Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Outfit – Třetí říše vs. trio hrdinů

  12:01aktualizováno  10:10
Období Druhé světové války je pro hráče stále atraktivní, a proto není přítomnost WWII her i na next-gen konzolích žádným překvapením. Tak co, máte chuť zase nakopat náckům jejich árijské pozadí?

The Outfit Vylodění v Normandii jsme byli jako hráči svědky již několikrát, ale co se takhle podívat na Omaha Beach několik týdnů po Dni D v takticky laděné hře od zkušeného tvůrce strategií? Zní to lákavě, není-liž pravda, ale podívejme se raději pod pancířové obrnění Outfitu pečlivěji.

Jedinou podmínkou pro přivolání posily je dostatečný počet bodů.

Příběh Outfitu je stejně prostoduchý jako diskuze fotbalových chuligánů po dvanácti pivech v hospodě čtvrté kategorie. Šílený velitel německých jednotek generál Hans Von Beck se řítí Evropou s jediným cílem: zlikvidovat vše co se mu postaví do cesty! Vše znamená opravdu vše, včetně žen a dětí. Ani této špinavé práce se Von Beck neštítí. Navíc mu v jeho šíleném plánu sekunduje neméně šílený Viktor Morder velitel SS. Ten naštěstí necítí k jednotkám Wehrmachtu zrovna dvakrát velké sympatie, což je na druhou stranu velké plus pro trio hlavních hrdinů Outfitu a také jediné hratelné postavy hry. Každá z nich disponuje odlišnými The Outfit zbraněmi, což je v podstatě jediný podstatný rozdíl, protože všechny ostatní jsou pouze kosmetického rázu. Takový Deuce disponuje primárně bazukou, a proto je jeho sekundární zbraní revolver ráže 45. Oproti tomu obsahuje Macova výbava kombo klasický kulomet a plamenomet. Nejtvrdší z tria neohrožených členů amerických jednotek, J.D., zase vlastní šikovnou pušku na vzdálené cíle a brokovnici naopak na ty blíže umístěné. Dobrá vyváženost zbraní u jednotlivých postav dodává hře alespoň malinkatou injekci taktiky a strategického uvažování. Všem třem zmiňovaným postavám nelze upřít heroický charakter umocněný dokonalým dabingem profesionálních herců/dabérů.

Základní koncept hry je velmi podobný klasickému režimu Conquest z multiplayerových FPS typu Unreal Championship 2. S vybranou postavou si zvolíte místo startu (v nové misi je pouze jedno) a hurá do akce! Bohužel nejsou bitevní mapy ani v singleplayeru bůhvíjak veliké a bohužel svým designem často velmi lineární. Svojí hratelností připomíná Outfit částečně i populární Mercenaries a to hlavně díky jednoduchému The Outfit sytému přivolávaní záložních jednotek, vozidel apod. zvanému Destruction on Demand. Díky němu vyvoláte jednoduché menu, ve kterém jsou jednotlivým položkám přiřazeny příznačné obrázky. Pomocí stlačení levé analogové páčky v požadovaném směru a stisknutím akčního tlačítka jednoduše přivoláte vybranou pomoc vzdušnou dopravou. Že vám to připomíná systém kouřového signálu á la Mercenaries? Já vám to říkal :-).

Grafická stránka je dosti rozporuplná.

Tento systém sice není bůhvíjak propracovaný, ale stoprocentně účelný a účinný. Dlouhé probírání tabulek a hledání požadovaného objektu by uprostřed bitevní vřavy mělo totiž za následek rychlé úmrtí, což jistě není při dobývání důležité pozice zrovna dvakrát příjemné. Smrt však není v Outfitu definitivní a podobně jako v již zmiňovaném UC2 fatální. Po třech vteřinách od úmrtí si totiž můžete vybrat z dobytých základen a jednoduše se respawnovat. Ano, Outfit je bez debat absolutně arkádový, což nemusí některým hráčům vyhovovat. Jako chybu tento fakt však považovat nemohu. Co však musím v souvislosti se The Outfit singleplayerovými misemi zmínit, je výtka směrem k jejich celkové povaze. Arkádovost je jedna věc, ale při celém hraní Outfitu mě neustále přepadal pocit, že to, co story mód je, není nic jiného než předělaný multiplayer. A to ještě do značně repetivního režimu pro jednoho hráče. Ať už děláte cokoliv (což ve válečné příručce Outfitu znamená ničíte nebo ochraňujete), tak se stále pohybujete směrem za ukazatelem, kde na místě splníte daný úkol a jdete dál. Umřete, respawnujete se a znovu stále do kola a to většinou v naprosto identickém prostředí. Alespoň že tvůrci vybavili některé základny specifickými funkcemi. Například ve zbrojnici můžete rozmisťovat těžká protiletecká děla, v továrně zase vyrábět tanky apod. Veškeré vyvolávání podpůrných prostředků se provádí pomocí jednoduchého systému DoD. Jedinou podmínkou pro přivolání posily je dostatečný počet bodů. Vzhledem k tomu, že však získáváte bodové hodnocení za ničení nepřátelských jednotek, kterých se na bitevním poli pohybuje dostatek, tak nikdy nedojde k situaci, že na požadovanou podporu prostě nemáte. To umocňuje svižnou hratelnost, ale na druhou stranu sráží strategickou část Outfitu někam na úroveň mezi první Red Alert a Lemmings. Od vývojářského studia Relic, které stojí za The Outfit výbornou (byť RTS) strategií Warhammer 40K: Dawn of War či kolosálním Homeworldem 2 bych tedy čekal rozhodně více. Největší porci taktiky celkově však zajišťuje možnost rozkazovat až čtyřčlennému komandu spojeneckých vojáků. Nečekejte systém zadávání rozkazů ve stylu GRAW, ale jednoduché úkoly typu postav se za statický kulomet a střílej zvládnou vojáci i v Outfitu.

To co jsem jako výtky směroval k singleplayeru však platí pro hru více hráčů přesně naopak. Multiplayer, který Outfit nabízí, patří k nejlepším na Xboxu 360. Bojovat proti reálným protihráčům je v multiplayerově založené hře přeci jenom zábavnější než proti průměrné AI ve story módu. Samozřejmě nechybí režimy jako deathmatch či capture the flag, které snad v žádné pořádné multiplayerové záležitosti ani chybět nemohou. Samozřejmě je přítomna podpora Xbox Live a system linku, a válečné vřavy si tak můžete užít až v osmi hráčích najednou.

Dabing

Jednou z nejsilnějších stránek Outfitu jsou bez diskuze jeho nekompromisní hlavní hrdinové. Svým vystupováním připomínají starší filmy s Arnoldem, což hře zcela jistě napomáhá vyvolávat pocit béčkového válečného filmu. K dokonalému dokreslení charakterů jednotlivých postav navíc dopomáhá špičkový dabing, který obstarali slavní hollywoodští herci. Tommyho „Maca“ Macintyre namluvil charismatický Ron Perlman, známý jako Hellboy ze stejnojmeného filmu podle legendární komixové předlohy. Mezi jeho další nejvýznamnější role patří Johner z Alien Resurrection, či Reinhardt z Bladea II. Sám je vášnivý hráč a jeho hlas jste mohli slyšet i v herních klenotech Halo či Chronicles of Riddick. Jako dabér přitom účinkoval přibližně v dalších deseti hrách. Kapitánovi Deuceu Williamsovi propůjčil hlas pro změnu Robert Patrick známý jako T1000 z Terminator 2: Judgment Day či jako infikovaný učitel z povedeného hororu Roberta Rodrigueze Faculty. A kdyby vám náhodou připadal hlas černocha J.D. povědomý, tak vězte, že nepatří nikomu jinému, než Terrancei Carsonovi, jež dokonale nadaboval brutálního Kratose z God of War.

The Outfit Ozvučení hry je solidní, hudba je však často velmi monotónní, takže dost možná sáhnete po kombinaci vlastního soundtracku či OST k nějakému válečnému filmu. Vše je ztvárněno v Dolby Digital 5.1, takže alespoň majitelé řádné domácí zvukové aparatury budou spokojeni.

Grafická stránka je dosti rozporuplná. Rozhodně vypadá lépe než standardní tituly pro původní Xbox, ale jako pořádná X360 hra už zase tak moc ne. Spíše jako současná PC hra pro standardní počítačové sestavy. Vidět je sice daleko, ale k čemu to je, když na vzdálených budovách doskakují textury či pod stromy stíny? Naštěstí je prostředí opravdu interaktivní a zničit jde opravdu VŠE. V tomto ohledu si opět neodpustím srovnání s Mercenaries z minulé generace konzolí. Díky nejnovějším verzím technologií Havok a Ragdoll vypadají pády mrtvých vojáků či řícení budov opravdu poutavě. Opravdu největším plusem hry je ale naprosto bravurně zpracovaná vojenská technika v celé gamesce. Tolik statických děl, protitankových kanónů a ovladatelných vozidel včetně džípů,

Klady a zápory

Plus Multiplayer
Plus Dokonale ztvárněná vojenská technika
Plus Interaktivní prostředí
Plus Systém Destruction on Demand

Mínus Nedotažený singleplayer
Mínus Průměrná grafika

tanků a náklaďáků nikde jinde opravdu neuvidíte. Jestli jste jakkoliv zafixování na armádní techniku v jakémkoliv slova smyslu, tak zapomeňte na vše výše záporně napsané, Outfit je hra přesně pro vás!

Celkově mě kampaň pro jednoho hráče nijak výrazně nezaujala. Krátká, repetivní a s příliš jednoduchou náplní. Mezi jednotlivými úkoly sice můžete plnit bonusové úkoly, za které budete odměněni, ale obvykle jde o to zničit jen určitý počet nacistických pomníků, soch či podobně. Pokud nemáte rádi nácky a milujete multiplayer, tak vězte, že je pro vás Outfit ideální záležitostí. Pokud hledáte kvalitní singleplayerovou záležitost, tak se budete muset poohlédnout po něčem jiném. Třeba po GRAW.

The Outfit
Výrobce/Vydavatel Relic/THQ
Platforma Xbox 360
Multiplayer: ano, 8 hráčů
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 368 kB
Verdikt: Kvalitní multiplayerová záležitost, která však sólové hráče nemá šanci příliš oslovit.
Hodnocení: 65% (single: 50%, multi 80%)(info)Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

RECENZE: Nové karty změnily zažité pořádky v Hearthstonu, Witchwood se povedl

Hearthstone: The Witchwood

V první části recenze jsme se podívali na nové karty, mechanismy a balíčky. Ve druhé pak rozebíráme režim Monster Hunt...

Dětská práce nebo jídlo z pilin. Frostpunk je plný těžkých rozhodnutí

Frostpunk

Z budovatelské strategie Frostpunk jde člověku mráz po zádech. Nejen proto, že se odehrává v teplotách hluboko pod...

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....Najdete na iDNES.cz