Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Time Crisis 2 – střílím, střílíš, střílíme

  12:00aktualizováno  9:25
Očekávaná konverze oblíbené automatové střílečky Time Crisis 2 se nyní dostává na platformu PlayStation 2, navíc v navýsost sympatickém balení s novou a progresivní světelnou pistolí GunCon 2. Hra také zaznamenala od doby své automatové inkarnace jistá vylepšení, takže nezbývá než říci - chutě do toho.

Time Crisis 2

V brzkých dnech má do našich obchodů dorazit očekávaná akce pro světelnou pistoli s názvem Time Crisis 2. Její automatová předloha je stará přes tři roky a jak je již u Namca typické, neváhalo ani nyní zapracovat na konverzi pro konzole, v tomto případě PS2, která se jim opravdu vydařila. V tento moment patří můj dík i Mondymu, jenž si na okamžik bere slovo a porovná automatovou podobu Time Crisis 2 s jejím bratříčkem na PS2:

Mondy: Tímto děkuji Martinovi za slovo a za možnost konečně nějak zužitkovat ty tisíce korun, které jsem během hraní automatové verze Time Crisis 2 utratil :o). Musím poznamenat, že konverze z nevýherního automatu se navýsost podařila a tvůrci dokázali vytáhnout z hardwaru PS2 slušný výkon. Lapidárně řečeno - tato verze je z grafického hlediska povedenější než její předloha. Je to vidět především na modelech postav, v kvalitních částicových efektech a v realisticky ztvárněných stínech. Kouř zde vypadá opravdu jako kouř (ne ona hrubá náhražka, jíž jsme byli doposud svědky), postavy při správném osvětlení vrhají stíny jako ve skutečnosti a když se z ničeho nic těsně před vámi objeví po zuby ozbrojený voják, vidíte jasně každý rys jeho tváře (toho si užijete především v závěrečné fázi hry).
Time Crisis 2 Z herního hlediska však zůstalo v Arcade módu vše při starém - skrýváte se za předměty, střílíte po nepřátelích, čas od času můžete přivést některý předmět k výbuchu a tím si ulehčit práci a zrychlit postup danou úrovní. Nijak se nezlepšila ani muška vašich nepřátel - valná většina projektilů kolem vás prosviští v těsné blízkosti a dokud neuvidíte varovný červený kruh kolem obrazovky, můžete být v klidu. Tento herní prvek mám já osobně mimo jiné ve velké oblibě - pokud totiž máte dostatečný postřeh, vždy dokážete uhnout kulce mířící na vaši hlavu a přitom se nezdržujete zbytečným ukrýváním před střelbou, jež míří pánubohu do oken. No, nebudu se ale zde dále rozepisovat a raději vrátím slovo Martinovi.

Martin: Takže nyní zase moje maličkost.
Každopádně v souvislosti s touto střílečkou je tady nutno zmínit skutečnost, že na PS2 zatím žádná podobná akce není. Vlastně jen Silent Scope, ale ten oficiálně nepodporuje světelnou pistoli (velmi neoficiálně tu musím říci, že jsem sice v některých diskusích zaslechl cosi o nějakém kvéru, se kterým si tuhle hru můžete zkusit zahrát, ale nikdy jsem se nesetkal s konkrétní informací, o jaký typ zbraně by se vlastně mělo jednat), což je pro tento žánr dosti velký deficit. Ten se bude snažit napravit až ohlášený Silent Scope 2, Time Crisis 2 který má údajně podporovat nejnovější pistoli GunCon 2, jíž najdete v jednom balíku právě se zde recenzovaným Time Crisis 2. O dojmy z této zbrusu nové pistole se s vámi podělíme už zítra (tedy s největší pravděpodobností). Každopádně ještě v předstihu pro vás máme hned dvě zprávy. Jednu špatnou a jednu dobrou. Ta dobrá je taková, že GunCon 2 rozchodíte i na 100 Hz televizi! Tedy takové, jakou máme třeba u nás v redakci. Negativní na tomhle všem pak je skutečnost, že přes zdárnou kalibraci se nám tato pistole v průběhu hraní nepříjemně "rozhodila" a střílela úplně někam jinam, než jsme mířili, takže přes spoustu přemlouvání a opakovaného zkoušení jsme nakonec Time Crisis 2 dokončili za přispění klasického ovladače.

