Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Super Princess Peach – Mario v nesnázích

  12:01aktualizováno  12:03
Doba se změnila a již to nejsou jen muži, kdo hýbe světem. Proč by tedy jednou nemohla princezna Peach zachránit Maria? A proč ne rovnou i s Luigim?

Super Princess Peach Svět je vzhůru nohama. To, co bylo ještě před nedávnem nemyslitelné, je dnes naprosto běžnou záležitostí. Nebo si snad pamatujete, že by někdy byl udatný rek Mario zvaný Dobyvatel v takových potížích, že by ho musela zachraňovat ženská? Ženská!?! Bohužel už je to tak, došlo k tomu nejhoršímu a Mario byl i se svým zeleným bráchou Luigim zajat bandou Bowserových pohůnků a jediná, kdo je může zachránit je právě princezna Peach, která se na dlouhou pouť vydává v růžových šatičkách a vyzbrojena roztomilým paraplíčkem. Pravda, na žádnou legii zkázy to nevypadá, ale opět se potvrzuje, že zdání může velmi často velmi značně klamat.

Pláčem je kupříkladu možné zalít malou rostlinku, která rázem vyroste a vytvoří tak žebřík do vyšších míst

Super Princess Peach Hra Super Princess Peach je ryzí plošinovkou, která na první pohled budí dojem, že se pouze jedná o lehce modifikovaného Maria, což byl ostatně i jeden z důvodů, proč nám tato hra ležela tak dlouho víceméně bez povšimnutí v redakci na stole. Těsně před jedním víkendovým výjezdem však nebylo po ruce víceméně nic jiného na hraní do vlaku, takže došlo i na princeznu Peach. Jaký údiv ovšem přišel, když vyšlo najevo, že tato hra je nejen přinejmenším stejně dobrá jako nový Mario, ale v mnoha směrech dokonce i o kapánek lepší.

V recenzi New Super Mario Bros. jsme byli trochu rozmrzelí z toho, že hra se tváří prakticky úplně stejně jako kdysi před dávnými lety, a nyní se ukazuje, že řešení tohoto potenciálního problému leží hned vedle. Při tvorbě Super Princess Peach se totiž Nintendo drželo tradic mnohem méně nežli v případě Maria, což nám ve výsledku dává velmi solidní plošinovku s poměrně neotřelými prvky.

Super Princess Peach Klíčem ke všemu je paradoxně onen již zmíněný deštník. Nejenže se s ním dají mlátit nepřátelské potvory, ale navíc umí i mluvit, a tak vám dává rady do života i do hraní, umí protivníky absorbovat a navíc princezně propůjčuje čtyři speciální schopnosti. Ve skutečnosti se jedná o nálady, jimž odpovídají čtyři srdíčka na dotykovém displeji. Pokud na jedno z nich ťuknete, Peach se dostane do odpovídající nálady, díky čemuž získá schopnosti, které v normálním stavu nemá. Jedná se o radost, jejíž aktivací lze doplňovat zdraví, ve stavu zlosti zase okolo Peach létají plameny, díky smutku pláče tak silně, že hrozí záplavy a v režimu dalšího druhu radosti se pak může vznášet a vířit okolo sebe vzduch.

V každém levelu jsou poschovávány tři červené houby, které byly zajaty společně s Mariem a Luigim a i ty pochopitelně musíte osvobodit.

Super Princess Peach Každá z těchto nálad má samozřejmě své využití i v samotné hře. Jednak dojde na jejich použití v soubojích s bossy, ale přijde na ně řada i v řadových úrovních. Pláčem je kupříkladu možné zalít malou rostlinku, která rázem vyroste a vytvoří tak jakýsi žebřík do vyšších míst, pod ohněm hynou dřevěné plošiny, které vám brání v přístupu do některých lokací, a větrná smršť si zase dokáže poradit s hustými mraky a podobnou havětí, která vám brání v postupu.

