Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Swarog - vypiplejte si své předky

  12:01aktualizováno  10. července 12:32
Swarog je hra strategická, která zpracováním nápadně připomíná hity jako Age of Empires nebo Fate of the Dragon. Časové období, do kterého nás zavede, je ale jiné - 6. století po Kristu, stěhování národů a boj mezi dvěma slovanskými kmeny. Swarog navíc obsahuje i originální a dosud neviděné prvky!

Swarog

Těžko se píše o hře, která je objektivně špatná a zbytečná, ale přitom doslova nacpaná zajímavostmi a originálními prvky, když víme, že nechybělo zase až tak mnoho, a mohla být mnohem kvalitnější. Nicméně Swarog si - když už nic jiného - zaslouží alespoň politování. To, jak tvůrci dokázali zabít všechno to dobré, kterého je ve hře požehnaně, je až frustrující.

Ale než začneme lít na Swaroga špínu, podívejme se raději na to, co se povedlo (nebojte se, moc toho nebude). Prostředí hry je originální, podíváme se totiž do pseudo-matičky Rusi, čímž myslím fakt, že hra se oficiálně odehrává ve fantasy světě podobném právě slovanskému ráji prvního století př. Kr. Ačkoli se ve hře nevyskytují žádné fantasy rekvizity jako skřítci, skřeti, obři, čarodějové a podobná individua, samotný příběh hry dává jasně najevo, že skutečnost se autoři napodobit nepokusili. Příběh se točí okolo dvou klanů - Lujianů, kteří vzývají staré bohy, a Kranků, což jsou pro změnu reformátoři a fanatičtí uctívači nového boha. Střet kultur je nevyhnutelný. Příběh se dále rozvíjí v brífincích mezi jednotlivými misemi kampaně, přičemž tyto najdete ve hře dvě. Překvapivě se v jedné zhostíte role nehmotného vůdce Kranků a v druhé vrchního velitele Lujianů. Není bůhvíjak originální, ale ani vyloženě nezklame.

Swarog

Po prvním spuštění vás asi překvapí krátké intro nevalné kvality, časem zjistíte, že jde o jedinou videosekvenci ve hře, což je přinejmenším podivné vzhledem k celkovému rozsahu hry, kterážto kapacitu CD nevyužívá ani z poloviny, a to i když připočítáme demoverze dalších her od Crystal-Interactive. Vůbec technické zpracování hry se příliš nepovedlo. Hned v první misi vás praští do očí kreslená 2D grafika, která je horší než starý dobrý Warcraft II. Postavy vesničanů a válečníků nejsou nijak detailní a o tom, jak jsou rozanimováni, se raději ani zmiňovat nebudeme. Běs a hrůza. Jediné, co lze grafice přičíst k dobru jsou modely budov. Ty mají poeticky ujeté tvary a vzhledem k tomu, že se nepohybují, není na nich už jinak co zkazit.

Celkově slabé technické zpracování nezachrání ani zvuk. Hudbu jsem po několika minutách poslechu raději vypnul, což o její kvalitě vypovídá myslím si dost jasně. Snad jen zvukové efekty můžeme s jedním okem přimhouřeným považovat za průměrné. Potěší, že jednotky odpovídají v rodném ruském jazyce, ale občasný šum potěšení z blízkého slovanského jazyka zase zneutralizuje.

Swarog

Nicméně zpracování samo o sobě hru nedělá a speciálně pro strategie jsou důležitější úplně jiná kritéria. Začneme systémem hry. Tady Swarog přináší pár originálních myšlenek. Do začátků většinou dostanete nějakého toho vesničana a vesničanku (ano, ve hře jsou jasně rozdělena pohlaví, což má svůj účel, jak poznáme dále), bojovníka, popřípadě i nějakou tu stavbu. Vaším cílem je postavit fungující seskupení domů (zdráhám se nazývat shluk šesti stavení vesnicí) tak, aby se vaši vesničané uživili a ještě jste se mohli bránit útokům nepřátel. To zahrnuje stavbu domů, kde probíhá jedna z nejdůležitějších "operací" nutných pro život osady: rozmnožování. Abyste získali o jednu pracovní sílu víc, je nutno do domku nahnat vesničanku a vesničana - příroda už si dál poradí sama. A tak po chvíli vylezou z domečku nejen vesničan s vesničankou, ale i malý a roztomilý chlapeček (popřípadě holčička). Chlapeček je nějakou dobu nebojeschopný, má jen polovinu životů oproti standartním "pezáňům" a k práci se moc nemá. Za nějaký čas však vyroste ve vesničana se vším všudy a vy ho můžete zapojit do pracovního procesu.

Všichni musí mít co jíst. Získávání jídla je třeba oproti Age of Empires 2 ve Swarogovi značně zjednodušené. Vesničan zasadí řepu, ta vyroste, načež ji vesničanka sklidí. Swarog Žádné lovení, žádné farmy, žádné keříky s bobulemi, jenom jedna žlutá řepa.

Abyste mohli stavět domy a trénovat vojáky, je třeba obstarat ještě dostatečné zásoby dřeva a něčeho, co má být podle autorů železná ruda, nicméně vyskytuje se v podobě fialových krystalů na zemském povrchu, odkud ji pomocí krumpáčů vaši molodci těží a neobtěžují se s nějakým zpracováním, ale rovnou ji přepracovávají do kasárenských zdí. Tomu se soudný člověk může jen usmát.

Co se jednotlivých budov týče, je jich málo a většinou je stačí postavit jen v jedné kopii a dále se nestarat. Kromě obligátních domečků tu máme už jen kasárna, stadion pro lukostřelce, místo, kde se z vesničanek stávají čarodějnice a výrobnu pokročilých obléhacích a létajících strojů. Výstavbou osady se ve Swarogu většinou moc zabývat nemusíte, důležitější je boj. A to je bohužel na škodu věci.