Vcelku nemá cenu tady nějak sáhodlouze líčit příběhové pozadí u Time Crisis 2, prostě se musíte na předdefinovaných cestách prostřílet skrze tři herní úrovně, z nichž se každá sestává ještě ze tří krátkých epizod. Stejně jako v prvním díle je tady ta výtečná možnost, že se můžete schovávat za nějaký objekt a ve stejný moment přitom Time Crisis 2 automaticky dobíjíte svou zbraň. Systém krytí je samozřejmě prima, ale aby to pro vás nebylo zase tak snadné, máte tu pro každou scénu časový limit, znemožňující vám této výhody využívat příliš často.

Vaše protivníky pohříchu představují toliko různě zakuklení teroristé vyzbrojení několika typy střelných zbraní, kde mezi nejúdernější patří raketomet či umně hozený granát (lze jej ve vzduchu rozstřelit), ale ani chlapíci s vrhacími noži, kteří mají tendenci objevovat se těsně před vámi, nepatří do kategorie úplně jednoduchých. K uvedenému si ještě připočtěte několik voleb obtížnosti, opravdu nepříjemného závěrečného bose (vlastně jsou tři, každý čeká na konci daného levelu), skutečnost, že se i nepřátelé často šikovně kryjí a mění pozice, a máme tady přese všechno relativně obtížný kus, pěkně návykový a pěkně adrenalinový. Nicméně ani Time Crisis 2 konečnou délkou svého dohrání nepředstavuje nějakou zářnou výjimku ve svém žánru a několik hodin neustálé akce vás do finále určitě dovede. A nepomůže ani to, že se v případě vaší smrti přesunete na samotný začátek hry. Věčná škoda, že v tomto ohledu tvůrci nechtějí výrazně přidat…

Time Crisis 2

Vaším společníkem na cestách hlavním režimem hry - Story módem, je další speciální agent, s nímž to musíte společně a kompletně vystřílet. V singleplayeru má jeho chování kompletně v rukou počítač a tady musím něco říci. Přes prvotní dojem jakési vzájemné spolupráce brzy zjistíte tolik. Váš společník funguje de facto jen k tomu účelu, aby se oponenti na scéně nevrhli všichni jenom na vás, ale část z nich přesměrovala své aktivity i na vašeho partnera. Bohužel se v jeho případě jedná o stínového spolubojovníka, takže drtivou většinu práce musíte stejně odřít sami. Ale ne tak v multiplayeru! Ano, slyšíte dobře, Time Crisis 2 má konečně multiplayer. Stříleček pro vícero hráčů tu na předchozí platformě – PSX, už pár bylo, vzpomeňme například sérii Point Blank či Judge Dredd. Ale. V Time Crisis 2 máte kooperativní režim, v němž se dva hráči zhostí každý jednoho z agentů a při rozdělené obrazovce si pak vzájemně kryjí záda. Tak tohle je prostě skvělé. Menším kazem na kooperativním multiplayeru je fakt, že se vedle rozděleného obrazu tento ještě dramaticky umenší (asi kvůli zachování plynulosti), takže musíte sedět u TV opravdu hodně blízko. Samozřejmě zapomeňte na nezdařený terčík z prvního dílu Trime Crisis, zde je zaměřovací Time Crisis 2 křížek zcela akceptovatelný. Tady pochopitelně mluvíme o ovládání za pomoci Dual Shocku, v případě pistole se s vizuálním zohledněním zaměřování na obrazovce rozlučte!
A pakliže se vám z nějakého důvodu nelíbí takto rozdělená obrazovka, díky linkovému propojení - dvě TV a dvě konzole - si tuhle hru můžete střihnout ve dvou a každý na vlastním monitoru, což je doopravdy docela nářezové! Do uvedeného multiplayeru pak můžeme zahrnout i pár vděčných miniher, kde určitě stojí za zmínku skeet, v němž na statické obrazovce na přeskáčku sestřelujete ze dvou stanovišť vystřelované asfaltové terče.

Singleplayer pak vedle zmiňovaného Story módu nabízí též Trial mise, což je nabídka levelů, do nichž jste se ve Story módu již stihli propracovat. A režim pro jednoho hráče dále disponuje výtečnou možností zkusit si hlavní mód se DVĚMA PISTOLEMI, což je doopravdy úchvatné. K tomu musím říci, že se tohle nechá hrát i ve dvou lidech najednou (k tomu to však asi původně není určeno), kdy pak musíte správně synchronizovat společné vykouknutí zpoza objektu, za nímž jste právě schovaní. Ale je to pěkná legrace! Po dokončení Story módu se otevře další Time Crisis 2 sekce v minihrách, představující zajímavý sled úrovní, v nichž kupř. na jeden život musíte vystřílet známé i neznámé lokace a přitom netrefit jediné rukojmí a podobně vypečené úkoly.

Velkým plusem je částečná interakce prostředí, jež vám místy opravdu výrazně zlepšuje vaše šance na přežití. Takové sestřelení zavěšené nakládací plošiny s protivníky na její palubě zlikviduje jak výše zmiňované, tak grupu vojáků stojících dole, což docela potěší. K tomu explodující sudy, automobily, pěkné efekty, jako je skleněná výplň telefonní budky, která vezme za své po první salvě, apod. Nábojů v tomhle příběhu máte neomezeně, tedy vyjma několika okamžiků, kdy jeden ze dvojice hrdinů sebere pohozený automat. V tomto kontextu musím říci, že jsem skutečně zvědav, zda-li tvůrci do tohoto žánru někdy přidají třeba takové prvky jako inventář. Dále zde oceníte jistou rozmanitost herních lokací a též skutečnost, že i vaše aktivity v nich mají přes neutuchající střelbu rozličné pozadí – divoká jízda na člunech, schovávačka v lese či závěrečná pasáž, kde jste se svými protivníky doslova tělo na tělo.

Time Crisis 2 se dá ovládat s klasickým Dual Shockem, stařičkým GunConem a avizovaným novým GunConem 2, přičemž v této souvislosti nutno připomenout, že nás od Namco čeká ještě slibně vypadající , takže se nám tady blýská na lepší časy. Nicméně přese všechno pozitivní Time Crisis 2 nijak zvlášť nevybočuje ze známého schématu tohoto typu her, je to sice svižná a návyková akce, ale stále příliš krátká a její reference tak zde výrazně vylepšuje zmiňovaný multiplayer. Ale všem příznivcům vřele doporučuji!

Time Crisis 2
Výrobce/Vydavatel Namco
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ne/ano
Další ovladač: ano
Paměťová karta: ano, 72kB
Verdikt: Příliš krátké. Což u tohoto žánru bohužel nepřekvapí. Zato kooperativní multiplayer si vaše srdce získá bez rozdílu vyznání.
Hodnocení: Martin: 80%, Mondy: 75%

Autor:


Témata: Deficit, Zuby

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Hrajeme Drake of the 99 Dragons, jednu z nejhorších her všech dob

Drake of the 99 Dragons

Drake of the 99 Dragons je mizerná akční hra z roku 2003, která se může pyšnit členstvím v elitním seznamu nejhůře...

Další z rubriky

RECENZE: Skvělé Final Fantasy XV ukazuje, jak má vypadat port z konzolí

Final Fantasy XV (PC)

Po více než roce od vydání na konzolích přichází poslední díl oblíbené série japonských RPG i na naše počítače. Dlouhé...

RECENZE: Civilization 6: Rise and Fall je poleva na dortu pro hračičky

Civilization 6: Rise and Fall

V dnešní době, kdy hernímu světu vládnou DLC a season passy, je klasický datadisk trochu jako zjevení a trochu jako...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...Najdete na iDNES.cz