Svět v plamenech: Druhá světová válka

Tento článek pojednává o populárně-naučné multimediální encyklopedii Druhá světová válka. Hluboce chápu, že čtenáři Bonuswebu dávají přednost multimediální zábavě před multimediální výukou. V tomto případě se ale jedná o natolik kvalitní produkt, že by i ti nejzatvrzelejší hráči měli udělat vyjímku. Ostatně, už starý Komenský říkal: Škola hrou.
Multimediální titul Druhá světová válka

Encyklopedie o II. světové válce patří do Bonuswebu plným právem. Spousta počítačových hráčů se totiž náruživě válečným strategiím a od válečných strategií je už jen krůček k historii. Často platí, že strategický fanda je zároveň vášnivým čtenářem válečné literatury faktu, konzumuje suchopárné publikace o vojenské technice a vydává hříšné peníze za paměti kdejakého oficíra, který působil na tom kterém bojišti. Mimochodem, k této sortě lidí patřím i já.

Nejedná se o původní české dílo - DSV je práce britské firmy Marshall Media a do češtiny ji velmi zdařile lokalizovala (prosté slovo "přeložit" v tomto případě nestačí) společnost Jimaz, která už na náš trh multimédií uvedla mimojiné receptář alkoholických drinků Koktejly, exkluzivní encyklopedii Vážná hudba či výpravný Atlas světa. Místo původu vede přirozeně k tomu, že DSV přináší poněkud odlišný pohled na největší válečný konflikt v lidských dějinách než jsou zejména starší generace zvyklé. To neznamená, že by tento titul nějak podceňoval rozhodující úlohu Rudé armády při porážce nacismu, jak jsme na to v současné době zvyklí v tuzemsku, kde se někteří válečníci-pisálkové takřka stydí za krev, Multimediální titul Druhá světová válka kterou Češi a Slováci prolili na Dukle. Pohled, který DSV nabízí je však o poznání komplexnější než ten, který nalezneme v učebnicích dějepisu. Encyklopedie se věnuje i bojům v rovníkové Africe, Indočíně či Středomoří a až díky ní pochopíte, proč byla II. světová válka opravdu světová.

Nerad chrlím přebytečná numera, v tomto případě si však dovolím udělat vyjímku: Encyklopedie Druhá světová válka zabírá dva vrchovatě plné CD disky, obsahuje 6 hodin mluveného slova, přes dva tisíce obrázků a fotografií, 1000 mapek a 40 minut autentických filmových záznamů. Všechny tyto multimediální prvky jsou navíc zakomponovány dohromady brilantním způsobem, takže se odvážím tvrdit, že DSV je asi nejhutnější multimediální encyklopedie na našem trhu, pominu-li obsahově zcela odlišnou Encartu. Dále si dovolím zacitovat několik údajů o hardwarové náročnosti. Minimem je PC 486 DX/50, 8MB RAM, CD-ROM 2x a se SoundBlasterem kompatibilní zvuková karta. I přes tyto směšné nároky je design na úrovni a "hratelnost" je obrovská.

Centrální částí celého produktu je šestihodinový dokument. Základem je výborně namluvený komentář historických událostí, souběžně s ním se na obrazovce objevují fotografie, mapky, filmové úryvky či dokonce dobové karikatury. Multimediální titul Druhá světová válka Ve skutečnosti však jen se samotným dokumentem stráví uživatel daleko více času, než výše zmíněných šest hodin, poněvadž je ustavičně zavalován obrovským množstvím odkazů na související témata - bojovou techniku, taktiku a strategii, výpovědi přímých svědků daných událostí, rozhlasovými projevy státníků atd. Pokud uživatel nemá čas či chuť shlédnout celý dokument, může se snadno dostat k tématu, které ho zajímá, prostřednictvím rejstříku osobností, událostí, bojové techniky či rejstříku souhrnného.

Na našem trhu je spousta historických publikací, které II. světovou válku popisují jako by se jednalo o napínavý mač mezi Spartou a Slávií a nikoliv o strašlivou pohromu, která vznikla zásluhou šílenců a která připravila o život padesát miliónů lidí. Tuto mravní indiferentnost však rozhodně nelze vyčítat DSV. Líčení událostí II. světové války začíná od kořenů, tedy od rozporuplné situace, která v Evropě vznikla následkem Versailleské mírové smlouvy, a finišuje u tribunálů v Norimberku a Tokiu, které odsoudily německé a japonské válečné zločince. Encyklopedie se věnuje politickým dějinám se stejnou důkladností jako přímému popisu válečných operací. To však rozhodně neznamená, že si fanoušci bojové techniky a historie válečných operací nepřijdou na svoje. Multimediální titul Druhá světová válka Duchovní rozměr celého díla dále obohacuje interview s renomovaným britským historikem Normanem Stonem, ve kterém jsou analyzovány společensko-ekonomické faktory vedoucí k II. světové válce, a obsáhlé vyprávění o Holocaustu založené na výpovědích jeho přeživších obětí.

Nechci vzbudit dojem, že DSV je dílo určené výhradně těžkým intelektuálům. Opak je pravdou. Na své si přijde opravdu každý, koho jen trochu zajímá historie největšího válečného konfliktu v dějinách. Suchá fakta jsou prokládána barvitými historkami o akcích speciálních jednotek, některé články se dokonce dotýkají takových témat, jako je rasová segregace v armádě Spojených států amerických či válečná propaganda.

Pokud chcete získat komplexní pohled na II. světovou válku, koupí této multimediální encyklopedie nemůžete sáhnout vedle. A jestli raději věnujete celý svůj čas u počítače likvidaci malých zelených mužíků či chatování na internetu, pak už vám stejně není pomoci. Encyklopedie Druhá světová válka je ale produkt, pro který by si měl udělat místo ve své multimediální knihovničce i ten nejskalnější pařan.


Témata: koktejl