Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Simpson Road Rage - šílená jízda

  12:00aktualizováno  2. září 11:15
Oblíbený televizní seriál coby akční zábavná automobilová gameska? Jasně, Simpsonovi už totiž nepotkáte jen v televizi, ale také coby taxikáře ve Springfieldu v této ulítlé hře ve stylu Crazy Taxi 2. Pojďte se tedy podívat, čím se živí Homer, Bart a další, když zrovna nevyvádějí nějaké lumpárny.

The Simpson Road Rage

Již na podzim letošního roku by se měla v obchodech objevit závodní hra The Simpson Road Rage od vývojářů z Radical Entertainment, jejichž počin si coby distributor vzala na svá bedra Electronic Arts. Ačkoliv jde o titul určený pro herní konzole, konkrétně pak pro PlayStation 2 a Xbox, nemohl jsem si na EA party pomoci a zhruba čtvrt hodiny jsem strávil diskusí s vývojáři a pařbou této ulítlé kreslené hry vytvořené na motivy populárního seriálu a kdoví čeho všeho ještě. O co tady tedy vlastně kráčí?

The Simpson Road Rage bych přirovnal k mé oblíbené Dreamcastové pařbě Crazy Taxi 2, autoři sami ji označují jako akční zábavnou arkádovou automobilovou pařbu. Vaším úkolem v ní je převážet pasažéry ve Springfieldu z místa na místo a to pochopitelně co nejrychleji a nejšíleněji. Taxikáře budete moci dělat s pětadvaceti postavičkami známými z televize, přičemž každá z nich se může pyšnit svým autem - Homer jezdí červeným bourákem, dědeček Simpson zase obstarožním bílým autíčkem, Bart má sci-fi fáro podobné raketě atd.

The Simpson Road Rage

Zatímco v Crazy Taxi 2 byly na výběr jen dvě jízdní lokace, The Simpson Road Rage se může pochlubit hned pěti, všechny z nich jsou přitom designovány dle městečka Springfield. V něm se totiž budete po celou dobu prohánět, budete se snažit dostat jej co nejdříve do paměti (byť navigační šipka v podobě ruky vám bude vždy nápomocna) a v neposlední řadě zde budete ohrožovat poklidné řidiče na silnicích či chodce důvěřivě se procházející po chodnících kolem. Nápomocny v ohrožování pak budou vychytávky jako raketový start, urychlovače jízdy či skákání. Vypíchnout bych zde chtěl ještě mapu, ta mi v Crazy Taxi 2 chyběla, zatímco zde ji najdete v levé dolní části obrazovky a kromě toho, že zde vidíte strukturu hlavních silnic v okolí (ještě si cestu můžete zkracovat po polňačkách kolem), nechybí ani vyznačení místa, kam cestujícího vezete a jste-li prázdní, tak místa, kde se cestující nacházejí. Nejsou totiž pravidelně na mnoha místech s předem určenou cílovou destinací, ale generují se náhodně.

A jejich spolehlivé a rychlé odvážení se vám bude hodit, neboť čím lepší ve hře budete, tím větší volnost budete mít. Výše jsem vám naznačil, že se ve hře setkáme s celkem pětadvaceti charaktery, nemyslete si však, že se k nim dostanete hned na začátku hry. The Simpson Road Rage Nikoliv. Zde budete mít na výběr jen prvních pár a další se vám budou zpřístupňovat postupně dle vaší úspěšnosti, systém bonusů a úspěšně dokončených levelů aplikovali vývojáři i do téhle zábavné arkádovité závodní gamesky. A kromě toho do ní zakomponovali také spoustu technických serepetiček, díky kterým vypadá hra opravdu dobře.

Mám-li nějakou fintičku zmínit, pak to bude určitě multiplayer. Na ten jsme v Crazy Taxi 2 čekali marně, vývojáři z Radical Entertainment nás však potěší a nutno říct, že v multiplayeru dostává The Simpson Road Rage ten správný nádech. Zde totiž nevozíte pasažéry na čas, ale jen z místa na místo, přičemž pokud do vás správně narazí druhý hráč ve hře, přebírá okamžitě vašeho pasažéra a snaží se ho na místo určení dopravit on sám. Vy pak tedy máte jedinou možnost - vydat se za ním a pokusit se jej opět nabourat tak, aby vypadl z rytmu a zároveň vám předal pasažéra, s nímž pak budete na dohodnuté místo ujíždět vy. Obrovskou zábavu pak zažijete při split-screenu, kde ve volných milisekundách můžete sledovat, jak si v pronásledování vede váš protivník a podle toho pak ovládat svou strategii. Kromě toho pozici svého protivníka i místa, kam zákazníka vezete, vidíte na mapě.

The Simpson Road Rage

Grafika The Simpson Road Rage je pěkná, ačkoliv Crazy Taxi 2 se mi líbilo víc, možná je to ale způsobeno tím, že cartoonovský styl charakteristický pro televizní seriál mi ve hře prostě nesedl, byť se odehrává také na televizní obrazovce (ve hře jako v celku, nikoliv přímo v této). Rozhodně to ale neznamená, že se nemůžete těšit na pěkný vizuální zážitek, jen prostě tomuto barevnému a designovému zpracování příliš nehovím. Hudba je ve hře také motivována televizní předlohou a neskutečně adreanlinovým nádechem v podání Offspringů, který jsme zažili v CT2, se chlubit nemůže.

Abych to tedy shrnul. Pokud tedy patříte mezi majitele PS2 (na Xbox si budeme muset v českých luzích a hájích ještě dlouho počkat) a zároveň mezi příznivce Crazy Taxi 2 či jí podobných her, pak byste měli zbystřit pozornost a sledovat nové informace o The Simpson Road Rage. Ve finále totiž může jít o hru ušitou právě vám - hratelností a zábavou se jí na těchto konzolích v podobném duchu může rovnat jen máloco a mohla by být zajímavou alternativou ke Crazy Taxi 2.

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Ubisoft cenzuruje nahé sochy ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origins

Cenzura v Assassin’s Creed: Origins

Až příliš puritánsky se zachovali autoři hry Assassin’s Creed: Origins. V jinak historicky přesné hře totiž...

Další z rubriky

Playstationový profil konečně můžete rozumně ovládat i z prohlížeče

PlayStation 4 - systémová aktualizace 5.50 (beta)

Firma Sony spustila webovou službu My PlayStation pro správu uživatelských profilů na PSN.

Ubisoft cenzuruje nahé sochy ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origins

Cenzura v Assassin’s Creed: Origins

Až příliš puritánsky se zachovali autoři hry Assassin’s Creed: Origins. V jinak historicky přesné hře totiž...

Hotová hra čekala v šuplíku 17 let, vyjde až nyní díky Kickstarteru

40 Winks

Téměř 17 let od původně plánovaného data vydání se majitelé konzole N64 konečně dočkají hry 40 Winks.

Najdete na iDNES.cz