Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Legend of Zelda: Oracle of Seasons

  12:00aktualizováno  21. srpna 6:31
Poslední vydání Legend of Zelda jsme zaznamenali na handheldu GBC. Na rovinu tady můžeme připomenout, že firmy Capcom a Nintendo pro hráče připravily ne jednu, ale hned dvě tematicky podobné hry. První z nich jsme na BW recenzovali. Takže nyní se naskýtá možnost zhodnotit druhou stranu vzácné mince.

BonusWeb HIT The Legend of Zelda: Oracle of Seasons

Někteří z vás, co čtou následující řádky, už možná máte ve své kolekci úplně první Zeldu pro GameBoy. A teď se rozhodujete pro koupi zřejmě pouze jedné ze dvou her. Na výběr máte - Zelda: Oracle of Ages nebo Zelda: Oracle of Seasons. Než padne vaše definitivní volba, mrkněte na následující řádky.

Pakliže znáte naší recenzi na asi víte, že se jedná o velice kvalitní titul, dokonce bych si troufl tvrdit nejlepší hru (a to počítám i excelentní Pokémon sérii), jakou lze pro GBC sehnat. I když si jsou obě Zelda gamesky příběhově velmi podobné, nečekejte stejnou hratelnost a obtížnost. Každopádně v každé z nich narazíte na úplně odlišné úkoly, ale také zbraně, hádanky, magické prsteny a především sidequesty.
Zdejší dobrodružství je roztažené na několik desítek hodin čistého hraní, během něhož jistě oceníte spolehlivé bateriové sejvování dat - k ukládání jsou hnedle tři různé pozice. Dokonce tu tvůrci pamatovali na vícejazyčnou podporu a přichystali rovných pět tradičních jazyků na výběr. Určitě bych nedoporučoval pořizovat si jakoukoliv Zeldu bez dobré znalosti alespoň jednoho z nich:o)

Jako již klasicky, tak i tady začnu tím, co bývá na adventurách a RPGčkách to nejdůležitější - tedy příběhem. Podobně jako v Legend of Zelda: Oracle of Ages je hlavní aktér přenesen do jiného světa. Linkovo bezvládné tělo najde neznámá dívka, The Legend of Zelda: Oracle of Seasons následně jej probudí z těžkého spánku a pak rychle zmizí kdovíkam. Linkovi nezbude nic jiného než zjistit, kde že se vlastně nachází a po nedlouhé pouti narazí na hlouček kočovných hudebníků. Mezi nimi je i Impa - známá to ochránkyně princezny Zeldy. Centrem Linkovy pozornosti však zůstane ona tajemná kráska, jež jej předtím probudila v neznámém lese. Impa našemu malému hrdinovi prozradí, že ona dívka je Din. Din pak vyzve Linka k tanci, přičemž mu sdělí více o svém poslání a o chrámu čtyř ročních období světa Holodrum. Jenomže jak už to tak bývá, v tom nejlepším se něco vždycky pokazí. Během taneční seance se náhle zatáhnou mračna a objeví se malé tornádo, které rozpráší všechny účastníky táboráku a unese Din. Za touto spouští stojí mohutný generál Onox. Ten Din bez okolků uvězní do chrámu počasí, řetězy připoutá k velkému kameni - a co je nejhorší, zakleje ji do velkého krystalu. Kletba má za následek, že celou zemi zachvátí chaos. Přesněji řečeno - chaoticky všude proběhne změna podnebí. Tam, kde bylo dříve jaro a léto, je podzim nebo zima a naopak. Znovu omráčeného Linka tentokrát probudí až před svou chatrčí Impa. A prozradí mu, že jako nositel znaku Triforce je jediný, kdo může zachránit zemi Holodrum před úplnou zkázou. Od této chvíle je už zbytek pro dopovězení příběhu o osudu Holodrumu pouze na vás!

The Legend of Zelda: Oracle of Seasons

The Legend of Zelda: Oracle of Seasons se v podstatě nijak neliší od klasických herních “Zelda” mechanismů. Link musí cestovat rozličnými částmi světa Holodrum a paralelního podsvěta Subrosia. Připravte se na osm rozsáhlých dungeonů plných monster a puzzlů. Za určitý splněný úkol, vyřešené puzzle nebo zničení nepřátel (někdy i v různém pořadí) se vám dostane odměny v podobě truhličky, kde zpravidla čeká kompas, mapa či klíček. A po pokoření daného chrámu získáte vždy (podobně jako v Zelda:Oracle of Ages) jednu esenci. Až dosáhnete kolekce všech osmi esencí, strážce Holodrumu - velký Maku Tree, vás obdaří kouzelnou schopností umožňující projití chrámu čtyř ročních období, kde se usídlil zlý Onox.

Skřítka Linka sledujete na displeji GameBoye šikmo shora. Pouze v některých případech z boku. Například mezi přechody v dugeonech nebo u jednoho z bossů. Grafika je laděna pochopitelně ve stejném stylu jako Zelda: Oracle of Ages. Vyčíst vizuálnímu zpracování (v rámci možností GBC) nemůžu rozhodně nic, snad jen zde mohlo být povícero animovaných obrázků. O zvucích lze říct prakticky to samé. Dokonce jsou zde i původní melodie, za kterými stoji slavný Nintendo skladatel Koji Kondo. Ovládání je snadné a intuitivní. Tlačítka A a B jsou navíc editovatelná. V praxi to znamená, že si můžete libovolně zvolit kombinaci zbraní nebo akčních dovedností. Zbývajícím buttonem - Select - vyvoláte rozčtverečkovanou mapu a Startem otevřete trojdílné menu. První jeho část využíváte pro obměnu munice a magie, druhou ke The Legend of Zelda: Oracle of Seasons sledování množství nasbíraných propriet. Tyto jsou určeny hlavně k adventurnímu vyměňování. A pak tu též najdete důležitou schránku na kouzelné prstýnky. Na poslední ploše se zohledňuje počet nasbíraných esencí přírody, které získáváte pokořením osmi dungeonů. Dále ještě ukazatel času, srdcového kontejneru a volba pro uložení hry.

Mezi základní dovednosti Linka patří boj s mečem a štítem. Pochopitelně, že v menu nechybí ani alternativy v podobě tradiční bomby a bumerangu. Luk zde však vystřídala upravená vystřelovačka magických semínek. Semínka máte ve speciálním váčku a každé semínko má svůj vlastní význam. Například pomocí Ember seed lze zapalovat svíce, díky takovému Gale seed se Link dokáže teleportovat po celém uzemí světa Holodrum, atp. Velkým překvapením je přítomnost speciálních magnetických rukavic. Jejich silou pak můžete překonávat propasti nebo pohybovat kovovými koulemi. Ovšem největší finesou v Zelda:Oracle of Seasons je takzvaný Magic rod. Přesněji řečeno kouzelná hůlka, pomocí níž můžete na stanovených místech měnit počasí.
Tak kupříkladu když potřebujete zrovínka přejít přes řeku, stačí stoupnout na čarovný pařez, mávnout kouzelnou hůlkou a rázem je zima, řeka zamrzne a vy můžete v klidu projít. Nebo jste v podzimní části a nemůžete se dostat přes malou skálu - obměníte dvakrát počasí tak, aby bylo léto. Na skále vyroste divoké víno, po kterém už není problém vylézt nahoru.

The Legend of Zelda: Oracle of Seasons

V závislosti na postupu hrou přibývají další schopnosti. Většinou se jedná o pohybové aktivity jako je například skákání, plaváni, nebo zvedání těžších objektů. Ale nebudou to jen Linkovy vlastní dovednosti. Během dlouhé pouti totiž pozná několik statných zvířecích přátel. Většinou jsou zde od toho, aby vám pomohli projít jinak těžko prostupné území. Tady mne nejvíce fascinoval klokan Ricky, do jehož kapsy si mohl Link bez problémů naskočit. Podobně jako v Zeldě na N64, kde jste mohli zavolat svého oře, tak i zde lze Rickyho přivolat pomocí určené melodie. Dalším mírumilovným pomocníkem je Dmitri - plovoucí monstrum schopné Linka převézt přes silné jezerní proudy. Ovšem mezi nejzvláštnější patří okřídlený medvěd Moosh. Jeho specialitou je útok z velké výšky a přelet přes velkou proláklinu.

