Terminator 3: Rise of the Machines

  12:00aktualizováno  6. ledna 5:26
Zcela poprvé v dějinách videoher si můžete zahrát v kůži Arnolda Schwarzeneggera a prožít si zajímavé scény z filmu nejen jako divák, ale hlavně jako hlavní hrdina. Neboli Terminator is back!

Terminator 3 - Rise of the Machines

Není to ani moc dlouho, co jsme mohli obdivovat stále schopnou muskulaturu guvernéra Schwarzeneggera ve třetím dílu filmového Terminátora. A není tomu ani tak dlouho, co Atari vypustilo do světa Terminátora v herní podobě.

Bohužel jak mohu z PS2 verze usuzovat, jistě by bylo pro herní průmysl a hlavně pro Atari daleko lepší, kdyby Terminátora nechala na pokoji. Zvláště angažování Black Ops Entertainment, kteří nemají na svědomí snad žádný pořádný titul, se jeví dosti nešťastným.

Tito packalové (promiňte mi ostrá slova, bude jich ještě víc) licenci doslova zahodili do propadliště dějin a vtiskli titulu nezaměnitelný punc narychlo spíchnuté budgetovky, kterou dělal kamarád na koleně a v garáži pro školní besídku. Kdyby si stavěli z Lega a ke hrám ani nepřičichli, bylo by nám všem lépe od žaludku.

Pochybná skutečnost začíná na planetě Zemi (ani bych ji chudáčka nepoznal) léta páně 2023, kdy naplno propukla, propuká, propukne (ani nevím, jak to napsat) válka mezi roboty a lidmi. Terminator 3 - Rise of the Machines Vy jako Arnold jste smontováni za účelem ochrany Johna a Sarah, kteří musejí v minulosti přežít, ale to všechno již určitě znáte z filmu, protože jinak byste tyto řádky asi ani nečetli.

První bombu do palice po spuštění dostanete od ukrutného grafického zpracování, které by nedělalo čest snad ani 32 bitové PlayStation! Všechny textury jsou rozplizlé a díky nezáživným exteriérům zruinované země (doslova) vypadají skutečně otřesně. Kromě úrovní v současnosti vás bude provázet vesměs šedá barva v několika odstínech na zemi a ještě tmavší šedá v několika odstínech namísto nebe.

Druhou bouli zamáčknete od ovládání, které je vyřešeno podobně jako v Medal of Honor, tedy pravý analogový stick pro míření a levý pro chůzi, jenže zacilování má tak hrubý chod, že při veškeré snaze o trefení se do nepřítele jej dokonale „obtesnete“ - lépe, než kdejaký vrhač nožů v cirkuse. Ještěže veškeré nepřátelstvo je dosti tupé a jejich činnost spočívá pouze v pomalém přibližování se po přímce rovnou před vaši hlaveň.

Terminator 3 - Rise of the Machines

Celá hra má nějakých 22 úrovní, v nichž budete zejména kosit hordy tupých robotů v budoucnosti a sem tam bojovat v přítomnosti. I když je k dispozici slušný zbraňový arzenál, většina misí se dá lehce projít bez jediného výstřelu až do cíle, protože jsou dlouhé přinejlepším několik minut a ubývající energie se s novou misí vždy doplní. Hra se tak dá dojet skoro za jeden večer.

Vrchol imbecility amatérských vývojářů je obzvláště patrný v úrovni, kdy musíte v pořádku odvést Johna Connora z krypty ven. Minutová scéna z filmu je jednak natažená množstvím dotírajících policistů - více, než by bylo zdrávo - a jednak nesmíte žádného z nich zabít, i když to do vás pálí ostošest.

Jak na to? Každý cíl, tedy i policista, je označen červenou značkou. Nasypete olovo do červené značky a až tato zmizí (někdy to je i několik zásobníků do hlavy) polda usoudí, že se mu špatně dýchá, tudíž do něj nesmíte vypustit už ani jediný náboj. Jinak zemře a vy okamžitě nahráváte předchozí pozici. Zajímavě se tito policisté chovají právě po své Terminator 3 - Rise of the Machines „eliminaci“. Někteří se rozplynou ve vzduchu, jiní začnou usilovně šlapat do zdi a ostatní zase proběhnou kolem vás do místností, ze kterých jste přišli. Podivné, že neznají cestu ven, ale pouze dovnitř.

