Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Movies - dokonalý tycoon?

  12:02aktualizováno  14. června 1:28
The Movies jsou pořád ve vývoji. Už několikátým rokem, ale není třeba si dělat starosti. Vypadají totiž čím dál tím lépe. Kdo už Molyneauxovi tak úplně nevěří, měl by si přečíst toto hands-on preview, které mu vrátí ztracenou naději!

The Movies Již hodně dlouhou dobu probíhá vývoj jeden čas nesmírně očekávané, nyní však trochu utlumené hříčky. Vlastně Hry, pařby a všech dalších synonym pro herní extázi, kterou jako jeden z mála umí vykouzlit právě Peter Molyneaux. Mluvíme zde o The Movies, jejíž zárodky začaly vznikat v roce 2000, avšak dosud nepadla finální klapka odpravující titul do regálů našich oblíbených obchodů. Ačkoliv mnozí hráči už pomalu, ale jistě začínají ztrácet v Petra a jeho filmový projekt důvěru, my jsme se mu na nedávno skončivší E3 rozhodně nevyhýbali. Ba právě naopak – zaznamenali jsme každičkou novou informaci, která se nám naskytla. A že jich nebylo zrovna málo! Tak se na ně pojďme společně podívat, The Movies si velkou pozornost bezesporu zaslouží. Abyste se dostali do obrazu v širších souvislostech, vřele doporučujeme přečíst si naše obsáhlé preview z loňska, jelikož dnes se budeme věnovat především novinkám.

Pro ty, kdož zaspali několik minulých let musíme připomenout, že půjde o značně novátorskou stavěcí strategii, tzv. tycoon, v níž roku 1900 založíte filmové studio.

Pro herního žurnalistu je doslova posvícením, když může sledovat Petra, The Movies kterak líčí přednosti jednoho ze svých nejnadějnějších děl. Je vidět, že své práci opravdu rozumí a je jí pořád stejně nadšen, což dokonale zahání kacířskou myšlenku pochybující o výsledné kvalitě The Movies. Pro ty, kdož zaspali několik minulých let musíme připomenout, že půjde o značně novátorskou stavěcí strategii, tzv. tycoon, v níž roku 1900 založíte filmové studio, které přes němou a černobílou éru doženete až na post největšího hollywoodského molochu všech dob, samozřejmě za plné podpory všech těch speciálních a počítačových triků. Vedle samotného natáčení snímků, jež tvoří takřka magické a dosud nevídané lákadlo, se samozřejmě nevyhnete ani zdánlivě nudným, avšak v lionheadím podáním nesmírně zábavným činnostem jako je manažerská práce, výstavba budov, starost o zaměstnance a především rozmazlené hvězdy. Opravdový konec, který by vaše snažení takříkajíc definitivně uzavřel hra mít nebude, ale kariéru bude možné formálně uzavřít odpovídajícím úspěchem jako je zisk Oscara apod.

„Chceme zjednodušit ovládací rozhraní natolik,The Movies aby si i člověk zřídkakdy hrající hry, který o The Movies v životě neslyšel, k nim mohl sednout a z fleku začít hrát. Bez jakéhokoliv vysvětlování a především bez nudných tutorialů“. Takhle Peter Molyneax v posledních několika měsících začíná každý rozhovor o svém výtvoru. V jedné fázi vývoje si uvědomil, že toho interface této komplexní strategie klade až příliš a nebyl by to on, aby veškerou dosavadní práci v tomto směru odvedenou neshrábl ze stolu a nezačal s výrobou nejintuitivnějšího ovládacího rozhraní jaké kdy tycoony potkalo. Svůj um co do přístupnosti hry prokázal již prostřednictvím novátorské „ruky, která může všechno“ v Black and White a zde zachází ještě o něco dál. Všechno co potřebujete vědět: levým tlačítkem myši uchopíte a můžete pohybovat jakoukoliv postavou či předmětem ve hře, pravé pak vyvolá veškeré informace o daném subjektu.

