Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

This Is Football 2002

  12:00aktualizováno  12:22
Všichni si pamatujeme první fotbal od Sony na šedivé jedničce – This Is Football. A nebyl sám; stejně jako na 32-bitové konzoli i na 128-bitových černých skříňkách jsou tři velcí rivalové: FIFA 200x, ISS a právě TIF 2002, nebo-li This Is Football 2002. A Sony si v silné konkurenci rozhodně nevede špatně.

This Is Football 2002

Na počátku mé recenze vás musím upozornit na dvě věci. Za prvé: není lehké srovnávat tři naprosto různé verze sportu, jako je fotbal, jelikož každá z nich má své pro a proti (a komparacím se zde nemohu vyhnout, jelikož vám chci poněkud objasnit zda koupit, či nekoupit hru za nemalé peníze). Za druhé: nejsem hardcore maniak, jenž uléhá v dresu a zabahněných kopačkách a vstává s výkřikem „gól!“ na ústech. Tudíž k tomuto popisu přistoupím jakožto standardní hráč, který hraje všechny druhy her.

Nyní bych chtěl napsat několik slov o tom, co je a co není kult. Nikdy jsem neměl v lásce přehnanou produktivitu EA Sports. Zavilí gamesníci jistě vědí, o čem je řeč. Rok co rok se objevuje nová (dle nabubřelých frází producenta vždy o tisíce kroků dál) verze nějakého jejich sportu. Určitou toleranci bych připustil v případě hokeje, kde nějaké ty rozdíly vypozorujeme. Ale s FIFA už to tak slavné není. Bohužel EA zde sází na to, co se stalo na PC kultem. Naštěstí my - konzolisté - máme větší výběr. Je tu již zmíněná série ISS se svým zcela odlišným stylem hraní, která v lecčems právě všechny ty FIFy i v dobách minulých předčila. Fanoušci na ní nedají dopustit. Ale nesmíme zapomenout ani na Sony a jejich TIF. Má sice méně příznivců, ale to neznamená, že by snad byla špatná. Právě naopak, FIFA dle mého názoru i za ní pokulhává. Jenže TIF není takovým kultem. A v tom je kámen úrazu. Sony nemají hráči příliš v lásce. Možná je to jménem, či zavánění monopolem. Musím však poznamenat, že poslední dobou se nás snaží tato firma přesvědčit kvalitou svých nových titulů. A v mém případě vcelku úspěšně (WipeOut Fusion, GT3 A- spec, atd.), proto jsem po TIF 2002 vztáhnul své radioaktivitou prolezlé pařáty a jal se jej podrobit důkladné rozborce ve svém doupěti…

This Is Football 2002

Začal bych asi tou nejsilnější stránkou hry. Jedná se o grafiku. Pokud jste viděli a hráli nějaké ty fotbálky na PS2 a zasednete k TIF, budete mile překvapeni. Už renderované intro čiší fotbalovou atmosférou na hony daleko. Pěkně prostříhané a velmi dynamické s vypíchnutými chuťovkami ze zápasů daleko předčí všechny "kopající" úvody, které jste dosud shledli. Následuje graficky velmi jednoduché menu. Po loadingu a vstupu do hry vás uvítají krátké animace z počátku zápasu (nástup, přátelské podání rukou kapitánů obou týmů před rozhodčím, rozlosování). Následně se rozeběhne velmi pěkná vizuální podívaná. Musím konstatovat, že grafika v zápasu je asi to nejlepší, co jsem prozatím ve fotbale viděl. Animace hráčů jsou dotažené do maxima a to tak, že většina pohybů působí velmi realisticky. Přičemž v této hře je předdefinováno 5000 fotbalistů - úctyhodné číslo! Většina těch důležitých je samozřejmě fotorealisticky identická. Zde je vidět pokrok od minulých dílů. Každý stadion se graficky liší i v backgroundech, na tribunách uvidíte různobarevné dýmovnice, snášející se papírky až do herního pole, jásající diváky atd. Počasí a čas zde samozřejmě fungují tak, jak by měly. Ve tmě září reflektory, v zimě poletuje sníh, když je moc pod mrakem, prší, při jasném počasí budete občas zírat do pěkných slunečních odlesků (lensflare)… . V některých záběrech se dokonce neubráníte dojmu, že snad sledujete nějaký TV přenos (konkrétně výborné kamery zacílené na brankářské akce). A takové detaily, jako změna barvy míče na sněhu, reklamy ad. snad není třeba zdůrazňovat. Graficky je tedy TIF excelentní.

