Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tiger Woods PGA Tour 2002

  12:00aktualizováno  22. března 1:45
Sportovní divize EA nám přináší další možnost, jak si zasportovat a zasoutěžit se slavnými sportovci a to v klidu a teple vlastního domova. Tentokrát se vše odehrává na zelených, pečlivě sestříhaných trávnících. Pokud máte rádi klidné sporty v ještě klidnějším prostředí vlastního domova, budete tuto hru milovat.

Tiger Woods PGA Tour 2002Produkty z dílny EA SPORTS jsou velmi známé svojí kvalitou. Co se týče fotbalu, hokeje a třeba basketbalu, jsou dle mého názoru momentálně nejlepší. V případě golfu to však zpočátku bylo jinak. První golf z dílny tohoto herního giganta nesl jméno Pebble Beach Golf a věru nebyl moc povedený. Pokud se o tom chcete přesvědčit, můžete si ho zdarma stáhnout na oficiálních stránkách EA SPORTS. Později firma koupila práva na ztvárnění PGA Tour (stěžejní světový golfový turnaj) a použití jmen reálných golfistů a jako patrona svého díla nezvolila nikoho jiného, než Tigera Woodse. Tento mladík je jistě velmi známý všem, co mají o golfu byť i jen mlhavé pojetí. Woods je aktuálně nejlepším golfistou světa a co víc, především idolem diváků. Jeho raketový vzestup přitáhl ke golfu mnoho lidí a EA SPORTS doufají, že jeho jméno stejně mnoho lidí přitáhne k jejich dílku počítačovému. Ovšem nákup práv není vše, a tak se nyní pojďme podívat, co vše nám Tiger Woods PGA Tour 2002 přinesl.

Hra je dodávána na dvou CD a plná instalace, která umožní hrát bez CD v mechanice, zabere něco kolem 800 MB. Intro je zpracováno s typickou fazónou EA SPORTS, avšak v případě TWPT2002 není tak akční, jedná se o záběry povedených Tigerových úderů a kyselých pohledů jeho soupeřů. Defaultní nastavení grafiky jsou na rozlišení 1024*768 v 16bit barvách, což je pro drtivou většinu počítačů naprosto odpovídající a není tedy nutné je před prvním spuštěním měnit. Menu jsou intuitivní a poměrně dobře strukturovaná, takže není problém se v poměrně vysokém množství položek vyznat. Při prvním seznamování máte dvě volby. Tiger Woods PGA Tour 2002Pokud chcete okamžitě hrát a soutěžit, máte možnost zvolit "Tour Challenge", což jsou vlastně klasické levely (scenária), kde musíte splnit určitý limit úderů, abyste postoupili do další části. Většinou se jedná o výběr jamek nějakého ze slavných hřišť, ke kterým se vrátím později. Jestliže se rozhodnete přistupovat ke hře pomaleji, doporučuji soustředit pozornost na druhou sekci v menu – "Play Golf". Tato část v sobě sdružuje prakticky všechny možnosti, které ve hře máte a že jich je požehnaně.

