Time Out Games - nová kolekce puzzlů

Soubor deseti logických her, mezi nimiž by si teoreticky měl každý milovník logického žánru najít tu svou. Pokud stejně jako já zastáváte názor, že teorie je od praxe většinou na hony vzdálená, nechte se překvapit a přečtěte si o Time Out Games uvnitř článku.
Time Out Games

Mám já to poslední dobou smůlu. Po Ka'roo, o kterém si mi ještě pořád v noci zdává, přicházejí na scénu Time Out Games a možná ani to ještě není konec, možná už někde v letadle putuje do naší republiky další CDčko, které po probírkách v redakci skončí zase u mě v mechanice a bude se dožadovat pozornosti, kterou bych radši věnovala úplně jiným hrám nebo úplně jiným činnostem.

Time Out Games jsou společným dílem dvou firem - eBrainy Games a Legacy Interactive. To, co si pro nás obě společnosti připravily, je kolekce deseti logických her. Žádná z nich patrně nebude vlastním výmyslem autorů, troufám si odhadnout, že všechny jste už někde viděli a možná i hráli.

Spelling Bee je jakousi minivariací scrabble, kde hledáte slova zakletá do chumlu písmenek. Chumel je v našem případě nahrazen pláství medu, v níž je třeba pospojovat sousedící buňky do smysluplných slov. Za každé slovo získáte body, za vysoké bodové skóre získáte možnost zapsat se do síně slávy. Obzvlášť iritující je tady časový limit, po jehož vyprchání se vaše dosavadní pokusy vymažou a před vámi se objeví nová, čerstvá plástev.

Time Out Games

Další v řadě leží Eight Away - něco jako solitér, ale s podivnými pravidly, která se mi tak přesně nepodařilo podchytit. Po dlouhodobé marné snaze, kdy se karty za sebe řadily pořád jinak, než jsem chtěla, jsem si nostalgicky zavzpomínala na starý windowsovský solitér a přešla k další logické hříčce.

4 Orbs jsou čtyři barevné kuličky, které musíte navést do stejně barevných otvorů. Vtip je v tom, že je navádíte pomocí kurzoru, který funguje jako magnet. Metodou, jež se mi osvědčila nejlíp, bylo zaseknout všechny kuličky kdesi v rozích a potom je po jedné dostrkat do jejich domečků.

Pozornosti autorů neušly ani šipky. Naživo v elektronické podobě mi připadaly jako slušná zábava - kdysi jsme doma pořádali rodinné turnaje a nevedla jsem si špatně (možná i díky praxi ze střeleckého kroužku - nakonec je fuk, jestli střílíte ze vzduchovky nebo vrháte šipky). Tady se ale veškeré napětí soustřeďuje na okamžiky, kdy se snažíte vrhnout šipku (kliknout na terč) přesně v okamžiku, kdy ukazatel přesnosti ukazuje nejvyšší hodnoty. Osobně jsem v tom nenalezla pražádné potěšení.

Time Out Games

Nezbývalo než přejít dál. Další atrakci představují Tryangles - barevné kuličky, které máte dostat na určité místo. Zní to sice dost podobně jako u 4 Orbs, ale zatímco tam kuličky stojí a pohybují se, jen když klikáte na plochu, tady se pohybují stále a je jich třikrát tolik. Pomocí snižování a zvyšování ohrádek by se vám mělo podařit připravit jim dráhu tak, aby se bez úhony dostaly tam, kam autoři zamýšleli. Tryangles jsou jednou z her, u kterých jsem totálně vybouchla a nebyla jsem schopná správně navést ani jedinou kuličku. Jestli je vám divné, proč se hříčka s kuličkami jmenuje Tryangles, důvodem je tvar ohrádek - tvoří je sestavy trojúhelníků.

It Takes a Thief je název další hry a mnohem divnější než název je její náplň. Na velké ploše požíráte sousední šestiúhelníčky, které měly tu odvahu a vybraly si jinou barvu než tu vaši. To samé se snaží dělat i tři ostatní spoluhráči řízení počítačem. Cíl je jasný - kdo zabere víc buněk, vyhraje.

Time Out Games

Docela mě bavila One minute words - opět slovíčková skládačka, ale tentokrát na principu 24 kostiček ve čtverci o 25 políčkách, které posunujete tak, abyste vytvořili co nejvíc slov. Použitá písmena se zabarvují a vy tak máte přehled o tom, která písmenka se vám ještě nepodařilo zařadit do slov. Nalezená slova se pak vypisují na obrazovce, takže si na konci můžete zkontrolovat, co jste to tam všechno vůbec poskládali - často si totiž v zápalu přesouvání kostiček ani nestačíte všímat, jaké kombinace vám na ploše vznikají.

Pomalu se blížíme ke konci výčtu a na řadu se dostává Baloon Pop - praskání balónků systémem podobným Tetrisu. Různobarevné balónky musíte seskupovat tak, aby jich co nejvíc ve stejné barvě tvořilo souvislé řádky a sloupečky - jen tak můžou popraskat. Osamocený balónek neprasknete a pokud už se vám k němu nepodaří přidružit další stejné barvy, zůstane tam trčet až do konce a pokazí vám výsledné skóre.

Time Out Games

Jako poměrně zábavný kousek mi připadalo No Way. Počítač vám předkládá nějaká tvrzení a vy volíte, zda jsou pravdivá či nikoliv. Naučný prvek tady nelze přehlédnout - dozvěděla jsem se například, že moucha domácí zatřepe křídly 20.000krát za minutu, že mloci poslouchají pomocí svalů na zadních nohách, že 85% lidí zabitých bleskem jsou muži (tohle je obzvlášť útěšná informace :-), že první slovo sestavené z neonových trubic bylo NEON nebo že titulní píseň k jednomu z Bondů "Live and Let Die" napsala Linda McCartneyová.

Poslední z nabídky je Miner - variace na klasického Manic Minera. Prokopáváte se ke zlatu, sbíráte balíčky dynamitu a další předměty a vyhýbáte se postavičkám, které vám škodí.

Všechny puzzly jsou vyvedené v jásavě barevném stylu jakoby mířeným spíš na příslušníky nižších věkových kategorií, ale líbil se i mně :-). Hlavní výtku ohledně provedení bych tak směřovala k faktu, že hra běží jen v okně a nejde přepnout do fullscreenu. Bezkonkurenčně nejstrašnější Time Out Gamessoučástí Time Out Games je však ozvučení, lépe řečeno hudba. Ať jste jakkoliv tolerantní, vsadím se, že neuplyne ani deset minut a už se budete shánět po nějakém nastavení. Je tam, ale nabízí jen možnost hudbu a zvuky vypnout či zapnout, takže jestli jste šetřili na reprákách a koupili si pasivní, budete toho teď litovat.

Jaký ortel vyřknout nad Time Out Games na závěr? Než se rozhodnu, zpravím vás ještě o možnosti stáhnout si další hříčky z internetu nebo zahrát si kolekci multiplayerových logických her, které se dodávají spolu s výše popsaným základním balíčkem - někoho by to mohlo zaujmout víc, než to zaujalo mě. Tahle hra se mi nehodnotí lehce - zdála se mi taková neslaná nemastná, některé puzzly mě vůbec nebavily, s jinými to bylo lepší, ale vcelku nic vysloveně hrozného (kromě hudby) jsem na ní nenašla. Přesto v mém osobním žebříčku Time Out Games nepřekonaly padesátiprocentní hranici, ale jestli máte logický žánr rádi, nedejte na mě a klidně si tuhle hru obstarejte.

Time Out Games
Výrobce: Legacy Interactive
Distributor: eBrainy Games
Minimální konfigurace: Pentium 133, 16 MB RAM, 16x CD-ROM
Doporučená konfigurace: Pentium 266, 32 MB RAM, 32x CD-ROM
3D karty: ne
Multiplayer: ne
Verdikt: Pro logiku vyznávající hráče vhodné, pro ostatní maximálně tak jako pětiminutová oddechovka.
Hodnocení 50%

Témata: Vtip