Závěrem nesmím opomenout ani přítomnost platidla v podobě křišťálových ruppiesů. Zpravidla jsou vhodné k placení v obchodech nebo u podzemních skřetů. Dají se za ně pořídit další bomby do výbavy, energie, štít apod. Také získávání čarovných prstýnků je úplně stejné, jako u druhé Zelda verze. To znamená, že nejdříve získáte modré semínko a to pak na daném místě vysadíte. Po určité době vyroste strom s jedním plodem. No a v plodu je zpravidla ukryt prsten. Jestliže chcete dosáhnout kompletní sbírky prstenů, musíte vlastnit obě verze hry, které propojíte mezi dva GameBoye. A to není ani zdaleka všechno, co propojením získáte. Když dohrajete do konce jednu verzi Zeldy obdržíte kód, který potom vepíšete do té druhé. Jedině potom tak získáte možnost zničit skrytého bose.

Kdybych měl říci, která Zelda je těžší, tak bych řekl jednoznačně Oracle of Ages. Oracle of Seasons je více zaměřena na akci a jednodušší sidequesty. Nicméně konečná volba je jen na vás!

The Legend of Zelda: Oracle of Seasons
Výrobce/Distributor Capcom / Nintendo
Platforma GameBoy Advance
Vibrace: ne
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Geniální společný počin Nintenda a Capcomu. Rozhodně je to gamesa, kterou stojí za to mít.
Hodnocení: 90% (info)

Autor:
Nejčtenější

The Evil Within 2
Hororová událost roku. Recenze The Evil Within 2

Tvůrce série Resident Evil nám servíruje další výpravný a skvěle hratelný horor, který nadchne i příznivce her Silent Hill nebo Dead Space. Pro fanoušky žánru...  celý článek

Age of Empires: Defintive Edition
Legendární strategie Age of Empires v nové grafice se vrátí až příští rok

Nečekaný odklad na poslední chvíli postihl modernizovanou verzi kultovní strategie Age of Empires. Navíc to vypadá, že hra bude k dispozici pouze přes...  celý článek

Naughty Dog
Herní vývojář nařkl svého zaměstnavatele ze sexuálního obtěžování

Ani videoherní průmysl není osvobozen od kauz sexuálního obtěžování. Vývojář David Ballard zveřejnil nařčení, že byl v prestižním studiu Naughty Dog vystaven...  celý článek

Middle-earth: Shadow of War
RECENZE:Tolkienův svět utopený v krvi. Shadow of War hraje na jistotu

Pokračování výborné řežby na motivy Tolkienova Pána prstenů se drží při zdi a příliš změn nepřineslo. To však neznamená, že by nebylo zábavnou hrou.  celý článek

Layton's Mystery Journey
Nová hrdinka, stará a dobrá hratelnost. Recenze Layton's Mystery Journey

Další díl z hádankářské série Professor Layton vyměnil hlavního hrdinu za hrdinku, je o něco víc „casual“, jinak ovšem zachovává všechny dobré stěžejní prvky....  celý článek

Další z rubriky

Life is Strange: Before the Storm
RECENZE: Nový díl Life is Strange není jen pro holky, rozpláče každého

Life is Strange je zpátky, a i když máme tentokrát více výhrad než minule, pořád je to hra, která prakticky nemá konkurenci.   celý článek

Strafe
RECENZE: Střílečka Strafe vám spočítá, kolik krve jste prolili

Současná doba přeje odvážným experimentům. Strafe se možná na první pohled jako jeden takový netváří, ale pod maskou retro akční hry se skrývá nečekaná...  celý článek

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.