Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Sims: Životní příběhy

  12:04aktualizováno  12:00
Zdáli se vám Simíci vždy nudní a postrádali jste nějaký náznak příběhu a úkolů? Tak to se tímto titulem změní, ale zda to bude změna k lepšímu či horšímu se dozvíte v dnešní recenzi.
71

The Sims Life Stories

Platforma: PC
Výrobce: Maxis

Herní karta

Sims Life Stories Minulou recenzi na simulaci života Sims, respektive datadisk Mazlíčci jsem začínala slovy, že je téměř pravidlem, že nový datadisk pro The Sims 2 se objeví zhruba po půl roce. Nyní jsou to 3 měsíce a máme tu recenzi další. Tentokrát se ale nejedná o datadisk k původním Simsům 2, ale o zcela plnohodnotný titul, s názvem Sims: Životní příběhy (The Sims: Life Stories). Ke hraní tedy nebudete potřebovat ani původní hru Sims nebo Sims 2, ani žádný datadisk. Stejně tak pak není možné po koupení tohoto titulu instalace a hraní jakéhokoliv předchozího datadisku. Jedná se o první díl ze série The Sims příběhy (The Sims Stories), následovat budou Příběhy Mazlíčků (The Sims: Pet stories) a Příběhy Trosečníků (The Sims Castaway Stories). Jak již názvy napovídají, konečně se v Simsech dočkáme i příběhu. Nyní si ale povíme více o zmiňovaném prvním dílu.

Na rozdíl od docela chudé Riley je tu pak příběh Vincenta, milionáře, který vlastní prosperující firmu, jenž se zabývá věcmi kolem kosmonautiky.

Jak jsem již naznačila, poprvé se dočkáme i dějové linie,Sims Life Stories konkrétně dvou. Budete mít možnost zahrát si za Riley Harlow a Vincenta Moorea, druhého zmiňovaného ale až po určitém čase odehraného s Riley, jeho příběh je zpočátku zamčený. Riley je mladá dáma, která se vrátila do Čtyřkoutí za svou tetičkou, a nějaký čas zde pobude. Vše samozřejmě nebude úplně jednoduché, a kromě práce se Riley podaří najít i lásku, ke které ale nepovede rovná cestička. Na rozdíl od docela chudé Riley je tu pak příběh Vincenta, milionáře, který vlastní prosperující firmu, jenž se zabývá věcmi kolem kosmonautiky (posílá družice do vesmíru). Do práce létá helikoptérou a není skoro nic, co by neměl. Tedy až na lásku. A jak správně tušíte, o to půjde v obou příbězích především. Kromě různých problémů spojených s hledáním pravé lásky, se ale dočkáme i nehezkých intrik, přátelství a jiných ať už dramatických, nebo komických situací. Více nemá smysl prozrazovat, protože tentokrát je příběh hlavní devizou tohoto titulu.

Vydavatel Electronic Arts před vydáním hry sliboval, že hra se dočká velkého množství inovací, příběhů, ale i změn v ovládání a vzhledu hry? Tam kde dříve byly různé aspirace nyní bude jen jedno okénko, Sims Life Stories a to pro splnění cíle, kde se vám bude postupně zobrazovat, co máte udělat. Bohužel není možné udělat něco dříve či později nebo si vybrat úkol, hra vám neumožní jakékoliv jiné volby než jen tu jednu. Úkol sice nemusíte splnit hned, ale ani si tím nijak nepomůžete, jiný nedostanete. Je trošku škoda, že autoři nezvolili například více možností, nebo úkolů najednou, hra je opravdu striktně lineární a příběh hodně čitelný. Kolikrát si řeknete, že takhle to dopadne, rádi byste udělali daný úkol jinak, ale budete mít smůlu a za pár minut si jen můžete zamumlat, však já to říkal/a. Po splnění cílů se vám budou otevírat bonusové předměty, jako odměna za úspěch, navíc další bonusové předměty dostáváte i od sousedů, jen je najdete v inventáři, nikoliv v odměnách za aspiraci. U každého z příběhu je dvanáct kapitol, po jejichž dokončení vám hra umožní pokračovat tak, jak je tomu u běžných Sims 2. Zmizí okýnko cíle, a objeví se zde klasické tři aspirace, a vy můžete ve hře pokračovat tak, jak sami chcete, bohužel bez možnosti jít na univerzitu, pořídit si mazlíka či podnikat.

Je trošku škoda, že autoři nezvolili například více možností, nebo úkolů najednou, hra je opravdu striktně lineární a příběh hodně čitelný.

Historie ze světa Simsů

Nabízíme vám zde malou tabulku historie Simsů tak, jak byly postupně vydávány. Od prvního dílu se na vývoji hry podílí studio Maxis, a vydavatelskou stránku si stále drží společnost Electronic Arts. Hra za osm let prošla docela velkým vývojem, více si můžete přečíst v jednotlivých recenzích.