Zpočátku na monitoru neuvidíte absolutně žádné ukazatele. Teprve ve chvíli, kdy se odhodláte zasáhnout do jinak samovolně probíhajícího švitoření The Movies a vyberete si například nějakou postavičku, ukáží vám zřetelné, přesto však zážitek nijak nenarušující linie cestu do budov, v nichž se dá se zvoleným charakterem provádět něco smysluplného. Samozřejmě, že se zcela svobodně můžete rozhodnout, že uděláte něco naprosto uhozeného, v souvislosti s čímž se o smysluplnosti dá hovořit jen za stěnami bohnického sanatoria. Volností a prostou radostí ze zdánlivě primitivních, avšak ve spojení se všemi dostupnými elementy, zábavných blbůstek jsou Molyneauxovy hry ostatně proslulé. The Movies po této stránce ještě přiloží pod kotel. Až dostanete postavičku nad vybranou budovu, zmizí její střecha a na zemi se objeví několik políček značících možné akce, které s daným panďulákem lze provést na půdě zvolené budovy. Z uchazečů o místo tak ve své kanceláři můžete pouhým vhozením na kýžené pole udělat například režíséra, herce, scénáristu atd. nebo ho rovnou propustit. Jak jednoduché je formování kariéry nadaných umělců! A podobně přirozeně se zachází i se vším ostatním. Rozpracované filmy tak házíte do postprodukce, kde určíte, co s nimi dál, stejně rozhodnete i volbu scénáře.

The Movies Možná si říkáte, že je moc hezké vstupovat do vod středního proudu a všechno na největší míru zjednodušit, ale bude mít hra vůbec co nabídnout? Pokud máte o tomto systému pochybnosti, nejsou tak docela namístě, i když stran hardcore tycoon fandů se zdají být pochopitelné. Logicky tak zazněla otázka, na jaké vymoženosti se mohou těšit zkušenější, na zaběhnuté systémy zvyklí hráči libující si ve všech těch tabulkách, statistikách a dalších pro mikromanagement tak typických „zbytečností“. Peterovi se však neroztřásly kolena, naopak s ledovým klidem odvětil: „nové rozhraní nabízí mnohem více možností, jak realizovat v běžném životě naprosto banální, ale i sofistikovanější věci logickým způsobem, což starý interface až příliš omezoval. Například, když dáte scénáristům do kanclu hotový film, automaticky začnou tvořit pokračování, pokud k tomu navíc přiložíte určitého herce, napíší mu do toho filmu roli na tělo. Pokud bychom něco podobného chtěli organizovat skrze menu, bylo by to přinejmenším problematické. Takhle nejde o záležitost delší několika sekund.“

Volností a prostou radostí ze zdánlivě primitivních, avšak ve spojení se všemi dostupnými elementy, zábavných blbůstek jsou Molyneauxovy hry ostatně proslulé.

The Movies Jakkoliv Molyneauxovým nápadům věříme, zatím nelze s bezmeznou jistotou prohlásit, že je tento systém dokonalý. Podle potlesku a citoslovných výlevů notně burácejících sálem po skončení prezentace, je tu ale na menší a povedenou revoluci dobře zaděláno. Přestože by se Peter s absencí omáčky okolo určitě dobře vyrovnal, nakonec ve hře nějaké ty statistiky a tabulky přeci jen budou a na požádání si je budete moci vyvolat. Jestliže se budete chtít dozvědět, co si četný personál vašeho studia myslí, není nic jednoduššího než na ně kurzorem najet – dočkáte se komiksové bubliny s názorem, přičemž pokud svou ruku nad hlavou nebožáka přidržíte delší dobu, budou naskakovat pořád nové a čerstvé informace. Herci, co točí jsou vyobrazeni na levé straně monitoru a klikem na ně se přenesete do studia, kde právě září. Neustále bude třeba sledovat žebříček nejúspěšnějších filmů za posledních několik let a chtě nechtě se trochu přidržovat trendů. V první řadě jde totiž o peníze a ty s filmem o evoluci v nábožensky osvícené společnosti jednoduše nevyděláte. Dostanete se samozřejmě k točení všeho možného – nebudou chybět horory, sci-fi, thrillery, akční filmy, červená The Movies knihovna ani dokumenty. Skvělé na tom je, že pokud budete chtít, můžete se věnovat třeba jen natáčení a zbytek z velké části přenechat umělé inteligenci, která má být dostatečně schopná, aby studio s talentovaným režisérem nepřivedla do červených čísel. Nepochybujeme ani o přítomnosti ryzích obchodníků ve vašich řadách. Ti si zase určitě rádi uleví od komediantského řemesla, pohodlně se uvelebí v křesle a začnou papírovat. I v takovém případě se od AI dočkáte pomoci.

A jak, že se to vlastně vůbec točí? Inu, naprosto primitivně. Nebo hodně komplexně. Záleží na tom, jaký si zvolíte přístup. Nechcete-li si s filmařinou dělat velké starosti, nastavíte pouze vlastnosti pouze rámcově a snímek necháte natočit v určené kvalitě. V případě, že se vám nálada filmu nebude líbit, lze jí ještě různými jezdci poupravit – z naštvaného rozhovoru udělat srandovní, z dramatické milostné scény udělat něžnou záležitost atd. Ale malí Spielbergové a Lucasové si určitě vstupenku do velkého světa filmařiny nenechají ujít a nastaví komplexnější The Moviesvariantu natáčení snímku. Pak si na režiséra zahrajete klidně i na hodinku. Je totiž třeba film provést sedmi fázemi – od představení hlavních hrdinů, přes první setkání s protivníkem, až po finální zúčtování a konec. Samozřejmě, že se pro jednotlivé žánry tyto scény liší, to jen tak na okraj. K tomu všemu je nezbytné sehnat si odpovídající prostředí, která musíte stejně jako rekvisity či kostýmy pro herce nakoupit. Rozhodně překvapí, že si vyhrajete i s make-upem. Podle zkušenosti jednotlivých herců se nabízí možnosti, jak tu kterou scénu natočit. Při každé, sebemenší změně hra vyhodnotí, zda byla tato k lepšímu a udělala film lepším. Světe div se, ale u The Movies využijete mikrofon! Je celkem jasné na co – ano i váš hlas se dost možná stane slavným. Hotový snímek si budete moci prohlédnout ve hře a v MPEG formátu se vám uloží na disk, abyste ho mohli poslat i přátelům, kteří hrou nedisponují. Lionhead se chystá zajímavé a novátorské filmy zveřejňovat na svých webových stránkách a ty nejlepší v rámci fiktivních filmových festivalů odměňovat. Skvělá myšlenka, jejíž realizace se nemůžeme dočkat!

Výstavbová složka z pochopitelných důvodů nestojí v popředí, přesto bychom ji však neměli opomíjet.

The Movies Výstavbová složka z pochopitelných důvodů nestojí v popředí, přesto bychom ji však neměli opomíjet. Bude totiž také dozajista jednou z nejlepších v žánru. O interfacu, jenž k tomu má velkou měrou přispět už jsme mluvili a o moc více známo není. Snad jen, že se do hry dostane i jakýsi The Sims element v podobě pečování o herecké hvězdy. Rozmazlené fifleny prostě a jednoduše dokáží zapříčinit kasovní trhák, tedy pokud se o ně správně staráte. Kluci a děvčata mají totiž nepěkné sklony k drogovým i alkoholovým závislostem, problémům ve vztahu či tloustnutí. V takových případech nepomůže nic jiného než léčebna, psycholog nebo posilovna. Ukočírování hvězd a jejích manýrů je alchymie a kdo ji nezvládne, jen ztěží uspěje.

Lionhead se chlubí tzv. Morphing technologií, která po grafické stránce zvládá neuvěřitelné proměny ve tvářích a na tělech postav, takže krásně poznáte, jak stárnou, tloustnou, hubnou nebo jak se na nich projevují fyzické či psychické potíže. O tom, že samotná grafika vypadá moc pěkně, vás už snad ani nemusíme přesvědčovat. Stejně jako o tom, že se na The Movies prostě vyplatí počkat, i když to po mnoha odkladech bude až na konec tohoto roku. Intuitivní interface, natáčení filmů, starost o chod studia i hvězdy znamená příslib dlouhodobé zábavy.

Index očekávání: 95%

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Vypadá to jako Bioshock, ale není to Bioshock, co to je? We Happy Few

We Happy Few

Od prvotního návrhu prošla hra We Happy Few výraznými změnami. Místo sandboxové hratelnosti se teď soustředí především...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz