Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

The Wheelman - prožeňte Vina Diesela v Barceloně

aktualizováno 
Další klon GTA 4, nebo třeskutě zábavná sandbox akce s Vinem Dieselem v hlavní roli a navíc odehrávající se v pěkných kulisách Barcelony?

The Wheelman

The WheelmanHerní společnost Midway na tom není zrovna dobře. Odborníci dokonce soudí, že za několik týdnů by mohlo dojít k jejímu prodeji či rovnou zániku. Pokud jí má ale nějaký titul vyhrabat z mizérie, je to v nejbližším horizontu právě The Wheelman, které vyvíjí interní studio v anglickém Newcastle.

Tam se v poslední době sjíždí novináři, aby si hru osahali na vlastní kůži. A na rozdíl od zhruba rok starých, nepříliš nadšených reakcí, jsou s novou verzí svorně spokojeni. Hra urazila velký kus vpřed a jistě na tom má zásluhu i Vin Diesel, který tvoří nejen hlavního hrdinu, ale také Wheelmana svým jménem zaštiťuje.

Hlas a zjev Vina Diesela je propůjčen hlavnímu hrdinovi hry jménem Milo Burik. Ten není ničím jiným než skrytým agentem,The Wheelman který je vyslán na misi do Barcelony. Brzy se ale ocitne v nepřehledné potyčce probíhající mezi třemi místními gangy. V roli Burika se musí hráč dostat pod kůži každého z těchto gangů, plnit pro něj úkoly a získávat tak důvěru stále výše postavených lidí. Až se konečně dostanete k bossům a představíte jim svou skutečnou identitu.

The Wheelman je samozřejmě arkádovou hrou, ne nepodobnou Grand Theft Autu 4. Ostatně, je to také sandboxová akce, tedy hra s otevřeným světem, ve kterém se můžete pohybovat se značnou volností a do jisté míry dělat, co se vám zachce. Autoři nezastírají, že se GTA 4 hodně inspirovali, a to především po jeho velmi úspěšném vydání. Tehdy si totiž uvědomili, že naprostá arkádovost už není tím, co letí.

The WheelmanGTA 4 představilo přece jen sofistikovanější model řízení aut i drsnější, ne tak jalové přestřelky. Podobným směrem se vydávají i v Midway. Takže pokud byste do hry skočili někde v jejím prostředku, měli byste asi problémy s ovládáním a zvládnutím všech těch výzev. Vy to ale samozřejmě vezmete hezky od tutoriálů, které vás do tajů a předností titulu bohatě zasvětí.

Právě jedna z tutoriálových misí vás přesvědčí o tom, že The Wheelman se nedrží nějakých konvencí a dokáže představit i hodně zajímavé, možná až lehce parodující prvky. Máte například zcizit tři auta pro kamaráda za určitý čas. No brnkačka, říkáte si, ale to ještě nevíte, že je musíte odvézt najednou. Tento úkol slouží k osahání speciální „featurky“, kterou je přelézání z auta do auta za jízdy. Není to nic těžkého. Stačí mačkat ty správné čudlíky ve správný čas.

The WheelmanUž v rámci tohoto úkolu zjistíte, že auta v The Wheelman nemají valnou hodnotu. Tvůrci chtějí, abyste jich vyzkoušeli co možná nejvíce a dost vám v jejich získávání zjednodušují práci. Vycházejí z premisy, že nikdo nechce jezdit rozmláceným fárem, a tak připravují pořádný destrukční model. Auta se ničí hodně spektakulárně, a to nejen vizuálně, ale i funkčně. Pak není divu, že hráč zatouží po jiném. Nemusí ani vysedat, jen vyskočí a zase zaskočí. Třeba i tehdy, když jsou oba vozy v pohybu.

V takových případech se pochopitelně nevyhnete pozornosti policie, která má být zásadní součástí hry. Honičky s ní by měly patřit k tomu nejlepšímu – a je celkem jedno, že by vás logicky měla nechat na pokoji, protože jste tajný agent.

The WheelmanZa pár ukradených aut vás bude pronásledovat jen několik služebních vozů, jimž stačí ujet ze zorného pole a ty jejich třasořitky nechat ve zpětném zrcátku. Ale pokud cestou uděláte další prohřešky, můžete se těšit na pořádný ocas, barikády, vrtulníky, obrněná vozidla a všechno, co mají španělští policisté poschovávané v garážích.

Hodně důležitou součástí hry je zpomalení času, zejména pak v honičkách. V autě jste totiž hodně často sami a pronásledovatele, ať už policejní nebo konkurenční gangstery, je třeba nějak setřást. A někdy si budete muset pomoct střelbou.

Právě k tomu je zpomalení ideální, jelikož vám dává šanci zaměřit kritická místa protivníka (například jeho hlavu či nádrž), která hra zvýrazní, jakmile na ně najedete.

The WheelmanZpomalení ale není samozřejmé a nejprve si na něj musíte „vydělat“, respektive získat potřebnou energii. A to především prováděním zajímavých triků, například driftování, přeskakování z auta na auto či bourání do ostatních účastníků provozu.

Tvůrci slibují odlišné modely chování pro každý z vozů, což jim můžeme věřit, jelikož je to informace potvrzená praxí. Jistě, ne každé auto se chová zcela jinak, ale menší rozdíly pocítíte všude a větší potom v odlišných typech. Pro nejrůznější mise se hodí jiná auta, což je třeba vzít při jejich plnění v potaz.

Někdy si ale vybrat nelze a musíte plnit s tím, co je předepsáno. Jako například s obřím, osmnáctikolovým truckem, kterým se budete řítit městem, zatímco vás budou pronásledovat snad plné stavy The Wheelmangangsterů i policajtů. Jasně, že přitom nebudete moct brát mnoho ohledu na civilisty. Ale zatroubit byste mohli.

Vývojáři sice po vzoru GTA 4 připravují i chodící část, většinu času, odhadem tak sedmdesát procent, však strávíte za volantem. A podle všeho je tomu tak dobře. Ne že by akce nebyla zábavná, ale trademarkem The Wheelmana se zřejmě stanou právě úžasně spektakulární honičky, zatímco střílení se dá jen těžko udělat jinak než jako stokrát předtím.

Ve hře byste navíc měli narazit na řadu bonusových misí, které mnohdy tvoří celé série – jako třeba kariéra taxikáře. Pokud ji úspěšně završíte, budete se moct teleportovat na některá místa Barcelony. To považujeme za férovou motivaci. Pak tu je takzvané „Contracts andThe Wheelman Fugitive“. První část sousloví znamená v praxi pronásledování prchajícího, ve druhé se role prohodí a vy jste tím pronásledovaným. Roli tu samozřejmě hraje i časový limit.

V Rampage si zase vyberete některé z barcelonských sousedství a budete se snažit udělat co možná největší bordel. A tím to rozhodně nekončí, autoři chtějí, aby The Wheelman vydržel hodně dlouho, a tak vedle hlavních a vedlejších misí nabízejí spoustu zdánlivě nepodstatného, ale proklatě zábavného materiálu.

Musíme říct, že The Wheelman se nám líbí nejen na první pohled, ale i při podrobnějším prozkoumání. Prvotní negativní zkušenosti naštěstí, zdá se, zmizely a to, co teď v Midway Newcastle dodělávají, by mohla být konečně pořádná konkurence pro GTA 4. Zbývá doufat, že finanční problémy hře nepřinesou nějaké obtíže, jako třeba předčasné vydání v zabugované formě.

Autor:


Témata: Grand Theft Auto

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

RECENZE: Lara Croft nabrala životní formu, nový Tomb Raider vás pohltí

Shadow of the Tomb Raider

Završení trilogie restartovaného Tomb Raidera se nadmíru povedlo. Na první pohled je hra od svých předchůdců k...Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

Další z rubriky

Nejlepší v sérii? Kritizovaná Call of Duty: Black Ops 4 v betě překvapila

Call of Duty: Black Ops 4

Na letošní díl Call of Duty se od jejího oznámení hrne celkem oprávněná kritika. Vydavatelství nadále dojí ty...

Zahráli jsme si Assassin's Creed Odyssey, letošní díl je celkem ukecaný

Assassin’s Creed Odyssey

Assassin's Creed Odyssey se hraje podobně jako loňský Origins ze starověkého Egypta, téma starověkého Řecka a prostředí...

Kultovní značka na rozcestí. Vše, co víme o chystaném Falloutu 76

Fallout 76

Oznámení Falloutu 76 nepřineslo takové nadšení, jaké si asi Bethesda představovala. Jde jen o snahu naskočit za každou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz