Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Světové herní weby zpoplatňují obsah

  12:00aktualizováno  31. května 9:35
Největší herní internetové magazíny na světě vymýšlejí modely předplatného pro své čtenáře, neboť internetová reklama chod profesionálního herního serveru neuživí. IGN zpoplatnilo prémiový obsah, GameSpot všechny své archivy, FilePlanet přednostní stahování. Kdy budeme platit i my v Čechách a za co všechno?

Zahraniční internet se pomalu vzmáhá z recese, která jej postihla a spolu s ním vystrkují růžky i jednotlivé herní magazíny. Celosvětově oblíbené, obsahově kvalitní a hojně navštěvované weby jako GameCenter, DailyRadar či 3D Files už nikdo nevrátí (ani české Game, GG8 či Gaming online/GameNet), stávající projekty však také nemají na růžích ustláno a neustále musí hledat zdroje svých příjmů. Není totiž žádnou novinkou, že internetová reklama nedokáže pokrýt všechny potřebné náklady pro chod profesionálního herního serveru, u nás ani v zahraničí. A tak se sečtělí provozovatelé herních webů ohlížejí po dalších zdrojích příjmů, jimiž by bylo možné chod stránek financovat.

Je tomu již drahnou dobu, co se na herním internetu začaly objevovat první vlaštovky zpoplatňující svůj obsah. Příkladem za všechny může být třeba oblíbený stahovací server FilePlanet z rodiny GameSpy, který nabízí tisíce herních souborů ke stažení, podobně jako třeba naše download sekce. Protože jde ale o celosvětově známý, oblíbený a vyhledávaný zdroj demoverzí, trailerů, patchů a dalších downloadů, patří mezi enormně zatížené. Jeho provozovatelé tudíž omezili možnost stahovat soubory jen pro registrované uživatele, přičemž tito mají na výběr - buďto si zaplatí za rychlý rychlý a okamžitý přístup k souborům, nebo si vystojí frontu spolu s dalšími "škudlily" a stahují až poté, co na ně přijde řada. Jen pro vaši informaci - fronty na FilePlanet dosahují v posledních dnech průměru pěti a více hodin čekání, pro řadu lidí je to tedy dostatečnou motivací zaplatit pro okamžitý přístup 7 dolarů za měsíc či 60 dolarů za rok.

Nejen downloadové servery však hledají zdroje příjmů, nemalé peníze stojí totiž kromě distribuce dat také jejich shánění či výroba, což se týká zejména zpravodajství. Zářným příkladem toho je jeden z největších herních serverů IGN.com, který se vydal cestou prémiového obsahu. V rámci něj dostanete přístup na prémiový web IGN Insider, který vám umožní přečíst si v předstihu exkluzivní materiály získané redaktory tohoto herního média. Dále si tím zajistíte možnost stahovat si PDF magazín IGN Unplugged, přístup na příručky ke hrám, rychlejší surfování po stránkách, kompletní, rychlejší a snadnější přístup do recenzí a preview her, plný přístup a speciální privilegia v diskusních fórech a v neposlední řadě také neomezený přístup k publikovaným obrázkům a videosnímkům. Za to všechno zaplatíte 5 dolarů měsíčně, 12 dolarů čtvrtletně či 25 dolarů ročně, což také není mnoho a IGN se zřejmě tento krok vyplatil, byť podle zákulisních informací nezůstanou pouze u něj.

Novinkou v herní branži je radikální řešení, s nímž nyní přichází jeden z největších a nejvýznamnějších světových herních magazínů, americký GameSpot. Ten 1. června začne provozovat dvě varianty svých zpráv - GameSpot BASIC a GameSpot COMPLETE. Jak už z názvu vyplývá, varianta BASIC bude free a zpřístupněny na ní budou články vydané v uplynulých sedmi dnech a aby těch sedmiček nebylo málo, sedm bude také maximální množství screenshotů, které si ke každé hře budete moci prohlédnout. Varianta COMPLETE vám potom otevře přístup ke kompletnímu obsahu GameSpotu včetně všech archivů, downloadů a služeb s přidanou hodnotou. Bližší informace si můžete přečíst v tomto otevřeném dopise čtenářům od spoluzakladatele serveru Vince Broadye. Kromě obsahu slibuje varianta COMPLETE rychlejší přístup ke stránkám a vymýcení všech forem reklamy. Bližší informace o nových verzích GameSpotu najdete na této stránce.

Jak vidíte, ani ty největší herní servery na internetu nemají na růžích ustláno, nemyslete si ovšem, že podobná situace je pouze v zahraničí a České republiky se nic jiného netýká. Internetoví provideři ani telefonní operátoři neplatí poskytovatelům obsahu žádnou provizi a trh s internetovou reklamou není také nijak bohatý. I my na BonusWebu tedy delší dobu koketujeme s myšlenkou placeného prémiového obsahu, která se realizace dočká v červnu letošního roku a v přemýšlení o placeném obsahu nejsme podle našich informací z českých herních magazínů jediní. Každopádně jsme s ní asi nejdále, takže vám můžeme nastínit, co konkrétně připravujeme.

Od června budete mít všichni přístup k programu BonusWeb Standard, který vám umožní listovat archivem aktualit, novinek, preview, interview, recenzí, publicistiky a vůbec drtivé většiny článků na našem webu, nabídne vám tedy služby srovnatelné s konkurenčními herními magazíny na českém internetu. Kromě toho vám ovšem navíc nabídneme program BonusWeb Profi, který již bude placený a půjde zlatou střední cestou raženou výše zmíněnými herními magazíny. Stejně jako IGN budeme předplatitelům nabízet exkluzivní materiály s předstihem, zajistíme lepší komfort ve využívání diskusních fór a v jejich prohledávání a nabídneme i kompletní a pohodlný přístup do našeho obsáhlého archivu návodů, po vzoru FilePlanetu pak budeme uživatelům služby BonusWeb Profi poskytovat kvalitnější servis v případě downloadů a pro pohodlnější stahování souborů z našeho serveru nabídneme také vlastního klienta. Po vzoru GameSpotu pak v rámci BonusWeb Profi nabídneme kompletní přístup do všech našich archivů, snadnější navigaci, rychlejší přístup ke stránkám, prioritní technickou podporu a pochopitelně i přístup bez reklam. To ale není pochopitelně všechno, těšit se můžete i na další služby s přidanou hodnotou ušité na míru dle našich schopností a vašich požadavků, které budeme blíže specifikovat v průběhu května v době, kdy to bude aktuální.

Co si myslíte o zpoplatňování obsahu herních serveru a službách s přidanou hodnotou, které předplatným získáte? Byli byste ochotni předplatit si internetový herní magazín, za jakou cenu, za jakých podmínek a s jakými výhodami? Napište nám, prosím, svůj názor do diskuse pod článkem.

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...Najdete na iDNES.cz