Super Monkey Ball

  12:00aktualizováno  20. května 2004 9:03
Na handheld N-Gage se přikutálela i zajímavá hra od Segy, s níž vás tímto chceme blíže seznámit. Jednoduchý koncept a chytlavé minihry by mohly znamenat ve svém žánru jasnou volbu pro koupi, ale nepředbíhejme…

Super Monkey Ball

Super Monkey Ball patří mezi takzvanou první vlnu her vznikající pro právě narozený handheld N-Gage. Kdo by podle názvu očekával nějaký ujetý fotbálek, má smůlu, žánr je definován poměrně jasně - hra na postřeh. Obecně vzato, hry na postřeh nemají svoji pozici nijak lehkou, poněvadž ve valné většině případů nedokážou nabídnout dlouhotrvající zábavu. Jak se říká: neurazí, ale o špičku se nejedná - vhodné tak pro chvilky oddechu. A ačkoliv se tvůrci titulu Super Monkey Ball snažili, aby se jejich hra brzy neomrzela, výše uvedené hodnotící frázi se jejich dílko vyhnout zcela nemůže.

A co jde tentokrát? Představte si 3D prostor (ó ano), tedy spíše iluzi 3D prostoru - pozadí vyplňují hvězdy či povrch nějaké planety, na popředí se tyčí více či méně komplikovaná - teď už Super Monkey Ball doopravdy - 3D konstrukce. Před odstartováním úrovně pohled kolem konstrukce rotuje, aby hráč získal lepší představu toho, co jej čeká. A co jej vlastně čeká? Na začátku balón, tedy vlastně opice šlapající uvnitř průhledného míčku, a na konci brána, k níž se musí hráč propracovat. Balón s opicí ale neovládáme přímo, přes směrový kříž spíše natáčíme s celou konstrukcí, díky čemuž si ovládání žádá trochu cviku. Zbrklost se nevyplácí ani díky kameře, která se automaticky natáčí v určitých bodech, což klidně znamená, že zatímco před chvilkou dozadu znamenalo dozadu, teď už dozadu znamená dopředu. Oživení představují po úrovni roztroušené banány, přičemž po kompletaci padesáti kousků obdržíme bonus v podobě života navíc.

Aby to nebylo zase tak jednoduché, připravili nám autoři v tahu vpřed několik typů překážek - Super Monkey Ball kromě nezvyklého ovládání a kamery :). Setkáme se tak například s pohybujícími se plošinkami, různými odrazovými skokánky, zátarasy, nepřáteli, kteří pochodují na své předem připravené trase a pokud do nich narazíme, smůla... K vyřádění se nabízí tři úrovně obtížnosti, respektive tři druhy tratí. Začátečnická obsahuje deset levelů, pokročilá patnáct a nejtěžší dvacet. A zatímco začátečníka lze dohrát po několika prohraných kouscích, pokročilejší úrovně dají zabrat pořádně - což si tvůrci dobře uvědomovali. Pokud se do daného levelu dostaneme, automaticky se nám tento odemkne ve cvičebním módu, kde si můžeme obtížnou pasáž natrénovat.

I když je výše zmíněné provedeno se vší pečlivostí, přeprava balónu s opicí se velmi rychle omrzí. Totálnímu úpadku se tvůrci snažili - a celkem úspěšně - zabránit trojicí miniher. Tyto na začátku nejsou přístupné, pro jejich odemčení musíme dosáhnout určitého skóre (a hle, motivace!). První je závodění, kdy se na okruhu snažíme porazit ostatní soupeře. Ve druhé, asi nejlepší, se ocitáme v ringu na dvou stranách ohraničeném a na dvou nikoliv, a k balónu máme přimontovanou boxerskou rukavici. V ringu bojují všichni proti všem, dohromady čtyři soupeři, přičemž nechybí ani různé bonusy (například zvětšení rukavice a podobně). V poslední hře se rozjíždíme na obřím skokánku a snažíme se přistát na ostrůvcích v prostoru - ovlivňujeme rychlost rozjezdu, dobu, kdy kouli rozevřeme a přetransformujeme v křídla, následný let a dopad. Letové vlastnosti dále ovlivňují povětrnostní podmínky, případně nějaký modifikátor, který si před každým startem můžeme vylosovat v ruletě. Celkově - na jedné straně řemeslně odvedená práce, na druhé "pouze" akční hra na postřeh. Nebýt povedených miniher, bylo by hodnocení o něco nižší.

Super Monkey Ball
Výrobce/Distributor Sega
Platforma N-Gage
Ukládání pozic: ano (autosave)
Multiplayer: ne
Verdikt: Spíše průměrná hra na postřeh s nadprůměrnými bonusy.
Hodnocení: 55% (info)

Autor:

CES 2019

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas probíhá od 8. do 11. ledna a rozhodně si přijdou na své hráči i nadšenci. Mezi očekávané novinky patří ohlášení 7nm CPU i GPU od AMD, nové modely karet NVIDIA RTX, VR a mnoho dalších. Sledujte dění na CES 2019 online.

Témata: Banány

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

Rozběhá váš počítač Anthem? Podívejte se na hardwarové nároky

Anthem

Vydání očekávané novinky od slavných Bioware se pomalu blíží, a tak nastal čas si zkontrolovat, jestli si na svém...

Vzácná edice Metro Exodus vyjde jen v 10 kusech, za peníze ji nekoupíte

Metro Exodus - Master Artyom Edition

Čtveřici edic k očekávané akci Metro Exodus rozšíří jedna velmi speciální, nazvaná Metro Exodus Artyom Custom Edition....

Další z rubriky

Spoluzakladatel Blizzardu Mike Morhaime v dubnu opustí společnost

Mike Morhaime

Mike Morhaime loni v říjnu odstoupil z pozice prezidenta Blizzardu, zůstal však v roli poradce. Společnost definitivně...

Bezpečnostní agentura se chce přiživit na úspěchu Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Společnost Pinkerton Consulting & Investigations, Inc., jejíž kořeny sahají až do roku 1850, zažalovala vydavatele...

Nejočekávanější adventury roku 2019

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019....

Milovníci těžkých hádanek a napínavých příběhů si na své přijdou i v roce 2019. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější...

Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?
Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?

Každý den vychází na eMiminu deníčky – vaše zápisky o vztazích, porodech a rodičovství. Letos přibyly i fejetony o životě a erotický příběh na pokračování. Který z deníčků se líbil vám?

Najdete na iDNES.cz