Herním designem se Princess Peach řadí k těm nejklasičtějším z klasických plošinovek. Vedle likvidace nepřátel je tak samozřejmě potřeba dohopsat vždy alespoň jakž takž ve zdraví, přičemž cestou sbíráte mince a různé power-upy, která vám ve vašem snažení pomáhají. Zejména je vhodné hledat modré krystaly, které dobíjejí ukazatel vaší „magické“ energie, jež je spotřebovávána při pobytu Peach v některé z nestandardních nálad. V každém levelu jsou navíc v krabicích Super Princess Peach poschovávány tři červené houby, které byly zajaty společně s Mariem a Luigim a i ty pochopitelně musíte osvobodit. Vedle toho můžete čas od času narazit i na nějaký speciální předmět, jako kupříkladu nějakou minihru, která se vám poté zpřístupní, nebo dílek do puzzle, která se pak dají prostřednictvím dotykového displeje složit, jakmile najdete všechny dílky jedné skládačky. Nejméně atraktivními pak jsou asi melodie, které si následně můžete v menu přehrát. Zmíněné mince zde ale rovněž nejsou jen tak pro nic za nic. Můžete za ně totiž nakupovat vcelku zajímavé věci, jako jsou třeba levely do miniher, větší kapacitu zdraví i „náladové“ energie, nebo třeba dílky do skládaček či zmíněné melodie.

Minihry

Postupem času se odemknou tři minihry, které jsou přístupné z menu. Asi nejméně zábavná je ta s názvem Toad Jump. Jde v ní o to, že na displeji pochoduje houba, která musí přeskakovat nepřátele a překážky, což se děje tak, že foukáte do mikrofonu. Nejedná se o nic vyloženě nudného, ale chce to nejvíc tréninku, takže asi brzy přikročíte spíše k minihrám ostatním. Třeba Toad Shot, kde jde o likvidaci nafouknutých figurek stylusem. Různé objekty jsou za různý počet bodů a cílem je vystřílet požadovaný počet bodů dříve než vyprší časový limit. Je potřeba ale dávat pozor na nafouknutého Maria, za jehož sestřelení jsou záporné body. A třetí minihrou je Toad Tote, kde je nutné pomocí stylusu provést houbičku hořícím labyrintem.

Super Princess Peach Co se týče hratelnosti, jsme rovněž velmi spokojeni. Zatímco u Maria jsme byli motivováni víceméně tím, abychom došli na konec levelu, Princess Peach naopak dokáže motivovat k důslednému prozkoumávání úrovní a hledání skrytých předmětů, k čemuž nemalou měrou přispívá i skutečnost, že je zde možné ukládat hru po každém levelu. Příjemný je i návrh jednotlivých úrovní, díky němuž lze k cíli dojít i několika cestami a ne jen předem pevně daným postupem. Jednotlivé lokace jsou totiž často propojeny typickými nintenďáckými rourami či dveřmi tak, že můžete dojít na konec úrovně, aniž byste byli ve všech lokacích, což navíc vcelku příjemně nutí k opakovanému hraní levelu, protože třeba uvězněné houby jsou poschovávány tak, že je při prvním průchodu nemůžete všechny najít, aniž byste se vraceli. Akce je navíc po většinu času poměrně rytmická, díky čemuž lze poměrně pohodlně a bez frustrace zvládnout i obtížnější pasáže.

Klady a zápory

Plus Rytmická hratelnost
Plus Členité levely
Plus Motivace k opakovanému hraní
Plus Využití nálad

Mínus Typově velmi podobné Mariovi
Mínus Roztomilost Peach na spodním displeji je naprosto nechutná

Technické zpracování je pak zhruba tím jediným, o čem se dá říci, že jde vlastně o Maria v bledě modrém, respektive růžovém. Na druhou stranu se ale cokoliv jiného dalo čekat asi jen stěží. Jiných vážnějších výtek ovšem k Super Princess Peach nelze mít. Jde totiž o nanejvýš zábavnou plošinovku, která sice v nemalé míře čerpá z odkazu Maria, ale to nemění nic na tom, že se nám hrála ještě o kousek lépe než nejnovější dobrodružství známého instalatéra. A přestože se v tomto případě nejedná o nijak prověřenou značku, koupi Super Princess Peach můžeme rozhodně doporučit.

Super Princess Peach
Výrobce/Distributor Nintendo / Nintendo
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Princezna Peach se předvedla ve velmi dobrém světle a může v klidu poměřit síly i se svým známějším a slavnějším tradičním zachráncem.
Hodnocení: 85% (info)Témata: princezna, Vlak

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Dětská práce nebo jídlo z pilin. Frostpunk je plný těžkých rozhodnutí

Frostpunk

Z budovatelské strategie Frostpunk jde člověku mráz po zádech. Nejen proto, že se odehrává v teplotách hluboko pod...Najdete na iDNES.cz