První, kterou bych vám velmi doporučil, je "Practice", tedy trénink. Pokud jste totiž golf ještě nikdy předtím nehráli, mohl by pro vás být první zážitek bez potřebné přípravy zklamáním (neznám nikoho, kdo by rád prohrával). V tréninkovém módu si můžete velmi snadno nacvičit techniky úderů (a to buď běžných, nebo drajvů - nejdelší přes 200m dlouhé), ale třeba i dolování míčku z písečných bunkrů či hru na greenu. Doporučoval bych projít si všechny tyto sekce, věřte že se to bude velmi hodit. Nakonec můžete trénovat i celé jamky a každý úder máte možnost buď potvrdit nebo se vrátit na původní pozici – z hlediska učení velmi příjemná vymoženost. Nuže, pokud náležitě natrénujete golf nanečisto, můžete přistoupit k samotnému hraní. Zde spočívá největší potenciál TWPT2002. Pokud budeme započítávat výše zmíněné "Tour Challenge", je ve hře celkem k dispozici 15 různorodých módů, které se v mnoha ohledech velmi liší, prostě zábava na mnoho a mnoho hodin. Hlavním těžištěm je samozřejmě digitalizované PGA Tour – nejslavnější golfová soutěž planety. Jedná se o sérii závodů a turnajů, které se odehrávají na nejzelenějších a nejexotičtějších golfových hřištích světa. Tiger Woods PGA Tour 2002Tyto turnaje jsou posuzovány podle běžných pravidel, proto se jimi zde nebudu podrobně zabývat. Kromě profesionální PGA Tour jsou k dispozici i amatérské a jiné seriály. O mnoho zajímavější však jsou ostatní úpravy. Je jich celkem přes deset, avšak zde se budu podrobně věnovat pouze těm nejzajímavějším. Mým favoritem byla dvojice her s podobnými pravidly - Greensome a Bloodsome. V obou dvou spolu soupeří týmy o dvou členech. V obou má také každý tým k dispozici dva údery z jedné pozice – a zde se liší. V Greensome začnete dvěma údery (každý člen týmu má jeden) a poté vyberete po domluvě se spoluhráčem místo dopadu jednoho ze dvou míčků – odtud se dále pokračuje až na green. Bloodsome se liší pouze tím, že místo, odkud po dvou úderech pokračujete, vám vybere soupeř. Jistě si dovedete představit, jaký dostane hra náboj, pokud je soupeř patřičně škodolibý. Váš úder se vám může krásně povést, spoluhráč to zkazí a vy pokračujete z křoví.Oba módy vyhraje ten, kdo má více bodů za jamky. Bod za jamku vyhrajete v případě, že máte méně úderů (počítá se samozřejmě vždy pouze jeden z dvojice). Pokud remizujete, body si nepřipíše nikdo. Podobnou modifikací klasického golfu je Scramble. Hraje se dle podobných pravidel jako předchozí Greensome a Bloodsome, nicméně se sčítají všechny údery na všech jamkách. Nezáleží tedy tak na každém úderu a případné chyby se lépe napravují. I další úpravy, jako například Shootout, Stableford, Stroke nebo Skins, které se hrají o peníze, jsou velmi povedené a zábavné, ale jejich popis by už byl spíše na samostatný návod. Ke hře samotné máte k dispozici také novou pomůcku – Caddy Book. Tam najdete malou mapku celého hřiště, včetně dalších informací ohledně počasí a kvality trávníku, takže své údery můžete pečlivě naplánovat.

Tiger Woods PGA Tour 2002Jak jsem výše zmínil, celé TWPT2002 se odehrává na několika nejvýznamnějších golfových hřištích světa. Celkem je jich do hry věrně přeneseno šest. Ačkoliv se to na první pohled může zdát málo, jedná se celkem o 108 unikátních jamek a to už tak málo není. Patrně nejznámější golfový park je Pebble Beach v severní Kalifornii, který byl založen na počátku století a je považován za jeden z nejhezčích na světě. V Kalifornii, kolébce amerického golfu, leží ještě další dva – Poppy Hills a Spyglass Hill, který je označován za jedno z nejnáročnějších hřišť světa. Za zástupce východního pobřeží, kde je golf také populární, bylo zvoleno hřiště TPC at Sawgrass, nacházející se na Floridě. Zbývající dvě leží mimo americký kontinent. Havajský Prince Course Princeville nabízí nejhezčí scenérie ve hře a The Royal Birkdale je jedním z nejstarších golfových trávníků na světě. Nachází se v jižní Anglii a byl založen roku 1889. Prostředí, ve kterém budete soupeřit, je tedy rozmanité, ačkoliv i v kontinentální Evropě se nachází několik hřišť, která byla opomenuta a která by určitě stála za zpracování. Nicméně EA SPORTS jsou americká firma a PGA Tour se hraje převážně v USA a tedy se není čemu divit.

Velmi důležitou součástí hry jsou také její účastníci. Zde bych pouze jmenoval několik nejslavnějších jmen, jako jsou Jesper Parnevik, Notah Begay III., Vijah Singh, Stuart Appleby a další (například i osm amatérů). Za každého z nich si můžete zkusit hrát, nicméně jejich individuální schopnosti váš herní projev moc neovlivní. Proto je lepší si "vyrobit" golfistu vlastního. Stačí zadat jméno, vybrat něco na sebe a můžete vidět vaše jméno napsané vedle těch nejlepších. Tiger Woods PGA Tour 2002Nyní se pojďme podívat, jak se EA SPORTS vypořádali s nemalým problémem – ovládáním.

