Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Ant Bully

  12:00aktualizováno  8. září 11:15
Do kin přichází nová animovaná pohádka pro děti a s ní jako vždy i nová hra. Dokáže Ant bully něčím zaujmout, nebo se jedná pouze o další nudnou plošinovku? To se dočtete jen v naší recenzi.
59

Ant Buly

Platforma: PC
Výrobce: A2M

Herní karta

The Ant bully Žánr počítačově animovaných filmů pro děti právě zažívá boom. Prakticky každý měsíc na děti zaútočí nová parta roztomilých digitálních zvířátek a nebozí rodiče nemají jinou možnost než se vypravit do kina. Kdyby šlo pouze o návštěvu kina asi by si ani nikdo nestěžoval, tvůrci však sprostě využívají dětského nadšení a než se chudák rodič dostane domů, musí pořídit omalovánky, batůžek, tričko, menu u McDonalda, penál a nepřeberné množství dalších krámů s motivem filmu. A samozřejmě také počítačovou hru.
Co na tom, že za měsíc, nejdéle za dva, se vše bude opakovat a staré věci poputují pod postel, v horším případě do koše? Přece se malý loudil neztrapní tím, že do školy přijde v triku Doby Ledové, když už je v kinech Strašpytlík, to dá rozum, že? Ale zpátky k počítačovým hrám. Jestli jsem si u filmů stěžoval, že si jsou vzájemně podobné jako vejce vejci, tak hry na motivy těchto filmů jsou prakticky identické.

"Všechny oblasti ve hře jsou vzájemně propojené, pokud se Vám tedy chce, můžete proběhnout z jednoho konce na druhý, aniž by Vás cestou zdržovaly nahrávací obrazovky."

V drtivé většině se jedná o 3D plošinovku, v nichž najdeme invence a nových nápadů asi jako na posledním albu Heleny Vondráčkové. Stačí jen vyměnit hlavního hrdinu a pár dalších drobných grafických prvků, místo oříšků budeme sbírat třeba jablíčka, nepřátele nebudeme likvidovat bublifukem ale prakem a voila! – máme novou hru. The Ant bully Hlavně to nesmí být příliš těžké, aby to děti stačily dohrát než vyjde nový díl, takže pro jistotu vůbec nepůjde zemřít. Stejně je smrt špatná a mohla by mít negativní vliv na křehkou dětskou psychiku, takže i nepřátele budeme pouze na chvíli omračovat. Hru vypustíme na všechny možné konzole, handheldy i mobilní telefony. S nějakou optimalizací se zdržovat nebudeme, vždyť přece každý PC hráč má gamepad, že? Ne? Jeho chyba…
The Ant Bully je přesně takovým produktem nijak nevybočujícím ze zavedených stereotypů. Film jsem sice neviděl (V ČR premiéra až 28. září pod názvem Mravenčí polepšovna), to mi však nebrání abych Vám po pár chvilkách strávených s hrou nemohl převyprávět celý děj. Malý chlapec Lucas tráví spokojené dětství v typickém americkém domku se zahrádkou na předměstí. Ve volném čase se, jako téměř každý kluk v jeho věku, baví utrháváním hmyzích nožiček a bořením mravenišť. Oproti nám, českým dětem, kterým stačilo pár výchovných facek, abychom si našli zábavu novou (nebo se alespoň přesunuli o zahradu dál) má Lucas smůlu. Jakýmsi kouzlem se zmenší na velikost špendlíkové hlavičky a všechny hříchy, jež napáchal na obyvatelích hmyzí říše musí odčinit. The Ant bully A tak je nucen přizpůsobit se komunistickému režimu mravenčího společenství a svojí troškou přispět k společnému dílu. Zápletka je tedy víceméně klasická a přímo vybízí k morálním ponaučením typu: V nouzi poznáš přítele nebo Boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Ale proč ne? Pořád to bude lepší zábava než pohádky Zdeňka Trošky, na které vodili v dětství mě.

"Zápletka je tedy víceméně klasická a přímo vybízí k morálním ponaučením."

Samotná hra však v prvních okamžicích nevypadá vůbec spatně. Tvůrcům evidentně kdysi učaroval nedoceněný Shadowman a neváhali se jím lehce inspirovat. Dokážu si představit, jak se Vám právě na obličeji objevil zmatený výraz. Co může mít sakra brutální, surrealistický akční masakr a dětská skákačka s broučkama společného? Je to především provázanost herního světa a drobné RPG prvky. Všechny oblasti ve hře jsou vzájemně propojené, pokud se Vám tedy chce, můžete proběhnout z jednoho konce na druhý, aniž by Vás cestou zdržovaly nahrávací obrazovky. Některé cesty jsou ale blokovány různými překážkami, s nimiž si poradíte až v pozdější fázi hry. Například hned na začátku je východ z mraveniště zatarasen obrovským kamenem, se kterým nic neuděláte. Stačí však splnit několik málo misí, Lucas zesílí a balvan odstrčí. Těchto vlastností je však, bohužel, málo. The Ant bully Kromě odnášení těžkých břemen je zde ještě lezení po zdech, používání výbušnin a telepatie. Ta spočívá v tom, že myšlenkami přivoláte kamarády mravence a s jejich pomocí překonáte nějakou terénní překážku. Každou vlastnost navíc můžete zlepšovat, netrvá to však dlouho a máte je všechny na nejvyšší úrovni.

"I když se všude válí dostatek nábojů, je hůl nejčastější zbraň a to i při souboji s nepříliš originálními bossy."

Pro dokončení Shadowmana bylo zapotřebí najít všechny ztracené duše, leckdy až příliš pečlivě ukryté. The Ant Bully, má podobný systém – po splnění všech příběhových misí hra nekončí, musíte ještě sesbírat sto krystalů, které jsou rozesety po celé herní ploše. Díky tomu se sice prodlouží hrací doba na nějakých 8 hodin, což už je v dnešní době celkem přijatelné, moc zábavné to ale není, obzvláště když se nepřátelé neustále respawnují. Naštěstí má Lucas speciální brýle, díky nimž je hledání o poznání jednodušší. Mezi další vybavení patří kuše, zpomalovací pistole a hůl na boj zblízka. I když se všude válí dostatek nábojů, je hůl nejčastější zbraň a to i při souboji s nepříliš originálními bossy.
Grafické zpracování je poměrně zastaralé ale – vadí to někomu? Malým dětem je určitě úplně šumafuk že jsou textury poněkud rozmazané a že hra nepodporuje HDR efekty. Hlavně, že vše vypadá roztomile (možná až moc) a obstojně se hýbe i na slabších konfiguracích. Kupodivu jsem se ani nesetkal s nějakými problémy s kamerou, což je u tohoto druhu her malý zázrak. Ovládaní je sice možné i klávesnicí s myší, vřele ale doporučuji gamepad. The Ant bully Hudba sice existuje, ale jelikož si pár minut po dohrání ani nedokážu vybavit jaká vlastně je, tak asi mnoha kvalitami neoplývá. Zvuky ničím nezaujmou, a ani na dabingu se nepodílela žádná z hereckých osobností, které propůjčily svůj hlas filmovým postavičkám (Nicolas Cage, Julia Roberts).

Verdikt: The Ant bully rozhodně není špatná hra. Je prostě jen tak obyčejná a tuctová, že nenacházím jediný důvod proč bych jí měl doporučit někomu, kdo již doma nějakou podobnou hru podle filmové licence má. Rodiče rozhodně udělají svým ratolestem radost, pokud jim The Ant bully pořídí, stejně tak můžou ale sáhnout například po Ice Age 2 nebo Za plotem a výsledek bude stejný. No a hráčům starším 12 let hra nemůže nabídnout vůbec nic.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

59 %

Čtenáři

18 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Dětská práce nebo jídlo z pilin. Frostpunk je plný těžkých rozhodnutí

Frostpunk

Z budovatelské strategie Frostpunk jde člověku mráz po zádech. Nejen proto, že se odehrává v teplotách hluboko pod...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....Najdete na iDNES.cz