The Sims – únor 2000
Livin’ Large – srpen 2000
House Party – březen 2001
Hot Date – listopad 2001
Vacation – březen 2002
Unleashed – září 2002
Superstar – květen 2003
Makin’ Magic – říjen 2003

The Sims Online – prosinec 2002

The Sims 2 – září 2004
University – březen 2005
Nightlife – září 2005
Open for business – březen 2006
Pets – říjen 2006
Seasons – únor 2007

The Sims : Stories
Life Stories – únor 2007
Pets Stories – léto 2007
Castaway Stories – zima 2008
Komu by dva hratelné příběhy nestačily, nechybí ani možnost volné hry, kde si od začátku můžete dělat co chcete. Buď si můžete vybrat nějakou rodinu již vytvořenou, nebo si udělat vlastní, tak jak je to u simíků zvykem. Naštěstí ani zde nedošlo k žádným ořezáním, takže se na tvorbě postavy můžete plnohodnotně vyřádit.

Kromě příběhu se inovace dočkalo i ovládání. Hru je možné spustit i v samostatném okně, nejen ve fullscreenu, a přibylo velké množství klávesových zkratek, které se hodí právě při hraní v okně. Mě osobně moc hraní v okně nevyhovovalo (nelze myší posouvat pohled, musíte používat klasickou kombinaci W S A D). Přeci jen myš je myš, ale uznávám, že na takovém notebooku třeba někde na dovolené není vždy po ruce, případně se najde hodně těch, kteří ji u notebooku nepoužívají vůbec. Já se holt asi s touchpadem nikdy neskamarádím. Další z funkcí, kterou ocení majitelé notebooků je automatická pauza, která vám dovolí začít a pozastavit hru při každém otevření a zavření notebooku. Hra je sice graficky odlehčená od původní verze, ale délka načítání jednotlivých lokací zůstala stejná, tedy zase velká.

Hra je sice graficky odlehčená od původní verze, ale délka načítání jednotlivých lokací zůstala stejná, tedy zase velká.

Grafická stránka hry zůstává srovnatelná s předchozími díly, ale pouze v hratelných lokacích. Detaily a dohledy v sousedství jsou na tom o poznání hůře, pozadí je rozmazané i při detailech na maximum. Nicméně na kvalitě hry se toto ořezání nijak neprojeví, tam kde potřebujete je grafika stále pěkná a detaily propracované. Komu by to vadilo, bude si muset pořídit původní Sims 2. Muzika a zvuky ničím nepřekvapí, ani v kladném, ale ani záporném slova smyslu.


Celkově by se dalo říci, že konečně autoři implementovali do hry i příběh,
Klady a zápory

Plus Námět
Plus Menší HW nároky

Mínus Krátké
Mínus Pro znalce příliš jednoduché
Mínus Cena

Cena 1199 Kč
CZ české titulky

ale dva příběhy jsou pro zkušené hráče Simsů docela málo. Pokud znáte principy hry, je velmi jednoduché a rychlé je oba uhrát v docela krátkém čase. Škoda, že autoři nevymysleli příběhů více, samotná volná hra totiž díky absenci datadisků nepřináší žádné nové možnosti oproti klasickým Simsům. Když už autoři začlenili řadu inovací, trochu zamrzí, že se například neorientovali i na multiplayer, který by Simsy oživil daleko více. S přihlédnutím k ceně, která se pohybuje okolo 1199-1399 Kč, a krátkému příběhu nemůžu udělit vyšší hodnocení, jak je tomu u Simsů zvykem, i když na druhou stranu nemohu říci, že hra není zábavná, ale domnívám se, že příznivce si najde spíše u lidí, které Simsy ještě tolik nehráli, a neznají možnosti datadisků, hra totiž hodně připomíná tutoriál do světa Simsů. Nadšenci totiž uhrají příběh a spíše se vrátí k původní hře.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

71 %

Čtenáři

82 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 341 čtenářů

Nejčtenější

Postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška

Ciri v podání Galiny Žukovské

Druhou hlavní postavu seriálového zpracování Zaklínače bude nejspíše hrát dívka „neevropského“ původu. Zvyknou si...

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...RECENZE: Lara Croft nabrala životní formu, nový Tomb Raider vás pohltí

Shadow of the Tomb Raider

Završení trilogie restartovaného Tomb Raidera se nadmíru povedlo. Na první pohled je hra od svých předchůdců k...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...

Žádost o ruku ukrytá v nové hře neklapla, rozešli se ještě před vydáním

Nevydařená žádost o ruku ve hře Spider-Man.

Nadšený fanoušek videoher požádal autory aktuálního blockbusteru Spider-Man o schování romantického vzkazu pro svoji...

Další z rubriky

RECENZE: Přídavek Canny Valley pro Fortnite potěší fanoušky příběhu

Fortnite: Canny Valley

O Fortnite se mluví hlavně ve spojitosti s módem Battle Royale, nicméně hra obsahuje také příběhovou kampaň. A ta se...

RECENZE: Hearthstone: The Boomsday Project láká na mechy a spíš nudí

Hearthstone: The Boomsday Project

S The Boomsday Project slaví návrat mechové a nové klíčové slovo Magnetic upravuje dynamiku hry i prostor pro...

RECENZE: World of Warcraft vyostřil boj Hordy a Aliance. Prospělo mu to

World of Warcraft: Battle for Azeroth

V pořadí již sedmá expanze online hry na hrdiny World of Warcraft láká na válku mezi znepřátelenými frakcemi, ale i...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz