Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Syphon Filter 3 - oblíbená řada graduje

  12:00aktualizováno  1. prosince 11:21
Ve třetím vydání úspěšné série Syphon Filter tvůrci dokázali znamenitě využít potenciálu předchozích dvou dílů a vytvořili silně hratelnou takticko-akční hru, která vás již od první chvíle přesvědčí, že tentokrát se nastavovaná kaše nekoná. Mozaika napínavých misí je navíc doplněna stejně zábavným balíkem miniher a multiplayerem.

Syphon Filter 3

První Syphon Filter přišel na Playstation již v roce 1999 jako jeden z titulů, který se svezl na popularitě slavného Metal Gear Solid. V kůži tajného agenta speciálních sil Gabe Logana jste plnili různé úkoly vedoucí ke snaze o zneškodnění záhadného viru, jehož jméno tvoří název hry. Na rozdíl od Metal Gearu zde nebyl věnován takový detail nepozorovanému pohybu a tichému zabíjení ze zálohy, nýbrž rychlé akci z pohledu třetí osoby. Grafika nebyla nijak oslnivá, zato hratelnost byla více než dobrá. Hra zaznamenala slušný ohlas, a proto logicky následovalo dějství druhé. vyšel v pololetí 2000 již na dvojici „cédéček“, přidán byl nově i multiplayer, který v prvním dílu chyběl. Obě hry vytvořilo Studio 989 v produkci Sony. Děj „dvojky“ již mírně pokročil, takže starému známému Gabeovi pomáhala v odpravování teroristů útlá Lian Xing, která se nebezpečným virem nakazila. Tím pádem jste mimo snižování nechtěné populace nepřátel bojovali ještě s časem při hledání protijedu.

Aktuální a poslední díl této série na PSX, totiž Syphon Filter 3, se vrací v retrospektivě k událostem již minulým, podobně jako Syphon Filter 3

Již první úkol dokonale navodí atmosféru práce v tajných službách. Logan sice na otázku o střílení vysokých pohlavárů odpověděl záporně, ale mise odehrávající se za deštivého počasí v hotelu Fukushima vás okamžitě přesvědčí o opaku a konečně pochopíte pojem „účelová lež“. Pokud jste viděli francouzský film Brutální Nikita, ihned si uvědomíte vážnost situace. Jste vysazeni v recepci hotelu a na falešné jméno si vyzvednete klíč od pokoje. Do intercomu dostanete pokyn, kde najít zbraň. No jistě, koupelna je přece oblíbené místo tajných služeb. Přes ulici už vidíte inkriminovaný objekt, což není nikdo jiný než vysoce postavený „Číňánek“, po jehož likvidaci si však vzápětí musíte poradit i s celou jeho grupou pochopů a hrdlořezů. Jako naschvál obsadili také celý hotel Fukushima, a tak z jednoduché akce si musíte složitě prostřílet cestu ven.

Na cestě z hotelu vás kromě po zuby ozbrojených mafiánů čeká také pár rukojmích a vedlejších úkolů, které zpestřují jinak zcela lineární průběh misí. Nikam nelze uhnout, nikdy se neztratíte a nikdy také nezabloudíte. Někomu se to možná nebude líbit, ale Syphon Filter 3 je hlavně o čistokrevné akci, ehmm zabíjení, a tak bylo upuštěno od složitých mozkolamů a hledání správného východu. Můžu vás ubezpečit, že cesta ke splnění cílů mise je sice jen jedna, ale zato důkladně podmáčená krví.

Stejně jako v minulých dílech se na začátku každého úkolu seznámíte v brífinku s pozadím a cíli mise, kterých je hnedle několik. Kupříkladu "zabij nepřátelského velitele", "vyhoď něco do povětří" a nebo naopak "zachraň rukojmí".
Syphon Filter 3 Nabídka při zapauzování hry je takřka identická s minulým dílem. Kromě zmíněných úkolů v misi ještě můžete zkontrolovat náplň předchozího brífinku a samozřejmě upravovat rozličné herní volby a konfiguraci tlačítek. První v nabídce je mapa, jež se ukáže v pozdějších misích jako nepostradatelná, protože důkladná znalost terénu vám párkrát zachrání život. V nabídce naleznete také kompletní a vyčerpávající přehled vámi držených zbraní a vybavení. Vše je velmi podobné provedení z minulých dílů, a tak pro zkušeného „sifonovského“ harcovníka nebude orientace v této nabídce žádný problém.

Každá mise se ale podle vašeho postupu mění, a tak se může z lehké sabotáže s minimem odporu stát během chvíle drsná střílečka o vaše přežití či přežití nevinných civilistů. Je to skvělá věc, když splníte po dlouhém a vyčerpávajícím boji všechny cíle a potom se dozvíte z rádia, že mise se prodlužuje o několik dalších úkolů. Nikdy tak přesně dopředu nevíte, co vás čeká, a postup hrou se více přibližuje realitě. Ale přiznám se, že někdy jsem se naopak modlil za ukončení mise z důvodu neustálého vypětí z toho, co mě čeká za rohem.

