Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sword of Etheria - nezáživná řežba

  12:01aktualizováno  15. března 10:16
Jsou hry, o kterých víte mnohem více než chcete ještě před jejich vydáním, a jsou hry, o kterých nevíte nic, ani když je máte v ruce. A Sword of Etheria je jednou z nich.

Sword of Etheria Opravdu jsem o hře netušil nic, dokud se mi nedostala do mých akcechtivých pazour. Abych zjistil, co mě čeká, rozhodl jsem se vydat na průzkum do nebezpečných vod internetu, ale kromě pár obrázků se mi nepodařilo najít skoro nic. Uvolněné screenshoty nebyly zrovna extrémně zajímavé, ale řekl jsem si, že než vyzkouším co a jak, tak nebudu dělat předčasné závěry. Naneštěstí musím prohlásit, že téměř nejzajímavější na hře je její lákavý název, protože ostatní aspekty jsou ne zrovna dotažené do konce.

Prvních pár desítek minut vás různé veselosti udrží, ale časem začíná být hra stereotypní.

Aniž by vám někdo něco vysvětlil, tak se po spuštění New Game objeví tři obrněné postavy a proti nim armáda démonů. Jako protřelí hráči víme, co a jak, a i v takových situacích si poradíme s rozumem a přemýšlivostí – vymlátíme vše, co se vymlátit dá. A tím úspěšně zvládnete prolog. Další mise už je příběhová a trošku vám ujasní (nebo se o to alespoň pokusí), co se Sword of Etheria děje. Vy jako mladý muž Fiel musíte čelit útoku na vaši vesnici. Právě v tento okamžik zjistíte, že se dokážete spojit s magickou silou Etherií. A to je u člověka více než neobvyklé. Dosud to totiž zvládaly jen bytosti zvané Katena, které sloužily bohům. Ty nejlepší z nich vybavili nesmrtelní schopností OZ, což jim umožňuje morfovat v ony obrněné válečníky. Je to trošku zamotané, neustále jste bombardování informacemi o té a té energii a magii, takže se budete muset trošku snažit, aby vám bylo jasné, co se vlastně děje.

Vaším hlavním svěřencem bude Fiel, ale nebude se po světě promenádovat sám. Společníky mu budou dělat dva OZ, Almira a Leon. Ti sice původně sloužili bohům, kteří se k nevinnému obyvatelstvu nechovali zrovna pozorně a ohleduplně (občas nechali vyvraždit nějakou tu vesnici), ale oba se přidali na vaši stranu. Mimochodem, ještě se kolem vás bude prohánět zvláštní bytost jménem Toto, která se umí změnit ve zbraň. A to se hodí. Tomu se říká ostrý domácí mazlíček.

Sword of Etheria Když už máme seznamku za sebou, můžeme si říct něco o samotném hraní. To je řešeno hodně jednoduše. Každý level je rozdělen do několika částí, a vaším úkolem je vybít každého, kdo v dané lokaci je, abyste mohli pokračovat dál a nakonec změřit síly s nějakým tím odolnějším bossem. Někdy jde jen o trošku větší monstrum, jindy na vás bohové pošlou dalšího svého favorita. Obvykle na každého z nich ale platí ta samá taktika – buďte rychlejší než oni a bijte je, dokud to jde. Není to zrovna variabilní, ale s tím už se nedá nic dělat.

Oba průvodci jsou samostatní, ale můžete je požádat o pomoc.

Ale nějaká zpestření tu jsou. Například s Fielem můžete předvádět docela zajímavé kousky. Když svého nepřítele zaměříte, můžete provádět velmi rychlé úhybné manévry. Pokud vás zasáhne a vy padáte k zemi, lze vyskočit ještě dříve než dopadnete a narazíte si kostrč. Údery také můžete blokovat, ale v tom případě se zase nemůžete pohybovat. Lock-on na Sword of Etheria protivníka je hodně důležitý, protože je na něm založena pravděpodobně nejzajímavější novinka, kterou Sword of Etheria přináší. Pokud vyhodíte některého z démonů do vzduchu a on letí směrem k vašemu společníkovi, ten se do něj automaticky pustí a vyšle ho k třetímu členovi vaší trojice. Ten zase na vás atd. atd. Čím déle to vydržíte (na množství zdraví obludy nezáleží, dokud do ní řežete, nemá šanci odpočívat v pokoji), tím více energie pro provedení speciálního úderu získáte. Ta ale rychle klesá, takže si jí nemůžete škudlit na později. Ukazatel energie má několik levelů, čím vyšší máte, tím více z vaší trojice se do jeho realizace zapojí a samozřejmě účinek je mnohem silnější.

