Microsoft Sidewinder X8

Microsoft Sidewinder X8 | foto: Bonusweb.cz

Test: Sidewinder X8 – vlajková loď s modrým srdcem

  • 11
Čekání na novou myš série herních produktů společnosti Microsoft je u konce. Evoluce pokračuje.

Úvodem

Série Sidewinder je jednoúčelová řada produktů směřovaná především do hráčských rukou. Své místo také nachází na stolech programátorů díky pokročilým programovatelným klávesám a grafiků, kteří naopak ocení vysoké rozlišení laserového snímače. Další produkty této série jsme pro vás už také testovali, viz myš Sidewinder X5 a klávesnice X6.

Bezdrátová myš s názvem X8 je vlajkovou lodí, která konečně i do této produktové řady přinesla novou snímací technologii Microsoftu, BlueTrack. O této technologii toho bylo již napsáno mnoho v souvislosti s uvedením prvních dvou kancelářských vlaštovek z kraje tohoto roku.

Microsoft Sidewinder X8 Microsoft Sidewinder X8

Ve stručnosti se jedná o evoluční technologii, která víceméně funguje jako optické snímače jen s tím rozdílem, že používá LEDku emitující modrou barvu, která dokáže sejmout čtyřikrát větší plochu. Ve výsledku tak poskytuje snímání povrchu touto technologií větší množství informací, a teoreticky tudíž i lepší vlastnosti. Značnou výhodu přináší tato technologie právě na cestách s notebookem, kde není zaručena rovná plocha ze standardních materiálů, které můžeme najít na domácích či kancelářských stolech.

Microsoft Sidewinder X8

Jak je ale z průřezu moderních technologií vidět, modré světlo proniklo po optických záznamových médiích i do polohovacích zařízení.

Sidewinder X8

X8 již na první pohled zapadá do rodiny Sidewinder, která mezi ostatními na trhu vyniká svým hi-tech vzhledem s ostře řezanými křivkami. Tento model je však také v celé produktové řadě největší a s nejagresivnějším designem.

Jednou z předností myši je velké množství tlačítek. Kovové kolečko je čtyřsměrné s funkcí prostředního tlačítka. Celkově tedy tlačítek najdeme 12, programovatelných jich je však jen 7 včetně dvojice primárních. Zbylá pětice vykonává neměnnou funkci typu změny DPI za běžného chodu, tzv. on-the-fly, či tlačítko v oblasti pod dlaní s logem série Sidewinder spouštějící složku Hry.

Microsoft Sidewinder X8 Microsoft Sidewinder X8

Ergonomicky by na tom X8 byla výborně, nebýt dle mého subjektivního názoru nešťastně řešených bočních tlačítek. Ty jsou totiž přímo pod palcem a nesplývají s tělem myši. Mohou tedy, stejně jako v mém případě, působit jakožto nepříjemný a rušivý element. O velice specifickém zaměření a specializaci svědčí i to, že Sidewinder je navrhnut pouze pro praváky.

Myš je v pořadí třetím Microsoftím modelem, který v sobě nese technologii BlueTrack, jenž inovuje technologii snímání povrchu modrou LED. Myš je schopna zvládnout rozlišení snímače o hodnotě monstrózních 4000 DPI, pracuje však i s menšími hodnotami –250, 500, 750, 1000, 1500, 2000 a 3000. Tyto hodnoty se mění za chodu, tzv. on-the-fly trojicí tlačítek umístěných na hřbetu za kolečkem.

Microsoft Sidewinder X8 Microsoft Sidewinder X8

Portfolio možných snímaných povrchů technologie BlueTrack je však značně široké. Už od začátku byla totiž vyvíjena s ohledem na všemožné situace, do kterých se může cestovatel s notebookem dostat. Myši s BlueTrackem si tak bez sebemenších problémů poradí s nerovnými či lesklými povrchy. Obecně řečeno tedy tam, kde optika či laser selhávají, BlueTrack s přehledem snímá. Stále však platí, že sklo a zrcadlo jsou neporazitelné povrchy.

Na internetu se v souvislosti s BlueTrackem objevují spousty názorů na pochybné vlastnosti této technologie, projevující se spontánním přeskokem kurzoru o několik centimetrů vedle. Zde musím říci, že jsem za několik dnů celodenního používání myši žádný takový problém nezaznamenal. Pravděpodobně jsem tedy dostal k testování novější revizi, než kterou měli k dispozici jiní uživatelé a testeři.

Microsoft Sidewinder X8 Microsoft Sidewinder X8

Sidewinder X8 je technologicky zajímavým kusem hardwaru z vícera úhlů pohledu. Byť se jedná o bezdrátovou myš komunikující se základnou tvaru hokejového puku ve standardním frekvenčním pásmu 2,4 GHz, má zpoždění pouhé 2 ms (500 Hz). To je na bezdrátovou myš skvělý výkon, který podává i starší, avšak parametrově shodná Logitech G7. Menší odezvu však již nezvládne ani po přetaktování frekvence USB sběrnice na 1 kHz.

Napájení myši obstarává jediná AA dobíjecí baterie, která přichází v balení (což potěší). Výrobce udává výdrž po dobu 30 hodin neustálého hraní. Bohužel jsem tento údaj nemohl ověřit, avšak pracovní týden by myš měla vydržet. Má-li však někdo rád věci připraveny na následující den, bude ze systému dobíjení X8 nadšen. S myší přichází dobíjecí USB kolébka tvaru hokejového puku, ve které je, stejně jako v joju, namotaný poddajný kablík. Ten se pomocí magnetů přicvakne k podvozku myši, čímž ji nabíjí. Nutno říci, že takto napájená myš neztrácí ze svého bezdrátového kouzla v podstatě nic, pokud samozřejmě nechcete cestovat po bytě. Kablík nevadí, není totiž ani malinko znát. Stav baterie se zobrazí na těle myši poblíž palce na malinkém monochromatickém LCD displeji.

Microsoft Sidewinder X8 Microsoft Sidewinder X8

Nevýhodou tohoto systému je nutnost dobíjet myš za chodu počítače, jelikož USB porty nejsou pod proudem, je-li PC vypnuto.

Microsoft Sidewinder X8

Závěrem

Novinka Sidewinder X8 se Microsoftu povedla. Musím pochválit celkové zpracování myši včetně promyšleného systému napájení a rychlosti bezdrátového komunikace mezi přijímačem a počítačem. Byť jsou na trhu modely s odezvou rovnou 1 ms (1000 Hz), jsou na druhou stranu svázány kabelovým provedením. X8 tedy podává ve svém bezdrátovém světě skvělý výkon doplněný o magickou volnost.

Bohužel mi nesedla boční tlačítka, která působí rušivým dojmem. Stejně tomu bylo i u levnějších modelů série Sidewinder, které však místo klasických tlačítek mají malé válečky, které přidávají více bodů designu než ergonomii.

Dle marketingového oddělení je nejsilnějším tahounem myši nová technologie snímání povrchu BlueTrack. Naše testy však potvrzují, že v případě hráčské myši si modrá LED (při použití pouze na stole a s podložkami) vede naprosto stejně jako například laser. Nákupní rozhodnutí by tedy jako argument technologii BlueTrack vůbec obsahovat nemělo. Potom se ovšem dostáváme k zamyšlení, co odůvodňuje cenu okolo 1900 Kč (k 27. 3. 2009). Má-li to být 2 ms odezva u bezdrátového přenosu, pak ano. Není-li však zde žádný jiný rozumný argument, je Sidewinder X8 za svou cenu naprosto zbytečný.


Témata: Notebook, Testování