Boj je totiž maximálně frustrující a nezábavnou záležitostí, a to zčásti kvůli špatně vyřešenému ovládání, o nemž si povíme v některém z dalších odstavců, ale především díky katastrofální umělé inteligenci vašich i nepřátelských jednotek. Jak boj v praxi vypadá? Swarog Označíte 12 jednotek (víc jich totiž označit nejde). Něco jako formace neexistují, takže když si nějakou vytvoříte ručně, během přesunu vezme za své. Posouváte své jednotky vstříc nepřátelské osadě, když tu se objeví první vesničan. Polovina vašich jednotek se na něj vrhne, zatímco ostatní jako by ho ani neviděli pokračují v cestě. Vesničan je poraněn a utíká. Vyrazí za ním jen jeden z pronásledujících vojáků - a vy se stanete svědky vskutku nevšední honičky. Voják je o něco rychlejší, ale ne o dost. Vypadá to tedy tak, že vesničan utíká, voják k němu doběhne, zastaví se, ale než stačí seknout, vesničan je pryč z jeho dosahu. Takže váš "chabr" (to je v této hře základní pěšák) opět vyběhne, dohoní vesničana, zastaví se, napřáhne se - a vesničan je opět v prachu. Dokonalé… Co mezitím dělají ostatní? Do nich se pustilo několik pěšáků nepřítele. Chcete, aby své síly soustředili na jednoho oponentova vojáka, ale to je v praxi věc nemožná. Poté, co kliknete na cílovou jednotku, vaši "chrabři" projeví snahu se k ní přiblížit, cca po jeden a půl vteřině se však vrátí k "rozdělané práci" a váš příkaz prostě ignorují! Tomu já neříkám umělá inteligence.

Už jsem se zmínil o tom, že ovládání není vyřešeno zrovna nejlépe. To je pravda pravdoucí. Zmínil jsem, že můžete označit maximálně 12 jednotek najednou. Swarog Abyste mohli postavit budovu, musíte podržet klávesu Ctrl - teprve pak se vám na dolní liště objeví "alternativní příkazy". Chybí mi možnost tvorby formací a větší kontrola nad chováním vašich vesničanů, kteří jsou natolik hloupí, že jsou schopni při nepřátelském útoku zalézt do vody, která jim ubírá životy, a tam zůstat klidně i několik minut po úspěšném odražení soupeřova výpadu, respektive klidně až do vlastní potupné smrti utonutím. Úzce to souvisí samozřejmě s umělou inteligencí jednotek, které mají bohužel až příliš velkou míru vlastní iniciativy, což vám ale zboří jakékoli strategické plány. Zapomeňte na Age of Empires, tady ani neuvidíte obligátní lištu nad jednotkou, která by vám indikovala, kolik má která jednotka ještě zdraví…

Co se týče designu misí, dal by se popsat jedním, bohužel nepříliš lichotivým slovem - stereotypní. Přesně takový totiž je - postav si svoji základnu, vyrob si nějakou tu vojenskou sílu, ubraň se prvním náporům nepřátel, vyrob si ještě větší vojenskou sílu, znič soupeřovu osadu. Nic víc ve hře v podstatě nenajdete. Je to smutné, stačí se podívat na Age of Empires 2 nebo novější (a minimálně stejně kvalitní) Fate of the Dragon a Swarog nemá šanci.

Swarog

Poslední věcí, kterou Swarogovi v tomto článku vytknu, je malý rozsah. Nevím, čím to je, ale nestalo se mi, že bych k recenzi dostal jinou než krátkou hru. Dohrát Swaroga vám - pravda - bude trvat něco okolo deseti až dvanácti hodin, což není až zas tak málo, je to ale způsobeno především vysokou obtížností, která neplyne navíc z designu hry, ale spíše ze špatného ovládání a demence jednotek, což je přinejmenším iritující.

A to je přesně to, k čemu jsme chtěli dojít. Přestože Swarog nabízí zajímavé prostředí, docela dobrý námět, ucházející příběh, pár nových nápadů v herním systému a zajímavé detaily, jako jsou třeba jména každé vaší jednotky, jeho hraní vás nebude bavit. Dalo by se říci: "Stačilo málo." Jenže objektivně je třeba říci, že k tomu, aby se Swarog stal konkurentem Age of Empires 2, Three Kingdoms: Fate of the Dragon nebo Cossacks: European Wars mu toho chybí věru hodně: lepší grafika, ozvučení, ovládání, umělá inteligence, ale především, a co je nejdůležitější - hratelnost. Je to velká škoda, ale pro vás z toho nic tak hrozného neplyne - zahrajte si některou z výše jmenovaných konkurenčních her a určitě budete plně spokojeni. Na to, že kdy existovala nějaká hra s tak exotickým jménem jako Swarog, můžete s klidem zapomenout…

Swarog

Výrobce:

Alawar Interactive

Distributor:

Crystal Interactive

Distribuce v ČR:

hra se u nás zřejmě prodávat nebude

Oficiální homepage:

www.alawar.com/swarog

Minimální konfigurace:

procesor 166Mhz, 16MB RAM, 82MB HDD

Doporučená konfigurace:

procesor 233Mhz, 32MB RAM

3D karty:

ne

Multiplayer:

ne

Verdikt:

Nepovedená variace na historické strategie se špatnou grafikou, katastrofální AI a nevalnou hratelností.

Hodnocení:

37%

Autor:
Témata: Warcraft
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

PRVNÍ DOJMY: Stellar Blade nabízí daleko víc než jen sexy zadek hlavní hrdinky

Po první hodině strávené v nelítostném světě akční hry Stellar Blade můžeme být zatím spokojení....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...