Docela zajímavě je řešeno i to, když vám dojde zdraví. Rovnou nezemřete, ale trošku se povalujete po zemi a je na vás, abyste své postavě pomohli. Musíte zběsile mačkat danou klávesu, a tím probrat Fiela k životu. To můžete praktikovat až do té doby, dokud stejný osud (tedy smrt) nepotká všechny tři členy vaší družiny. Ale pozor, jestli budete muset probouzet k životu Fiela čtyřikrát do minuty, bude to s každým pokusem těžší a těžší.

Sword of Etheria Prvních pár desítek minut vás podobné veselosti udrží u hraní, ale postupem času začíná být hra až moc stereotypní. Navíc je hodně zmatené, když se v okolí pohybuje dvacet monster, ještě tři ústřední postavy, neustále někde vybuchují barevné záblesky. Je to sice efektní, ale často se stane, že zjistíte, že jste dvě minuty koukali úplně na druhou stranu, než na tu ,kde byl Fiel.

I přes několik kladů a zajímavých nápadů je Sword of Etheria jen mírně nadprůměrná hra.

Oba dva vaši průvodci jsou samostatní, ale můžete je požádat o pomoc, pokud nebudete zvládat soupeře sami. Když zavoláte, přiženou se k vám a přidají ruku k dílu. Jsou to hodná holka a hodný kluk a nikdy vám neodmítnou. Za to je můžete odměnit mezi úrovněmi, kde se dostane na RPG prvky. Z některých netvorů totiž vypadávají barevné kuličky – například zelené pro vylepšení zdraví nebo žluté, za které můžete zlepšovat některé vlastnosti. Upgradovat můžete sílu, zdraví a několik Sword of Etheria dalších základních atributů nebo lze vytvářet předměty (každá postava jich může mít jen určité množství), případě, pokud už je nepotřebujete, je můžete opět rozložit a získat tak zdroje pro další nákup. Jestliže se rozhodnete stvořit nějaký artefakt, není to nic to nic složitého. Vlastně si jen vyberete z nabízených kousků a vyberete si, komu ho dáte.

Zpracování. I to je určitě u her podobného typu důležité. Když už máme masakrovat vše, co se pohybuje (kromě hrdinů a těch, které zachraňují), pak ať se na to dobře kouká. Tentokráte to ovšem není žádná sláva. Grafika je až příliš temná, prostředí jsou strohá a chybí jim detaily. Nakonec budete mít pocit, že se neustále pochybuje v těch samých lokacích (hlavně, co se týče interiérů). Modely postav se hýbou docela slušně, ale opět musím grafiky peskovat za nedostatek detailů a uhlazenosti. Výhrady ale nemám ke kresleným filmečkům, které jsou atmosférické a naprosto strhující. A co hudba a zvuky? Zvuky jsou kvalitní,

Klady a zápory

Plus Řetězová komba
Plus Animace
Plus Hudba

Mínus Zmatené
Mínus Stereotypní
Mínus Vizuálně nepřitažlivé

namluvení také, ale dech beroucí je hudba, u které vás občas bude mrazit v zádech.

I přes několik nesporných kladů a zajímavých nápadů je Sword of Etheria jen mírně nadprůměrná hra, která utápí svůj potenciál ve stereotypu, nic moc grafickém zpracování a zmatenosti. Dokonce jí chybí i dostatek dynamičnosti (Fiel se ovládá vcelku ztuha), aby vám výrazněji zvedla adrenalin. Škoda, škoda. Konami umí mnohem lepší kousky. Jestliže toužíte po neutuchající akci, tak si dejte znovu God of War nebo Devil May Cry 3, pobavíte se zaručeně lépe.

Sword of Etheria
Výrobce/Vydavatel Konami/Konami
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 155 kB
Verdikt: Technicky nezvládnutá hack´n´s slash mlátička, která sice nabídne pár novinek, ale ty nestačí na zastínění několika nedotažeností.
Hodnocení: 60% (info)

Autor:


Témata: God of War

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

RECENZE: Nové karty změnily zažité pořádky v Hearthstonu, Witchwood se povedl

Hearthstone: The Witchwood

V první části recenze jsme se podívali na nové karty, mechanismy a balíčky. Ve druhé pak rozebíráme režim Monster Hunt...

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...Najdete na iDNES.cz