Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Timesplitters Future Perfect

  12:00aktualizováno  1. března 11:49
Přichází dlouho očekávané pokračování klouzačů v čase. Přináší starou oprýskanou rutinu nebo perfektní budoucnost? Na to se pokoušíme nalézt odpověď v recenzi hry, jejíž první díl všem ukázal, že i na konzolích mohou být skvělá FPS.

Timesplitters Future Perfect Věříme, že se nenajde milovník FPS, kterému nic neříká slovo Timesplitters. Již první díl jistě nezapadl v zapomnění obzvláště kvůli propracovanému multiplayeru. Dvojka pak byla již slušně vybroušeným hitem, který nejen že potěšil pěkným story módem pro jednoho hráče, ale hlavně nabídl až neskutečné multiplayerové orgie. Vskutku se dá říci, že nenajdete druhý titul, kvůli kterému se více vyplatí finanční investice do propojovacího kabelu pro spojení více konzolí a fyzická investice do tahání druhé televizní bedny od kamaráda. Není snad třeba dodávat, že na nějaké online hraní přes internet jsme se tehdy ani neodvážili pomyslet. A přesto se v této multiplayerové modle na osamoceného hráče nezapomnělo.

O to zvědavější jsme asi všichni byli na třetí díl. V dnešní době poměrně rychle se rozvíjejícího online hraní na PlayStationu, tedy rychle se rozvíjejícího všude jinde kromě naší domoviny, se dala očekávat i velmi jednostranně zaměřená hra. Přesto si i tentokrát můžeme my bez adaptéru oddychnout. I na nás se stále nezapomíná.

Timesplitters Future Perfect

V jednom z pozdějších levelů budete na scéně až ve čtyřech verzích a vy si vyzkoušíte všechny role.

Autoři zpracovávají již potřetí atraktivní téma cestování v čase. Toto jim dává opět možnost vyřádit se hned v několika historických i smyšlených obdobích. Hlavní hrdina Cortez je navíc tentokrát tolikrát protažen dírami v čase, že někdy doslova honí sám sebe. Ale to bychom poněkud předbíhali. Jako v minulých dílech, půjde i tentokrát o překažení plánů nebezpečných cestovatelů v čase, takzvaných timesplitterů. I přesto, že se nám podařilo sebrat jim všechny krystaly ze stroje času, se zdá, že nějakým způsobem k cestování v čase stále dochází. Vy jakožto Cortez se tedy budete snažit přijít na to, kdo je tím tajemným cestovatelem. Jak se totiž zdá, jedná se tentokrát o člověka.

Základní story mód obsahuje celkem 13 úrovní zasahující od první světové války až po dalekou budoucnost. Nemusíme ani dvakrát připomínat, že si v každé z těchto úrovní užijete palety dobových zbraní a pozadí historických událostí. Navíc se prakticky pokaždé připletete do nějakého válečného konfliktu, což vám k hlavnímu úkolu přihodí slušnou porci úkolů vedlejších. Další novinkou je, že vás v každém levelu někdo provází. Jako herní prvek to není jistě nic nového pod sluncem, ale světe div se, v této hře se vám váš spolubojovník neplete pouze pod nohy, ba co víc, je i vcelku užitečný. Nejen že vypomáhá v likvidaci protivníků, ale leckdy vám i svým chováním napoví, jak dál postupovat.

Timesplitters Future Perfect Zde je ale třeba zmínit jednu nepříjemnou chybu. Ledaskdy se stane, že je váš další postup podmíněn určitou aktivitou NPC postav. Například musíte počkat až vám odkódují určité dveře. Nevíme, zda to bylo novinářskou kopií hry, ale stávalo se, že se postava k dané činnosti prostě neměla a pomohl až restart z nejbližšího checkpointu. Jinak jsou ale interakce s NPC velice příjemné a krásně ozvláštňují příběh. Ten vás pak neustále pohání dopředu, protože vás prostě zajímá, jak to celé bude pokračovat. Celá hra je pojatá velice humorně. Díky cestování v čase dochází k velice vtipným časovým paradoxům a často si budete muset doslova pomoci sami. Modelovou situací je hned druhá úroveň, kdy vám klíč k zamčeným dveřím hodí z vyššího patra vaše budoucí já, abyste v pozdější fázi hry poskytli stejnou službu svému já minulému. Pokud vám předchozí věta přišla poněkud zamotaná, tak vězte, že takových paradoxů je hra plná a toto je opravdu jen ten nejjednodušší. V jednom z pozdějších levelů budete na scéně až ve čtyřech verzích a vy si postupně vyzkoušíte všechny role! Hlavní hrdina je navíc poměrně slušný hláškař, takže je o zábavu neustále postaráno. Jak jsme již nastínili, TS3 jsou díky cestování v čase hrou rozmanitou a na prostředí bohatou. Kromě dobových zbraní potkáte i různé druhy nepřátel. Ani v jednom se ani v nejmenším netroškaří. Zombie, duchové, roboti, takový mix jen tak v nějaké Timesplitters Future Perfect hře nenaleznete. Většinu zbraní lze ještě modifikovat a stlačením příslušného tlačítka přidat například tlumič, zaměřovač či dokonce protitankovou hlavici.

Nepřátelští vojáci se většinou nevrhají před vaši zbraň jako celebrity před objektiv, ale pokouší se různě krýt.

Rozmanitost hry navíc ještě umocňuje tradičně velmi kvalitní grafické zpracování. Kromě nově přidané krve se zdá grafika shodná s Timesplitters 2, avšak po bližším prozkoumání přeci jen ještě o kousek dotaženější. Vše navíc běží v 60ti snímcích za vteřinu a to v křišťálové čistotě bez jediného škubnutí. V tomto ohledu může jít TS3 směle příkladem.

