Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Sims 2: University

  12:00aktualizováno  27. ledna 2:15
Líbilo se vám The Sims 2? Nepochybujeme! A stejně tak jsme si jistí, že s radostí přičuchnete i k prvnímu chystanému přídavku, jenž nás zavede do mýty opředeného univerzitního prostředí.

The Sims 2: University The Sims 2 minulý rok přišlo, hraje se a vítězí na všech možných frontách, z nichž ta pro tvůrce nejdůležitější je zcela zřejmě úchvatná prodejnost, která má potenciál překonat nepřekonatelný první díl. K tomu však stejně jako on bude potřebovat datadisky, hodně datadisků, takže všichni fandové se mohou začít těšit na pořádný nášup, který z The Sims 2 opět udělá zábavu ne na týdny, ani měsíce, ale rovnou na roky a Electronic Arts si jím opět naprosto nechutně namastí kapsu, ale s tím se holt nedá nic dělat. Ohlášení prvního datadisku na sebe nenechalo dlouho čekat a dokonce se dá říci, že již celkem hlučně klepe na dveře, tudíž je největší čas podívat se mu preventivně na zoubek.

Premiérový přídavný kousek nás zavede do velice zajímavého univerzitního prostředí, které je společenskou mládeží, díky nevázanému životu a parties na každém rohu, značně oblíbené a vzhledem k tomu, že The Sims 2 je zřejmě hrou, kterou v poměru k ostatním hrám paří vysokoškolští studenti celkem málo, je tento krok velmi dobře vypočítaný. Jako každý správný datadisk přinese i University The Sims 2: University četné novinky do opěvovaného herního systému. První a velmi výraznou budiž zařazení nové věkové a v podstatě evoluční skupiny do života simů. Dosud jsme si mohli vytvářet kojence, děti, teenagery a dospělé. Nyní k nim přibude ještě skupina studentů, jež se zařadí mezi dozrávající a dospělce a časově bude trvat zhruba stejně jako všechny ostatní. Ovšem, v případě, že budete chtít, můžete se jí klidně vyhnout a užívat si jiných novot datadisku, ale asi byste se ochudili o ten největší přínos, protože právě studenti jsou striktně spjatí s prostředím univerzity.

Studentský život má ale i svou stinnou stránku, a to samotné učení, které sice nikoho nebaví, avšak je prostě potřeba.

Tvůrci totiž pracují na velice komplexním sousedství představujícím právě univerzitní kampus s jeho nenahraditelným a nepopsatelným ruchem a vzhledem k nové možnosti propojovat sousedství, budeme na univerzitu moci posílat teenagery z již zavedených domácností ve starých sousedstvích. Věk „mladého dospěláka“ si užijeme pouze na univerzitě, jelikož pouze tam se v něj půjde rozvinout. A když simThe Sims 2: University školu zase opustí, vstoupí do regulérního života dospělých. Na univerzitu samozřejmě můžeme poslat více študentů, aby byla větší zábava. Ale nebojte se, ani pokud se rozhodnete starat se jen o jednoho, nebudete se nudit, jelikož University je prvním počinem v sérii The Sims, kdy se ostatní postavičky budou chovat zcela autonomně, aniž si je přivlastníte, což by však také mělo být možné. Ovšem pamatujte na limit maximálně osmi na jedné univerzitě nastěhovaných postaviček.

Na univerzitě nalezneme nejen samotnou školu či koleje, ale i útulné kavárničky, knihovny, knajpy či cukrárny, kde se tak pěkně seznamuje s bytostmi opačného pohlaví. Jistě však nepohrdnete ani sportovišti či posilovnami Samy za sebe mluví nejrůznější mejdany, které si jistě nikdo nenechá ujít. Studentský život má ale i svou stinnou stránku, a to samotné učení, které sice nikoho nebaví, avšak je prostě potřeba. Místo práce se na univerzitě jednoduše studuje, přičemž na výběr budeme mít rovnou jedenáct odlišných oborů. Podle toho, jaký si vybereme, se budeThe Sims 2: University řídit náročnost, ale také pozdější ovoce, které kvalitní příprava do života v něm samém ponese. Jelikož z univerzity je možné přetáhnout sima zpět do normálního života a sehnat si adekvátní povolání.

Nedivte se, že se tentokrát příliš nevyřádíte s budováním a editováním domků, leda, že byste se rozhodli pro volbu kompletně si nadesignovat univerzitní prostředí. Jakmile totiž do campusu dorazíte, je vám přidělen jen jeden pokoj, navíc s největší pravděpodobností vyfasujete i nějakého toho spolubydlícího. Úpravy cimry budou značně omezené a spíše jen dekorativního rázu. Navazování přátelství má být vůbec jedním z největších lákadel titulu. Jedině s kámošema totiž půjdou provádět všelijaké kousky jako je třeba zakládání ideově vyhraněných a v Americe tak populárních spolků.

Fenomén The Sims

Will Wright byl i před vydáním The Sims považován za kapacitu ve svém oboru, vždyť přivedl na svět takové tituly jako SimCity i další podařené Sim klony. Přesto nepatřili The Sims k úplně nejočekávanějším peckám, především kvůli zdánlivě neambiciózní herní nátuře, která nenabízela prakticky žádný cíl a dost lidí si myslelo, že hra začne po čase nudit. Ovšem tak tomu nebylo, The Sims jsou velice zábavní a především hračičkové se s nimi pořádně vyřádili a činí tak dodnes. Když se The Sims dostali na pulty obchodů, mimochodem v regulérním termínu (žádné oddalování jak je tomu u současných hitů), vyhoupli se ihned na přední místa všech možných prodejních žebříčku a od té doby se tam drží a nevypadá to, že by chtěli jen tak odejít. V Electronic Arts zpozorovali obrovský potenciál hry a začalo se dělat na prvním datadisku Livin Large, což byl jen takový rozšiřovací balík všech možných předmětů, zaměstnání atd. Dalším přídavkem je House Party, v němž se dá uspořádat pořádná pařba se vším všudy, pořád však zůstává víceméně klasickým expansion packem a opravdu skvělé rozšíření přišlo až s Hot Date, který přinesl zbrusu novou lokaci Downtown, kde se tak skvěle randilo. Maxis však pořád nebyl vyčerpán a vrhá na trh datadisk s přídomkem Vacation, s jehož pomocí jste mohli své simy vypravit na dovolenou na pláž či do hor. Přesto byl tento přídavek přijat fanoušky zřejmě nejhůře, jelikož právě na něm se začala projevovat skutečnost, že EA chce od oddaných hráčů vytáhnout, co možná nejvíce peněz. Následuje již pátý kousek mezi datadisky, a to Unleashed, který díky domácím mazlíčkům opět vrátil důvěru k sérii do starých kolejí. Předposlední rozšíření nese název Superstar, z nějž se dá vyčíst i jeho nátura. Simové se stanou zpěváky, herci atd. Jako poslední rozšíření The Sims vtrhl do obchodů expansion pack Makin Magic, s nímž přichází ke slovu magie. Možná se může zdát, že autorům musely již dojít nápady, ale z recenzí je patrné, že právě tento datadisk se zařadil k vrcholům série, a to přestože prakticky od vydání původní verze nebyl změněn grafický engine. Uvidíme, kolika rozšíření se dočkáme u The Sims 2, v podobě hodně brzy ohlášené University, má našlápnuto více než dobře. Pokud budou datadisky kvalitní a nepůjde jen o tahání peněz z kapes zákazníků, rozhodně nebudeme mít důvod si stěžovat.

Studovat si můžete v podstatě volně, ostatně přesně tak, jak je tomu i v reálu, ale jeThe Sims 2: University třeba počítat s tím, že pokud budete na přednášky a domácí přípravu kašlat a radši někde randit, můžete se dočkat hodně nepříjemného překvapení a sice vyhazovu. Ovšem, ani bez učení není nic ztraceno, jelikož hra obsahuje ještě jakýsi ukazatel vaší popularity a vlivu na celé univerzitě, jenž se zvyšuje různými aktivitami a výrazně vám pomůže. Například nějakého svého spolužáka, který vás obdivuje, můžete zaměstnat vlastním domácím úkolem nebo třeba přesvědčíte profesora, že opravdu potřebujete tu jedničku. S tím je spojená ještě jedna velmi zajímavá vlastnost hry – podporuje totiž intimní vztahy mezi studenty a profesory. Z toho pak samozřejmě plynou výhody. Díky dobrým výsledkům totiž můžeme dostat stipendium a dále se o simeleony nestarat.

Bez pořádného balíku peněz by to totiž ani tentokrát nešlo. Sice do začátku dostaneme menší kapesné, ale to se ztratí, ani nemrkneme.Vzhledem k tomu, že milostný poměr s vyučujícím se jistě nezdaří každému, nýbrž jen těm největším The Sims 2: University casanovům, je jasné, že si budeme muset vydělat i jinak. A právě v tom tkví další novinka hry. Vedle tradičních prací, kdy při ní vašeho svěřence neuvidíte, se zde objeví i opačné případy, kdy ho budete moci sledovat. V tomto případě půjde povětšinou o klasické studentské joby, například v knihovně nebo v kavárně. Rozhodně zajímavá je i možnost rozjet vlastní kapelu a vydělávat si na turné po mejdanech.

Na univerzitě nalezneme nejen samotnou školu či koleje, ale i útulné kavárničky, knihovny, knajpy či cukrárny, kde se tak pěkně seznamuje s bytostmi opačného pohlaví.

Jistě se těšíte i na populární WooHoo a autoři vás nehodlají zklamat jeho absencí, která by na univerzitě byla vpravdě trestuhodná. Budete si moci užívat do sytosti a pokud se vám nějaký protějšek nejen v posteli zalíbí, nic nebrání zasnoubení a následně, v regulérním životě, i sňatku. Datadisk samozřejmě přinese i obří porci všemožných předmětů, a to nejen těch uvázaných k univerzitě, i když takových bude bezesporu většina. Přibude i nový nábytek, dekorace, druhy jídla, zaměstnání atd.

The Sims 2: University se tak jeví jako hodně nabitý a hlavně hratelnost pozměňující datadisk, který si fandové původní hry dozajista nenechají ujít. Udělali by totiž zřejmě velkou chybu, jelikož na univerzitě bude pořádná zábava a toto prostředí se svým charakterem do herního systému skvěle hodí. Spousta mladých lidí – budoucích přátel, party, kam se podíváš a velká spousta malých, přesto však geniálních, detailů, které hře dodávají tu pověstnou osobitost.

Index očekávání: 90%

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Zachrání střílečka Control klesající reputaci autorů Maxe Payna?

Control

Během tiskové konference Sony byla oznámena tajemná hra Control od autorů legendárního Maxe Payna. První trailer však...

Vypadá to jako Bioshock, ale není to Bioshock, co to je? We Happy Few

We Happy Few

Od prvotního návrhu prošla hra We Happy Few výraznými změnami. Místo sandboxové hratelnosti se teď soustředí především...

Potřebuje vůbec někdo další díl šíleného Just Cause? První dojmy

Just Cause 4

Značka Just Cause byla vždy synonymem bláznivé akce v otevřením světě, která skýtala spoustu možností na vyblbnutí bez...Najdete na iDNES.cz