Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Godfather II – vítejte do rodiny

  0:02aktualizováno  0:02
Stát se mafiánem je v Česku už věc docela lehká. Ve videohře je to ale přece jenom lehčí a bez rizik.
65

The Godfather II

Platforma: Xbox360
Výrobce: EA Games

  • Donův Pohled
  • Vybírání výpalného
  • Budování rodiny
  • Dabing
  • Stereotypnější náplň
  • Vizuálně mdlé
  • Nelogičnosti
  • Malá města

Na pohled ošklivá, lehce stereotypní gangsterská městská akce, která má ale na druhou stranu docela dost věcí, které mohou zaujmout.

Herní karta

The Godfather II

The Godfather IIZískat licenci na nejuznávanější filmovou trilogii s mafiánskou tématikou, se nemohlo poštěstilo Electronic Arts. K neštěstí hráčů se však první pokus o převedení Coppolova klasického díla od tohoto herního giganta příliš nepovedl, nemluvě o věrnosti Puzově knižním originálu. S druhým Godfatherem toho EA naslibovali hory doly. Prý bude lepší, větší, hezčí a s výraznými prvky strategie. Ale skutek jaksi utek.

The Godfather II si pro své příběhové pozadí lehce vypůjčuje příběh druhého filmu. Slovem lehce je však myšleno opravdu lehce. Ono to ale ve finále není na škodu, protože alespoň filmu tolik nekazí pověst. Ani sám Coppola totiž není existencí Godfather videoher od EA bůhví jak nadšen.

Exploze, bitky, otevírání sejfů, léčení, všechny tyto schopnosti se vám budou hodit.

Ve hře se ujmete role nováčka Dominica, který má v mafiánské rodině Corleonů The Godfather IIobrovská privilegia, protože padl Michaelovi do oka. Herní verze Ala Pacina vám bude dokonce natolik věřit, že vás postaví do role Dona. Je tedy čas vzít osud a veškerou špínu do vlastních rukou, zamíchat jí a stát se tím nejmocnějším.

Druhý Kmotr se odehrává ve třech lokacích – v amerických státech Florida, New York a na komunistické Kubě. Atmosféra gangsterské éry přelomu padesátých a šedesátých let minulého století na vás bude doléhat ze všech směrů. Inu, projet se v pořádném bouráku po městě, ve kterém se vás každý bojí a všichni před vámi uskakují, je stylové.

The Godfather IIBohužel to ale není ani tak respektem, jako spíš nedoladěným vývojem. Stačí kolem někoho projet a většinou hned bere nohy na ramena. Horší však je, že ať pojedete kamkoliv, tak brzy dorazíte tam, kam už se jet prostě nedá. Všechna tři prostředí jsou totiž na poměry žánru městských akcí neuvěřitelně malé a dohromady nevydají svým rozměrem skoro ani na Liberty City z Grand Theft Auto: Liberty City Stories.

Města vypadají na první pohled jako města, ale vše v nich funguje až příliš uměle a celkově jsem při hraní neměl pocit příliš žijícího světa.

Hra vás po efektním úvodu vrhne do role absolutního mafiánského začátečníka, který si musí zjednat pořádek. Začnete tedy tvobou vlastního vzhledu. Editor je naštěstí mnohem obsáhlejší, než ten z prvního dílu, takže si můžete vytvořit opravdového řízka a s ním získat první nesmyslný Achievment za tvrďácký obličej.

Každý Don ale potřebuje svou rodinu, a tak brzy začnete nabírat její nové členy. The Godfather IITohle je jedna z nejlepších částí hry. Každý váš budoucí příbuzný se totiž specializuje na něco jiného – exploze, bitky, otevírání sejfů, léčení atd. Všechny tyto schopnosti se vám budou v průběhu hry hodit. Respektive každou chvíli. Proto si je dobré rozmyslet, koho do svého klanu vezmete.

Každého adepta si můžete nejdříve slovně proklepnout. Dozvědět se něco o něm a usoudit tak, jestli to bude tvrďák nebo padavka. Tento prvek však nebyl dotažen, protože členové vaší rodiny nakonec stejně odvedou zadanou práci tak jako tak. Alespoň se ale dočkáte vtipných hlášek od již stávajících členů, že „je ten novej týpek nějakej divnej“.

Za vyzdvihnutí ale stojí dabing, který je na profesionální úrovni..

S přidáváním nových členů začnete čím dál tím víc využívat rodinný strom. Každý člen famílie totiž bude zastávat jednu funkci, ať už to bude voják, boss, kápo nebo dokonce parťák. Svou vlastní interní hierarchii si sestavíte sami.

The Godfather IIJakmile si začnete tvořit partu, tak přijde ten správný čas ukázat, kdo je ve městě pánem. Základní výrobní jednotkou mafiánského podnikání jsou ilegální podniky. Hampejzy, obchody s kradenými vozy a pašování zbraní. Každý takovýto podnik má svého majitele, kterého si musíte získat na svou stranu. K dispozici na to budete mít kopy, pěsti, zbraně a spoustu dalších přesvědčovacích metod.

Tento prvek hratelnosti představil již první díl, ale The Godfather II jde ještě dál. Každý majitel má svou slabou stránku. Některý nemá rád, když mu máváte před obličejem bouchačkou, zatímco druhý si nadělá do kalhot po tom, co mu nastíníte pád z několika metrů. Každý člověk má bod zlomu, po kterém vám vyhoví a „dobrovolně“ bude platit za vaši ochranu.

Trapně však působí přesvědčování majitelů, kteří nesnesou pohled na své rozbité vybavení. Míra interaktivity ve hře je totiž úděsná. Zatím co televize rozbít lze, tak stolní lampy už ne. Ach jo.

The Godfather IINa všechny podniky si ale budou dělat zálusk i konkurenční rodiny, takže si je musíte nechat pořádně ochránit. Ochránce si ovšem budete muset hezky platit. Na ochranu podniku lze sice poslat i vlastního člena rodiny, ten ale pak bude chybět při akcích.

Pokud získáte na svou stranu pár podniků, vytvoříte tak kombo, za které budete odměněni boxerem, neprůstřelnou vestou nebo obrněným autem. Stačí pak ale jeden podnik ztratit a vše je rázem fuč.

Kondice k zabíjení
V mafiánském životě se nevyhnete likvidování konkurenčních rodin. V druhém herním Kmotrovi však potřebujete zlikvidovat členy konkurenční rodiny určitým způsobem, například shozením do vody. Pokud ho jen tak ledabyle zastřelíte, tak se na stejném místě objeví zase znovu. Mafiáni mají holt tuhý kořínek. Se členy ostatních rodin pak můžete i krátkodobě spolupracovat. Ale brzy je stejně zlikvidujete. Chcete být přece pánem města, ne?

The Godfather IIVšechna města jsou plná zlých individuí, kterým můžete vypomoci se špinavou prací, a přijít si tak k nějakým financím nebo ke kontaktům na členy konkurenčních rodin. Obvykle jde o ženu, která by viděla ráda vyhořelý obchod svého bývalého manžela apod. Tyto mise však mají jeden problém. Když budete ve městě vlastnit všechny podniky, tak si budete kadit do vlastního zelí. Tohle tedy „trošku“ nebylo dořešeno.

EA neuvěřitelným způsobem vychvalovali „Donův Pohled“, nový strategický prvek druhého dílu. Je to jakási strategická mapa, ze které můžete řídit některé menší taktické operace, přidávat stráže k podnikům nebo si označit cíl, který se pak zobrazí i na minimapě přímo ve hře. Celkově je zde pár, ale opravdu pár, strategických prvků, jinak se jedná spíše o takové rozsáhlejší statistiky v interaktivnější formě. Ale je to příjemný prvek, který celkem osvěžuje jinak stereotypní hratelnost.

The Godfather IIPrávě ona hratelnost je totiž stereotyp ve své krystalické podobě. Na první pohled se to nemusí zdát, ale již po několika hodinách zjistíte, že variabilita misí je nulová. Jedinou změnou jsou příběhové mise, které trochu vybočují z jinak jednolitého herního schématu.

Bojový systém je přístupnější, než minule. Chyty jsou tak nějak schůdnější a co se týče střelby, tak přibyla možnost krytí za překážky. Nejchvályhodnější je ale zlepšený jízdní model. Auta se totiž už nechovají jako velryby s hákem v zadnici na japonské rybářské lodi. Z automobilu mohou vaši kumpáni i střílet, což přijde vhod při honičkách. S policisty si však nedělejte starost. Lze jim vždy utéct do úkrytu a nebo je podplatit.

The Godfather II toho neobsahuje málo. Herního obsahu tu je relativně dost, ale je nejdříve předkládán dosti nepřístupně, a pak velmi stereotypně. Ani dost věcí mimo hlavní příběh nedokáže zamaskovat, že Kmotr číslo dvě je jednou The Godfather IIz nejjednotvárnějších městských akcí vůbec. Korunu tomu pak občas zasazují bugy typu zásek ve dveřích, zásek v autě nebo zásek kdekoliv jinde.

Stejně jako většina současných her na Xbox 360, i The Godfather II obsahuje multiplayer. Jedná se ale jen o variace na známý Deathmatch v podání té či oné profese. Expert na výbušniny odpaluje baráky, zámečník otevírá sejfy atd. Hra více hráčů po Xbox Live není špatná, ale není ničím výjimečná.

Vizuální stránka hry je dost mdlá. Upřímně, The Godfather II vypadá jak jakýkoliv průměrný titul z minulé generace konzolí. Na druhou stranu, obličeje jsou povedené, stejně jako některé efekty jako výbuchy nebo ohňostroj na počátku hry.

Za vyzdvihnutí ale stojí dabing, který je na profesionální úrovni. Dokonce se namlouvání zúčastnil i legendární napalmový Robert Duvall, který si zopakoval roli The Godfather IIToma Hagena. Dobrou práci odvedli v EA i s hudbou a zvuky. Z rádií by se ale mohlo linout více songů.

The Godfather II není po zkušenostech s prvním dílem žádné zklamání. Je ve všech ohledech lepší než jednička, ale k dokonalosti mu toho chybí ještě mnoho. Skvělá atmosféra konce padesátých let je ale stylová a někdo prostě odmalička toužil být mafiánem. A pokud se nechcete kvůli tomu stěhovat na všemožné tropické ostrovy a nevadí vám stereotyp a pár dalších negativ, tak se můžete s Kmotrem 2 dobře pobavit.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

77 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 221 čtenářůNejčtenější

Wolfenstein: The New Order
KVÍZ: Poznáte hru jen podle části obrázku?

Nejnovější kvíz je určený pro fandy stříleček. Tentokrát to ovšem bude jiné. Poznáte převážně známé kousky jen na základě vykrojených částí obrázků?  celý článek

Dishonored: Death of the Outsider
Dokážete zabít boha? Recenze Dishonored: Death of the Outsider

Loni vydaná hra Dishonored 2 patřila k nejpozoruhodnějším titulům minulého roku. Není tedy divu, že jsme o ní neslyšeli naposled. V Death of the Outsider na...  celý článek

Wolfenstein II: New Colossus
Nacisti, spousta krve, sex a hlášky. Nový trailer na Wolfensteina baví

Jedna z neočekávanějších her letošního roku na sebe upozorňuje novým trailerem. A ten je doopravdy podařený. Fanoušci Quentina Tarantina budou nadšení.  celý článek

Half-Life 2: Classic
Fanoušci předělávají Half-Life 2 do enginu prvního dílu

Restaurovat starší hry do moderní podoby je v dnešní době poměrně obvyklé. Skupina fanoušků se však rozhodla vydat opačným směrem a legendární Half-Life 2...  celý článek

Battleborn
Smolný Battleborn půjde do důchodu, žádný nový obsah už nebude

Zvláštní kombinace střílečky a strategie Battleborn se v těžké konkurenci nedokázala prosadit, a proto bude její další vývoj brzy ukončen. Servery hry ještě...  celý článek

Další z rubriky

Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Jak se s Death Knighty změnil Hearthstone? První dojmy

Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

Inner Chains
Lidé prohráli boj s technologií i přírodou. Recenze hororu Inner Chains

Dystopický svět může mít mnoho podob. Svoji vlastní verzi pokřiveného obrazu Země servíruje i nová nezávislá hororová střílečka Inner Chains z Polska.  celý článek

Life is Strange: Before the Storm
RECENZE: Nový díl Life is Strange není jen pro holky, rozpláče každého

Life is Strange je zpátky, a i když máme tentokrát více výhrad než minule, pořád je to hra, která prakticky nemá konkurenci.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.