Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tetris DS – staré kostky nerezaví

  12:00aktualizováno  21. dubna 3:11
Remaky starých klasik obecně na současných konzolích nepodají nikterak valně. Pokud se tedy někdo navíc snaží ždímat i letitý Tetris, je to přinejmenším podezřelé.

Tetris DS Fenomén Tetris asi není potřeba nijak sáhodlouze představovat – jedná se o hru, kterou zná skutečně téměř každý, ať se videohrami zabývá nebo ne. Tetris se zrodil již před dávnými lety a byl původně jen jakousi kratochvílí jednoho dnes již světoznámého tehdy ještě sovětského programátora, aby se do dnešních dní objevil v nespočetném počtu verzí a následných modifikací. Tento zakladatel žánru logických rychlíků se dodnes objevil snad na všem, co se dá alespoň trochu programovat, můžeme si jej zahrát snad na každém počítači, který od vzniku Tetrisu existoval, najdeme ho ve vědeckých kalkulačkách, jako samostatné elektronické hry z vietnamských tržnic, v mobilních telefonech a nedivili bychom se, kdyby se dal Tetris hrát i na hodinkách.

Potěšitelné navíc je, že celkově hra nabízí více než 200 různých puzzlů, což je dost slušné.

Tetris DS Vydání Tetrisu DS se na první pohled může zdát jako nošení dříví do lesa, ale po chvíli hraní vyjde najevo, že tato hra do dnešního dne neztratila prakticky nic ze své původní síly. Logické rychlíky jsou pro handheldové hraní navíc jedním z prokazatelně nejvhodnějších žánrů, a tak tedy Tetris DS není jen pouhým výkřikem do tmy. Na druhou stranu zůstává otázkou, kdo si koupí zrovna tuto hru, když je dnes ve stadiu, kdy jej programují studenti jako své semestrální práce a různých freeware variant se na PC dá sehnat hromada.

Pomiňme nyní ovšem velkoryse skutečnost, že ani na notebooku se ve vlaku zase až tak pohodlně nehraje, a přejděme k odpovědi na danou otázku. Tetris DS si tedy s největší pravděpodobností koupí všichni příznivci logických rychlíků (teď máme na mysli herní žánr, z vlaku jsme už dávno venku) a to zejména z toho důvodu, že za názvem Tetris DS se skrývá velmi slušné množství variací původní hry. Těmito variacemi ovšem nemyslíme nic na způsob „do šachty padají barevné kostky a je Tetris DS potřeba je odstraňovat podle různých pravidel“ ale skutečné obměny původní klasiky, což mimo jiné znamená to, že v každém z těchto režimů se setkáváme stále jen se sedmi původními tvary kostek utvořenými ze čtyř menších kostiček.

Hlavní změnou je to, že nelze otáčet padajícími kostkami, ale je nutno rotovat celým slepeným útvarem.

Na krabici je anoncována šestice různých herních režimů, přičemž je to snad první podobný případ, kdy jsme při hraní měli dojem, že nápis na krabici lže přesně opačným způsobem než tomu obvykle bývá, jelikož se nám zdálo, že módů je zde ještě více. Ono jich je zde samozřejmě šest, ale některé z nich se pak ještě dále dělí na další varianty, a tak se ve výsledku celková nabídka jeví velmi pestrá a bohatá. Navíc je potřeba říci, že jednotlivé režimy, ač se samozřejmě stále jedná o co nejlepší a Tetris DS nejrychlejší uspořádávání kostek, jsou natolik odlišné, že zpočátku nebudete vědět, ve kterém z nich trhat rekordy dříve. Vždy jde nastavit i obtížnost, takže není potřeba se bát, že byste po pár dnech či snad hodinách před sebou již neviděli nové výzvy. Pojďme se tedy na jednotlivé módy v kostce (jak příznačné) podívat.

Vedle klasického Tetrisu, kdy je účelem neustálé odmazávání řad kostek, jsou zde i dvě puzzle variace, kdy je účelem se nějakým způsobem vypořádat se zadanými situacemi. V té jednodušší lze jednotlivé kostky stylusem posouvat i do stran, přičemž za úkol míváte věci jako odmazání dvou řad najednou a podobně. Ta obtížnější pak obnáší to, že nastalou situaci můžete řešit pouze pevně daným množstvím a typem kostek a navíc je potřeba zbavit se úplně všech krychliček. Máte tedy k dispozici třeba jen velký čtverec, nejdelší kostku a kostku ve tvaru písmene L. Nyní musíte zvolit nejen správné pořadí, v jakém kostky budete zasazovat, ale samozřejmě i jejich správné natočení, což dá místy opravdu slušně zabrat. Potěšitelné navíc je, že celkově hra Tetris DS nabízí více než 200 různých puzzlů, což je dost slušné.

Dále tu pak máme velmi zajímavý mód kdy několik kostek letí vzduchem a odchytávají další kostky, které se na ně nalepí. Hlavní změnou je ovšem to, že nelze otáčet padajícími kostkami, ale je nutno rotovat celým slepeným útvarem tak, aby se vytvořila dostatečně masivní matice jednotlivých kostiček, která pak iniciuje odpálení zbytku. Velmi zajímavým nápadem jsou i režimy, v nichž se hraje proti počítačem řízenému oponentovi, kdy si klasicky odmazáváním řad vzájemně přihazujete kostky, ovšem jednoznačně nejlepší z těchto modifikací je ta, v níž se se soupeřem doslova přetlačujete. Vám padají kostky shora na horní obrazovce, soupeři zdola na dolní, rozhraní je původně uprostřed a účelem je mazáním řad vyhnat soupeře ven z jeho obrazovky.

Matematický problém

To, že je původní Tetris výtvorem matematika je jedna věc, ale že nastolí nejeden seriózní matematický problém, to asi čekal málokdo. Začalo se totiž uvažovat, zdali je možné hrát tuto hru donekonečna v případě, že na rychlost padání kostek nebude brán zřetel. Nejvíce se řešil mechanismus náhodného generátoru, na jehož základě se generuje tvar padajících kostek. Největší problémy potenciálně představovala situace, že začnou za sebou padat kostky ve tvaru Z a S (takové ty „schůdky“). Vědci přitom zjistili, že dobrý hráč by mohl zvládnout přežít situaci, kdy za spadne za sebou 150 kostek Z nebo S. Při pokusech s daným generátorem ovšem navíc zjistili, že pravděpodobnost takovéto situace je 1:X, kde X představuje číslo rovnající se zhruba všem atomům ve známém vesmíru. Takže jde tedy hrát Tetris donekonečna?

Klady a zápory

Plus Mnoho různých režimů
Plus Velmi slušná trvanlivost
Plus Desítky let starý koncept má stále co říci

Mínus Desítky let starý koncept nemusí být pro mnohé atraktivní

Jak tedy vidno, nabízí Tetris DS velmi slušnou variabilitu a pokud tedy máte logické rychlíky alespoň trochu v oblibě, nebudete jistě muset příliš dlouho váhat. To že se jedná o nehynoucí klasiku je v tomto případě na jednu stranu značným plus, ovšem na stranu druhou by to hře mohlo ubírat na atraktivitě. Tetris zná holt opravdu každý a leckoho by mohlo odradit to, že má dát peníze za další jeho verzi a nemusela by ho přesvědčit ani zde popsaná pestrost různých módů a trvanlivost celé hry. Navíc je potřeba si přiznat, že takový Meteos sice nedisponuje takovou rozmanitostí, ale jeho živelnost je místy vskutku grandiózní a Tetris ve své původní podobě tak může působit poněkud usedleji. Ať již ale patříte ke kterékoliv slupině potenciálních zájemců, můžeme vám Tetris DS zcela jednoznačně doporučit.

Tetris DS
Výrobce/Distributor Nintendo / Nintendo
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, 10 hráčů
Verdikt: Velmi slušný návrat k samotným kořenům videoher.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:


Témata: Notebook, Vlak

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Další z rubriky

RECENZE: PlayerUnknown's Battlegrounds je nejdůležitější hra roku 2017

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS

Stovka lidí seskočí nad opuštěným ostrovem, přežít může jen jeden. Takto jednoduchá premise stačila největšímu hernímu...

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Najdete na iDNES.cz