Microsoft Sidewinder X5

Microsoft Sidewinder X5

Test: Mainstreamová Sidewinder X5

  • 12
Novinka v řadě Sidewinder, myš X5, důstojně zaujme své místo v méně pokročilém hraní. Za příplatek několika málo sto korun však dostanete mocnější nástroj.

Sidewinder X5, seznamte se

Produktová řada Microsoft Sidewinder se zaměřením na hráče nabízí svým uživatelům skutečnou přidanou hodnotu, kterou pro pokročilé hraní potřebují. Myš s označením X5 (mimochodem, skutečně se dá přirovnat ke stejnojmennému vozu BMW) je však sice odlehčenějším modelem oproti SideWinder, který spadá do vyšší třídy (také nazývané hardcore), na technologické úrovni ale nikterak nezaostává.

Myš je dodávána v propracovaném balení, které vám jistě zamotá hlavu. Uvnitř se nachází kromě myši také disk s ovladači včetně příručky pro seznámení se základními informacemi a zbytečně vyhlížející produktový průvodce (z právního hlediska si však jeho výrobu také musíme zaplatit). Instalace originálního software IntelliPoint ve verzi 6.3 probíhá svižným tempem a, co nepotěší, s nutností restartu.

Jak je X5 zpracovaná?

Microsoft Sidewinder X5Model X5 přichází v jediné barevné variantě – v matné černé. Tělo myši je ve vertikální ose prodlouženo, čímž se u středně velké ruky hlavní dvojice prstů nedostane přes okraj, i když se myš maximálně zarazí do dlaně.

Z tohoto důvodu, a dále především z rozdílného stylu držení myši hráči, lze dvojice „firing“ tlačítek bez sebemenších problémů stisknout i 3 cm od okraje. Dráha stisku tlačítka je velice malá a stačí vyvinout velice málo síly pro stisk. Dle mého subjektivního dojmu je tak akorát, ovšem pro tuto recenzi není co hodnotit.

Středem těla myši je umístěn pruh, ve kterém leží nejdůležitější tlačítka. Najdeme zde proto kolečko s krokovým chodem a trojici tlačítek pro okamžitou změnu DPI – v krocích po 400/800 a 2000. Aktivní rozlišení projeví svou činnost rozsvícením červené LEDky schované pod tlačítkem. Poslední tlačítko, které mimochodem nese logo produktové řady Sidewinder, spouští Průzkumníka her pro okamžitý přístup ke všem dostupným hrám v uživatelově systému. Určitě se jedná o funkci zaručující přehlednost, ovšem dle mého názoru se jedná o docela zbytečné tlačítko. A to už jen z toho důvodu, že nelze přeprogramovat. Nepřekáží-li však, není třeba si ho všímat.

Bokům myši vládne gumový materiál, což je bezpochyby dobrá volba. V prostoru pro palec najdeme další dvě tlačítka, která jsou velice dobře dosažitelná a také jednoduše stisknutelná i pod nešikovným úhlem. Takové provedení chválíme. Na druhou stranu je však třeba vykonat mnohem větší dráhu, aby byla vůbec stisknuta. Věřím však, že v případě „citlivého“ provedení by to bylo více ke škodě než k užitku.

Myš klouže po pětici kulatých, malých a perfektně rozmístěných teflonů. Laserový senzor je umístěn téměř v těžišti myši. Téměř proto, jelikož je myš zpracována vcelku podlouhle a umístění přímo do oblasti těžiště by už nepřineslo kýžené ovoce. Pro efekt jsou také umístěny zespodu myši v oblasti dlaně červené LEDky, které decentně osvětlují povrch stolu. Ty dopodtrhávají agresivní vzhled myši.

Jak se s ní hraje a jaké technologie používá?

Microsoft Sidewinder X5Sidewinder X5 využívá kvalitních služeb laserového snímání, které je nejenom přesnější oproti klasické optice (i šťouralové musí potvrdit, že je to vesměs tak), ale také poskytuje širší variabilitu v případě snímaných povrchů.

Senzor umožňuje snímání s až 2000 DPI, které je navíc jednoduše přepínatelné díky trojici tlačítek. Díky pokročilému softwaru pak lze jednotlivé hodnoty rozlišení měnit z původních 400/800/2000.

Senzor dále pracuje se snímkovou frekvencí 7080 FPS a zvládne maximální zrychlení do 20 G. Maximální rychlost se pak rovná 45 IPS (palců za sekundu). Tyto hodnoty jsou kromě snímkové frekvence vcelku nepodstatné, jelikož se k nim i profesionální hráč zase tolik nepřiblíží. Komunikace s počítačem probíhá s frekvencí 500 Hz, což se rovná době odezvy 2 ms. Pro takto rychlou komunikaci je však třeba přetaktovat USB porty.

Rychlé akční hry nedělají Sidewinderu X5 sebemenší problém. Dokonce i tolikrát u tohoto modelu opovrhované teflony nejsou nijak zásadním zklamáním. Určitě by za cenu, za jakou se tento model prodává, mohly být kvalitnější, ale výtky se dají najít u všeho a na všem.

Okamžité přepínání rozlišení se hodí zejména u změny herního stylu či u přechodu k naprosto jiné hře. Zajímavou funkcí je dále Quick Turn. Tato položka se nastavuje u některého z pětice programovatelných tlačítek a po kalibraci obrátí vaši postavu ve hře o 180°. Kalibrace se provádí jednoduše – ve spuštěné hře podržíte tlačítko s funkcí Quick Turn a otočíte se o 360°. Zda to není funkce k zahození jako v případě tlačítka s Průzkumníkem her, to už nechám na vás.

Jak ji hodnotíme?

Celková ergonomie myši patří k těm povedenějším. Protáhlé tělo se někomu bude líbit, někdo ho bude nenávidět. I když se jedná o nejnižší model produktové řady Sidewinder, má co nabídnout. Myš si vás získá svým snímačem, udrží zpracováním a softwarovými možnostmi, a kdo ví, možná i ztratí třeba díky svým průměrným teflonům. Ať tak či onak, Microsoft dal trhu kvalitně zpracovanou myš, u které sice šetřil na zásadních inovacích, na druhou stranu se však držel kvalitních technologií, kterými následně myš vybavil. Jen si tak říkám, jestli se nevyplatí doplatit pár stovek (1200 Kč vs 1600 Kč) a jít po krku modelu Sidewinder, který toho nabízí podstatně více.

Témata: seznámení, software