Policejní jednotka SWAT při zásahu | foto: www.wccftech.com, Bonusweb.cz

Neunesli prohru ve hře, teď jim hrozí dvacet let vězení

  • 8
Dva mladí hráči byli obžalováni za tzv. swatting, který vyústil až v krvavý policejní zásah. Podstata této nebezpečné zábavy spočívá ve falešných voláních na policejní linku s žádostí o vyslání zásahové jednotky na adresu nic netušící oběti.

V únoru 2015 byl tehdy dvacetiletý Tyran Dobbs probuzen ve svém domě policejní zásahovou jednotkou a během zatýkání postřelen dvěma gumovými projektily, z nichž jeden mu pohmoždil plíce a druhý zlomil kosti v obličeji. Stal se tak další obětí tzv. swattingu.

Vzhledem k tomu, že volající popíše vymyšlenou situaci jako naléhavou, nemá policie dost času na pořádné ověření situace, a tak často dochází k nepříjemným incidentům. Terči swattingu byly v počátcích celebrity, ale později se tato „legrace“ stala populární především mezi hráči on-line her.

Oběť swattingu Tyran Dobbs

Jednadvacetiletý Robert McDaid je prvním britským občanem, který byl ze swattingu kdy obviněn. Paradoxně však nejspíše proti Dobbsovi v on-line prostředí nikdy nehrál a samotný telefonát uskutečnil jen na základě prosby svého amerického kamaráda, který se bál na číslo 911 zavolat sám. Mladíci se tak nejspíše domnívali, že jako občanovi jiného státu McDaidovi nic nehrozí. Samozřejmě se pletli a za zločinné spiknutí za účelem šíření poplašné zprávy, jak se dá zmíněný čin volně přeložit, nyní Brit může vyfasovat až 20 let vězení.

Celý případ na sebe strhl pozornost médií i kvůli důraznému postupu policie, která se na místě přes ujišťování příbuzných, že se v domě nic neděje, uchýlila ke střelbě po neozbrojeném chlapci. Ale po bitvě je každý generál, jednotka byla na místo vyslána s informacemi, že jsou tam rukojmí, a podle toho také zásah vypadal.

Zkrvavená tvář a vysoké hrozící tresty budiž alespoň varováním pro všechny ostatní. Swatting opravdu není zábavný.