Všech 19 misí je dostatečně unikátních a různorodých, takže nuda či stereotyp opravdu nehrozí. Občas při vašem putování za záchranou lidstva před zhoubným virem narazíte na drobná, ale zábavná vylepšení, která právě činí mise tak rozmanitými. Na palubě transportního letounu máte za úkol zneškodnit hlavouna teroristů, ale on má na sobě neprůstřelný obleček, na který je každá zbraň krátká. Kupodivu ani na poklep granáty nereaguje, a tak musíte použít důvtip a pozorně sledovat, co s ním která zbraň provede. Řešení se pak najde samo.
Syphon Filter 3 Na plantážích v Kostarice zase můžete vyšplhat na palmy nebo stromy a odtud pohodlně odpravovat nepřátelské plantážníky. V irských docích budete spolupracovat s jiným agentem a krýt ho před palbou nepřátel. Náročný úkol je pak proniknout do jistého zařízení doma ve Spojených Státech a rozlišovat mezi dvěma frakcemi, z nichž příslušníky jedné nesmíte zabít, ale oni na vás beztrestně střílí. Asi nejnapínavější práci obsahují mise z Afghánistánu. Zde vodíte pro změnu starou známou Lian Xing a v samotném Kábulu se snažíte zlikvidovat sovětské odstřelovače na střechách domů. Gabe zase musí s parťákem ochránit nákladní automobil na cestě do města a nakonec ještě zničit tank, který se inkriminovaný náklaďák snaží sestřelit v úzkých a temných uličkách hlavního města. Ovšem mimo tohoto osvědčeného párečku můžete hrát za několik dalších postav, toliko členů agentury a Loganových přátel. Jelikož je hra aktuální, tak vězte, že Kábul tvoří již jen změti trosek a rozstřílené domy.

Snadný odstřel „lovné zvěře“ vám dokonale usnadní rozsáhlý zbrojní arzenál. Ještě více ale potěší, že každá z hratelných postav unese prakticky jakékoli množství těchto užitečných hraček. Takže se skoro nestane, že by vám „vyschlo“ v zásobnících. Popřípadě pouze vyměníte zbraň v rukou za další. Základním náčiním je bojový nůž, který ale málokdy použijete. Je to také jediná zbraň pro boj „tělo na tělo“. Známý elektrický paralyzér je sice na pohled „máslo“, ale s ním si užijete zdaleka nejvíce legrace. Po stisknutí spouště vystřelí elektrický drát a zabodne se nebohé oběti do těla. Posléze se dostane do oběhu pěkných pár desítek tisíc voltíků. Nebožák se začne pekelně svíjet, a když sadisticky necháte spoušť stisknutou déle, uhoří a zůstane po něm pouze černý obrys na zemi. Kvílení doprovázející tento šok je opravdu úděsné. Daleko humánnější se v tomto kontextu jeví střelné zbraně. Standardní Syphon Filter 3 pistoli je možno použít s tlumičem, větší průraznost již má „devítka“, tedy revolver ráže 9 mm. Nejsilnější Falcon pak dokáže skolit průměrného teroristu na jednu ránu. Z obouručních zbraní máte na výběr klasickou M 16, její slavnější ruský protějšek AK-47 (PK-102), tiché automaty HK nebo všudypřítomnou kulovnici. Jako lahůdku můžete použít kuši nebo odstřelovačku. Na rozdíl od předchozích dílů ji zde budete používat podstatně častěji. Ovšem králi mezi zbraněmi jsou odstřelovačka Dragunov s nočním infra zaměřovačem a hlavně jakási futuristická puška ze sovětské líhně. Je velmi tichá a obsahuje zaměřovač schopný vidět skrze budovy, zdi a překážky! Samozřejmě střelba má to samé vylepšení jako zaměřovač.

Lze říci, že dostřel zbraní a jejich průraznost je vcelku dosti realistická. Ovšem pouze na protivníky bez neprůstřelných vest. Na ty "obrněné" vestami vám nepomůže nic, než kulka přímo do hlavy. Již minule použité automatické zaměřování s přepínáním cílů i zde funguje na jedničku, ale zaměřuje pouze tělo. Když budete chtít zasáhnout lebku, musíte použít ruční zaměřování. Každá zbraň mimo nože má režim se zacilovacím křížem a u odstřelovaček a některých dalších zbraní je možno obrázek v zaměřovači zoomovat. Odrážky vás potom informují, kam cílíte. Jestli na zbraň, tělo či hlavu. Když se podaří výstřel na hlavu, je vyhráno, protože na skolení oponenta vždy stačí jedna kulka.

Grafiku můžete očekávat zhruba totožnou jako u předchozích dílů a prostředí je také dostatečně interaktivní. Padající střepy a zhasnutí světla po zásahu již patří v této branži k dobrým mravům. Za celou dobu hraní jsem nikdy nezamrznul v některém rohu, ani nespatřil chybějící polygony, nebo něco podobného. Grafické ztvárnění sice ani na Syphon Filter 3 potřetí nedosahuje pečlivosti Metal Gear Solid, ale snaží se mu alespoň šlapat na paty. Mise v zimních lesích, kde se postavám pěkně kouří od úst, či letící střely vypadají velmi efektně. Vše je krásně plynulé, pouze dohled by snad mohl být větší. Inteligence nepřátel je stále vesměs průměrná, nicméně dojem ze hry určitě nepokazí a i proto je obtížnost této hry dobře vyvážená.

Po zvukové stránce nelze hře také nic zásadního vytknout. Každá zbraň má svůj charakteristický zvuk. Vězte, že po několika misích na vás přijde buď maminka s káravým poučením o tom, že se v této hře pořád jenom střílí, a nebo v horším případě soused podivující se nad šílenou palbu všech kalibrů linoucí se z vašeho bytu.

Takřka další samostatnou hrou tady je balík jednotlivých misí a miniher, kde si výborně osvojíte aspekty hraní pro hlavní režim Syphon Filter. Jako Assasin musíte postřílet všechny nepřátele bez odhalení. Biatlon se jmenuje klasická střelba na terče z jednoho palpostu s ubíhajícím časem. V Demolition spolupracujete s pyrotechnikem při deaktivaci náloží (něco na způsob mise v parku z prvního dílu) a v další minihře pak musíte pozabíjet notnou přesilu nepřátel a ještě k tomu přežít. Konečně v pátém úkolu je nutno vyhledat, ukrást a donést kufřík na určené místo bez odhalení. Tyto herní režimy jsou rozděleny na pět obtížností a umístěny do deseti různých lokací, z nichž některé jsou inspirované předešlými díly. I postav na výběr je tu dostatek. Mimo Logana a Lian v několika uniformách si můžete zvolit i ostatní postavy z hlavní hry, nebo dokonce starou babičku kořenářku se šátkem. Multiplayer je zde samozřejmě také zastoupen, nicméně je prakticky totožný s provedením ve „dvojce“.

Syphon Filter 3

Ani poslední díl série se nevyvaroval drobných vad na kráse. Když pominu fakt, že oproti druhé kapitole nic převratného nepřinesl, tak vás někdy nepříjemně zaskočí nepřátelé, kteří se objeví z ničeho nic ve vašem zorném poli jak „pan Tau“ a spustí zběsilou palbu. Ve videu uvádějícím první misi v hotelu venku silně prší, ale když vyhlédnete ven z pokoje, není po dešti najednou ani památky. Podobně v další části při zneškodnění protivníka v letadle se okolní obloha ani nehne, takže máte pocit, že letoun stojí ve vzduchu. Občas také nelze sebrat zbraň po zastřeleném nepříteli. To jsou všechno ale jen drobné nedostatky, kterých si mnohdy v zápalu hraní ani nevšimnete.

Syphon Filter ve třetím dějství je i po předchozích dílech skvěle hratelný a zábavný. Mise jsou dostatečně rozmanité a minihry jsou skoro stejně dobré jako vlastní hra. Jednou se budete ohánět bouchačkou proti zástupům nepřátel, jindy zase budete v tichosti kosit protivníky na dálku, nebo se tajně plížit kolem stráží. Pro fanoušky žánru doporučuji, ale pokud očekáváte od SF3 něco zásadně nového oproti předchozím dílům, tak to vás „trojka“ možná zklame.

Syphon Filter 3
Výrobce/Vydavatel SCEA/SCEE
Platforma PlayStation
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ano
Paměťová karta: ano, 3 pozice
Verdikt: Zcela ve vyjetých kolejích pokračuje třetí díl populární řady. Nepřináší nic zásadního oproti předchůdcům, ale nabízí rozmanitost, zábavu a napětí ve skvěle navržených misích a stejně zábavný balík miniher navíc.
Hodnocení: 85%

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září. Z důvodu hygienických opatření bude počet návštěvníků omezen na 40 tisíc pro každý den. Ke vstupu je nutné si zakoupit vstupenku vázanou na jméno.

Poprvé se v Ostravě představí nová americká stíhačka F-35A Lightning II, dále se návštěvníci mohou těšit na transportní letouny A400M Atlas, druhoválečný stroj Douglas C-47 Dakota nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Matrix 4 působí jako reset systému, hlavním tahounem bude Keanu Reeves

Trailer na The Matrix Resurrections, který jako první viděli už v srpnu návštěvníci CinemaConu v Las Vegas, je konečně...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

Korunní klenot PlayStationu míří na PC, chystá se remake Star Wars KOTOR

Netrpělivě vyhlížená prezentace PlayStationu nabídla spousty zajímavých ukázek z chystaných her, chyběla jí ovšem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Představujeme desítku nejdůležitějších streamerek světa. Kolik jich znáte?

Pro mladé jsou dnes streamovací služby daleko důležitějším zdrojem zábavy než televizní kanály plné obstarožních...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...