Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tipy: Hrajte zadarmo!

  12:05aktualizováno  27. dubna 6:14
První dojmy z Rise & Fall a nového Ghost Reconu *** Návštěva Prey a Zaklínače *** Zbrusu nová epická erpégéčka *** D&D Online a RF Online zdarma *** Hrajte Oblivion na staré šunce

Heroes of Annihilated Empires

Týden se sešel s týdnem a na programu máme další souhrn událostí. Rozhodně nepřepínejte, protože byste přišli o spoustu zajímavých informací, které se nám v redakci nashromáždili za posledních sedm dní. Pokud si rádi hrajete a neradi platíte, nemusí se z vás ještě vyklubat softwaroví piráti. Stačí třeba, když budete sledovat, jaké hratelné demoverze jsou k dispozici. My vám dnes přinášíme souhrn za poslední týden. Nášup to nebyl nijak bohatý, ale přesto se urodilo pár zajímavých kousků, jež by na vašich harddiscích rozhodně neměly chybět. Jestli rádi řešíte zapeklité úkoly, můžeme vám doporučit hororovou adventuru Barrow Hill od vývojářů ze Shadow Tor Studios. Příznivci honitby (samozřejmě té se zvířátky) mohou naopak vyzkoušet další budgetový titul od českého týmu SCS Software, jehož zaměstnanci vydali trial verzi arkádové střílečky Deer Drive. A aby těch zvířat nebylo málo, světlo světa spatřila i demoverze budovatelské strategie Wildlife Park 2 (německá) a 3D simulace Wild Earth, v níž převezmete roli fotografa ve známém africkém národním parku Serengeti. Stratégové dále jistě ocení vstřícný krok studia GSC Game World, které zveřejnilo hratelnou betaverzi lákavého fantasy mixu RTS a RPG Heroes of Annihilated Empires. Největší lahůdky ovšem přicházejí až v podobě demoverze akční strategie Rise & Fall: Civilizations at War a očekávané taktické akce Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter, z nichž vám dnes přinášíme první dojmy.

Rise & Fall: Civilizations at War

Řádění krásné Kleopatry
Přesně tak bychom mohli nazvat demo Rise & Fall: Civilizations at War v podání společnosti Midway, jež hru připravuje na červnové vydání. V ukázkové části z kampaně povedete kroky Kleopatry a vytáhnete proti Římanům. Hned na začátku se objevíte na bitevním poli a s pomocí tutoriálu se seznámíte se systémem ovládání. Zjistíte, že do postavy krásné Egypťanky se můžete jednoduše přepnout stisknutím klávesy "Q" a nadělat v řadách nepřátel pěknou paseku. Nejzajímavější novinkou v realtimové strategii Rise & Fall je právě akční prvek, který je do hry velmi pěkně zakomponován. Zarytí stratégové zapláčou a sáhnou po jiných titulech, ale ostatní se jistě nechají strhnout skvělou hratelností, jež tento na první pohled podivný mix nabízí.

V těle Kleopatry budete kromě líté destrukce nepřátel rozdávat rozkazy poblíž stojícím jednotkám - ti vás tak mohou následovat, zaútočit ve směru vašeho pohledu nebo se zastavit a vyčkávat na další instrukce. Hrdinové (v plné verzi hry jich bude mnohem více - všichni s unikátními speciálními schopnostmi) jsou navíc neuvěřitelně silní a vnášejí do řad protivníků hotové peklo. Stoupají na úrovních a disponují různými speciálními schopnostmi a útoky. Kleopatra se specializuje na střelbu z luku, ale dokáže se skvěle ohánět i v kontaktním boji. V mnoha případech je vlastní ovládání hlavního hrdiny nezbytně nutné, na druhou stranu ovšem ani není důvod, abyste se mu jakkoliv vyhýbali. Beznadějnou situaci můžete šikovným zásahem obrátit ve váš prospěch a nakopat nepřátelům zadky. Když na hru nahlížíte ze strategického pohledu, hrdinové v boji přichází o hitpointy. To se však mění přepnutím do third person, kdy přichází na řadu stamina. Jakmile dojdou tyto vytrvalostní body, automaticky se vrátíte zpět do ptačí perspektivy.

V samotné strategické části (válečné i budovatelské) vás čeká klasická těžba surovin (dřevo a zlato), stavba základny a trénování jednotek. Velmi důležitým artiklem je rovněž sláva (glory), kterou získáváte zabíjením protivníků a ničením jejich budov, stavbou vlastní základny, prozkoumáváním okolí a zajímáním nepřátelských hrdinů. Tu pak využijete ke zvyšování levelu vlastního hrdiny nebo k najímaná rádců, kteří se postarají o různé užitečné bonusy (lepší morálka, povýšení otroků na vojáky, lepší léčení raněných atp.). Za zmínku stojí i grafické zpracování, které je velmi detailní a netrpí ani přechody do pohledu třetí osoby. Jen viditelnost mohla být větší, ale vzhledem k tomu, že jsme měli možnost vyzkoušet pouze mise v poušti, mohl být špatný výhled způsoben pouze mračny písku (i když o tom silně pochybujeme). Vizuální orgie se ovšem neblaze podepisují na hardwarové náročnosti, a pokud z Rise & Fall: Civilizations at War budete chtít vymáčknout maximum, připravte si pořádnou grafickou kartu.

Rise & Fall: Civilizations at War Rise & Fall: Civilizations at War Rise & Fall: Civilizations at War
Rise & Fall: Civilizations at War Rise & Fall: Civilizations at War Rise & Fall: Civilizations at War
více o hře

Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter

Speciální jednotka v arkádovém hávu
Z Ubisoftu ve středu večer našeho času konečně vyplula hratelná ukázka taktické akce Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter od švédského týmu GRIN. V demoverzi autoři servírují druhou misi z kampaně zvanou Coup d'état. Nebudeme nijak zastírat rozčarování z nastavení grafiky, které ani na špičkových grafických kartách Nvidia Geforce 7900 GTX vůbec neumožňuje kvalitnější textury než "Medium". Že by se společnost Ubisoft snažila prosadit fyzikální karty (AGEIA) takovým nechutným způsobem? Hodně pochybujeme o tom, že by hra bez této novinky nešla spustit v kvalitnějším grafickém zpracování. Nabízené nastavení je sice dostačující, ale rozhodně vás nijak nezvedne ze židle. O poznání lépe vypadá ozvučení, díky němuž si na pořádné zvukové kartě a s kvalitní repro soustavou užijete pravé bojové peklo.

Ale vrhněme se raději na samotnou akci, která je mnohem arkádovější než starý dobrý Ghost Recon. To ovšem neznamená, že by jí chyběla hratelnost. V demu představovaný level je poměrně rozsáhlý a záchrana rukojmích vás na chvíli zabaví. Budete však muset překousnout podivnou umělou inteligenci. Nepřátelé jsou většinou zašití na jednom místě, skrývají se za rohy budov, auta a jiné překážky, pravidelně vystrkují hlavičky a vy jim tak do nich můžete vcelku bez problémů pravidelně pálit, což zaryté fandy Ghost Reconu nijak nepotěší. Sporné je i chování třech dalších členů speciálního zásahového týmu. Ti vás sice poslouchají na slovo, ale občas se nechají stupidně odpravit. Dokonce není výjimkou, že při útoku střílí do vás místo do teroristů, neboť jim stojíte v cestě. Doufejme tedy, že v plné verzi hry se těchto problémů již nedočkáme, ale vzhledem k tomu, že den vydání je stanovený na 3. května, napraví je snad až budoucí patche.

Z hratelné demoverze Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter tedy nejsme nějak zvlášť nadšení, čímž rozhodně nechceme říci, že se PC verze hry na rozdíl od té konzolové (Xbox 360) vyloženě nepovedla. S podrobnou recenzí však přijdeme brzy, neboť finální kód by do našeho herního doupěte měl dorazit ještě tento týden.

Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter
více o hře

Zaklínač

Kořist pro Zaklínače
Z řady trailerů předchozích sedmi dnů naší pozornosti nemohly uniknout dva kousky, které si nyní připomeneme. První video láká hráče na očekávanou first person akci Prey od Human Head Studios. Trvá necelá čtyři minuty a nabízí ukázky z atmosferického intra a z počátečních i pokročilých fází hry. Prostředí je na první pohled velmi podobné jako v akcích Doom 3 nebo Quake IV a nebýt portálové technologie, ničím by nejspíš nezaujalo. Tyhle portály nám ale nedávají spát a jsou kromě audiovizuálních orgií jediným důvodem, proč si Prey nenecháme ujít. Pokud se autorům práce vydaří, hrátky s prostorem mohou být velice zábavné. Ve videu zhlédnete několik momentů, kdy jsou dvě lokace propojeny portálem. V takových chvílích vás z druhé strany může napadnout cokoliv, ale stejně tak vy můžete překvapit své nepřátele, když se jim objevíte přímo na hlavou. Zajímavé jsou rovněž speciální schopnosti indiánského hlavního hrdiny, ale o tom až někdy příště. Nakonec ještě upozorňujeme, že vydání Prey bylo posunuto z letošního června na červenec.

Druhé video je stylovým úvodem do světa fantasy RPG Zaklínač (The Witcher), které se v našich končinách objeví v lokalizované verzi, a to na jaře příštího roku. Přestože to vývojáři z polského studia CD Projekt Red s neustálým odkládáním trochu přehánějí a někteří hráči už se začínají obávat, že virtuálního vědmáka postihne stejný osud jako nenáviděného S.T.A.L.K.E.R.a, my si na Zaklínače ještě pár měsíců rádi počkáme. Fanoušci RPG nyní zažívají zlaté časy, a pokud vše půjde podle plánu, bude do té doby určitě do čeho píchnout (třeba do Neverwinter Nights 2 nebo do třetího dílu Gothicu). Důležité je, aby hra dopadla co možná nejlépe. Pokud by byl Sapkowskiho svět potupně zprzněn, Geralt by řádil jako černá ruka, což by mnohé zaměstnance CD Projektu jistě stálo krk.

Drakensang: The Dark Eye

Drakensang a Project Gray Company
Zatímco před týdnem jsme se podívali na zoubek Command & Conquer: Tiberium Wars a Disciples 3: Renaissance, z nově oznámených her jsme pro vás tentokrát vybrali RPG Drakensang: The Dark Eye a Project Grey Company. Prvně zmiňovaný titul pochází z dílny berlínského týmu Radon Labs a jeho plná verze by se měla objevit na konci roku 2007. Zatím je bohužel známo pouze několik stručných informací, ale vzhledem ke vzdálenému vydání se není čemu divit. Drakensang je epické RPG, v němž se s partou hrdinů dostanete do rozsáhlého fantastického světa Aventuria. Jedná se o adaptaci populárního německého "papírového" RPG Das Schwarze Auge, z jehož luhů a hájů pocházela i nyní již legendární RPG série Realms of Arkania. Autoři slibují detailně zpracované prostředí, do něhož můžete již nyní nahlédnout prostřednictvím prvního (malého) screenshotu.

Dalším chystaným titulem je epické RPG s pracovním názvem Project Gray Company od Electronic Arts. Ve vývoji je již přes rok a nabídne masivní svět se spoustou questů a postav. Autoři chtějí vytvořit otevřené dobrodružství, v němž si každý hráč půjde vlastní cestou a zabaví se podle svých představ. K dispozici bude spousta příběhových questů, jež vás provedou po několika různých liniích. Budete-li chtít vývoj hlavních událostí ignorovat, můžete se věnovat spoustě vedlejších questů nebo vlastním záležitostem, prozkoumávat rozsáhlý svět a rozmlouvat s řadou postav. Producent Steve Gray z týmu vývojářů vychvaluje umělou inteligenci NPC, jež má být založena na stejné technologii jako v oblíbené strategické simulaci The Sims 2. Uvidíme, jak to všechno nakonec dopadne. "Radiant AI" z Oblivionu rovněž měla být naprosto revoluční a podívejte, jak nakonec dopadla.

Project Grey Company

Dungeons & Dragons Online: Stormreach

Co se děje v trávě...
Láká vás fantasy MMORPG Dungeons & Dragons Online: Stormreach a nevíte, zda mu věnovat svůj drahocenný čas a část drahocenných úsporů? Využijte nabídky společnosti Atari, kteří každému zájemci nabízejí týdenní zkušební trial verzi zcela zdarma. Potřebné informace najdete na oficiální stránce. Podobně se zachovali i Codemasters, kteří nabízejí pětidenního klienta originálního MMORPG RF Online - stačí si jen registrovat službu "Code M Newsletter" a počkat na nabídku downloadu. Veřejně přístupnou betaverzí se chlubí též chystané MMORPG The Legend of Ares. Tato nabídka je určena všem zájemcům, kteří si vytvoří FREE účet na známém serveru FilePlanet.

Radujme se, veselme se! Očekávaná realtimová strategie Rise of Nations: Rise of Legends je GOLD a na pultech obchodů se objeví 9. května (v Severní Americe, evropská verze bude k dispozici o něco později - přesně 26. května 2006). Tato hra je jednou z mála realtimových strategií, kterých se opravdu nemůžeme dočkat. Čeří hladinu klidných vod a přináší spoustu originálních prvků, jež všechny stratégy jistě zvednou ze židle. První dojmy najdete zde.

Jste závislí na internetu a už nevíte, kde stále brouzdat? Mrkněte na novou oficiální stránku taktické akce Brothers in Arms: Hell's Highway od Gearbox Software nebo na homepage vesmírné strategie Star Trek: Legacy od Mad Doc Software.

Pokud bychom měli uvěřit uvedeným předpokládaným vydáním na světoznámých internetových shopech EBgames a GameStop, tak se originální Spore v podání Willa Wrighta a Maxisu objeví 1. února 2007 a datadisku The Burning Crusade pro fantasy MMORPG World of Warcraft se nedočkáme dříve než 2. října 2006. Nu což, je na čase vylevelovat další šedesátku!

Máte stařičkou grafickou kartu a nefunguje vám RPG nářez The Elder Scrolls IV: Oblivion? Vyzkoušejte nový mod OLDblivion, který vaše problémy jednou provždy vyřeší.

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Další z rubriky

V Assassin’s Creed Odyssey nebudete asasínem, ale žoldnéřem bez štítu

Assassin’s Creed Odyssey

Zdánlivě nesmrtelná série Assassin’s Creed letos zavítá do starověkého Řecka, kdy řády templářů a asasínů ještě nebyly...

Metro: Exodus ukáže Rusko zdecimované jadernou válkou

Metro: Exodus

O herní adaptaci značky Metro neslyší naši čtenáři poprvé. Exodus je přímým pokračováním předchozích dílů Metro: 2033 a...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v červenci

Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered edition

Červenec patří v oblasti her k nejslabším měsícům v roce. Přesto jsme si řekli, že zkusíme vybrat pět kousků, které by...Najdete na iDNES.cz