Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Urbz: Sims in the City

  12:00aktualizováno  27. dubna 1:01
Svět se v podstatě dělí na tři druhy lidí: ti první Simsy milují, ti druzí je nesnáší a ti třetí o nich nic nevědí. První a třetí skupina nechť po seřazení pokračuje za odkazem dál, druhá grupa si jde střílet a divočit někam jinam.

The Urbz: Sims  in the City Ahoj, jsem Casandra ze Sims dvojky. Nechceš jít se mnou do kina?
Jsou všude. Obrazem na vás mrkají z vylepených reklamních letáků, z polepených pevných kovových boků prostředků MHD (pro ty z divočiny, MHD = městská hromadná doprava:-)) a vůbec celkově i z míst, kde byste je rozhodně nečekali. Při vší skromnosti EA si ovšem nevystačí zdaleka jen s pomrkáváním odevšad a bez skrupulí vám nahlas řeknou „Nazdar, nemáš zájem?“ i z vaší oblíbené rádio stanice nebo rovnou ve vašem oblíbeném kině. Prostě jsou všude. Všude tam, kde se nachází dostatečný počet těch, u kterých se dá předpokládat, že na vyzývavé gesto videohry nějakým způsobem zareagují. Ano, protože jsou všude tam, kde jste vy a ti, které jsme perexem poslali někam jinam. Je vás tolik, co je milujete i nesnášíte. A protože vás je tolik, jsou kvůli vám a pro vás v podstatě všude. Hm, krásný paradox.

Výkon práce je herně patrně tou největší novinkou v simáckém systému, kterou The Urbz přinášejí. Makat musíte tentokrát totiž tak trochu sami a ručně mačkáním po sobě se objevujících symbolů.

The Urbz: Sims  in the City A proč jsou ti Simsi všude, ptáte se vy, kteří nejste tam, kde jsou oni? No, oni jsou s těmi bublinkami nad hlavou a svéráznou řečí roztomilí až rozkošní. Co víc, učí se, vyvíjí se, mění se … žijí. Žijí (tj. zejména jedí, pijí, spí, bydlí, socializují, randí, souloží, mají svoje zájmy, nově i vychovávají děti či umírají) se všemi těmi datadisky životem mnohdy bohatším, než je ten váš a hlavně žijí životem pod vaší taktovkou a dohledem. V jádru jsou takovým zjednodušeným simulátorem řízeného života. A spousta lidí miluje hru na otce Boha či matku Bohyni. Větší spousta než byste čekali. A teď, když už i těch posledních pár z vás ví, nejen proč jsou Simsové tak populární, ale i v kostce, co jsou vlastně herně zač, je optimální čas provést ve vašich řadách další „regrupaci“. Potenciální zájemci o instatní božství pokračují, milovní hry na Kata nechť neztrácejí zbytečně čas.

Čus, sekáči/kotě, jsem J-Lo/ Velkej Frája. Nedáš se se mnou na menší tah městem?
Tak, Simáky už teď tak nějak všichni znáte. Někteří dobře, někteří jen velmi zhruba ale protože představivost máte všichni, tak si představte teď své Simáky žijící si ten jejich poklidný, konzervativně konzumní virtuální život. Máte. A teď tu svoji představu oškubejte o její úzkoprsý konzervatizmus, zatněte tipec jejímu poklidnému životu i běžným starostem a ohákněte ji do alespoň The Urbz: Sims  in the City lehce extravagantních hadýrek, rozcuchejte ji pořádně háro a pošlete je užívat si života do města, kde život je jeden velký mejdan. Máte? Tak pokud jste se při pohledu tuhle představu neosypali nebo aspoň nemáte strach z toho, že se osypete ještě víc, můžeme konečně na menší jízdu urbanistickým městem. Urbz, urbz, baby.

The Urbz jsou v jádru klasičtí The Sims. Stojí za nimi jak nápad páně Wrighta, tak část Maxisáků, kteří zrovna nedělali na Sims 2, tak ale především obdobné až identické herní mechanismy. Změnily se jejich hadry, vizáž, kulisy, obsah herní náplně a částečně i struktura hry. Pod mírně novostí smrdícím kabátem však zkušené oko nemůže nepoznat starého známého simáka. Ano, simáka a ne simáky. Megalomanštější povahy nechť vychladnou, tentokrát bude ve vaší boží péči pouze jeden jediný tvoreček. A vaší starostí nebude tentokrát umožnit mu pohodově žít, ale umožnit mu pořádně si ten jeho instantní život užívat. Člověk, tedy i váš simák je tvor společenský, což znamená, že aby si mohl život užívat, musí mít s kým si ho užívat. Předpokladem užívání jest tedy socializace, tedy z pohledu vnějšího vytváření kvalitních mezilidských vztahů mezi ním a ostatními dvounožci a to prostřednictvím komunikace, jíž se je třeba naučiti. Po našem The Urbz: Sims  in the City prostě vykecávání se, bratříčkování se a bavení se s ostatními simáky do té doby, dokud se mezi vámi a jimi nevytvoří určitý, číselnou hodnotou vyjádřený přátelský vztah. Přátelé jsou mezi sebou jak známo otevřenější a sdílnější, což v urbzácké praxi znamená, že vás naučí, jak se snáze a líp skamarádit s dalšími simáky a přidají vám na vaši sociální reputaci, která vám zase zpřístupní další části města a přivede vás tak do náruče dalších simáků i dalších možností. Socializací vašeho simáka narůstají nejen jeho komunikační možnosti, ale i množství jeho komunikačních schopností, což v praxi neznamená nic jiného, než že čím víc toho kterého simáka znáte, tím více možností máte, jak se s ním pobavit.

Bydlení a starost o domácí život a pohodlí vašeho simáka tu sice částečně nadále je, ale hraje přinejlepším jen druhé až třetí housle.

Zatímco zpočátku s ním můžete maximálně tak klábosit a drbat ostatní, časem se s ním můžete bavit mnohem důvěrněji - až romanticky důvěrněji kupříkladu. Jak se takoví simáci v The Urbz dokážou vzájemně romanticky bavit už nechť se každý zeptá vlastní představivosti. Abyste se mohli ovšem důvěrně poznat s některými simáky, musíte poznat jiné simáky, kteří vás The Urbz: Sims  in the City naučí schopnosti, jež vám teprve umožní se s těmi druhými spřátelit. Přátelé vytváří další přátelé, více možností, více zábavy, ale i více starostí a aby to nebylo málo podmíněné a provázané, tak váš simák je nejen tvor společenský, ale nadále i tvor komplikovaný. To neznamená nic jiného, než že má stále určité životně důležité potřeby. Chce jíst, chce spát, musí vylučovat přebytečnou vodu i jiné organické látky pevnějšího seskupení:-), touží být tvorem čistotným a v neposlední řadě se touží bavit. Uspokojujete-li jeho potřeby vyváženě, je váš simák spokojený, nevyváženě = nespokojený. A nespokojený, otrávený simák problematicky komunikuje s ostatními a oni s ním, nehledě na to, že příliš ospalý simák se vám může kdekoliv únavou složit, nevyprázdněný po…, no však víte co:-), nebo nebude schopen dělat určitou práci. Bez práce nejsou ani simácké koláče a bez koláčků není zábava…ehm tedy není moc velká zábava, jelikož bez peněz není na nájem vašeho bytu ani na nové hadry, které jsou k plnění řady úkolů ve většině lokací nutné. Výkon práce pak je herně patrně tou největší novinkou v simáckém systému, kterou The Urbz přinášejí. Makat musíte tentokrát totiž tak trochu sami a ručně mačkáním po sobě v řadách se objevujících symbolů tlačítek ve stylu tanečních her. Byť jsou jednotlivé pracovní příležitosti nápadité (od práce v baru přes fotomodeling či přípravu suši až po dělání ohňostrojů a sabotáž konkurence), jsou obsahově příliš monotóní, protože je všechny děláte stejným způsobem.

The Urbz: Sims  in the City Čus, sekáči/kotě, to jsem zase já J-Lo/ Velkej Frája. Nedáme se na novej tah?
Monotónost je celkově tak trochu největší koulí na noze odvázaně se tvářících The Urbz. Bydlení a starost o domácí život a pohodlí vašeho simáka tu sice částečně nadále je, ale hraje přinejlepším jen druhé až třetí housle a byť máte spoustu možností, jak si byteček pěkně výstředně zařídit, nemáte k tomu patřičnou motivaci a jde tak trochu o čistě samoúčelnou záležitost. Snad vyjma možnosti koupit si speciální výbavičku s jejíž pomocí můžete vašeho simáka dostat na vyšší mentální či fyzickou úroveň. Čím chytřejší, tím bude soběstačnější a tím méně se o něj budete starat a rovněž se dostane k mnohem více pracovním příležitostem. Jenže tohle je tak trochu všechno vedle socializace formou bratříčkování vedlejší a i samo o sobě rovněž dost monotóní, jako ona sama, protože koneckonců sestává jen z opakovaného klikání na pokyny vašemu simákovi a následného sledování jeho bavení se s kámoši. Byť máte možností, jak se se simáky bavit, čím dál širší, prakticky stále děláte to samé. S rostoucím IQ vašeho simáka můžete sice za čas pustit uspokojování jeho potřeb z hlavy a soustředit se jen na to, co vás ještě baví, ale až si dovybavíte byteček a vyzkoušíte několikrát dokola pracovní taneční minihry, zjistíte, že už byste taky nemuseli dělat vůbec nic. Jen dohlížet a tu a tam něco zmáčknout, abyste si odškrtli další úkol na seznamu. Sledovat ty miriády detailů, díky nimž se ten život vašeho simáka blíží skutečnému a bavit se jeho odvázanějšími způsoby komunikace s ostatními a zkoušet ty nové The Urbz: Sims  in the City bezesporu je zpočátku velmi zábavné, ale nutnost opakovat většinu činností stále dokola jen v trochu jiném gardu a s trochu jinou podobou, začne být časem nevyhnutelně únavná. Byť je možností pro vašeho simáka ve městě vskutku spousta, není jich tolik, jako v klasických Simsech.

V jádru jsou Sims takovým zjednodušeným simulátorem řízeného života.

A byť i 3D je grafika navzdory technické zastaralosti (i když podpora EyeToy pro ksichtíky simáků potěší) trefně stylová, ovládání (až na zasekávající se kameru) na joypadu funkční a zvuková stránka s licencovanou dobře zvolenou hudbou příjemně poslouchatelná, chybí tomu taková ta pro Simsy klasická vyladěnost a možnostmi odzbrojující otevřenost.

Tož co bude kámo?
Na The Urbz je evidentní, že v jádru zůstávají klasickými Simáky se vším … vlastně s většinou toho, co jim udělalo mezi vámi/jimi takové jméno a zadělalo si to mezi vámi a jimi na kvalitní, dlouho trvající a doplňky udržovaný a živený The Urbz: Sims  in the City vztah. Stejně tak je na nich evidentní snaha přinést do jejich konzervativního sériového života trochu svěžího větru, ale ne zas tak svěžího, aby něco převrátil naruby. Problém je, že tohle jejich „pokonzolovatění“ zůstalo stát tak trochu uprostřed cesty a chybí mu bezbřehově se tvářící možnosti originálu a nedostává se mu snahy přidat do plachet více svěžího větru, který by redukci možností bohatěji kompenzoval. Jenže i navzdory řečenému, zůstávají The Urbz věrni The Sims natolik, aby neztratily jejich kouzlo, které působí na vás, kteří jste to vydrželi až sem a působí na vás jejich jméno jak pivo na šváby. Pokud je milujete, není co řešit, tedy pokud je milujete a nemáte na PC Sims 2, pak nemáte, co řešit. Takže vlastně pokud je milujete, ale ne zas až tolik, pak pravděpodobně nemáte, co řešit:-)).

Jsou všude a bude hůř.

The Sims jsou přesně ten typ hry, který si najde cestičku do útrob prakticky každé platformy a je ve výsledku hrou tzv. "všude zdejší". Po úspěšném tažení na PC k metě zdejší nejprodávanější hry všech dob na sebe těžko mohlo tažení na konzole nechat dlouho čekat. Krom všech velkých konzolí, na kterých se originál The Sims prezentoval vydařeným přechodem do 3D grafiky i zdařilou adaptací na konzoloidní povětrnostní podmínky, se lidičkové s obrázky nad hlavou podívali úspěšně i na handheldy (GBC, NDS, N-Gage) a druhý díl, momentálně bodující na PC čeká podobně nezvratný osud. Verze pro velké konzole na sebe nenechá dlouho čekat a zkrátka nepřijde ani PSP s NDS. A vypadá to, že své si řeknou i na mobilech. A uspějí-li The Urbz, EA zcela jistě nebudou s dalšími obdobnými bokovkami simáků váhat. Maxis čekají krušné časy:-).

The Urbz: Sims in the City
Výrobce/Vydavatel Maxis/EA
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 1190 kB
Verdikt: Mírně oškubaní a extravagantněji oblečení Simsové, flákající se po městě. Nic víc, nic míň.
Hodnocení: 65% (info)

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

RECENZE: Fallout 4 VR je pro nadšence povinnost, škoda nic moc ovládání

Fallout 4 VR

DOOM VFR od Bethesdy byl velmi milým překvapením. Podařil se port postapokalyptického Fallouta 4 do virtuální reality...

RECENZE: S DOOM VFR zažijete krvavé peklo zase trochu jinak

DOOM VFR

Jde vůbec dohromady spojení frenetické akce a virtuální reality? Král bezduchých stříleček vám v tom přichází udělat...

RECENZE: Seven: The Days Long Gone je mix Thiefa, Commandos a Diabla

Seven: The Days Long Gone

Mix Thiefa, Commandos a Diabla? Že to zní jako skvělý nápad? Nemůžete se dočkat, až si hru zahrajete? Než začnete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz