Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Thrustmaster 360 Modena Racing Wheel

  12:00aktualizováno  1:07
Jak to dopadne, když se slavná hardwarová firma spojí s neméně slavnou automobilkou a udělají přesnou kopii volantu jednoho z nejlepších sportovních vozů, přidají kvalitní pedály a celé to zabalí do obrovské barevné krabice? Zkuste hádat…

360 Modena Racing WheelJiž poměrně širokou nabídku cenově dostupných volantů s pedály rozšiřuje 360 Modena Racing Wheel od společnosti Thrustmaster. Využili jsme příležitosti a otestovali jeden kousek přímo u nás v redakci.

Design a funkce
Jak již sám název napovídá, podařilo se výrobci zhotovit téměř identickou kopii volantu sportovního coupé Ferrari 360 Modena. Osobně vítám každou podobnou iniciativu (viz. F-16 FLCS) – výrobci špičkových vozů mohou do ergonomie investovat nepoměrně více než hardwarové firmy a výsledek je opravdu znát. Volant má masivní střed, ve kterém jsou umístěny dvě tlačítka (číslo 3 a 4) a dva kloboučky (jeden klasický směrový hat a jeden suplující tlačítka 5-8). Věnec je z kvalitního černého plastu, v místech pro uchopení potaženého neklouzavou černou gumou (dokonce s vylisovaným piktogramem klaksonu, aby byla iluze Ferrari dokonalá). Zespod volantu jsou po vzoru F1 uchyceny dvě páky pro sekvenční řazení rychlostí, vede nich ještě zbylo místo (po vzoru družstva invalidů) na ruční ovládání plynu a brzdy. Plochá a široká základny volantu se přichytí k desce stolu speciálním nástavcem se šroubem, který má dostatečnou vůli na to, aby se přizpůsobil i „zubatému“ povrchu některých pracovních stolků. Samotný volant ještě doplňuje dvojice pedálů na plastové podložce (na můj vkus by mohla být o něco větší – při silnějším sešlápnutí se konec zvedá do vzduchu) s nestejným odporem i tvarem (plyn je dlouhý úzký, brzda čtvercová).

360 Modena Racing WheelInstalace
Zapojení Modeny nebude činit problémy ani naprostému laikovi – stačí jen spojit konektorem pedály s volantem a vybrat si, zda se ovladač připojí na „klasický“ game port nebo pomocí redukce do USB (osobně doporučuji USB variantu). Následná instalace driverů z CD je jen otázkou několika minut a jednoho restartu počítače. Vše doprovází detailní návod. Pro samotnou konfiguraci tlačítek a os je nutné použít utilitu Thrust Mapper 3 (součást instalace), ve které lze přiřadit všem osmi tlačítkům libovolnou sekvenci kláves (např. podrž půl sekundy šipku nahoru a pak jednou zmačkni space), nastavit citlivost všech os (jak u volantu, tak pedálů) i mrtvé zóny, popřípadě vybrat jeden z přednastavených profilů pro danou kategorii her . Některé hry (např. nové NFS) Modenu automaticky detekují, čímž odpadá část problémů s nastavením ovládání.

Praktické zkušenosti
Volant jsme testovali ve třech zcela odlišných závodních hrách, které měly za úkol prověřit chování Modeny ve všech možných extrémních situacích. Prvním prubířským kamenem byl nejnovější, v pořadí již čtvrtý, díl série Nascar Racing. Auto reagovalo na pohyby volantu i pedálu naprosto přesně a rychle, ani s řazením nebyl až na jeden malý detail (absence analogové spojky, ale to bychom už chtěli moc) žádný problém. Díky citlivému ovládání bylo možné strávit několik kol doslova na nárazníku protivníka vpředu, což se s klávesnicí realizovat bohužel nedá. O něco akčnější NFS: Porsche 2000 pak ukázal, že si Modena vede dobře i v arkádovitých závodech, kde je nutné rychlé otáčení volantu a precizní práce s plynem i brzdou (ruční brzdu stačilo přidat na jeden volný buttonek dosažitelný palcem pravé ruky). Jako poslední přišel na řadu Indycar Racing a neuvěřitelně klikatá trať v Laguna Seca. Tady se projevil jediný (naštěstí konfigurací snadno odstranitelný) neduh volantu – velmi těžko se s ním zahybá „na doraz“. Zatímco táhlé zatáčky oválných tratí bylo možné vykroužit naprosto přesně, ostré šikany a stoosmdesáti stupňové vracečky vyžadovaly místy až akrobatické kousky při snaze „dorvat“ volant do krajní polohy – kladený odpor byl na můj vkus příliš velký. Pomohlo až nastavení krajních mezí v ovládacím programu.

Závěrem
Mezi volanty bez force-feedbacku s pedály patří 360 Modena k tomu lepšímu, co se dá v našich končinách sehnat. Co do kvality je srovnatelná s V3 Stering Wheel od Interactu a Microsoftím SideWinder Precision Racing Wheel, design od Ferrari a kvalitní pedály pak jistě hrají pro koupi volantu právě od Thrustmasteru. 360 Modena je dostupná i ve verzi „PRO“ s řadící pákou vedle volantu.

Hardware zapůjčil joystick.cz, koncová cena produktu je 2750 Kč (včetně DPH, záruka 12 měsíců).

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v březnu

Far Cry 5

Březen - za kamna vlezem, říká lidová pranostika, což je celkem příhodné, protože vyjde celkem slušné množství...

KOMENTÁŘ: Jak může Cyberpunk 2077 překonat Zaklínače?

Cyberpunk 2077

Třetí Zaklínač se zaslouženě stal celosvětovým hitem, který pro výpravné hry v otevřených světech nasadil novou laťku....

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.Najdete na iDNES.cz