Kamenem úrazu by se snad mohla stát hratelnost. Kdo jednou zkusil kombinaci klávesnice a myši na PC, neumí si asi představit pro ovládání FPS nic lepšího. Nicméně my jsme přesvědčeni, že TS jsou již od druhého dílu důkazem, že i s DualShockem to jde. Teď se jistě zvedne vlna odporu z řad majitelů PC, ale trváme na svém. Ba co víc, nejen že lze vyřídit nepřítele bleskurychlým headshotem stejně jako s myší, na DualShocku nám to přijde i o něco realističtější.

Cestování v čase ve filmech

Cesta do pravěku - parta chlapců na výletě v době prehistorické. Kdo by neznal naši českou klasiku?
Zítra vstanu a opařím se čajem - v každém druhém filmu o cestování v čase se někdo pokoušel zbavit svět Hitlera. Tady byli i tací, kteří se mu snažili pomoci. Ještě že to dobře dopadlo.
Harry Potter - konkrétně ve třetím díle, Vězěň z Azkabanu - používá Hermiona kamarádka Harryho cestování v čase k tomu, aby stihla ve škole víc hodin. Chápete to? My jsme se vždy naopak toužili v čase přesunout do doby, kdy budeme moc jít domů.
Zpátky do budoucnosti - to nejlepší nakonec. Třídílná série a snad největší klasika v cestování v čase. Časové paradoxy ne nepodobné těm z TS3. A hlavně veliká porce humoru a výborný M.J. Fox v hlavní roli!

Jak vidíte jako látka pro hru či film je cestování časem jistě velice výhodné. Nabízí možnost napěchovat tolik různorodých prostředí dohromady, že by to bylo v normálním příběhu prostě nemožné. Hrdinové filmů si ale narozdíl od Corteze dávali pozor, aby je jejich dřívější či pozdější já pokud možno ani nespatřilo.

Timesplitters Future Perfect Když jsme u té reality, bylo by asi dobré se zmínit o umělé inteligenci ve hře. O přátelských NPC postavách jsme již hovořili, ale jak je to vlastně s nepřáteli? I tady budeme chválit. Nepřátelští vojáci se většinou nevrhají před vaši zbraň jako celebrity před objektiv, ale pokouší se různě krýt a kolikrát i vystrčí ze svého úkrytu pouze zbraň a pokropí naslepo okolí. Rovněž zastřelený kolega je nenechá chladným a ihned se pokouší zjistit, odkud rána přišla. V podstatě zde v některých částech uplatníte sealth postup úrovní, ale žádný Metal Gear Solid rozhodně nečekejte. Některé úrovně obsahují i jakási logická puzzle. Hackování počítačů, vypínání elektřiny v objektu atd., atd. Nějakých hodinových zákysů se ale rozhodně nemusíte obávat.

Nu a jak jsme na tom se zvukem a muzikou? Rachot zbraní nezklame, ale ani nenadchne. Výraznější plus se dá připočíst hudebnímu doprovodu, kde je zvolen pro každé prostředí ten správný motiv.

Majitelé síťového adaptéru a dostatečně rychlého připojení můžou nejen měřit síly s lidmi z celého světa, ale také například měnit mapy vytvořené v editoru.

Timesplitters Future Perfect Jak jste si jistě povšimli, tak jsme zatím v podstatě nevěnovali multiplayerové části hry. TS3 se dají hrát až v šestnácti hráčích najednou. Podporují jak hraní přes internet, tak klasický i-link. Hrát můžete i 4 najednou na jedné rozdělené obrazovce, ale je to jednak nepřehledné a jednak to není tolik zábavné, jelikož si vidíte takzvaně do karet. Majitelé síťového adaptéru a dostatečně rychlého připojení můžou nejen měřit síly s lidmi z celého světa, ale také například měnit mapy vytvořené v editoru, který hra také obsahuje. Mimochodem tento editor je dalším prvkem vhodným k pochválení. Je sice jednoduchý, ale pro své účely naprosto dostačující. Navíc je zde ještě režim Arcade, kdy si můžete online bitvy pěkně nacvičit s umělou inteligencí řízenými boty.

Udělejme si tedy malé resumé. TS3 jsou bezesporu jednou z těch lepších FPS, co kdy na PlayStation vznikly. Zda jsou tou nejlepší, necháme každého posoudit dle svého vkusu. Oni se totiž například s takovým Killzone špatně srovnávají. Timesplitters byli vždy hrou poněkud ulítlou, která kašlala na realističnost, dávajíce přednost hratelnosti a hlavně zábavě. Podle nás ve své třídě určitě obstojí a navíc jistě v ledasčem vytře zrak i těm „vážněji“ míněným titulům. Takže vám nezbývá než vzít ovladač do rukou a vzhůru do akce.Time to split!

Timesplitters Future Perfect
Výrobce/Vydavatel Free Radical/EA
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ano, 4 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 201 kB
Verdikt: Nadprůměrná FPS zajímavá pro jednoho i více hráčů. Vy obdaření připojením přihoďte klidně deset procent.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

RECENZE: Far Cry 5 ve Vietnamu jde cestou Ramba, tiché zabíjení netřeba

Far Cry 5: Hours of Darkness

Hours of Darkness je první placené rozšíření střílečky Far Cry 5. Jako jednohubka na dvě až tři hodiny svůj účel splní....Najdete na iDNES.cz