Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Banished - budgetové RPG

  12:00aktualizováno  19. května 6:41
Tentokrát k nám dorazilo RPG z dílen amerických Frontline studios - jak dopadlo hodnocení a jestli se hra zařadí mezi ty, které ze šuplíku už nevyndáte, se dočtete níže. Přináší vůbec něco nového než staré Diablo?
60

The Banished

Platforma: PC
Výrobce: Frontline Studios

Herní karta

The Banished

Neznámá americká společnost Frontline studios s polským vývojovým týmem nedávno přišla na trh s novou RPG adventurou. Tvůrce hry má velké zkušenosti s aplikacemi na mobilní telefony, ale na poli počítačových her je to jeden z jeho prvních pokusů. The Bannished se odehrává na jiné planetě v prostředí barbarských loupežníků, kouzelníků a jiných podivných individuí, časově odpovídajících zhruba našemu středověku. Hra si vzala v mnoha směrech za vzor sérii Diablo a ačkoli na první pohled vypadá originálně, rozdíl mezi oběma hrami je jen kosmetický.

Při spuštění hry Vás čeká poměrně poutavé intro, jež předznamenává jednoduchý, ale neotřelý příběh. Octnete se v roli mladíka, kterého potulný kouzelník našel kdesi v rigolu v lese a který má jen matné a nepřesné vzpomínky o své minulosti. Ty se ale stanou hlavní náplní veškeré Vaší činnosti - celou hru se totiž budete snažit odhalit svou totožnost. Budete potkávat postavičky přátelské, nepřátelské, ale i nerozhodné, které můžete ale nemusíte přetáhnout na svou stranu.

"Hra si vzala v mnoha směrech za vzor sérii Diablo a ačkoli na první pohled vypadá originálně, rozdíl mezi oběma hrami je jen kosmetický."

Tak jako v každé adventuře, i zde Vás celou hrou provázejí dialogy s nejrůznějšími herními postavičkami. Ve hře The Bannished je komunikace mezi charaktery povedená - protože se jedná o adventuru, jsou interaktivní a hráč si může zvolit, kterou cestou se bude rozhovor ubírat. Zpravidla máte na vybranou mezi přívětivým a nepřívětivým chováním a v některých případech i možnost postavičce podlézat, což se v drtivé většině případů vyplácí. Budete řešit spoustu problémů, od politických po rodinné, a samozřejmě Vám z jejich řešení něco „kápne“.

The Banished

K toulkám mapou Vám bude hrát zajímavá, místy strašidelná, místy rychlá, muzika, která se vhodně mění podle aktuální situace. Zvukový doprovod je sice jednoduchý a po několika obrazovkách začnete poznávat opakující se partie, přesto je povedený a pěkně dokresluje atmosféru, která snad po dobu hraní nikdy neklesne pod hranici nudy.

Grafika ničím výrazně nevyniká a v porovnání s ostatními tituly na herním trhu se nedá ani zdaleka srovnávat, ale do prostředí, do jakého je situována naše hra, se hodí téměř perfektně. Je jednoduchá, nenáročná, a nestěžuje a neznepřehledňuje hraní. Nedá se jí nic vytknout a tak se zařadí do kladů hry.

Prvním negativem, kterého jsem si všiml, byly reakce postaviček. Bandité Vám vždy dají na výběr chcete-li „zemřít“ nebo dobrovolně odejdete. Bohužel na Vás často zaútočí i přes výběr dobrovolného odchodu. Také se u Vašich nepřátel projevuje ofensivní chování a to je, ve spojení s předchozím mínusem docela závažný problém. Proto je dobré ukládat a ukládat.

Tvůrci také zřejmě ve snaze zpřehlednit hru umístili do levého horního rohu mapu, jejíž rozměry jsou vůči ploše celé obrazovky trochu přehnané. Při pohybu severozápadním směrem, resp. při pohybu kurzorem doleva-nahoru sice mapka zmizí a umožní Vám tak nerušený klik, ale objeví se hned po odjetí myší a Vy tak ztrácíte přehled o poli. Mě osobně skoro celá levá horní čtvrtina obrazovky opravdu schází. Mapy navíc nejsou nijak veliké a mapka tak není vůbec zapotřebí. Nedá se však vypnout a hráč se s ní musí smířit.

"Grafika ničím výrazně nevyniká a v porovnání s ostatními tituly na herním trhu se nedá ani zdaleka srovnávat, ale do prostředí, do jakého je situována naše hra, se hodí téměř perfektně."

Nakousl jsem problém velikosti map. Na rozdíl od svého vzoru nemá jednu velkou mapu, ale pět set malých. Jedna herní mapa je veliká 3200 x 3200 pixelů, což není mnoho, ale vyhne se tak dlouhým a nezábavným pochodům po pustině. Proto bych mapy a jejich velikost zařadil k plusům. Je také dobré si je pořádně prolézt a prohledat, protože se na nich skrývají předměty, které Vám můžou pomoct.

The Banished

Stejně jako v každé hře, i zde uplatníte metodu prodej-nákup. Překvapilo mě ale použité platidlo - fazole. Předměty nejsou nijak předražené a můžete obchodovat se všemi druhy zboží, ale jste limitováni váhou kterou nesete. To je sice realistické, ale inventář, který má přes deset řad, jste schopni zaplnit nanejvýš ze dvou. Postavička, která nese více než může sice pochoduje, ale neobratnost se projeví v boji, kdy se prakticky nehýbe. Musíte tak pečlivě vážit, který předmět si s sebou vezmete a který necháte ležet na chodníku. Připočteme-li ještě, že jste sužováni hladem a musíte si proto s sebou brát primárně jídlo, nezbude Vám na zbraně a nástroje mnoho místa. Přesto bych obchod i inventář hodnotil kladně. Také máte možnost v inventáři zbraně a jednotlivé části oděvu nasazovat na příslušné části těla podobně jako v Diablu.

Jedno opravdu velké mínus patří přehlednosti. Ovládání je sice intuitivní, ale speciální prvky hry jako ukazatele, kolečka a různé zkratky se dají pochopit jen velmi těžko a hráč vynaloží spoustu času a úsilí, než najde ty nejzákladnější věci jako zdraví postavičky apod. Po čase, když vše pochopíte, je sice krásné se v tom všem vyznat a můžete na sebe být právem hrdí, ale celkově bych uživatelské prostředí hodnotil negativně.

Celkově hru hodnotím relativně kladně, ve svém segmentu zlevněných edicí se jedná o zajímavý kousek. Pro ostřílené a náročné hráče sice jistě půjde o šedě průměrnou hru, ale na několik dlouhých zimních večerů Vás jistě zaujme a zabaví.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

36 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 22 čtenářů

Témata: Diablo, Interaktivní

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...Najdete na iDNES.cz