This Is Football 2002

Zvuková stránka věci. V tomto ohledu je vedle background FX (diváci a jejich reakce na zápas) nejdůležitější komentář. Všichni už asi víte, jak bledě tento dopadl v jinak velmi dobrém Pro Evolution Socceru. O tom se ostatně můžete dočíst v další - připravované - recenzi. Ale zde Sony nepochybila. Komentář je velmi příjemný, reaguje přesně na situace a nezpožďuje se. Speaker neujíždí, neblebtá nesmysly a komentuje zápas za použití jmen zúčastněných hráčů. Je nenásilný a profesionální. Ostatní zvuky jsou takříkajíc fotbalové, na tom se snad nedá nic zkazit. Co se týká hudby v menu, tak tady vede FIFA a známí interpreti, na jejichž skladby zakoupili EA práva. V TIF vás provází menu sice pohodová, ale repetetivní melodie. Trošku více šťávy by asi neuškodilo…

Po uzavření zvuků a hudby následuje věc ve sportech nejdůležitější. Hratelnost. A tady se budu muset rozepsat poněkud podrobněji. Nejprve k ovládání. Tlačítka na Dualshocku jsou optimálně využita - řekl bych klasickým způsobem. Přihrávky, střely, ulička, lobík, sprint, předkopnutí míče, klička, klička s obhozením, stepover, skluz, asistence, blokování, záměrný faul a úmyslný pád. Ne, neblábolím, k tlačítku R2 máte přidělený úmyslný pád. Všichni víme, že většina kopálistů by aspirovala do Národního divadla svými přehnanými výkony (kulhavá Máry bledne závistí, občas by takový záchvat nezahrál ani komisař Clouseau převlečený za beznohého námořníka…). A využití této dovednosti je nasnadě. Pokud se rozhodčí pohybuje někde v dálce, při soupeřově zákroku prostě šeredně klesnete k zemi a auvajs, to bolí. Soupeř má žlutou. Pokud ale rozhodčí zablýskne, jak This Is Football 2002 filmujete, červená a jdete ven (škoda, že to takhle nefunguje v praxi - by editor). Zajímavá vychytávka. Další důležitá funkce je změna taktiky, kterou si nastavíte před zápasem. Např. kombinace dolů po křídlech, dolů středem, všichni do útoku, všichni do obrany, to se vám při zápasu se silným soupeřem bude opravdu hodit... . Další důležitou věcí jsou komba v ovládání. Kupříkladu stisk křížku a následně čtverečku znamená nahrávku se zpětným obloučkem, pak je tu asi 6 dalších kombinací. Dorážky z centru, nůžky, hlavičkování, zkrátka klasika. Pokutové kopy, vhazování a rohy jsou přehledně zpracované se dvěma volbami – silou (šipkoidní ukazatel), či přihrávkou na daného hráče s přiděleným symbolem tlačítka. Zajímavě jsou zpracovány penalty. Dle kvality hráče je zde na ukazateli vymezen úsek, ve kterém musíte směrovanou střelu stisknout. Ovládání je tedy standardní a uživatelsky příjemně vyřešeno.

Akce. Pestrost módů a jednotlivých lig je v tomto fotbalu téměř neuvěřitelná. A reálnost jmen v týmech také (kupříkladu nachlup identická Slávie, či Sparta). Hrát tu můžete světové poháry, ligy jednotlivých států (samozřejmě těch důležitějších – iránskou ligu zde určitě nenajdeme…), školní klubové závody, poháry supertýmů, poháry družstev minulosti (60-tá léta Madrid atd.), nastavitelných týmů (zde přijdou ke slovu borci, které jste si předtím v přehledném editoru vytvořili a umístili do vlastního mužstva) a mnoho dalších. Za vítězství pro danou obtížnost získáte pohár, který se pak přemístí do přehledné tabulky vaší sbírky cenností. Přátelák s předem předdefinovanými týmy je dnes klasika. Zajímavá možnost tu ale je např. při připojení 2 multitapů, kdy se u "stejšna" pobaví rovná osmička hráčů! Další klasické módy This Is Football 2002 jsou plně nastavitelné; počasí, stadion, doba hraní ad. Pohyby po hřišti jsou plynulé, je zde větší zaměření na dynamiku než simulaci. Přesuny hráčů jsou poměrně rychlé, ale při sprintu se unavují. Systém přihrávek není tak automatický, jak tomu bývalo ve FIFA, spíše se podobá ISS. Výtečně zpracovaná je simulace brankáře a jeho zákroků. Výhodou je též nastavitelné chování rozhodčího.

Nemohu ale stále pět jen ódy, je tu i pár chybek. Především zaseknutí o hráče, který leží na zemi. Stává se to občas, ale běžet na místě s míčem, když se k vám řítí řízní obránci, je řekněme poněkud frustrující… . Další, občas se vyskytující chyba, je poměrně brutální faul, který si dovolí gólman ve složitější situaci před brankou. I když většinou vypadá velice hrozivě, rozhodčí si nikdy ničeho nevšimne. A ještě jedna věc se skalním příznivcům travnatého sportu nebude příliš pozdávat. Hráči si oproti ISS drží míč až nepřirozeně přilepený k noze. Příspěvek ke hratelnosti, mínus pro simulaci.

Takže to máme pěkně uzavřené. Vylezla nám z toho graficky skvělá podívaná se solidní hratelností, několika malinkými chybkami a specifickým ovládáním. Pokud bych měl volit mezi již výše zmiňovanou trojkou fotbalových simulací, sedí TIF 2002 na druhém místě těsně za Pro Evolution Soccer. Jestli jste skalní fotbalisté, sáhněte tedy raději ke Konami. Pokud chcete grafickou přehlídku s reálnými a nezpitvořenými jmény, poměrně nenáročnou obtížností a dobrým komentářem, je tu pro vás TIF 2002 (navíc v bazarech se dá proti jmenovanému sokovi pořídit téměř o polovinu levněji a je na DVD, nikoliv na CD, jako PES…). Děkuji za pozornost.

This Is Football 2002
Výrobce/Vydavatel Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano, 2-8 hráčů (MultiTap)
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ano
Paměťová karta: ano, 155kB
Verdikt: Graficky velmi povedený fotbal s příjemným komentářem a reálnými jmény. Nic více, nic méně.
Hodnocení: 70%

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Hearthstone: Kobolds and Catacombs překvapil režimem pro jednoho hráče

Hearthstone Kobolds & Catacombs

Nejnovější expanze Kobolds and Catacombs karetní hry Hearthstone zaujala novým režimem pro jednoho hráče, jinak ovšem...

RECENZE: Svět potřebuje více her jako je český Chuchel

Chuchel

Máme teprve počátek března a už tu máme druhou hru z české produkce, která má našlápnuto k celosvětovému úspěchu.

Druhý přídavek k Wolfensteinovi dokazuje, že střílení nácků se neomrzí

Wolfenstein 2: The Diaries of Agent Silent Death

V novém DLC k Wolfensteinovi sice tentokrát hrajeme za tajnou agentku, náplň je však pořád stejná: mordovat nácky po...Najdete na iDNES.cz