Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena PC. Dva za cenu jednoho.

  0:02aktualizováno  0:02
Velmi povedená akce se dočkala rozšíření a pěkného remaku. Čtěte, jak rozšíření dopadlo.
75

The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena

Platforma: PC
Výrobce: Starbreeze Studios

  • atmosféra
  • dabing a zvuky excelují
  • slabší než předchůdce
  • AI má rezervy

Nové dobrodružství antihrdiny Riddicka sice mohlo dopadnout lépe, ale o propadák se rozhodně nejedná. Navíc musíme vzít v potaz, že s novou epizodou dostaneme i remake původní hry. Tím pádem nám z toho vychází jasná koupě.

Herní karta

The Chronicles of Riddick - Assault on Dark Athena (PC)

The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena (PC)Akční střílečky rozhodně nepatří mezi žánry, o jejichž zástupce by byla nouze. O to více se setkáváme s rizikem špatných titulů a nemnoho z nich v nás zanechá pocit – tohle musím sjet ještě jednou. Mezi tuto skupinu patřil mimo jiné první Riddick, který nyní přichází s novým dobrodružstvím.

Rozhodně už se nejedná o tak strhující zážitek, jakým bylo právě původní dílo, ale pořád tu máme povedenou akci z pohledu první osoby, z velké části postavenou na stealth prvcích.

Ono sousloví Dark Athena ve hře reprezentuje název kosmické lodi, ze které se v kůži filmového antihrdiny Riddicka budete muset dostat. Cesta je to nesmírně zajímavá, a ač by se mohlo zdát, že se veškeré dění bude odehrávat právě na Dark Atheně, není tomu tak.

The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena (PC)Příběh jako takový má obrovsky silnou oporu ve svém podání. Málokdy se ve hře setkáme s tak skvělým dabingem jako právě zde a už jen to, že hlavního „hrdinu“ ztvárnil a namluvil Vin Diesel, doslova mluví za své.

Trošku komplikovaná by se zápletka mohla zdát nováčkům, protože najdeme četné odkazy na předchůdce Escape From Butcher Bay. V praxi se však nejedná o vůbec žádný problém, protože před sebou máme titul, který lze označit za 2 v 1. Kromě nového dobrodružství zde totiž nalezneme i remake toho starého.

Nerad bych se zasekl u pouhého porovnávání Escape From Butcher Bay s jeho, dnes recenzovaným, pokračováním. Původní hra ale byla natolik kvalitním titulem, že se k tomuto úkonu budu muset čas od času uchýlit.

The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena (PC)Stejně jako u předchůdce, i zde se setkáme s poměrně dobře vyváženou hratelností, která nás v roli sympatického antihrdiny provede celým titulem. Žel bohu před námi stojí o poznání akčnější, a ruku na srdce i tuctovější, dílo.

O první části se dá tvrdit (pochopitelně mluvím o první části Assault on Dark Athena), že jménu The Chronicles of Riddick nezůstává nic dlužno – skvělá hra světla a stínů, díky níž nacházíme četné úkryty ve tmě a nutnost uvažování, v jakém pořadí budeme neřády likvidovat. Dojde i na čistě akční pasáže, ale dost často máme na výběr, jestli protivníky skolit za pomoci střelných zbraní, nebo si s nimi pohrát v Riddickových šikovných rukou.

Dva za cenu jednoho

V průběhu recenze jsem se pochopitelně věnoval novému dobrodružství Riddicka. Nemůžeme ale opomenout díl předchozí, Escape From Butcher Bay, jehož remake přímo v Assault on Dark Athena nalezneme. Obě hry lze hrát nezávisle na sobě.

"Pokud se rozhodnete Riddicka si zahrát, budete odměněni hrou se skvělou grafikou, perfektním designem, výborným a drsným namluvením a spoustou dalších libůstek, které jsou popsané výše. Jednoznačně do toho jděte!"

Čtěte více v recenzi.

To druhou část můžeme označit za dosti akčnější, ne však horší, jen již není tolik využíváno předností původního titulu. Stealth prvky i adventurní pasáže jsou odsunuty stranou. Mnohým tento fakt půjde proti srsti, ale i tak má druhá půlka co nabídnout.

The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena (PC)Naše snažení se v druhé půli přesune na zdevastovanou planetu kolonistů a její ztvárnění lze, dle mého názoru, označit za excelentní. Během hraní této části titulu mne prostupoval nádech zmaru (i díky skvěle pasujícím zvukům a hudbě), který výtečně vystihoval osud planety.

Platí to i díky tomu, že se bývalý domov kolonistů dočkal povedeného zpracování, které ve mně evokovalo některé světy z Mass Effectu zkombinované s Half-Life 2.

Dobrodružství v Butcher Bay se vyznačovalo tím, že kladlo velký důraz na stealth akci, stejně tak na četné „kecací“ pasáže. U pokračování můžeme pozorovat značný odklon od těchto prvků, a zatímco běžnému hráči to bude po chuti, fanoušek originálu radostí do stropu skákat nebude.

The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena (PC)Celkově máme co dočinění s o poznání přímočařejším titulem, který sice úplně nepohřbil odkaz předchůdce, ale dokonale na něj také nenavázal.

Mně osobně vadilo zejména ustoupení od adventurních pasáží. Ve hře sice nebudeme o konverzaci úplně ošizeni, ale postav, se kterými se dáme do řeči, není mnoho. Titul daleko více sází na bezprostřední akci, jíž občas míchá s plíživými pasážemi.

Jejich vzájemné souznění působilo poměrně dobrým a vyrovnaným dojmem, přesto bych však ocenil častější tiché likvidování. Boj nablízko je stále tím nejzajímavějším, s čím se ve hře můžeme setkat a hráči se ho dostává méně, než by mělo.

The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena (PC) The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena (PC) The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena (PC)

Střelba po protivnících není špatná a zbraní (počítaje i ty nablízko) ve hře nalezneme dostatek. Nechybí obligátní brokovnice nebo útočná puška, ale setkáme se i s neobvyklejšími kousky. Nejpříjemnějším (ve zvráceném smyslu slova) se mi jevil paralyzér, jenž byl k nalezení už v předchozím díle.

The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena (PC)Není nad to potichu se plížit tmou a ve vhodném okamžiku omráčit protivníky dobře mířenou střelou. Zbývá pak chvilka času, než se neřád vzpamatuje. V případě, že se jedná o osamoceného jedince, můžeme ho v klidu dorazit, ale pokud má poblíž parťáky bude lepší se nejdříve postarat i o ně.

Jakým způsobem už zůstává na nás, a míváme na výběr, jestli to sfoukneme dobře mířenou kulkou, obratně zlomenou páteří či šikovně umístěnými řezy. S trochou zármutku ale musíme zkonstatovat, že častěji na výběr nemáme.

Opět se dočkáme pasáží, ve kterých se chopíme otěží bojového mecha a ujdeme s ním nějakou tu část hry. Stejně tak se zmocníme vlády nad jedním z dronů.

 Drone

The Chronicles of Riddick - Assault on Dark Athena (PC)Běžný typ protivníka, který je z části tvořen lidskou tkání a z části mechanickou hmotou. V praxi nepředstavují výraznější problém, ovšem pouze pokud hovoříme o základní verzi.

Ve hře totiž narazíme i na macatější a vytrvalejší alfa drony, na jejichž likvidaci je potřeba trocha fištróna.

Zajímavý bude jistě fakt, že si vyzkoušíme, jaké vlastně je tyto podivné formy (ne)života ovládat. V titulu k tomu slouží speciální zařízení, které nepřátelští vojáci využívají rádi a často.

Dojde ale i na chvíle, kdy se role „loutkaře“ dronů chopíme my.

Nepřátelé se na nás pohrnou v dostatečném počtu. Naštěstí nemůžeme tvrdit, že by jejich kvalita byla nahrazována kvantitou, byť s onou jakostí na tom nejsou zrovna nejlépe. Nepatří sice mezi nejhloupější, ale už jsme měli možnost vidět i případy bystřejšího umělého myšlení.

The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena (PC)Co do počtu variací nepřátel nelze mluvit o závratných číslech, ovšem alespoň já jsem se nesetkal s tím, že by mi to nějak vadilo.

Velmi hezké, zejména při boji nablízko, bylo zpracování zranění na tělech zlořádů, pokud se tedy jednalo o člověka. Důsledky rány pěstí, či jinou k tomu určenou zbraní, v obličeji byly ztvárněny velmi pěkně. O cákancích krve na našich dorozumívadlech a rukou nemluvě.

Obtížnost se autorům povedlo posadit příjemně vysoko, ale navíc přistoupili i k záchranným krokům. Zdraví zde není uváděno v podobě nějakého čísla, nýbrž čtverečků. Čas od času narazíme na uzdravovací stanici, žádné lékárničky nehledejte (pouze „náplně“ do stanic).

Boj nablízko 

Zcela zásadní činnost ve velké části titulu. V první řadě je nutné poznamenat, že hra umožňuje krýt se. Zároveň by mělo platit, že provádí útoky na základě toho, jakou směrovou klávesu zmáčkneme současně s tou pro útok.
Zmíněným záchranným krokem jsem měl na mysli to, že pokud třikrát za sebou zemřeme, tak se nám obnoví jeden čtvereček zdraví. Za zmínku stojí absence překombinovaného HUDu. O nábojích ve zbrani jsme informování na displejích přímo na nich. Celkový počet nábojů můžeme vidět, pouze pokud využijeme speciálního kruhu, ve kterém zbraně vybíráme (viz screenshot).

Technická stránka u každého titulu je velmi podstatná a u Riddicka to platí dvojnásob. Světlo a stín se zde dočkaly velmi povedeného kontrastu a zejména v první půlce najde jejich souhra i praktické využití.

The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena (PC)Celkově se grafika povedla a statečně jí sekunduje zvukový podkres, který velmi vydatně podporuje i v jiných ohledech skvělou atmosféru. Slyšitelnou část titulu můžeme jedním slovem označit za vynikající.

Dnes recenzovaný titul se povedl, ale rozhodně zůstal ve stínu svého předchůdce. I tak nabídne solidní hratelnost a případně se můžeme uchýlit směrem k multiplayerovým kláním. Nemluvě o tom, že před sebou máme dva v jednom a bylo by hříchem nesjet si znova (či poprvé) Escape From Butcher Bay, který zde také nalezneme.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 281 čtenářů

Témata: dabing, Half-life


Nejčtenější

Hajime Taniguchi aka Tokido
Na každém detailu záleží. Profík sedí přesně 80 centimetrů od obrazovky

Legendární hráč vystupující pod přezdívkou Tokido pobavil na turnaji všechny přihlížející, když vytáhl z kapsy metr a odměřil si ideální vzdálenost od...  celý článek

Porsche v Gran Turismo Sport
Unikátní edice Gran Turisma s opravdovým autem se už prodala

Jediný kus sběratelské edice závodního Gran Turisma, která mimo jiné obsahovala i skutečné závodní auto, se prodal vskutku rychle. A to navzdory ceně...  celý článek

Oficiálně neoznámená StarWars hra od Visceral Games
Herní Star Wars v potížích. Electronic Arts zavřeli studio Visceral

Autoři Dead Space už žádnou hru pod značkou Visceral Games nevytvoří. Slibovaná příběhová hra ze světa Star Wars, na které studio poslední roky pracovalo, bude...  celý článek

Cyberpunk 2077
Práce v naší firmě není pro každého, brání se autoři Zaklínače nařčením

Firma CD Projekt Red nečekaně zareagovala na vlnu kritiky, která se na internetu objevila od údajných bývalých zaměstnanců.  celý článek

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Další z rubriky

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Sudden Strike 4
Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

Total War: Warhammer II
RECENZE: Válečné kladivo opět udeřilo. Total War: Warhammer II je skvost

Pokud jste si mysleli, že strategický Total War: Warhammer byl vrcholem, tak jste se mýlili. V tomto případě známé pravidlo, že díl první je vždy lepší,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.