Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Sims 2 - zase trochu jinak

  12:00aktualizováno  9:47
Fanoušci velmi populárních „Simáků“ se dočkali druhého plnohodnotného dílu. Po mnoha datadiscích pro PC autoři přichází s jedinečnými příběhy, prostředími a herními systémy i na NDS.

The Sims 2 Je to logický krok. Vývojářům z Maxisu bylo více než jasné, že obrovské množství variant a kombinací položek, postav, animací, grafických prvků a komunikačních možností, tedy srdce verzí pro PC a „velké“ konzole, jednoduše do cartridge GBA nenacpou. V případě hanheldů tak zaměřili svou pozornost na prožitek jedné postavy, kterou si od „základů“ vypipláváte. A protože je Nintendo DS již nějaký ten měsíc na trhu, měli k dispozici dostatečné množství času, aby majitelům této dvojdisplejové konzole dali, co si zaslouží. Neopakoval se tak již případ The Urbz: Sims in the City, jejichž převod z GBA na DS byl takřka klonem technologickými výhodami DSka skoro netknutým.

Hrdina se plněním úkolů zdokonaluje v kreativitě, obchodu, zlepšuje se mu fyzická forma, charisma a nebo technická zdatnost.

The Sims 2 Hotel na odstřel
V případě The Sims 2 pro GBA hrajete roli agenta-provokatéra v reality show, Nintendo DS hráčům nabízí péči o hotel v zapadlém městečku kdesi v poušti. Opět se jmenuje Stragetown, to je ale jedna z mála paralel s ostatními verzemi. Octli jste se zde víceméně náhodou, když ale zjistíte, že manažer zdejšího hotelu záhadně zmizel a bez řádně fungujícího hotelu by město postihly problémy (dle lehce hysterického starosty:„Ekonomika by zkolabovala, lidé začali hladově a vypukly by války.“), berete nabízející se šanci za pačesy.

Kdyby existovalo evangelium podle Maxise, stálo by v něm, že na začátku bylo generování postavy. To je v Sim hrách totiž naprosto nevyhnutelné, jím vše začíná. I zde si lze vybrat pohlaví, barvu kůže, barvu a typ účesu a vousů a mnoho variant ošacení. Nejpodstatnějším je ovšem výběr vlastnosti, která vás hrou bude provázet. Takže můžete buď vydělávat o něco více peněz, snadněji si získávat přízeň ostatních, rychleji se regenerovat nebo vynikat ve svádění. Máte-li smysl pro alternativu The Sims 2 hraničící s bizarností, můžete si vymodelovat hrdinu se stříbrným čírem a plnovousem v saku s kravatou a kraťasech, který je schopen fungovat takřka non-stop jen s občasným sledováním televize, a nikdo ve hře neřekne ani popel. Tomu říkám liberální společnost. Je však otázka, co by na to řekl estét :-).

Pak konečně začíná samotné dobrodružství. První dojmy ze hry jsou velmi pozitivní. Trojrozměrné prostředí je přehledné, orientace v něm jednoduchá, ovládání takřka intuitivní. Jednotlivé možnosti interakce se vždy ohlásí příslušnou ikonkou a stojí za pochválení, že se autoři neomezili jen na činnosti nezbytně nutné a že si vyhráli i s méně podstatnými detaily.

The Sims 2 pro NDS jsou určitě krokem vpřed.

Hrozba Chocholouškem
Hrdinu nyní není nutné opečovávat ve všech jeho potřebách. Jediné, o co se zde staráte, je jeho příčetnost. Skutečně! Jak se The Sims 2 unavuje, nedostává se mu zábavy, hladoví nebo mu jen chybí kontakt s ostatními lidmi, hodnota této základní civilizační dispozice klesá. Taková sociální energie, dalo by se říct. Jakákoli sociální činnost ji totiž obnovuje. Návštěva WC, klábosení, sledování televize nebo jen chvilka odpočinku na kanapi vám poskytnou dostatek sil na další úkoly (na to pamatujte, protože Chocholoušek nikdy nespí a přijímá nové pacienty v každou denní dobu). Odpadá tak někdy poměrně únavné obíhání celého zástupu míst za účelem uspokojování vždy jen jedné konkrétní potřeby a to považuji za klad, můžete se totiž věnovat čistě hře samotné, která, jak už bylo zmíněno, je jiná, než jsou zvyklí například majitelé PC.


Pochovat, vynadat, vyznat city a tak podobně.

Tato verze The Sims 2 umožňuje v rámci citově založené komunikace vyjadřování mnoha pocitů a postojů. Připravte si dotykové pero někde blízko po ruce, neboť u každé osoby jde o včasné označení správné volby. Ta se vždy na krátkou chvíli rozsvítí. Tyto „dialogy“ získávají na spádu a jisté dramatičnosti, neboť několik špatných reakcí v řadě znamená neúspěch. Nabídka možností je pak přímo odvislá od „orientace“, kterou si vyberete na začátku hry. Jinak se tak pochopitelně chová postava, jejíž speciální vlastností má být podnikatelský talent a jinak nenapravitelný svůdník. Takto časově omezené reakce v dialozích nejsou v počítačových hrách novinkou. Nedávno vyšla temná detektivní adventura Fahrenheit, v níž hráč musí dostatečně rychlými reakcemi „udržet nit“ dialogu, aby z tázaného dostal potřebné informace. I díky povedenému dabingu se tak u této hry dá dosáhnout atmosféry podobné filmovému thrilleru.

The Sims 2 Hrdina se plněním úkolů zdokonaluje v kreativitě, obchodu, zlepšuje se mu fyzická forma, charisma a nebo technická zdatnost (určitě víte, o čem mluvím – kutilů, kteří jsou z hromady šrotu schopni postavit traktor s raketovým pohonem, je plná republika). Úkoly jsou také nezanedbatelným zdrojem peněz – Simoleonů. Za velké plus lze považovat i poměrně nestandardní způsob vydělávání jako například kreslení obrazů nebo prohledávání pouště s detektorem kovů. Také je možné si složit vlastní vyzváněcí melodii (přes mobil také dostáváte úkoly) nebo doprovodnou hudbu.

Zajímavým prvkem je reálný čas, který si hra „bere“ od konzole samotné a jehož rychlost je ... ehm ... reálná (ještě že je Einstein padesát let mrtvý). Neměla by vás tak překvapit reálná změna dne a noci, stejně jako doba, kterou zabere například přístavba dalších místností vašeho hotelu. Autoři se zde zřetelně snažili dostat hráčům „pod kůži“ tím,

Klady a zápory

Plus 3D prostředí
Plus Propracovanost detailů
Plus Zjednodušený herní systém
Plus Plnohodnotné využívání obou displejů

Mínus Později stereotypní
Mínus Pro milovníky PC verze nedostatečně variabilní

že je nutí částečně se přizpůsobovat hře. Je ale otázkou, nevyústí-li tato snaha spíše jen v hromadné přenastavování času DSka.

The Sims 2 pro NDS jsou určitě krokem vpřed. PC verzi vzdáleně připomínají díky velkému množství přizpůsobitelných prvků, stále si ale udržují RPG/adventurní nádech. Byť je trojrozměrná grafika chudší než jsme zvyklí na jiných systémech a třeba minihry (samozřejmě, také tu jsou) činí o něco obtížnějšími, určitě hernímu zážitku dává více než dřívější „placka“. Tato hra také nekompromisně vyžaduje dotykové pero, bez něhož nejde ovládat většinu menu a hlavně „citově“ komunikovat. Nedovoluje sice multiplayer, s wi-fi připojením k internetu je ale možné obchodovat s nábytkem a dalším položkami.

The Sims 2
Výrobce/Distributor Maxis / EA
Platforma Nintendo DS
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Konečně již ne jen pouhý port na novější systém.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:


Témata: dabing, The Sims, účes

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Pillars of Eternity 2: Deadfire je úžasné námořní dobrodružství

Pillars of Eternity 2

Tak trochu ve smyslu „nespravuj, co funguje“ je druhý díl Pillars of Eternity spíše důstojným pokračovatelem než...

Z velkých království trosky. Recenze Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War Saga: Thrones of Britannia

Total War se tentokrát podívá na Britské souostroví roku 878 našeho letopočtu na konflikt mezi Vikingy a ostrovany....

RECENZE: Pamatujete na sci-fi simulátor Descent? Overload je to samé

Overload - fotky z recenzování

Descent patří mezi ty hry, na které hráči kolem třicítky vzpomínají s nostalgickou slzou v oku, zatímco ti mladší...Najdete na iDNES.cz