Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

This Is Football 2002 – první dojmy

  12:00aktualizováno  24. listopadu 1:03
V zásadě se dá říci, že nejlepší videoherní simulací kopané je série ISS od Konami, která zdárně expandovala na platformy jako N64, PSX a PS2 (kde se brzy dočkáme nejnovějšího přírůstku do rodiny). Stávající hegemonii se nyní snaží alespoň částečně narušit titul This Is Football 2002, se kterým vás dnes seznámíme.

This Is Football 2002

V těchto dnech se v obchodech objevuje další díl fotbalového seriálu This Is Football, jehož první inkarnaci jsme mohli ochutnat již v roce 1999 na PSX. Nynější podoba pro PS2 - distribuovaná SCEE - doznala několika příjemných změn a tak se nyní pojďme v krátkosti seznámit s tím, co nás v tomto případě čeká, eventuelně nemine.

Díky skutečnosti, že je This Is Football 2002 (dále jen TIF) licencován, se nadějeme 250 fotbalových hvězd světového fotbalu. Každopádně, když jednotliví hráči vyběhnou na hřiště, v mnoha případech poznáte, o koho vlastně jde. Zidane, Beckham, Figo atd. Tvůrci tu dále hovoří o 800 pohybových animacích v motion capturingu, o čemž ještě bude dále řeč. Nicméně grafické ztvárnění hry je opravdu velice povedené, mimořádně efektní je skvělé stínování a skutečnost, že trávník není jako čerstvě natažený zelený koberec, ale má svá prošlapaná místa apod. K tomu je nutno ještě dodat, že stadióny, na nichž se celé zdejší velkolepé divadlo odehrává, nabízejí opravdu živoucí diváckou kulisu. Samozřejmostí je plný dům a společně s audio zpracováním (profesionální komentář, skandování) a některými dalšími detaily – rozhazování útržků vstupenek, rozvíjení This Is Football 2002 klubových vlajek, rachejtle atp., tu máme skutečně tu pravou fotbalovou atmosféru, jíž však do značné míry kazí některé momenty. Především to je pohyb hráčů, který v řadě okamžiků nepůsobí vůbec jako motion capturing, spíše připomíná nějakou robotickou kreaci, a poté pár špatně vyladěných fyzikálních modelů, kde stojí za upozornění naprosto „mrtvá síť“ v brance, jež se stěží pohne i po dělovce z malého vápna. Čemuž se ostatně děje dosti často (rozuměj - střelbě z oblasti čtverce), neboť AI spoluhráčů, resp. obránců, u tohoto sportu není dosud na takové úrovni, aby nějak zamezilo tristnímu faktu, že se každou chvíli ve vápně objevuje zcela osamocený protihráč-útočník. Je skutečně hloupé sledovat, kterak vaše obrana STÍNUJE postupujícímu útočníkovi a nadějete se tak spousty situací, v nichž v území velkého vápna vy, jakož i váš soupeř střílí nikým naprosto neatakován na bránu a NENÍ z toho gól. Čímž se pochopitelně tohle nevydařené schéma trochu vyrovnává, byť to zkrátka jako fotbal moc nepůsobí.
Série ISS tyhle samostatné nájezdy řešila filištínsky, neboť hráči vcelku pravidelně v těchto situacích stříleli spíše na ragbyové háčko. Tady ve stoprocentních gólovkách těsně míjíte bránu (což je přese všechno akceptovatelnější) This Is Football 2002 nebo vás vychytá brankář. Jsem zvědav, jestli to v budoucnu bude v tomto ohledu kdy lepší.
Každopádně je důležité předeslat, že TIF pohříchu nepředstavuje příliš velkou konkurenci pro komplexní ISS. Jedná se spíše o arkádu, čemuž odpovídá také zjednodušený způsob jeho ovládání. Zapomeňte na nějaké ukazatele síly střelby, sprintovat po hřišti můžete celých 90 minut bez přestání apod. Sice lze překopat před zápasem vaší sestavu, určit rozestavení (formaci) a nastavit několik typů herní strategie, jíž pak během utkání v daný moment rychle vyvoláte (rychlý protiútok, stažení křídel či středu apod.). Ale to je asi tak všechno, což jak jistě uznáte, není zrovna nějaká impresivní nabídka.
Pro vypichování míčů slouží sice několik tlačítek, ale vše se trochu legračně omezuje toliko na skluz (??). Jiná volba pro odebrání míče jako by v kopané neexistovala – to by měl Sváťa Pluskal, reprezentační obránce Dukly, svého času pověstný touto obrannou technikou, určitě radost, jak tato jistě účinná metoda od jeho dob pokročila. Zajímavým počinem však v tomto ohledu může být možnost, kdy nemusíte aktivně atakovat soupeře vedoucího míč, ale můžete přimět k tomuto aktu svého spoluhráče. Což je sympatická alternativa.

This Is Football 2002

Dále zde najdete několik kamerových pohledů na utkání, a pokud vám ani tohle pro dostatečný přehled nestačí, máte v rohu obrazu jakousi změť teček snažící se naznačit momentální kumulaci hráčů. Trochu nepřehledné, stejně jako postava rozhodčího, jenž se mi v mnoha utkáních citelně barevně pletl se soupeřem. No toto!

Co mi však v TIF citelně chybí, je nějaký tréninkový mód a možnost vlastní konfigurace ovladače. No nic. Když jsem tady nakousl herní módy, tak pochopitelně musím zmínit multiplayer, buď pro dva hráče či při podpoře Multitapu až pro osm lidí, což vám zcela jistě zvedne náladu (i když asi méně těm, kteří vás budou nuceni finančně dotovat). Jinak v hlavní nabídce nechybí obvyklý Quick Game pro okamžitý vstup do zápasu, Exhibition, představující v podstatě to samé, a pak zejména Competitions. Zde najdeme například možnost vyvolání utkání dvou týmů z rozličných časových období či fotbálek na školním plácku, kde máte tyče postavené ze školní brašny a kusu pohozeného oblečení. V neposlední řadě pak nelze nezmínit Mistrovství světa i jednotlivých kontinentů, kde samozřejmě najdeme i naše reprezentanty se soupiskou z předchozího This Is Football 2002 Mistrovství Evropy (tedy ještě s Němcem ze Schalke 04) a některými drobnými modifikacemi (nevzpomínám si třeba na Koubu coby náhradního brankáře). Dále zde máme několik známých ligových soutěží, jmenovitě tedy Anglie, Španělsko, Nizozemí, Francie, Itálie, Německo, Skotsko, Belgie a Portugalsko. No a nakonec Custom Teams, nabízející příjemné editační možnosti, z nichž je zdaleka nejzajímavější nabídka upravení atributů hráčů vybraného týmu. S tím souvisí skutečnost, že rozličné parametry fotbalistů mohou mít vliv na jejich výkonnost, což jsem v praxi neměl ještě dostatek času pořádně vyzkoušet, takže v tuto chvíli nemohu plnohodnotně posoudit.

Co říci nakonec? TIF vypadá jako velmi slušná arkáda, v níž se nadějete vpravdě inteligentních přihrávek z první, do uličky, něco opravdu pěkných kliček, podařených střel z voleje (či následně po utlumení centru z křídla na prsou), efektních patiček, zkrátka tolik žádaných fotbalových momentů, jež si díky režimu Replay můžete ihned připomenout. Také tu máte několik typů obtížnosti, nastavení délky zápasu či sezóny. Ale celé tohle představení je zbytečně zjednodušené, má obvyklé hrubky toho typu, kdy hráč dostihuje balón u pomezní čáry a v jasné pozici nikým neobtěžován kontrolovaný míč dotlačí do autu. Pokud tohle učiní několikrát za sebou, balím kufry a jdu si raději na plácek zahrát fotbal tak, jak opravdu vypadá. Čili z mého pohledu se TIF, přes své nesporné klady do historických análů videoherní kopané určitě nezapíše. Prostě se mi jeví jako další titul v řadě, byť skvělá audiovizuální kulisa a multiplayer je samozřejmě a neoddiskutovatelně příjemným plusem…

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Pozdě, ale přece. Electronic Arts mění herní ekonomiku v Battlefront 2

Star Wars: Battlefront II

Půl roku od vydání se kompletně změní systém odměňování hráčů v prokletém Battlefrontu 2. Otázkou zůstává, jestli už na...

Rapper Drake si zahrál Fortnite a pokořil rekord sledovanosti Twitche

Fortnite

Nečekané spojení známého streamera a ještě známějšího zpěváka zafungovalo a přitáhlo rekordní počet diváků.

Jak vnímáte násilí ve hrách?

Násilí ve hrách - Mortal Kombat

Téma násilných počítačových her a jejich neblahého vlivu na mládež se vrací v pravidelných intervalech. Naposledy se mu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz