Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Sims - průvodce virtuálním světem

  12:00aktualizováno  10. ledna 2001 11:21
Nový maxisácký titul The Sims si získal za krátkou dobu od svého vydání milióny hráčů po celém světě. Ani Česká republika není nikterak pozadu a tento titul se u nás dobře prodává, přičemž ohlasy svědčí o tom, že se hráčům líbí. I z tohoto důvodu zde máte obsáhlého průvodce touto simulací reálného života.

The Sims

A stvořil ho k obrazu svému
Než si vytvoříte svůj virtuální protějšek, měli byste si nejdříve uvědomit pár věcí. Jsou jimi zvláštní vlastnosti, které určují Simovu povahu. Hodně na nich záleží a Sima pak díky nim můžete stvořit k obrazu svému či takového, jakým byste sami chtěli být. Proto začáteční nastavování neberte na lehkou váhu.
Čistotnost (NEAT) - Tato vlastnost udává, jestli váš Sim bude pořádkumilovný či pěkný bordelář. Pokud ji nastavíte vysoko, bude po sobě uklízet talíře, nenadělá tolik nepořádku v koupelně a dokonce si také ustele postel. Ale osobně doporučuji, věnovat této vlastnosti jenom velmi málo drahocenných bodíků, protože si můžete najmout uklízečku a tak vždy, když odejdete do práce, umyje talíře, vynese koš atd.
Vystupování (OUTGOING) - Zde bych tak s bodíky nešetřil, protože tahle vlastnost určuje Simovo vystupování na veřejnosti. Ovlivňuje to tím pádem jak společenský život, tak postup v práci. Chcete-li, aby váš Sim postupoval v kariéře strmě nahoru? Pak zde nešetřete.
Aktivita (ACTIVE) - Již podle názvu je patrné, že čím více bodíků do této vlastnosti investujte, tím bude Sim aktivnější. To znamená, že energie mu bude ubývat pomaleji a tím pádem toho stihne udělat mnohem více.
Hravost (PLAYFUL) - Sim, který má tuto vlastnost vysoko, je hravější a rád vtipkuje, miluje zábavu a všichni kolem něho se cítí veseleji.
Krása (NICE) - Chcete-li mít ze svého Sima krasavce či krasavici, máte zde velkou možnost. Sim s dostatečně vysokou krásou se lépe seznamuje a snadněji si získává přátele. Pokud patříte mezi ty, co krásu považují jen za něco povrchního, pak vězte, že pokud nedáte Simovi trochu té krásy do vínku, bude z něj bručoun. Takový bručoun se pak často hádá se svými blízkými a to nevěstí nic dobrého.

The Sims

Rodina - základ života
Hru můžete začít úplně sám nebo si k sobě vytvořit nějakého druha. To je jen na vás. Zde se proto podíváme, jak postupovat v několika možnostech rodinného života.

SAMOTÁŘ - Na začátku má několik výhod. Zaprvé, nemusíte si pořizovat zbytečně moc veliký dům, tím pádem se snižují výdaje na jeho údržbu. Zadruhé, nemusíte se starat o manželku či milenku (všelijaké ty dárky a věnování pozornosti, však to znáte:-)) a můžete se v klidu soustředit na svoji pracovní kariéru. Po večerech se můžete učit, posilovat a dělat jiné věci, které potřebujete pro povýšení. Díky většímu množství času postupujete mnohem rychleji po pomyslném pracovním žebříčku.
Buďte ale trošku ve spojení se svými sousedy. Občasné zavolání a návštěva, nějaká ta rodinná oslava a podobně nic nezkazí, spíše naopak. Váš Sim totiž potřebuje k postupu v kariéře psychickou podporu a tu dostane jen od svých přátel. Pokud tedy zjistíte že jediné, co vám v povýšení chybí jsou dva přátelé, nepanikařte, v klidu jim zavolejte, pohostěte (ne abyste se šel při jejich návštěvě sprchovat nebo koukat na televizi) a pokud je již pozdě, zdvořile vyprovoďte. Tím jsem chtěl říci, abyste se nesnažili za jeden či dva večery získat jejich přátelství. Nejenže tím zanedbáte jiné potřeby (najíst se, umýt se, vyspat se atd.), ale přijít ještě k tomu všemu takhle vyčerpaný do práce není zrovna nejlepší nápad. Pokud vás takhle zřízeného rovnou nevyhodí, pak třeba degradují. Proto si pamatujte, že jediný klíč k získání přátelství je trpělivost.
Samotář nesamotář, stejně jednou potkáte tu pravou (pravého - no jo, tak už mě holky netlučte :-)) a ze samotáře se stane...

The Sims

PÁR - Pokud začínáte s párem, měli byste uvažovat o větším domě, aby vaší dvojici nebylo těsno. Pokud jeden z páru vydělává dostatek peněz pro oba, může ten druhý zůstat doma. Získáte tím čas na údržbu domku a přes den se ten nepracující může učit a trénovat v různých dovednostech. Také může svému pracujícímu protějšku připravit oběd než přijde s práce a ráno vstát trochu dříve, aby až druhá polovička půjde do práce, byla snídaně již na stole.
Pár má velkou výhodu oproti samotáři v tom, že se pořád s někým stýkáte, tzn. když si váš Sim bude připadat společensky neukojen, stačí zaběhnout za manželkou, poklábosit, obejmout, nějaký ten polibek a je hotovo, naopak se samotářem musíte obvolávat známé, i když se vám kolikrát zrovna moc nechce.
Pokud bude pár složen jen ze samých pracantů, moc toho nestíháte, ale zase jste na tom dobře po té finanční stránce. Samozřejmě by jste se po pracovním shonu neměli zapomenout s drahou polovičku obejmout, aby pro samou práci nedošlo k rozvodu. Pokud ale půjde vše jak má, můžete si do rodiny přibrat další přírůstek a to...

DÍTĚ - V této hře se můžete k dítěti dostat třemi způsoby.
1) Vytvořit ho hned na začátku a vstoupit do hry s kompletní rodinou.
2) Adoptovat dítě (pokud jste na adopci připraveni, tak se vám jednoho dne ozve telefon).
3) Mít vlastní. Toho dosáhnete tím, že budete ke své drahé polovičce vášnivý (tzn. samé objímaní, polibky atd.)
Poté co máte nemluvně, musíte se o něj starat nepřetržitě tři dny, než se z něho stane dítě, na vás již méně závislé. Nemluvně je pořád nespokojené, hladové a hlavně křičí. Utišíte ho třemi způsoby (nezabíjet! :-)).
Nakrmit (feed) - Šance, že křik dítěte utiší bašta (s malým "b" :-)) je veliká. Určitě bych ho nejdříve zkusil nakrmit, než mu budete zpívat.
The Sims Hraní (play) - Aby se vaše dítě necítilo zanedbané, určitě si sním občas zahrajte.
Zpívání (sing) - Pokud je vaše dítě najedené a necítí se zanedbané, zazpívejte mu a bude od něj na chvilku pokoj.
Dítě znamená velké rozhodnutí. Měli byste mít již přichystaný dětský pokoj a být připraveni jak psychicky, tak finančně. Ať vás ani nenapadne odejít do práce a nechat dítě doma samo celý den. Přijede si pak pro něj sociálka a máte po dítěti (je to také jeden ze způsobů, jak se ho popřípadě zbavit :-)).
Poté co již dítě trochu povyroste, stává se školou povinné a každý den od 7:00 hodin ráno na něj čeká školní autobus. Po návratu domů ho nechte dostatečně dlouho studovat (koupě knihovny nebo počítače vás nemine) a pak ho nechte, ať si trochu pohraje (ve hře je plno hraček určených speciálně pro děti). Poslední rada je: dbejte na to, že dítě nosí ze školy dobré známky, pokud se dítě neučí a jeho hodnocení dosáhne F, bude posláno do vojenské školy a to je pak konec (další způsob jak se ho zbavit :-)).

Spokojený Sim, dobrý Sim
Spokojenost Sima je dána osmi parametry (hlad, energie, komfort, zábava, hygiena, společnost, záchodová potřeba, pokojová útulnost). Tyto parametry velice ovlivňují Simovu spokojenost a vy by jste se měli ze všech sil snažit, aby byli co nejvýše. Totiž, je-li váš Sim např. ospalý (málo energie), pak se mu nad hlavou objeví bublinka s postelí a to znamená jediné, co nejdříve ho poslat do postele nebo vám zkolabuje na zemi. A takové spaní na podlaze v kuchyni není zrovna moc dobré a na jeho náladu to bude mít katastrofický dopad. Ve většině případů, když Sima necháte být, tak sám půjde udělat to, co zrovna potřebuje, tzn. že pokud bude potřebovat na záchod, odskočí si atd.
The Sims Pokud se nálada dostane do záporných hodnot, je Sim v těžké depresi, nechce si hledat novou práci apod.
Hlad (HUNGER) - Co jiného může zahnat hlad než jídlo. Musíte proto mít lednici (je jich větší výběr a čím dražší budete mít, tím více zasytí), dále je dobré vlastnit nějaký ten sporák nebo mikrovlnou troubu. Také není na škodu mít v kuchyni stůl s židlemi, aby váš Sim nejedl ve stoje (ubírá mu to pak komfort).
Energie (ENERGY) - Hlavní zdroj energie je pěkná, měkoučká postýlka, u které platí to samé jako u lednice, čím je dražší, tím lépe se v ní spí a ještě se cítíte komfortněji. V případě nouze, kdy váš Sim už sotva stojí na nohou, si může dát kafíčko (chodí pak ale častěji na záchod).
Komfort (COMFORT) - Jak už to u komfortu chodí, je to velice drahá záležitost. Tento parametr ukojí hlavně drahý nábytek, křesla nebo super drahá postel. Ze začátku hry vám bude muset stačit to, na co máte, ale později ty staré krámy prodejte (klávesa DELETE) a kupte nové, luxusnější. Je dobré mít luxusní postel a v kuchyni komfortní židle, protože když váš Sim jí nebo spí, současně mu narůstá i tento parametr a nemusí pak speciálně sedět někde v rohu v křesle, aby mu narost komfort (šetřete časem).
Zábava (FUN) - K pokrytí této potřeby je ve hře hromada možností: knížky, televize, zahrát si basketball, šachy, kulečník atd. Nevím, co víc bych k tomu ještě dodal.
Hygiena (HYGIENE) - Aby se vaši Simové necítili jako prasátka, je nutné je občas prohnat sprchou, vykoupat ve vaně či je nechat si umýt ruce nebo vyčistit zuby. Dobré je později koupit luxusní záchod a vanu, aby Simovi při koupání narůstal i komfort.
Společnost (SOCIAL) - Nic jednoduchého. Kolem tohoto parametru se točí větší část hry, tak byste ho neměli odfláknout. Tzn.: nekašlete na sousedy, budete-li s nimi za dobře, přijdou na každé zavolání a jednou za čas pořádejte mejdan, prostě sousedské vztahy utužujte, jak jen to jde.
The Sims Záchodová potřeba (BLADER) - Když se musí, tak se musí. Pokud to Sim na záchod nestihne, nechá po sobě loužičku a to byste nechtěli, že ne?
Útulnost (ROOM) - Doma je doma. A to si musí říkat i váš Sim. V každém pokoji byste měli mít nějakou tu dekoraci či pěkný nábytek, hezká lampička nebo obraz také udělají své. Pokud bude Sim spát v pokoji, kde je jen postel, tak tenhle parametr bude trpět. Prostě Simové nemají rádi holobyty a dávají to také patřičně najevo.

Bez práce nejsou koláče
Ve hře není nic zadarmo. Chcete drahý nábytek? Plaťte! Plazmovou televizi? Plaťte! I ten mizerný zahradník chce peníze! Proto byste měli, co nejdříve najít vašemu Simovi nějakou tu práci. Tu najdete v novinách, které vám chodí každý den. Ze začátku je plat mizerný a musíte brzo vstávat, ale jak v zaměstnání postupujete, krátí se vám pracovní doba a plat je tučnější a tučnější.
Pokud se vám v práci daří, objeví se u vašich vlastností (Cooking, Mechanical, Charisma, Body, Logic, Creativity) zaškrtnutí několik políček k té dané vlastnosti. To znamená, že pokud chcete v zaměstnání postoupit o stupínek výše, musíte se v určité vlastnosti zlepšit o tolik bodů, kolik ukazuje zaškrtnutí. Tak a tady je máme.
COOKING - Tato schopnost má vliv hlavně na přípravu jídla a další věci, které se točí kolem sporáku. Největší využití najde v armádě a v extrémních zaměstnáních. Získáte ji studiem knih (nutné vlastnit knihovnu).
MECHANICAL - Tato schopnost se dobře užije jak doma tak v práci. Nemusíte pak volat drahého opraváře a zmáknete to v klidu sami. Tato vlastnost najde využití v zákonodárství (když chce policie vniknout do bytu), v armádě, ve zločinecké branži, ve vědě a ve zdravotnictví (aby doktor dokázal "opravit" pacienta). Tuto vlastnost získáte studiem knih (opět knihovna).
CHARISMA - Díky této vlastnosti dokážete každého přemluvit, úspěšně prezentovat myšlenky či "vize". Také se zde objevuje schopnost vůdcovství a manipulovat s okolními lidmi. Charisma pak nachází uplatnění v zábavním průmyslu, v politice a ve světě práva a zločinu. Získáte ji cvičením grimas před zrcadlem (logická je koupě zrcadla).
The Sims BODY - Tato schopnost zahrnuje sílu a obratnost. Sim, který má BODY na vysoké úrovni, se lehko uzdraví či ani neonemocní a únava a hlad přicházejí pomaleji než u jiných. Tato vlastnost je velice důležitá pro profesionální atlety, vojáky, policisty a extrémní povolání. Získáte ji tvrdým cvičením na trupolamu.
LOGIC - Díky této vlastnosti získává Sim schopnost dedukce a organizačního myšlení, což je velice výhodné na pracovišti. Nejvíce potom nachází uplatnění v obchodě, vědě a zdravotnictví. V této vlastnosti se můžete cvičit hraním šachů.
CREATIVITY - Tato schopnost je využitelná ve všech odvětvích, protože jedinec s vysokou kreativitou přináší do daného oboru nové myšlenky a tím i nový pohled na stávající problém. Tuto vlastnost získáte malováním, hraním na klavír atd.

Přemýšlíte-li, u kterého pracovního odvětví vypustíte duši, pak je tu pro vás jejich malý přehled s následným postupem v kariéře.
Obchod - Poslíček, asistent vedoucího úředníka, vedoucí úředník, VP, prezident a CEO (hlava valné hromady).
Zábavní průmysl - Nosič občerstvení, herec různých frků, hvězda "Béčkových" filmů, televizní hvězda, filmová hvězda a superstar.
Zákon - Kadet, strážník, detektiv, poručík, kapitán a policejní náčelník.
Zločinnost - Kapsář, šofér, bankovní lupič, noční vloupačky, podvodník a "kmotr".
Zdravotnictví - Student, aspirant, rezident, odborný lékař, chirurg a primář.
Armáda - Rekrut, nižší důstojník, elitní jednotka, vyšší důstojník, komandér a astronaut.
Politika - Asistent, ovlivňovač poslanců, vedoucí kampaně, člen městské rady, kongresman a starosta.
Atletika - Nováček, sportovec na začátku kariéry, All Star, MVP, Superstar a člen dvorany slávy.
Věda - Laboratorní pomocník, výzkumník, vedoucí projektu, vynálezce, teoretik a nositel Nobelovy ceny.
Extrémní povolání - Instruktor Bungee Jumpingu, horolezecký průvodce, pilot nad džunglí, fotograf a žurnalista, lovec pokladů a mezinárodní špión.

The Sims

Kdo šetří, má za tři
Peníze jsou ve hře velmi důležité a většinou je potřebujete v době, kdy je nemáte. Aby jste se nedostali do finanční krize a to hlavně na začátku, kdy ještě nejste zaměstnáni a vybavujete si byt, je tu pro vás pár rad, jak vyjít i s menšími výdaji.
POTRAVA - Jídlo by pro vás a hlavně vašeho Sima mělo být na prvním místě. Nejdříve kupte alespoň tu nejlacinější lednici, aby váš Sim nevyhladověl a pokud se bojíte, že každou chvíli bude navštěvovat lednici a "vyžírat" vámi těžce naspořené peníze, vypněte v Options možnost "free will". Získáte tím nad Simem plnou kontrolu, takže si nebude dělat co chce, ale o to více se o něj budete muset starat. Ze začátku, kdy se počítá s každou kačkou, se to však může hodit.
HYGIENA - Na pokrytí hygieny stačí mít sprchu a toaletu. Umyvadlo v koupelně ze začátku kupovat nemusíte, Sim si bude mít ruce v dřezu v kuchyni.
POSED - Váš Sim by se měl mít kde uložit ke spánku či si v klidu posedět. Ze začátku může postačit nějaká obyčejná postel či gauč, budete holt muset spát více, než se super energetickou postelí, ale za ty peníze - no neberte to! Židle a stůl budou stačit nějaké obyčejné, u kterých bude hlavně stačit, že splní svůj účel.
OSVĚTLENÍ - Místnosti musí být dostatečně osvětlené. Pomůže dostatek oken a alespoň nějaké nástěnné nebo stolní lampičky. Holt to nebude žádný komfort, ale ze začátku to musí stačit.
ZÁBAVA - Udržet Sima ve veselé náladě je také důležité. Nejlevnější formou zábavy je manžel či manželka :-). S ní si můžete povídat, vtipkovat atd. To vám přidává k zábavě i ke společnosti. Pokud jste sám, tzv. samotář, budete muset přemýšlet o nákupu pár věcí. Ze začátku můžou postačit malovací potřeby či akvárium s rybičkami, což nabídne velice lacinou zábavu pro vaši prázdnou peněženku. Pokud dáváte přednost spíše elektronické zábavě, můžete si koupit černobílou televizi či kazeťák. Možností, jak ukojit zábavu, je mnoho a jediné co vás omezuje, je rodinný rozpočet.
The Sims DOMÁCÍ SPOTŘEBIČE - Než začnete nakupovat spotřebiče, kupte kuchyňskou linku, aby jste je měli kam dát, protože mít je poskládané na jídelním stole je nehezké a nepraktické. Pokud máte linku i lednici, kupte alespoň opékač topinek, kávovar (pořádně vás vzpruží před odchodem do práce) a hlavně kuchyňský dřez (jednoduchý, dvojitý je zbytečný), abyste měli kde umýt špinavé nádobí.
ZAMĚSTNÁNÍ - Nejlevnější zdroj pracovních nabídek je tisk (je zadarmo), který vám až ke dveřím chodí každý den. Dá se tam ze začátku najít pár slušných míst. Pokud tedy nějaké najdete, pusťte se do toho. Pokud jednou budete kupovat počítač, tak tam je výběr pracovních míst ještě větší (ale ne zas o moc) a dají se tam najít celkem dobře placené fleky. Během vašeho postupu v zaměstnání, získáte při každém povýšení slušnou prémii (většinou částka kolem jednoho tisíce). A až budete mít po kapsách více peněz, prodejte staré věci a kupte novější, modernější a také dražší. Ty staré prodáte za zlomek ceny, která závisí na době, jak dlouho tu danou věc používáte.

Hodně štěstí při hraní této skvělé hry a doufám, že jste v tomto návodu našli to, co jste hledali.

Autor:
Nejčtenější

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowser’s Minions
Hopsavé RPG je zpět a krásnější. Recenze Mario & Luigi: Superstar Saga

Netradiční, avšak stoprocentně funkční a zábavná kombinace RPG a hopsačky se ukázala jako recept na hit. Proč si tak nezopakovat díl, kterým to vše začalo?  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Gabe Newell
Gabe Newell se díky Steamu zařadil mezi 100 nejbohatších Američanů

Slavný ředitel firmy Valve patří podle magazínu Forbes mezi stovku nejbohatších Američanů.  celý článek

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Ukažte Pohlreichovi, kdo je tady šéf. Recenze Cook, Serve, Delicious 2

Gastronomie už pomalu proniká i do her. Druhý díl originální akční hry Cook, Serve, Delicious! 2!! je tak povedený, že pobaví i toho, koho vařit vůbec nebaví.  celý článek

Civilization III
Třetí díl kultovní Civilization je dočasně zdarma. Nepropásněte ho

Využijte časově omezené nabídky a zařaďte si starší, ale stále skvěle hratelný třetí díl Civilizace do vaší steamové knihovny úplně zdarma.  celý článek

Další z rubriky

Porsche v Gran Turismo Sport
Unikátní edice Gran Turisma s opravdovým autem se už prodala

Jediný kus sběratelské edice závodního Gran Turisma, která mimo jiné obsahovala i skutečné závodní auto, se prodal vskutku rychle. A to navzdory ceně...  celý článek

Mafia: The City of Lost Heaven
Legendární první Mafia je opět v digitální distribuci

Fanoušci nejpopulárnější české hry všech dob si konečně zase mohou koupit její digitální kopii.  celý článek

The Orange Box
Risk, který vyšel. Legendární The Orange Box oslavil desáté narozeniny

Už je to deset let, co vyšel slavný The Orange Box od firmy Valve. Nápad vydat tři nové, zcela odlišné hry v jedné krabici, byl sice na první pohled šílený,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.