Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Incredible Machine: Contraptions

  12:00aktualizováno  10. července 2001 12:59
Zajímá vás, co se pod tímto prapodivným názvem skrývá? Pak vězte, že zkratka ROTIM znamená Return of the Incredible Machine. A v tuto chvíli by měli všichni milovníci logických her zpozornět - vždyť Incredible Machine, to je nesmrtelný Kutil Tim!
BonusWeb doporučuje!

Return of the Incredible Machine: ContraptionsPokud již nějakou dobu sledujete žánr logických her, tak vám zajisté nemohla uniknout série s názvem The Incredible Machine, kterou můžete znát také jako "Kutila Tima". Spojitost mezi americkým sitcomem a počítačovou hrou je více než jasná. Pokud si vzpomínáte, Kutil Tim měl kromě své rodiny jednu vášeň, a to sestrojování různých zlepšováků a vynálezů. Ty se vyznačovaly především tím, že práce s nimi byla namáhavější, obtížnější a nebezpečnější než bez nich. A stejně tak i v této hře vytváříte prapodivné přístroje ze všeho, co vám přijde pod ruku. A to jen proto, abyste provedli nějaký jednoduchý úkon, jako třeba zahnání myši do její díry, přesun míče z místa A do místa B, nebo prosté opečení chleba v toustovači. Nejdete na to ale obyčejným způsobem, ale zcela v duchu Kutila Tima k tomu používáte přímo těžký kalibr. Ke slovu se tedy dostanou phasery, lasery, generátory, nebo dokonce nitroglycerin. To, že z vašeho domu potom nezbude nic než ony vytoužené topinky, vám samozřejmě nevadí. Každý správný chlap musí být schopen pro zdar akce něco obětovat.

Return of the Incredible Machine: ContraptionsSpolečnost Sierra vám nyní přináší další díl této úspěšné série, který se celým jménem nazývá Return of the Incredible Machine: Contraptions. Stejně jako ve všech předchozích hrách i zde budete plnit úkoly výše nastíněného typu ala Den nezávislosti. A jak už název sám napovídá (contraption = vymyšlenost, krám), pro jejich splnění budete muset vytvářet takové přístroje a konstrukce, s jakými jste se dosud nesetkali. Rád bych uvedl pár příkladů, ale ty nejlepší jsou opravdu natolik absurdní, že bude nejlepší, když si na ně přijdete sami. Něco ale přeci jen nastíním. Už jste někdy zkoušeli laserem zapálit ohňostroj, nebo nasměrovat neposlušnou myšku do jejího příbytku svazkem dynamitu? Ne? Tak vidíte, zde si to budete moci v klidu (a hlavně bezpečí) vyzkoušet.

Celkem se setkáte s více jak dvě stě padesáti hádankami, které jsou rozdělené podle obtížnosti do čtyř skupin. Postupovat budete pochopitelně od těch nejjednodušších až po ty nejnáročnější, takže se nemusíte obávat, že byste se kvůli jednomu hloupému úkolu zasekli již na začátku. Nepočítejte ale s tím, že ty jednoduché budete řešit "s prstem v nose". Nejsou sice opravdu Return of the Incredible Machine: Contraptionsnikterak složité, ale označení "jednoduché" si zaslouží jen díky porovnání s ostatními. Až na ty opravdu nejsnadnější vám jejich řešení zabere pokaždé přinejmenším několik minut. A ty obtížné... ty jsou prostě opravdu obtížné. O to více vás ale bude jejich vyřešení hřát u srdce.

V plnění zadaných úkolů vám bude pomáhat - jak jinak - množství všech možných předmětů. Jedná se jak o různé zdi, balónky, kladky a lana, tak i o všelikeré domácí spotřebiče nebo sofistikované přístroje jako jsou lasery, světelné filtry nebo solární panely. Hra celkem obsahuje více jak sto takovýchto předmětů, takže výběr budete mít více než široký. Jaké předměty z této pestré nabídky ale využijete, bude většinou jen na vás, protože až na výjimky je možné úkoly řešit několika různými způsoby a ne vždy budete nuceni použít všechny pomůcky, které vám systém v daný okamžik nabídne.

Možná si nyní pomyslíte, že v tom musí být pěkný zmatek. Stovka různých předmětů, každý se používá jiným způsobem, každý poskytuje jiné výhody a skrývá jiné zádrhele, jak se v tom má jeden vyznat, zvláště když nehrál předchozí díly? Nebojte se. Hra obsahuje dobrý a přehledný Return of the Incredible Machine: Contraptionstutorial (pro ty, když nemají rádi anglikanismy, "návod s naznačeným postupem"), který vám zjednodušeně představí všechny prvky, se kterými se během řešení hlavolamů setkáte.

Pokud se vám náhodou podaří celou hru úspěšně dokončit, tak ani potom se nemusíte zcela bezdůvodně nudit. ROTIM: Contraptions vám nabízí dva způsoby, jak se dále zabavit. Buď můžete využít vestavěného editoru úrovní a stavět si vlastní přístroje, nebo si můžete zahrát ve dvou. Nejedná se ale o klasický multiplayer po síti (a jak by to bylo asi také možné), ale o soutěž, komu z protihráčů se podaří daný úkol vyluštit dříve. Oba přitom hrají na stejném počítači a po předem zadaném časovém úseku se u řešení střídají a tam, kde jeden skončil, druhý pokračuje. Většinu herního času přitom většinou zabere přemýšlení, protože během svého tahu může hráč použít pouze jeden předmět z (nezvykle velké) nabídky. Z toho vyplývá skutečnost, že rychlost není tím nejdůležitějším faktorem, ale vyplatí se spíše přemýšlet než ukvapeně jednat.

Return of the Incredible Machine: ContraptionsCo se týče grafického zpracování, zde odvedli tvůrci již tradičně kvalitní a řemeslně dobrou práci. Animace předmětů jsou zdařilé a přesvědčivé, čemuž napomáhá ještě fyzikální model, který byl od dob svého prvního uveřejnění také několikrát vylepšován. Nyní se snad nenajde již nic, co by bylo možné mu vytknout. Dobrý je i hudební doprovod, který vám nabízí řadu skladeb, jež svým textem či hudbou dobře podkreslují činnosti, které na obrazovce právě provádíte.

Prostě a jasně - Return of the Incredible Machine: Contraptions je logickou hrou, která vás chytne a jen tak už nepustí. Nabízí mnoho hodin dobré zábavy a budete jen koukat, co všechno je možné za pomoci zcela nesourodých předmětů vytvořit. Ale pamatujte si jedno. Nezkoušejte to doma, nemuselo by se vám to vyplatit.

Return of the Incredible Machine: Contraptions
Výrobce: Sierra Attractions
Distributor: Sierra Attractions
Minimální konfigurace: Pentium 90 MHz, 32 MB RAM, 50 MB HDD
Doporučená konfigurace: Pentium 166 MHz, 64 MB RAM, 50 MB HDD
3D karty: ne
Multiplayer: ano
Verdikt: Nesmrtelná logická hra, která dozajista potěší úplně všechny milovníky tohoto herního žánru.
Hodnocení: 82%

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

RECENZE: Čím více zabíjíte, tím jste silnější. Vampyr není pro každého

Vampyr

Zvláštní kombinace detektivní adventury a akčního RPG se povedla jen napůl. Pokud byste ke skvělému příběhu chtěli i...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...Najdete na iDNES.cz