Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Chronicles od Narnia

  12:00aktualizováno  28. prosince 2005 10:59
V prosinci (u nás samozřejmě až v lednu) má premiéru pohádkový fantasy příběh Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň a klasicky film doprovází i herní rozšíření.

 The Chronicles od Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe Film (a herní titul, který věrně sleduje příběh své předlohy) našel inspiraci ve stejnojmenné nesmírně oblíbené dětské knížce od C. S. Lewise. Víceméně jde o pohádkový příběh, ale po shlédnutí trailerů si myslíme, že vynikající trikové efekty, strhující atmosféra i dynamická hudba nadmíru uspokojí i dospělé. Možná se nám tu dokonce objevuje důstojná konkurence pro Harryho Pottera a Pána Prstenů. Jestli je to pravda, zjistíme až v lednu, ale pokud se vám nechce čekat a nebude vám vadit, že budete dopředu vědět (i když jen zhruba), jak se bude odvíjet příběh, můžete si zahrát recenzovanou akční adventuru.

Hlavními postavami jsou čtyři děti – Peter, Susan, Edmund a Lucy. Ty jsou poslány na venkov poté, co zažijí bombardování během 2. světové války. Tam objeví šatník, kde se kromě kožichů a nějakého toho mola skrývá i brána do mystického světa Narnie. Pohádková říše je v područí mocné a kruté Jadis, zvané také White Witch. Podle legendy však čtyři děti, dva synové Adama a dvě dcery Evy zachrání Narnii před její krutovládou.

 The Chronicles od Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe

Variabilita levelů je překvapivě vysoká.

Jasně, že těmi čtyřmi hrdiny budou Peter, Susan, Edmund a Lucy. Někdy se do úrovně vydají jen dva, někdy tři a několikrát také všichni čtyři. Kdykoliv mezi nimi budete moci připínat. Nejde ani tak o to, že by vám byl ten nebo ten sympatičtější (jsou totiž sympatičtí všichni), ale protože jde o akční adventuru (a slovo adventura je tentokrát na místě), v mnoha okamžicích budete muset využít unikátních schopností, které má ta nebo ta postava. Peter je nejsilnější a je tedy nejlepším pro boj zblízka, mladší Edmund je o něco slabší, ale zase dokáže šplhat do jinak nepřístupných prostorů. Susan je vynikající lučištnice a Lucy jako jediná vládne uzdravovacím kouzlem (postavy mají mnohem více talentů). Mnohokrát také budete muset kombinovat dvě postavy dohromady, abyste se dostali dál. Tým můžete udělat z jakýchkoliv děti, ale každá dvojice umí něco jiného. V místě, kde jsou žádány schopnosti některého z hrdinů, se  The Chronicles od Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe objeví ikonka s jeho podobou, takže není nutné zkoušet všechny. Hra rozkládá úkoly poměrně solidárně pro celou čtveřici, takže pro příklad během bojů s bossy dojde na všechny, kteří se bitvy účastní.

Variabilita levelů je překvapivě vysoká. Téměř v každé úrovni musíte zvládnout několik úkolů, takže žádné jednoduché probití se až na konec. Abyste byli v obraze, tak nastíním to, co musíte provést v jedné misi – nejen, že musíte chránit bobra, který se snaží prokousat cestu dál, ale navíc odstřelovat skřety, kteří se snaží shodit na vás skálu a kromě toho ještě zahánět vlky neodbytně se probourávající k vám. Díky častým checkpointům a vyvážené hratelnosti to ale není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Je to zábavné a vůbec nehrozí to, že bychom se dočkali jednotvárnosti.

Dalo se očekávat, že hra bude prošpikována filmovými scénami.

Nebudete ochuzeni ani o akci. Už jsme upozornili, že Peter a Edmund jsou nejlepší pro boj zblízka, Susan se spoléhá  The Chronicles od Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe na luk a nekonečnou zásobu šípů a Lucy zvládá léčivou magii. Z počátku se na vás poženou skřeti, vlci a trpaslíci, pak ale přijdou na řadu obři, minotauři, kyklopové. Ti už dají trošku zabrat, ale zvládnout se dají. Vy se musíte starat hlavně o to, aby nezabili postavu, kterou aktuálně ovládáte. Nestalo se nám (tedy až na finální boj s White Witch), aby byl vyřazen někdo ze čtveřice, kterému dává příkazy počítač. Když ovšem skončí ten, se kterým zrovna hrajete vy, musíte znovu začít od posledního cheickpointu. Není to častý případ, ale stane se.

RPG systém tu sice není, ale neznamená to, že byste děti nemohli trošku vylepšovat. Během hraní sbíráte mince, za které můžete kdykoliv během levelu nebo mezi nimi nakupovat nové schopnosti. Rozděleny jsou na společné talenty a ty, které jsou jen pro jednotlivé charaktery. Je jich slušné množství a zahrnují klasické vychytávky jako více zdraví, ale také komba, týmové útoky nebo speciální údery určené pro specifický druh nepřátel (i když za ty jsme utráceli nejméně. Ne že bychom byli škrti, ale najdou se tu i zajímavější nákupní artikly).

 The Chronicles od Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe Dalo se očekávat, že hra bude prošpikována filmovými scénami. A je to tak. Kromě toho, že jejich shlédnutí nás nutí bouchat hlavou o stůl v představě toho, že filmu se dočkáme až v lednu, tak navíc dobře propojují jednotlivé úrovně (filmové sekvence plynule přecházejí v in-game grafické animace). Vizuálně vypadá hra skvěle. Bohaté exteriéry, postavy propracované do detailu, plynulé rozpohybování, není si na co stěžovat. Na druhou stranu, úrovně jsou docela malé, takže ještě aby to grafici a designéři odflákli.

Zaujal i monumentální hudební doprovod, který skvěle podbarvuje to, co se zrovna odehrává na obrazovce. Na dabingu pracovali herci z filmové předlohy, a jak se můžete v bonusových filmech přesvědčit, dali do namlouvání, co mohli a je to slyšet. Ani ke zvukům nemáme žádné výhrady. Audiovizuální zpracování je zvládnuté tak, jako u málokteré jiné hry podobného ražení.

Co čekat od filmu?

Upřímně, po zhlédnutých trailerech čekáme dost. Kromě neokoukaných, ale talentovaných herců nabízí film také dech beroucí speciální efekty a monumentální hudební doprovod. Režie se ujal Andrew Adamson, který má na kontě hity Shrek a Shrek 2. Uvidíme, jak se mu povede jeho první hraný projekt. Zatím to vypadá více než nadějně. Jelikož pracoval na trikové stránce mnoha jiných filmů, neměl by být s vizuální stránkou vůbec žádný problém. Za chvíli se budete moci přesvědčit, jak to dopadne.

 The Chronicles od Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe Nějaké zápory by tu ale byly. Jediný výrazný je ten, že hra je krátká. A to hodně krátká. Už jsme si tak nějak zvykli, že průměrná herní doba se pohybuje kolem 10 hodin, ale tentokrát se k tomuto číslu nevyšplháme. I když, pokud budete hledat všechny bonusové předměty (díky nim se uvolní nepovinné levely a filmy mapující tvorbu hry), výrazně se prodlouží. Pokud se vám ale nechce čmuchat v každém koutě, pak máte za dvě, možná tři odpoledne dohráno. Pár hodin zábavy je ale lepších než 20 hodin nudy.

The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe, i když by se to na první pohled mohlo zdát, není hrou, která může zajmout jedině děti. I my, kteří už se holíme dvakrát týdně, jsme se pobavili mnohem lépe než u některých titulů pro “velké”. Promyšlené úkoly, vynikající zpracování, chytlavá hratelnost a strhující atmosféra má šanci

Klady a zápory

Plus Audiovizuální zpracování
Plus Ukázky z filmu
Plus Variabilní levely

Mínus Hra na pár hodin

pobavit všechny v jakémkoliv věku. Ať už ty, kteří ještě nemají své zuby, nebo ty, kteří už nemají své zuby.

Na závěr bychom vám doporučili, abyste nejdříve počkali na film, a pak si teprve zahráli hru. Přece jen, po dohrání vám nezůstane utajena žádná podstatnější scéna. My se sice teď nemůžeme filmu dočkat ještě víc, ale už nás příliš dějových zvratů nepřekvapí.

The Chronicles od Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Výrobce/Vydavatel Traveller´s Tales/Buena Vista Games
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 84 kB
Verdikt: Kouzelná adventura, která nabízí variabilní levely a skvělé zpracování. Škoda je, že hra není o moc delší než filmová předloha.
Hodnocení: 75% (info)

Autor:


Témata: dabing, Xbox

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Adventura Forgotton Anne pod krásnou grafikou skrývá jen nudu

Forgotton Anne

Máte rádi filmy studia Ghibli? Tak se na nějaký běžte znovu podívat a nenechte se zlákat hrou Forgotton Anne, která...

RECENZE: Far Cry 5 na Marsu baví vtipem a nudí zbraněmi

Far Cry 5: Lost on Mars

V Lost on Mars, jak se jmenuje druhý přídavek pro akci Far Cry 5 , se vydáme na rudou planetu bojovat proti arachnidům....

RECENZE: Agony měl šokovat zpracováním pekla, ale je to nudné béčko

Agony

Výlet do pekla by nechtěl asi zažít na vlastní kůži nikdo, ale taková virtuální exkurze ve hře, to je jiná. Madmind...Najdete na iDNES.cz