RECENZE: Ambiciózní The Cave od herního veterána na vrchol nevyšplhal

  • 5
Putování rozlehlou podzemní jeskyní přináší kopec legrace i hlubokou filosofii. Originální mix žánrů pobaví sice kvalitně, ale bohužel také velice krátce.
70

The Cave

Platforma: PlayStation 3
Výrobce: Double Fine Productions

  • Sedm zcela odlišných postav
  • Humor
  • Originální hratelnost
  • Krátké
  • Opakované procházení stejných míst

Herní karta

Ač vypadá jako obyčejná skákačka, ovládá se jako obyčejná skákačka a skákáním v ní trávíte i většinu času, takhle jednoduše The Cave zaškatulkovat nelze. Namísto pořádné akce se připravte spíše na originální hádanky a pořádný kopec legrace. Pod hrou je totiž podepsán Ron Gilbert, matador herního průmyslu a autor nehynoucích klasik Monkey Island nebo Maniac Mansion. 

Hurá do jeskyně

Jak už z názvu hry vyplývá, hlavním představitelem je jeskyně. Značně neobvyklá jeskyně, nutno říci. Kromě očekávatelných kamenných stěn a tmy se v ní totiž nachází například moře se slunečným ostrovem, raketová základna, egyptská pyramida či středověký hrad. Není tedy divu, že vábí k průzkumu různorodé postavy.

The Cave (PS3)

Mezi nimi najdeme jak okoukané stereotypy, jakými jsou například rytíř v brnění, sličná archeoložka nebo moudrý mnich, tak i opravdu originální postavičky burana se slaměným kloboukem či nerozlučná dvojčata.

Celkem je jich na výběr sedm a rozhodně se neliší pouze vzhledem. Každý má totiž jinou motivaci, proč se do jeskyně vydává, jiný příběh a na každého také čeká trochu odlišný zážitek. Hráč si však může vybrat pouze tři, ostatní zůstanou trčet na startu.

Ron Gilbert

Legendární herní vývojář letos oslavil padesátku, ale elánu mu rozhodně neubývá. Kdyby nic jiného, tak za stvoření prvních dvou dílů kultovní adventury Monkey Island má místo na herním Olympu jisté. Byl to také právě on, kdo napsal skriptovací jazyk SCUMM, na němž běžely téměř všechny adventury od společnosti Lucas Arts.

Kromě vývoje nových her již sedmým rokem provozuje blog Grumpy Gamer (mimochodem nic vtipnějšího o hrách jen tak nenajdete) a prý osobně odpoví na každý e-mail, který se nebude týkat skutečného tajemství Opičího ostrova.

Veterán herního průmyslu Ron Gilbert

Mezi zvolenými postavami lze v průběhu hry libovolně přepínat a jen díky jejich vzájemné spolupráci je možné řešit připravené rébusy. Kromě značně zjednodušeného modelu sbírání a používání předmětů na správných místech se tu hodně manipuluje s přepínači či posouvá bedýnkami.

Ten umí to a ten zas tohle

Navíc má každá postava specifickou speciální vlastnost, a tak se v závislosti na zvolené sestavě vypořádáváte s některými úlohami rozdílným způsobem. Například cestovatelka v čase se umí teleportovat, vidlák zadržet dech atd. Tyto vlastnosti pak nejvíce využijete ve speciální příběhové lokaci, která je pro každou postavu unikátní.

The Cave (PS3)

Na to, že je zápletka vyprávěna pouze pomocí několika málo obrázků na stěnách jeskyně, dokáže překvapivě zaujmout a dokonce přinést i životní ponaučení. Samotná jeskyně slouží jako vypravěč, rádce a v neposlední řadě i nekonečná zásobárna černého humoru.

The Cave rozhodně nehází hráči klacky pod nohy. U hry je potřeba přemýšlet, nicméně pokud dáváte pozor, tak delší zaseknutí na jednom místě nehrozí. Jeskyní tak projedete jak krysa drenážní rourou a po nějakých čtyřech hodinách přichází konec.

Jasně, hra stojí 350 korun a celou dobu jsem se skvěle bavil, ale přesto se nelze ubránit dojmu, že šlo z celého konceptu vymačkat daleko víc.

Popáté to není ono

Nabízející se opětovný průchod s odlišnými postavami není bohužel taková zábava, jakou bychom si představovali.

Půlka hry totiž zůstává úplně stejná a to, že se za zamčené dveře místo teleportování dostanete podplaváním mořského tunelu, herní zážitek nijak neobohacuje. Že by někdo hru prolezl pětkrát, což je minimální počet, pokud byste chtěli vidět všechny připravené konce, snad autoři nemohli myslet vážně.  

Zklamáním je i slibovaná kooperace až tří hráčů u jedné obrazovky, kdy se každý zmocní ovládání jedné postavy.

Na papíře to možná vypadá skvěle, ale v praxi stejně v jednu chvíli hraje pouze jeden a ostatní můžou jen koukat. Z principu hry vyplývá, že v jednu chvíli musí být všichni na různých místech a čekat, než někdo někde něco udělá.

Vytknout musím i neustálé pobíhání z místa na místo. Kvůli chybějícímu inventáři můžete v jednu chvíli nést pouze jeden předmět, takže se budete neustále vracet. Potěšila by i možnost zavolat všechny hrdiny na jedno místo, abychom nemuseli každou cestu opakovat třikrát.

Ale i přes tyto výtky se The Cave rozhodně vyplatí zahrát. Radost přinese hlavně milovníkům adventur, protože do stagnujícího žánru přináší neokoukané nové prvky. Díky roztomilé grafice a spoustě vtipných hlášek ovšem dostane každého, kdo nutně nepotřebuje ve hrách jen střílet. Pokud Double Fine do příště vychytají těch pár chybiček, bude to dokonalé.


Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

71 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 69 čtenářů

Témata: Humor, Playstation 3