Hru mají zpestřit souboje s T-X, které probíhají v jakémsi režimu á la Tekken. Jedná se sice o veskrze příjemný prvek, kdy můžete použít až třicet různých komb, ale pohyb protivníků je tak prkenný, že motion-capturing nasnímaly buď kamery z počátků hraného filmu, nebo jako herci posloužili retardovaní občané.

Kromě předpotopní grafiky, ultra krátké životnosti, podivného naskriptování úrovní a ještě podivnějšího chování protivníků mě zlobil i Dualshock, který se sám vypínal zásadně vždy ve vypjatých momentech. Jelikož se mi to v jiných hrách nikdy nestalo, mohu se domnívat, že jde o další podivnost a nedotaženost.

Vlastní hra je zralá zaprvé na odpadkový koš a zadruhé na nejnižší možné hodnocení, jenže Terminator 3 - Rise of the Machines se tu bohudík najde i několik málo potěšujících vlastností. Tou první je podmanivá orchestrální filmová hudba a skvěle suché Arnoldovy hlášky. Druhou je pak olbřímí množství bonusů v podobě CG filmů ze hry, trailerů, artworků a fotografií z filmu, jinde nepublikovaných vtipných záběrů z natáčení, dokumentů „Making of“ a reportáží z přípravy hry. Navíc jsou tu ještě odemknutelné klasiky Centipede a Missile Command a dokonce demo z připravovaného titulu T3: Redemption.

Jen díky těmto příjemným vychytávkám jsem bohužel nemohl dát magickou nulu a schovám si ji tedy na příště. Nicméně Terminator 3 je jasně nejhorší konzolovou hrou, která se mi kdy dostala do rukou, a proto vám radím dobře: zajděte si na film, kupte si DVD či VHS, ale hrát, hrát se to nepokoušejte v žádném případě!

Terminator 3: Rise of the Machines
Výrobce/Vydavatel Black Ops/Atari
Platforma PlayStation 2, Xbox
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: ano, 72kB
Verdikt: Nejhorší zpracování licence a nejhorší PS2 hra. Fuj, už o tom nechci mluvit.
Hodnocení: 15% (info)

Autor:
 

Nejčtenější

Nadvláda Steamu končí, přišel o všechny veliké vydavatele

Steam

Ještě nedávno prakticky nemyslitelná situace se rychle stává realitou. Obchod Steam, jehož aplikaci má dnes na svém...

Třicet jedna her na zpříjemnění zimních měsíců

Kona

Vánoce a Silvestr jsou sice za námi, ale jelikož zima tu s námi ještě nějaký čas pobude, neuškodí připomenout si...

RECENZE: Upřímný názor na PlayStation Classic s dvacítkou minirecenzí

PlayStation Classic

Na novodobou verzi PlayStation jedničky se čekalo s nadšením, které však po jejím vydání rychle opadlo. Že to není...

Rozběhá váš počítač Anthem? Podívejte se na hardwarové nároky

Anthem

Vydání očekávané novinky od slavných Bioware se pomalu blíží, a tak nastal čas si zkontrolovat, jestli si na svém...

Vzácná edice Metro Exodus vyjde jen v 10 kusech, za peníze ji nekoupíte

Metro Exodus - Master Artyom Edition

Čtveřici edic k očekávané akci Metro Exodus rozšíří jedna velmi speciální, nazvaná Metro Exodus Artyom Custom Edition....

Další z rubriky

RECENZE: Feudal Alloy je nenápadný hit od českých tvůrců

Feudal Alloy

Povedená 2D skákačka od českých tvůrců sice neobrátí herní průmysl naruby, ale díky chytlavé hratelnosti a milé grafice...

RECENZE: Mutant Year Zero je strategie, která nevyžaduje přemýšlení

Mutant Year Zero: Road to Eden

Na první pohled perfektní tahová strategie bohužel nenabízí dostatek možností, aby dokázala po celou dobu udržet...

RECENZE: Dvanáct let vyvíjený Kenshi je RPG jen pro největší tvrďáky

Kenshi

RPG Kenshi dokonale ukazuje hlavní výhody a nevýhody nezávislého vývoje her. Na jednu stranu je nesmírně originální a...

Najdete na iDNES.cz