Ovládání je jedním ze stěžejních prvků sportovních her. Zatímco pohyb auta můžete celkem bez problémů omezit na několik tlačítek (udání směru a rychlosti), s lidským tělem a jeho pohyby toto udělat nejde. Právě proto, že je nekonečné množství kombinací pohybů, které můžete při jakékoliv svalové činnosti vykonat. Tento podrobný popis má svůj smysl. Ovládání je v tomto typu počítačové zábavy jedna z nejdůležitějších vlastností. Vzhledem k tomu, že samotný úder má mnoho faktorů, které ovlivňují jeho úspěšnost, závisí na jeho zpracování do elektronické podoby velká porce hratelnosti. A jak si s tím poradili vývojáři EA SPORTS v TWPT2002? Vsadili na několik různých přístupů. Poměrně zastaralé metody ovládání, kde je zobrazena klesající a stoupající síla úderu a na vás je zachytit správné místo, jsou poměrně nezábavné a nereálné. Navíc TWPT2002 vás s nimi ani nenechá hrát turnaje. Preferovaným ovládáním je TrueSwing, patentovaná technologie poprvé použitá firmou Sierra, která převádí chování hole a paží na běžnou počítačovou myš (nebo jiné polohovací zařízení). Ti, kdo již TrueSwing znají, mi prominou jeho podrobnější popis, který je nicméně, dle mého názoru, na místě. Celý úder se skládá ze dvou úkonů – nápřahu a samotného švihu holí. Nutno podotknout, že nápřah je, ač by se to nemuselo zdát, velmi důležitou součástí úderu – velmi ovlivňuje jeho směr, rotaci míčku ve vzduchu a při dopadu apod. Posunutím myši dozadu provedete nápřah a poté opětovným posunutím dopředu samotný úder. Tiger Woods PGA Tour 2002A právě na "švihu", který máte v ruce, závisí úspěšnost golfového hráče na obrazovce. Plynulost pohybu myší ovlivňuje plynulost odpalu. Pokud pohyb vaší ruky není přímý, nepodaří se vám trefit míček na střed - ten dostane rotaci a začne zatáčet ve vzduchu. Zpočátku vám toto ovládání bude dělat možná trochu problémy (málem jsem si vytrhl šňůru z počítače :-) ale myslím, že po pár tréninkových hodinách mu přijdete na chuť. S přibývajícími zkušenostmi se totiž postupně naučíte údery „dolaďovat“ – vadí vám v přímé střele stromy? Stačí dát pohybu myší faleš ke straně a míček je širokým obloukem obletí a přistane za nimi. A takovýchto možností je nepřeberně. Jakmile míček odpálíte, objeví se na obrazovce tabulka analyzující úder – umístění na hlavě hole, síla, plynulost a dopad. Navíc máte k dispozici posuvník, kterým můžete korigovat, zdali půjde úder hodně do výšky se zpětnou rotací (výhodné, pokud se chcete na střední vzdálenost hole přesně trefit) a nebo půjde naopak pod menším úhlem co nejdál (vhodné na počáteční dlouhé drajvy na jamkách nad 250 metrů). S technologií TrueSwing si užijete opravdu mnoho zábavy, ale věřte, že se i navztekáte :-) V TWPT2002 je využita již třetí verze TrueSwingu – první verze byla použita v roce 1999 a od té doby se technologie zdokonaluje.

Grafické zpracování je na úrovni. Hráči jsou pěkně prokreslení, dají se na nich celkem bez problémů pozorovat emoce. Pokud se nějaký úder povede (po případě velmi nepovede), golfisté jásají nebo se vztekají jak malí kluci. Tyto projevy působí ze začátku velmi svěžím dojmem, ale později bohužel zjistíte, že jich je celkem málo (víc jak deset jich podle mne není). Animace úderu je perfektní a ostatní pohyby jsou také velmi věrné. Tiger Woods PGA Tour 2002Okolní příroda se také povedla, trávníky jsou dostatečně kontrastní, takže je vždy vidět, kam míříte. Stromy v nižších detailech nevypadají zrovna překrásně, avšak když zapnete plné detaily ve 32 bitových barvách a k tomu přidáte pohyb podle větru, vypadají z dálky jako živé. Stejně tak jsou povedené animace vodních jezírek a okolního prostředí. Ve hře je samozřejmě počítáno i s proměnami počasí, které také ovlivňují vlastnosti trávníku. Pokud je mokro, míčky více kloužou a doletí dál, avšak hůře drží směr. Naopak když je sucho, jsou dopady přesné, ale míček po odrazu od země neletí tak daleko. Ovšem zpočátku bude vaší noční můrou vítr. Ten totiž velmi nepříjemně ovlivňuje úder a není vůbec jednoduché se s ním naučit počítat dopředu. Celkově nemám ke grafickému zpracování výhrad.

