potud tedy ano! Pomineme-li však občasné problémy s korekcí, což se autoři snaží vyžehlit originálním feature, kdy vidíte plný stín Maria i skrze pevné objekty, dostavuje se příležitostně nepříjemné rozladění z totálního znepřehlednění malých a nějakým způsobem uzavřených lokací. Kamera si totiž dosti často nedá poručit a při vaší aktivitě, při níž je třeba několika tlačítkové kombo, se náhle sama začne všelijak otáčet ve snaze Super Mario Sunshine poskytnout vám lepší povědomí o momentální situaci, čehož výsledkem je obvykle váš pád z předtím pracně vydobytého místa do začátků celého trápení. S tím trochu souvisí i členitost řady lokací, kde vám tak každou chvíli nějaký objekt překáží v ideálním výhledu - máte tady však samozřejmě alternativu vlastního pohledu.

Co rozhodně potěší je kooperace s Yoshim, pro kterou jsou ostatně designovány speciální levely. Také příležitostné rozhovory se zdejšími obyvateli (přičemž někteří se k vám chovají dle vzoru: host do domu - nůž do ruky) rozšiřují rámec svého žánru, neřku-li o tom, že se takto dostanete dílem k cenným informacím či přímo úkolům, jejichž splnění resultuje v zisk žádané hvězdičky, jež jsou klíčovým artiklem pro znovunastolení pořádku na ostrově. Podobně jako na N64 tu máme jednu centrální lokaci - Delfino Plaza, sloužící jako jakýsi rozcestník, ze kterého se skrze postupně se otevřivší portály dostáváte do jinak nepřístupných částí ostrova, kde plníte rozličné úkoly pro zisk dalších hvězdiček (resp. Shine Sprites). Třebaže se questy rámcově opakují, nudit se u nich rozhodně nebudete. Takové vysbírání několika schovaných červených mincí se může posléze jevit jako jednotvárná zábava, ale není tomu tak. Je totiž rozdíl, zda je hledáte v zábavním parku mezi atrakcemi, nebo mezi skalisky ve vodě. Přirozeně, že čas od času přitom střetnete nějakou nedobře naloženou kreaturu, s níž se musíte nějak vypořádat nebo ji alespoň šikovně obejít. Je dobré říci, že v řadě případů máte varianty, kterak naložit s daným problémem, což je více než příjemné. Stejně jako fakt, že již absolvované úrovně si můžete kdykoliv zopakovat, takže v případě vašeho oblíbeného levelu vám nic nebrání v jeho oslavném repete.

Super Mario Sunshine

V každé z osmi hlavních lokací čeká deset epizod (úrovní), jejichž završením získáte hvězdičku. Nemusíte je nutně plnit ve stanoveném pořadí, ale klidně na přeskáčku, takže nejde-li vám zrovínka něco od ruky, lze to nechat na později. Dočkáte se úkolů typu zdolání členité architektury až k jejímu vrcholku, kde vás však případný pád z úzkého nosníku v půli cesty zpravidla odsuzuje do zahájení výstupu od úplného začátku; jsou tu pěkné závody na hbitém obojživelníkovi; honičky s vaším dvojníkem po střechách domů, kde využijete svých bohatých dovedností (zejména odrážení se od stěn je velmi efektní); občasné souboje s bossáky; speciální a nezřídka záludně členité stavebnicové levely, jež je nutné projít a přeskákat na druhý konec bez pádu kamsi dolů do prázdna; a v neposlední řadě něco obvyklých "secrets". Závěrem je ještě zapotřebí říci, že tu není ani multiplayer ani konektivita s GBA, což neberu jako chybu, pouze konstatuji. Takže celkové resumé je z mého pohledu následující: Super Mario Sunshine je určitě velmi dobrá hra, ale upřímně, konkurence v podobě či nově příchozího

Hvězdičky - Shine Sprites

Pakliže chcete přesný výčet hvězdiček, které zde je možné získat, máme tady malou nápovědu:
Bianco Hills - 11 ks, Ricco Harbor - 11 ks, Gelato Beach - 11 ks, Pinna Park - 11 ks, Sirena Beach - 11 ks, Noki Bay - 11 ks, Pianta Village - 11 ks, Delfino Plaza/ Airstrip - 18 ks, Corona Mountain - 1 ks, skrze směnu Blue Coins - 24 ks.
Celkem to tedy dělá 120 hvězdiček!

Super Mario Sunshine
Výrobce/Vydavatel Nintendo
Platforma GameCube
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano, 7 bloků
Verdikt: Podařená plošinovka pro trpělivé hráče, kteří jsou připraveni čelit zdejším opravdu náročným úkolům.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:


Nejčtenější

Revoluční rok 1998 ve hrách. Zvolte tu nejlepší

Nejlepší hry roku 1998

Rok 1998 byl pro hry mimořádně požehnaný. Kromě toho, že vznikl Bonusweb, vyšla celá řada her, které dodnes platí za...

Konec dohadů. Unreal, nebo Quake?

Střílečka Quake je šestnáct let stará a stále září.

Pokud byste si museli vybrat, dáváte, případně dávali jste přednost značce Quake, nebo raději konkurenci v podobě...Hry a porno generují největší příjmy z virtuální reality

Pornografická videa v VR

Největším motorem v oblasti virtuální reality jsou hry a porno videa. Vyplývá to z úniků dat Valve a analýzy...

Vynikající střílečka Insurgency je dočasně zdarma

Insurgency

Multiplayerová střílečka Insuregncy dostane 18. září nepřímé pokračování nazvané Sandstorm. Aby její autoři zvětšili...

Lepší než GTA? Ohlédnutí za prvním dílem Red Dead Redemption

Red Dead Redemption

Původní Red Dead Redemption patřilo s přehledem k nejlepším hrám minulé generace konzolí. Cenami ověnčená kovbojka...

Další z rubriky

Arménie vyzývá hráče, aby vyzkoušeli strategii Crusader Kings 2

Vlajka Arménie

Oficiální twitterový účet Arménské republiky vyzývá hráče, aby si zahráli populární historickou strategii za arménský...

Podívejte se, jak vypadá nefalšovaná radost z herního úspěchu

Kevin “KevinDDR” Birrell

Vášnivý hráč vyrovnal letitý rekord v průchodu jedné z úrovní kultovní střílečky Perfect Dark a měl z toho takovou...

VIDEO: Battlefield 5 má konečně trailer, jaký si zasloužil

Battlefield 5

Konec experimentů. Battlefiled 5 konečně dostal pořádný trailer, který v plné síle ukazuje hru tak, jakou jí fanoušci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz