Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 16. září 2021 Ludmila

Syndicate - agenti v dlouhých pláštích

  12:00
Na některé hry nezapomenete bez ohledu na to, před kolika lety vyšly. Hra Syndicate mezi takové kousky rozhodně náleží. Pokud patříte mezi mladší hráče, můžete si doplnit pařanské vzdělání a přečíst si ohlédnutí za touto strategicko-akční legendou, pokud patříte mezi hráče-důchodce, můžete si s námi alespoň trochu zavzpomínat.

Syndicate Byly časy, kdy jednou z nejznámějších společností zabývajících se tvorbou a distribucí počítačových her byla firma Bullfrog. Někteří z vás určitě se slzou v oku vzpomenou na legendární kousky, jakými byly hry Powermonger a Populous. Kromě těchto strategií (a mnoha dalších her) má Bullfrog na svědomí ještě jednu nezapomenutelnou záležitost – mix akce a strategie s jednoduchým názvem Syndicate. Tato hra se na trhu objevila roku 1993 a stejně jako dva výše zmíněné tituly byla k mání nejen ve verzi pro PC, ale i pro Amigu a další platformy. Syndicate si získal v řadách počítačových hráčů mnoho příznivců nejen kvalitním zpracováním, ale hlavně díky originální koncepci a spoustě dobrých nápadů.

Děj hry se odehrává v relativně blízké budoucnosti, kdy je svět rozdělen spíše ekonomicky než politicky a u moci jsou silné korporace – syndikáty. Hráč se ocitá ve službách jedné takovéto organizace a jeho úkolem je podmanit si celý svět. K dispozici má komando čítající až čtyři agenty/agentky, s nímž musí projít asi padesátkou misí a podmanit si všechna světová teritoria. Nejedná se však o obyčejnou střílečku, jak by se snad z tohoto stručného popisu mohlo zdát, ale o hru postavenou na strategických základech. Mapa světa je rozdělena na jednotlivé regiony a jak si hráč postupně podmaňuje jednotlivá území, má stále více Syndicate možností jak ve hře pokračovat – tedy jaké sousedy napadnout. Kromě výběru misí je potřeba věnovat velkou pozornost také daňové politice (peníze získáváte z příjmů na obsazených územích, ale pokud budete obyvatele příliš odírat, tak se vzbouří a vy musíte daný sektor obsazovat znovu) a také výzkumné činnosti. Z peněz lze financovat různé kategorie výzkumu, vašim vědcům navíc pomůže, pokud si z mise přinesete nějakou věc, kterou ještě neznáte. Cílem výzkumu je vylepšování vašich agentů – tedy co nejlepší vybavení a efektivní tělní implantáty. Výroba vybavení samozřejmě také něco stojí, takže musíte setsakramentsky dbát na to, abyste udrželi rovnováhu mezi spokojeností obyvatel a technologickou úrovní vašich agentů. Co se vybavení týče, odvedli autoři skvělou práci – vynálezů je velké množství a až do finálních fází hry budete mít stále co vymýšlet a tím pádem i na co se těšit. Agenti mohou disponovat různými zbraněmi (kromě klasických pistolí, brokovnic a uzin se později objeví i laser, plamenomet, minigun, časovaná bomba a podobně), táhnout s sebou různé cereptičky (lékárničku, scanner, energetický štít a další) a také speciální věcičku – tzv. Persuadatron. Persuadatron je nejmodernější výkřik techniky, pomocí kterého lze přesvědčovat ke spolupráci neutrální civilisty i nepřátelské policisty a agenty. Něco na způsob fantasy kouzla Charm Person, ale v technické verzi. Někdy je použití tohoto vynálezu na správnou osobu přímo cílem mise. Jelikož se děj odehrává Syndicate v budoucnosti, nejsou ani těla agentů ušetřena hi-tech vylepšení – umělé oči pro lepší vidění, umělé nohy pro rychlejší běh a podobně, vše v několika verzích.

Poté, co si vyberete misi a pohrajete si s equipment-managementem, můžete se vrhnout do akce. Cíle jednotlivých misí jsou poměrně různorodé – od destrukčních úkolů typu vyhladit agenty, zabít nepřátelského politika či zničit obrněné auto s důležitou zásilkou, až po akce, ve kterých je nutno dbát opatrnosti, tedy po akce typu eskort důležitého informátora, přesvědčení nepřátelského vědce a podobě. V akci můžete ovládat celou skupinu nebo jednotlivé agenty, přičemž ostatní spolubojovníci se o sebe umí postarat, zejména pokud jim pomocí hormonů naboostujete inteligenci. V každé misi vám váš úkol bude samozřejmě znepříjemňovat horda nepřátelských agentů a policistů. Hra byla na svou dobu vytvořena velmi realisticky a města (což je nejčastější prostředí mise) žijí svým životem – auta jezdí po ulicích a řídí se světelnou signalizací, na domech blikají světelné reklamy, po chodnících se pohybuje spousta lidiček a někde se můžete svést městským vlakem. Vaše taktika se musí odvíjet od typu úkolu a díky dobře vymyšlenému systému lze dělat například takové věci, jako že jedním agentem rozstřílíte na kraji města auto s několik civilisty, čímž na sebe upoutáte pozornost policie a další agenti mohou relativně nerušeně dělat svou práci na opačném konci města. Inteligence nepřátel je na slušné úrovni a leckdy se například stane, že Syndicate když chcete ke spolupráci přesvědčit nepřátelského vědce, jeho ochranka ho raději zastřelí, aby zabránila úniku informací. Policisté se k vám chovají podle toho, jak se chováte vy. Pokud jste nenápadní, máte zbraně pod pláštěm nebo třeba máte speciální přístupovou kartu, považují vás za slušné občany a nechají vás být. Pokud se ale promenádujete po ulici s plamenometem v ruce, čekejte z jejich strany tvrdší akci než pouhou domluvu nebo pokutu. Všudypřítomné civilisty můžete nemilosrdně kosit (ať už pro odreagování, nebo pro přitažení pozornosti policie), ale lze je využít i jinak – pokud je přesvědčíte ke spolupráci, budou za vámi ťapkat a případně si vezmou zbraně zabitých nepřátel, aby vám pomohli ve vašem boji. Máte-li na své straně dost civilistů, můžete „persuadnout“ i nepřátelského policistu či agenta, jejichž bojový výkon rozhodně není k zahození.

Všechny mise jsou zpracovány v přehledném izometrickém pohledu se spoustou drobných detailů. Kromě nejčastěji zastoupených měst se pár misí odehrává také na vojenských základnách nebo v průmyslových komplexech. Architektura je ale všude stejná (a stejně dobrá) – futuristické budovy, líbivé elektromobily, občas nějaká ta zeleň a tak dále. Všechna vozidla můžete použít a některé věci lze zdemolovat, stromy zapálit a podobně. Na svou dobu jsou výborně zpracované i postavičky, a to jak agenti v dlouhých pláštích, tak uniformovaní policisté i civilisté, kteří klidně chodí, panicky pobíhají nebo třeba také hoří – Syndicate podle toho, jak se k nim chovají vaše zbraně. Grafika je slušná i v neakčních částech hry, „cyber“ atmosféru dokresluje jak styl menu a briefingů, tak podařené intro ukazující mimo jiné chirurgickou úpravu budoucího agenta. Zvukové efekty spolehlivě dokreslují atmosféru krvavé práce agentů, ponejvíce se jedná o bojové zvuky jako je štěkot kulometu, křik hořícího civilisty či výbuch policejního auta.

Syndicate byl ve své době opravdu excelentní (a nutno podotknout, že i dost krvavou) zábavou, kterou dnešní hráči příliš nehrají jen vzhledem k zastaralému technickému zpracování. Syndicate přišel s naprosto originálním herním pojetím zasazeným do cyberpunkového prostředí nedaleké budoucnosti, které se přeci jen v počítačových hrách uplatňuje o něco méně než třeba fantasy, současnost či naopak vzdálená budoucnost. Je pravda, že hra byla ve své době dost hardwarově náročná, ale přesto si získala spoustu fanoušků. O tom svědčí i fakt, že se krátce po jejím vydání objevil datadisk s názvem The American Revolt, který se začal prodávat ve společném balení s originální hrou. A že je tato hra inspirací až do dnešních dnů dokazuje i skutečnost, že celkem nedávno (asi před dvěma lety) vyšla hra Syndicate Wars těžící z tohoto oblíbeného a vyzkoušeného tématu. Hra Syndicate je zkrátka legenda, na kterou nelze jen tak zapomenout.

Autor:


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Žďárská firma otevřela nabíjecí stanici pro elektromobily, služba je zdarma

Nové nabíjecí místo před sídlem společnosti DEL je osazeno dvěma nabíječkami....

Inženýrská firma DEL ze Žďáru nad Sázavou otevřela před svým sídlem ve Strojírenské ulici nové...

Tesla otevře svou síť nabíjecích stanic také elektromobilům jiných značek

Komplexnost konceptu Tesly od počátku potvrzuje i budování sítě ultrarychlých...

VIDEO Americký výrobce elektromobilů Tesla otevře v letošním roce svou síť dobíjecích stanic také...

Česko dá miliardy na nabíječky, v roce 2030 bude půl milionu elektroaut

Rychlonabíječka elektromobilů Škoda v Praze na Podbabě

Do roku 2030 by na českých silnicích mělo podle Národního plánu čisté mobility jezdit až půl...

Strach z kolapsu: v USA a Německu řeší, jak omezit nabíjení elektromobilů

Ilustrační foto

VIDEO Přestože elektromobilů je v celkovém vozovém parku jen minimum, už dvě země řeší, že v určitých...

Nejrychlejší tesla za 2,8 milionu korun jezdila jen tři dny, pak vzplála

Tesla Model S Plaid se tři dny po dodání majiteli při jízdě vznítil.

VIDEO Nejnovější model Tesly S Plaid si nový majitel užil jen tři dny a málem při tom přišel o život....

Slunná jižní Morava je rájem elektromobilů, pomáhají solární nabíječky

Volkswagen ID.3

VIDEO Slunná jižní Morava v čele s Brnem se stává rájem pro elektromobily. Do roku 2030 mají jen v Brně...

Máte Teslu? Tak tu nesmíte parkovat, oznámila čínská vláda svým zaměstnancům

Tesla Model 3

Zaměstnanci některých čínských vládních úřadů byli vyzváni k tomu, aby neparkovali své vozy značky...

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září. Z důvodu hygienických opatření bude počet návštěvníků omezen na 40 tisíc pro každý den. Ke vstupu je nutné si zakoupit vstupenku vázanou na jméno.

Poprvé se v Ostravě představí nová americká stíhačka F-35A Lightning II, dále se návštěvníci mohou těšit na transportní letouny A400M Atlas, druhoválečný stroj Douglas C-47 Dakota nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Matrix 4 působí jako reset systému, hlavním tahounem bude Keanu Reeves

Trailer na The Matrix Resurrections, který jako první viděli už v srpnu návštěvníci CinemaConu v Las Vegas, je konečně...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

Steam rozdává Surviving Mars a Ubisoft Far Cry 3, času je ale málo

Nepropásněte dvě časově velmi omezené akce obchodů Steam a Ubistore. Pokud si pospíšíte, můžete si zcela zdarma přidat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Korunní klenot PlayStationu míří na PC, chystá se remake Star Wars KOTOR

Netrpělivě vyhlížená prezentace PlayStationu nabídla spousty zajímavých ukázek z chystaných her, chyběla jí ovšem...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

Halo série na PC kompletní nebude, pátý díl zůstane jen na xboxech

Internetem v minulých dnech kolovala zpráva o tom, že se na PC údajně chystá spousta portů dosavadních konzolových...

Zrušte víkendové plány a zdarma otestujte vymodlené Age of Empires IV

Do vydání netrpělivě očekávaného pokračování Age of Empires zbývá šest týdnů a jeho tvůrci už mají prakticky hotovo....

Poslední sbohem Belmondovi. Na obřad dorazil Alain Delon i Pierre Richard

Po čtvrtečním pietním ceremoniálu v pařížské Invalidovně se Francie definitivně rozloučila s Jeanem-Paulem Belmondem....

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...