Ke každé hře také patří hudba, která celkovou atmosféru a dojem z ní velmi ovlivňuje. I toto se EA SPORTS jako obvykle povedlo. Tvůrci nakoupili velmi kvalitní hudební doprovod klidnějšího stylu. Nechybějí moderní jazzové skladby ve stylu pozdního Milese Davise nebo veselé groovy, ale i kytarové písničky. Nicméně je jich málo. Celkově má hudební doprovod něco kolem dvaceti minut. Je však pravdou, že hudby si užijete pouze při procházení menu, při hraní samotném pouze zpívají ptáčci a ševelí větřík, popřípadě tleská obecenstvo. Komentátoři jsou profesionálové, takže zde není celkem co vytknout, i když by nemuseli být tak skoupí na slovo.

Tiger Woods PGA Tour 2002

V případě, že by vás šest hřišť a 108 jamek náhodou přestalo bavit, můžete si pomocí přibaleného editoru (Course Architect) vytvořit vlastní golfový park. Tento editor mne ovšem dost zklamal. Celá jeho funkce prakticky spočívá v umístění předdefinovaných jamek na zelenou louku. K nim máte předpřipravených několik tvarů rybníčků a lesů. Neexistuje zde, že byste mohli sami rozhodnout, jaký tvar chcete. To mi připadá jako dost zásadní nedostatek a podle mě tím editor ztrácí smysl.

Co říci závěrem? Pokud máte ke golfu kladný vztah, bude vás Tiger Woods PGA Tour 2002 zcela jistě velmi bavit. A bude vás bavit poměrně dlouho. Když vás omrzí hrát jen tak, máte možnost změřit své síly s virtuálními golfisty z celého světa po internetu nebo pořádat turnaje s kamarády. Pokud jste zavilí profesionálové, bude vás bavit také, protože vám zprostředkuje autentické zážitky z nejslavnějších trávníků světa, a navíc vám nebude vadit zima a déšť. Svým zpracováním a rozsáhlostí se jedná pravděpodobně o nejlepší golfový simulátor na trhu. Doufejme, že nejdéle na rok. Stále je totiž co zlepšovat - přidat více kvalitní muziky a najmout méně líné komentátory :-).

Tiger Woods PGA Tour 2002
Výrobce: EA Sports
Vydavatel: Electronic Arts
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Stáhněte si: demo
Oficiální homepage: http://www.ea.com/easports/platforms/games/tigerwoods2002/home.jsp
Minimální konfigurace: procesor 400 MHz, 128 MB RAM, 3D karta
Doporučená konfigurace: procesor 733 MHz, 256 MB RAM, 3D karta
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Momentálně pravděpodobně nejlepší golfový simulátor na trhu, který má však stále své nedostatky.
Hodnocení 80%

Autor:
Nejčtenější

Dungeon Keeper (2014)
Activision vymyslel způsob jak lidi motivovat utrácet za mikrotransakce

Firma Activision si nechala patentovat úpravu mechanismu, který se stará o to, aby se v multiplayerových hrách potkávali hráči na stejné výkonnostní úrovni....  celý článek

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Cyberpunk 2077
Práce v naší firmě není pro každého, brání se autoři Zaklínače nařčením

Firma CD Projekt Red nečekaně zareagovala na vlnu kritiky, která se na internetu objevila od údajných bývalých zaměstnanců.  celý článek

Fire Emblem Warriors
RECENZE: Ve Fire Emblem Warriors sekáte nepřátele po desítkách najednou

Ve Fire Emblem Warriors budete na bojišti rozsévat smrt jako nepřemožitelný hrdina nebo hrdinka. A to vše umocněné přepálenými animacemi zdrcujících úderů.  celý článek

Hajime Taniguchi aka Tokido
Na každém detailu záleží. Profík sedí přesně 80 centimetrů od obrazovky

Legendární hráč vystupující pod přezdívkou Tokido pobavil na turnaji všechny přihlížející, když vytáhl z kapsy metr a odměřil si ideální vzdálenost od...  celý článek

Další z rubriky

Divinity Original Sin 2
Divinity Original Sin 2 je kandidát na RPG roku. Sežere ovšem moře času

Hry na hrdiny jsou si často podobné jako vejce vejci, zvlášť ty z ranku fantasy. Vznešení elfové, věčně nabručení trpaslíci a k tomu hromada kostlivců, draků a...  celý článek

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Strafe
RECENZE: Střílečka Strafe vám spočítá, kolik krve jste prolili

Současná doba přeje odvážným experimentům. Strafe se možná na první pohled jako jeden takový netváří, ale pod maskou retro akční hry se skrývá nečekaná...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.