Tex Murphy – král soukromých oček

  12:00
Že jsou adventury na ústupu, dnes nikoho nepřekvapí. Dovolte mi však vrátit se do doby, ve které brázdil prastaré monitory nejslavnější počítačový detektiv Tex Murphy. Mean Streets, Martian Memorandum, Under a Killing Moon, Pandora Directive a Overseer jsou hry, ve kterých se tato postava zapsala do myslí tisíců hráčů.

Píše se rok 2039, San Francisco. Z důvodu radioaktivních paprsků postapokalyptického slunce vystřídal den noc a noc vystřídala den. A právě pod rouškou stínů se do ulic vydává lovec. Lovec důkazů a stop vedoucích k těm nejprotřelejším zločincům světa, který, ač zachrání osud minimálně jedné normované zeměkoule, vždy skončí ve své zaplivané kanceláři s ještě zaplivanějším baloňákem na sobě. I tak by se dal charakterizovat jeden z nejslavnějších detektivů počítačové zábavy. Již v roce 1989 jsme měli tu možnost zakusit cynický humor Texe Murphyho, který nezaměnitelně ztvárnil typického smolaře, jenž nemá štěstí ani ve hře ani v lásce, ale který shodou mnoha šťastných (pro nás) i nešťastných (pro něj) náhod dospěje k tajemstvím, o nichž se nikomu ani nesnilo.

První adventura v pořadí, která zachytila svět budoucnosti z té temnější stránky, se nazývala Mean Streets. Zanedlouho spatřila světlo světa již klasická point&click adventura Martian Memorandum. Následovala delší odmlka, ale s nástupem CD médií vyšel Acces do světa s rovnou čtyř cédéčkovým Under a Killing Moon, který se i přes neúnosnou hardwarovou náročnost (v té době) stal ihned hitem. Od této chvíle bylo jasné, že se rodí další legenda. Pokračování s názvem Pandora Directive očekávala většina hráčů s dětinským nadšením. Aby také ne, když Pandora po svém vydání rozmetala silou atomové bomby i takové pecky, jako Normality nebo pochmurnou Azrael´s Tear. Závěrečný díl ovšem Accesu příliš nevyšel. Ne že by nebyl opět skvělý, ale svou DVD verzí a hardwarovými nároky mílovými kroky předběhl dobu. Přibližme si však každý díl zvlášť a podrobněji.


Mean Streets & Martian Memorandum - zlaté časy adventur

Mean StreetsV dřevních dobách, kdy si obyčejný hráč pod pojmem multiplayer představil maximálně druh švédské soulože, vznikl první díl série, o které zatím nikdo nevěděl, jakou díru do světa udělá. Acces software vytvořil jako svou prvotinu zajímavý mix klasické adventury, plošinovky, vznášedlového simulátoru a simulátoru faxování :-). Samozřejmě poslední tři jmenované žánry jenom dotvářeli atmosféru, ale i tak se jednalo o kvalitně zpracované prvky. Svým vznášedlem jste se tak přemísťovali mezi lokacemi (i když to bylo většinou zajištěno pouze autopilotem) a pokud Tex nebyl někde vítán, briskně se obrazovka přepnula do bočního pohledu ála většina plošinovek. Zajímavým prvkem bylo ruční zadávání jmen, na které jste se chtěli zeptat NPC, takže bez papíru a tužky se člověk neobešel.

Případ Mean Streets začal vyšetřováním údajné sebevraždy doktora Carla Linskyho, jehož dcera se později stane Texovou družkou. Netřeba dodávat, že sebevražda byla opravdu pouze údajná a všechny Martian Memorandumindicie začnou pomalu směřovat k jedinému člověku, J. Saint Gideonu.

Zato Martian Memorandum vyprávěl příběh vskutku epický. Vše začalo opět nenápadně příchodem muže jménem Marshall Alexander, který žádal vyšetření únosu jeho dcery Alexis. Tex se vydává až na Mars, aby zjistil, jaké nekalosti vlastně Alexandrova společnost Terreaform provádí a v jakémže je to Alexis ohrožení.

Tentokrát již Acces upustil od ovládání klávesnicí a přešel k pohodlnějšímu Lucas Artovskému point&click systému. Sice tak vynechal akční mezihry a létání v hovercraftu, ale vše vynahradil strhující atmosférou. Stejně jako v dalších pokračováních.


Under a Killing Moon & Pandora Directive – technologická revoluce

Under A Killing MoonUnder a Killing Moon znamenal zlom v oblasti interaktivní zábavy. Jak už bylo řečeno, rozprostírá se na čtyřech CD, což byl na rok 1994 nevídaný počet a měřit se s ním mohl jen kolosální Wing Commander 3. Výsledkem velkého množství dat byl první interaktivní film, u kterého se hratelnost vyšplhala až na nejvyšší stupínek pomyslné stupnice, narozdíl od jiných pokusů. Základním kamenem byl na svou dobu unikátní Virtual World engine, který dovoloval vymodelovat reálně vyhlížející svět do nejmenšího detailu. Díky tomu byl použit jen s nepatrnými úpravami i v dalších dvou pokračováních a možná i dnes by se mohl měřit s ostatními rivaly. Mohli (museli) jste tak nahlédnout do kterékoliv zásuvky jste chtěli, otevřít kteroukoliv skříňku a Tex navíc břitce po kliknutí okomentoval většinu objektů v jeho okolí.

Příběh se odvíjel okolo tajně budované orbitální základny nazvané Moon Child, která by ve své finální podobě mohla ohrozit existenci celé planety. Tex se však k případu tentokrát dostal (ostatně jako vždy) téměř nešťastnou náhodou, a tak přijal zdánlivě banální případ ve Under A Killing Moonsnaze přivydělat si nějaký ten bakšiš na letecký benzín do svého hovercraftu.

I přes přechod do 3D prostředí však zůstala zachována point&click složka. Herní interface byl rozdělen na část pohybovou, v níž jste mohli téměř bez zábran Texovým světem bloumat, a na část interaktivní, kdy se zmáčknutím mezerníku hra jaksi „zapauzovala“ a vy jste mohli provádět obvyklou adventurní činnost, jako sbírání a používání předmětů. A že bylo co sbírat! Inventář jste sice neměli neustále naditý padesáti nepotřebnými předměty, ale i tak se hráč občas neubránil proklínanému používání všeho na všechno. Ovšem díky přehlednému ovládání se i to smrsklo na několik jednoduchých kliků.

Věcí, která kdekomu vyrazila dech, byla úžasná kvalita hraných filmečků. Ne že by dnes někoho oslovovaly, ale uvědomme si, že v roce 1994 bylo video v počítači téměř neznámým pojmem. Sice až v Pandora Directive se objevilo množství herců zvučných jmen, nad všemi však exceloval jediný. Chris Jones, hlavní vedoucí celého projektu, coby Tex Murphy. Je neuvěřitelné, jak přesvědčivě dovedl Jones, coby amatér, ztvárnit smolařského detektiva. Postupem času se kvalita videí zlepšovala, až dosáhla vrcholu, ale o tom později.

Pandora DirectiveHlavním tahákem Texových adventur (obzvláště posledních tří) byly bezesporu puzzly. Jejich pravou kvalitu hráč vychutnal teprve na vyšším stupni obtížnosti (na nižším stupni byly k dispozici profláknuté hinty a cheaty, někdy byly dokonce vynechány i celé puzzly), kdy se vyřešení leckteré hádanky rovnalo turnaji lobotomického šimpanze s mistrem Kasparovovem. Důležité však je, že vše podléhalo přísné logice. Tedy až na pár výjimek. Vzpomínám si na oživování hybernované vědecké pracovnice, která ve většině případů vydržela prvních pět sekund resurekce a poté se nekompromisně odebrala do věčných lovišť. Museli jste přesně nastavovat hladiny adrenalinu, teploty, kyslíku a bůhvíčeho ještě, aby s vámi ctěná slečna nakonec ani nezašla na replikované kafe. Těžký to život detektiva. O otevírání trezoru s odmocňováním čísel uvedených náhodně na vizitce radši pomlčím :-).

Jak už bylo řečeno, po novátorském Under a Killing Moon přišla Pandora Directive, která byla mnohem delší, mnohem propracovanější a mnohem temnější. Právem si tak u nejednoho pařana získala titul nejlepší adventury všech dob. Na šesti plackách se pomalu rozplétal příběh roosevellského havarovaného kosmického korábu, příběh tajných služeb, které se povinně zajímají o mimozemskou technologii, i příběh Texovy nové lásky Chelsee. Unikátním prvkem byla mohutná nelinearita děje, korunovaná pěti rozdílnými konci. Řečeno s nadsázkou, hra reagovala na každou Texovu odpověď a podle jeho chování určovala další cestu. Hráč tak byl motivován k opakovanému hraní, což rozhodně nebývá u adventur zvykem. Důkazem toho je také fakt, že hra na vyšší obtížnost obsahovala mnohem více filmových sekvencí, než její slabší bratříček.


Tex Murphy: Overseer – opět revoluce, bohužel neúspěšná

Tex Murphy: OverseerFinálním dílem Accesu je bezesporu Overseer. Kvalitou příběhu opět sledoval šlépěje svých předchůdců (prakticky šlo o remake Mean Streets). Tex se opět ocitá v mládí, kdy za ním přichází jeho budoucí exmanželka Sylvia Linsky a zadává mu první případ. Hra opět používá Virtual World enginu, jenže tak modifikovaného, že vykreslování nestíhal ani ten nejnadupanější stroj oné doby. V krabici byla naštěstí kromě pěti cédéčkové verze ještě DVD verze, podporující 3D akceleraci (pouze s AGP kartami), s filmy v Mpeg2 kvalitě a podporou Dolby Digital zvuku. Jenže kdo měl v roce 1998 DVD mechaniku, AGP kartu a minimálně 266 MHz procesor?

Overseer se tak u většiny hráčů neprosadil, poněvadž CD verze se na většině strojích neuvěřitelně škubala a video bylo v nesrovnatelně horší kvalitě. Pokud si ale odmyslíme hardwarovou náročnost (která již dnes navíc není problémem), získáme opět strhující podívanou plnou zvratů, intrik a nově Texových nočních můr. Také není možné se nezmínit o hereckém esu Michaelu Yorkovi v roli padoucha J. Saint Gideona. Škoda jen, že dnes, kdy průměrný domácí stroj dovolí zahrání Overseera v plných detailech, není hra nikde k sehnání. Musíme se tak spolehnout na bazary a internetové aukce.


Tex Murphy byl, je a zůstane legendou vrytou do paměti mnoha hráčů a pokud si chcete nostalgicky zavzpomínat na časy, kdy hry ještě bývaly artiklem hodným obdivu, je tahle pentalogie tou nejlepší volbou. Jen se bojím, že časy starých adventur jsou nenávratně ztraceny a kousky jako Pandora Directive již nikdy nespatří světlo světa.

Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

novinky 24. 3. 2024 19

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

novinky 23. 3. 2024 22

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

novinky 22. 3. 2024 10

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

novinky 26. 3. 2024 20

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

novinky 27. 3. 2024 33

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

magazín 29. 3. 2024 3

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

novinky 28. 3. 2024 1

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

novinky 28. 3. 2024 6

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

novinky 27. 3. 2024 3

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...