Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tipy na hry: vybíráme dárek k vánocům

  0:03aktualizováno  0:03
Z té záplavy her, která nás ke konci roku tradičně zavalila, vybíráme ty nejlepší.
Fallout 3

Fallout 3

Přemýšlíte o vhodném dárku k vánocům? Proč nevybrat třeba počítačovou nebo konzolovou hru. Bylo by ale chybou volit podle hezkého obrázku na krabici, proto vám překládáme přehled našich tipů na dárek. Každou hru krátce představíme, následuje odkaz na recenzi a naše hodnocení. Ceny her jsou orientační, mohou se lišit podle obchodu. A pokud si nemůžete vybrat, odkážeme vás na sekci recenzí.

Pro vyznavače akcí

 PC, PS3, X360

Dead Space

 Dead Space

Pokud žijete v přesvědčení, že horory se zákonitě musejí odehrávat jen na hřbitovech, v zatuchlých sklepeních nebo chajdách kdesi vprostřed lesů, tak vám hra Dead Space tento názor vcelku jednoduše poupraví. Odehrává se totiž na kosmické lodi v jednom lehce zapadlém kvadrantu a navíc se zde ukazuje, že ve vesmíru skutečně nejsme sami.

Dead Space je v podstatě jen extrakcí toho nejlepšího z filmových i herních hororů. Sám o sobě přináší jen pár nových detailů, ovšem to zábavě rozhodně nebrání. Naopak, hra je příjemně přímočará a atmosférická zároveň, a to se cení. 

Info na BW: PC recenze (84%), PlayStation 3 recenze (85%)
Cena: PC (1099 Kč), PS3 (1399 Kč), Xbox 360 (1399 Kč)


X360

Gears of War 2

 Gears of War 2

Nepřátelské stvůry obvykle útočí z vesmíru, ale v Gears of War vylézají ze země. Lidstvu zbývá už jen poslední bašta na celé planetě, přesto se ale nehodlá vzdát a nepřátelské rase Locustů udatně vzdoruje. Vy se ujímáte role Marcuse Fenixe, jenž se v průběhu hry potkává i se zbytkem partičky známé z prvního dílu a společnými silami jdou zmasakrovat úplně vše, co se jim objeví před rozžhavenými hlavněmi zbraní.

Oproti prvnímu dílu navíc hra obsahuje podstatně zajímavější příběh, jaký se u takto ryze akčních her skutečně jen tak nevidí a který velmi vhodně doplňuje poctivou čistokrevnou akci. Hra pro opravdové chlapy.

Info na BW: Xbox 360 recenze (91%)
Cena: Xbox 360 (1699 Kč)


PS3

Resistance 2

 Resistance 2

A opět boj lidstva proti cizí mimozemské rase, tentokrát Chimérám. Vše je navíc opepřeno tím, že se vše odehrává na Zemi, ale v alternativní historii, kdy druhá světová válka skončila poněkud jinak než ve skutečnosti a plynule se překulila i do padesátých let, kdy lidé začali bojovat pro změnu proti Chimérám.

Oproti prvnímu dílu přináší hra řadu vylepšení jak po stránce hratelnosti a náboje, tak i vizuální přitažlivosti a zároveň se boj o přežití lidské rady přesunul z Londýna na Americký kontinent. Tahle válka je fakt peklo.

Info na BW: PlayStation 3 recenze (92%)
Cena: PS3 (1799 Kč)

Pro stratégy

 PC, X360

Command & Conquer: Red Alert 3

 Red Alert 3 Box

Sovětský svaz stojí na pokraji zániku, ale ještě není všechno ztraceno. Premiér Cherdenko dává rozkaz k použití svého triumfu – stroje času. S tím už není problém najít si samotného Alberta Einsteina a udělat z něj hromádku popela.

Originálních prvků oproti předchozím C&C strategiím zde sice moc nenajdeme, ale to ani nebyl účel. Tuto hru by skutečně neměl minout žádný fanda strategií. Některým z vás budiž i výhodou oficiální český překlad (pouze titulky, dabing naštěstí ne) přímo od výrobce.

Info na BW: PC recenze (80%)
Cena: PC (1099 Kč), Xbox 360 (1399 Kč), na PS3 vyjde hra až příští rok

Pro sportovce

PC, PS3, X360, PS2, PSP

Pro Evolution Soccer 2009

 PES 2009 box

Fotbal Pro Evolution Soccer ani letos nezklamal. Přišel s novým módem „hry za sebe“ a koho by to nezajímalo, tak může opět strávit dlouhý čas u klasiky v podobě Master League, ve kterém se chopíme libovolného týmu a uděláme z něj světovou extratřídu, pokud jí již není.

Na druhou stranu toho hra mohla oproti loňsku přinést trochu více a už konečně doladit neúplné licence. Stále se jedná o nejlepší fotbal na trhu, byť konkurenční fotbal Fifa 09 mu letos pěkně šlape na paty.

Info na BW: PC recenze (80%), XBOX 360 recenze (85%)
Cena: PC (1099 Kč), PS2 (899 Kč), PS3 (1499 Kč), X360 (1499 Kč), PSP (899 Kč)


PC, PS3, X360, PS2

NHL 09

 NHL 09

Zatímco na PC a PS2 se hokejová série NHL pevně drží modelu z předchozích let, který již zdaleka neodpovídá dnešním standardům, na nových konzolích si vede více než dobře. Autoři zapracovali v mnoha ohledech, takže nejenže můžeme při hře pracovat i se samotnou holí, ale tato práce je ještě o kus lepší než posledně.

Zlepšila se i inteligence počítačem ovládaných hráčů, hratelnost byla vyladěna především v obranné fázi a jako velmi příjemný bonus je zde režim Be a Pro, v němž hrajete za jednoho jediného hráče a dění na ledě sledujete jeho očima. A k zahození není ani možnost online hraní, kdy proti sobě může nastoupit až po šesti hráčích na každé straně. PC verzi ale nebrat!

Info na BW: PC recenze (40%), PS3 recenze (85%)
Cena: PC (799 Kč), PS2 (799 Kč), PS3 (1599 Kč), X360 (1599 Kč)


PC, PS3, X360, PS2, PSP

FIFA 09

 FIFA 09

Oproti NHL přišel letošní díl série FIFA alespoň s nějakými vylepšeními i na PC, ale pořád to tam ještě není hra plně odpovídající svým konzolovým verzím. Na konzolích ale letošní díl představuje jedno z největších příjemných překvapení letošního roku, protože autoři vsadili v prvé řadě na jednoduchost a přístupnost širokému spektru hráčů.

Aktuální FIFA tak sice není zni zdaleka tak propracovaná jako konkurenční Pro Evo, ale díky velmi příjemné hratelnosti nabízí opravdu slušnou zábavu, která na fotbal nazírá z poněkud jiného úhlu než konkurence. A rozhodně potěší i přítomnost licencované české ligy a český komentář v podání Míry Bosáka a Petra Svěceného.

Info na BW: PC recenze (75%), PS3 recenze (85%)
Cena: PC (1199 Kč), PS2 (999 Kč), PS3 (1599 Kč), X360 (1599 Kč), PSP (1199 Kč)

Hry na hrdiny

 PC, PS3, X360

Fallout 3

 Fallout 3

Píše se rok 2277 a vy spolu se svým otcem spokojeně obýváte Vault 101, jeden z těch protiatomových krytů, které se tak osvědčily po nukleární katastrofě. Asi byste tu žili do smrti, jen kdyby otec neotevřel velká vrata krytu a nevykráčel ven, aniž by se rozloučil.

Hráči nezbývá než se vydat za ním, ovšem tato červená linka se brzy stane spíše druhořadou. Zapojíte se totiž do zcela nových společenských vazeb a zjistíte, že lidé mají ty samé nešvary i poté, co zažili nejhorší katastrofu v dějinách. Jsou tu válkychtivé i vědecké spolky. Jen si vybrat.

Info na BW: PC recenze (85%), PlayStation 3 recenze (93%)
Cena: PC (1099 Kč), PS3 (1399 Kč), Xbox 360 (1399 Kč)


X360

Fable 2

 Fable 2

Tato hra je svým způsobem dost zajímavým úkazem a to nejen proto, že se dá projít za 20 hodin, ale klidně zde můžete velmi smysluplně strávit klidně i hodin 100. Jedná se totiž příběh, a s trochou nadsázky by se dal použít i výraz simulátor, jednoho konkrétního hrdiny, kterého potkáváme v mládí a pomalu s ním stárneme.

Hra je unikátní i v tom, že mnohé vaše činy mají vliv na další vývoj herního světa. Podle toho, jak se zachováte v malé osadě, zde můžete za pár let najít prosperující město nebo třeba naopak hluboký les. Příjemná je i řada „detailů“, kdy můžete cvičit psa nebo při sexu zplodit a poté vychovávat potomka.

Info na BW: Xbox 360 recenze (90%)
Cena: Xbox 360 (1699 Kč)

Pro závodníky

 PC, PS3, X360

Pure

 Pure

Velmi kvalitní závodní titul, který se stal rozhodně jedním z největších překvapení podzimní sezóny. Snadno přístupné závody zabaví svou kombinací klasiky a trikových prvků na dlouhou dobu.

Pure žádnou licenci nemá, tratě jsou naprosto vycucané z prstu, a to jen proto, aby mohly být pořádně odvazové. Dá se říct, že některé z nich jsou hotovými uměleckými skvosty, které ale nikdy pořádně neobjevíte, protože kolem nich zběsile profičíte a sotva stačíte zamávat.

Info na BW: PC recenze (85%), Xbox 360 (85%)
Cena: PC (899 Kč), PS3 (1399 Kč), Xbox 360 (1399 Kč)


PS3

Motorstorm: Pacific Rift

 Motorstorm: Pacific Rift

Offroadová divočina na sopečném ostrově v Pacifiku patří k tomu nejdivočejšímu, co může závodní žánr nabídnout. Hra pak nabízí tratě v různých prostředích od pláží přes džungli až po lávové planiny a k tomu pestrou škálu motorizovaných prostředků, ve kterých se tu můžete rozmlátit.

Hra ale rozhodně není jen o karambolech, protože jízdní modely všech prostředků jsou sice dost akční, ale stále korespondují s realitou. Proto věřte, že pokud pojedete na motorce, tak si rozjetý náklaďák nebo Monster Truck ani nevšimne, že vás přejel. Naštěstí ale každá trať disponuje řadou různých tras, jejichž výhodnost se řídí podle toho, v jakém typu vozidla se zrovna řítíte.

Info na BW: PlayStation 3 recenze (90%)
Cena: PS3 (1799 Kč)

Pro ty, kteří rádi vybočují z řady

PS3, X360

Mirror's Edge

 Mirror's Edge

Již na první pohled velmi netradiční hra, která ale leckterého hráče zaujmout nemusí. Ačkoliv se totiž tváří jako střílečka z pohledu vlastních očí, ve skutečnosti zde kromě zhruba dvou případů nemusíte vůbec vystřelit.

Proti totalitní vládě totiž ve futuristické metropoli bojujete tak, že rychle běháte, skáčete mezi střechami vysokých budov a při tom předvádíte různé další akrobatické kousky. Často se ale proběhnete i v interiérech a v případě potřeby se můžete dostat i k nějaké té střelné zbrani. Neotřelý herní zážitek pak podporuje i netradiční a vysoce stylové grafické zpracování.

Info na BW: Xbox 360 recenze (85%)
Cena: PS3 (1599 Kč), X360 (1599 Kč)

Vánoce na iDNES.cz

Autor:


Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

Špatná hra dostala horší pokračování. Super Seducer 2 vyniká trapností

Super Seducer 2

Jedna z nejhorších her letošního roku se překvapivě dočkala pokračování. Jak někoho skutečně sbalit vás Super Seducer 2...

RECENZE: F1 2018 jsou vypilované závody formulí a opravdová simulace

F1 2018

Sezona F1 2018 je stále v plném proudu. Díky legendárním Codemasters se jí nyní mohou zúčastnit virtuálně i hráči.

Další z rubriky

Hit, nebo propadák? Nejznámější herní značky čeká nejistý podzim

Battlefield 5

Na podzim bývá obvykle na herním trhu rušno a letošek nebude výjimkou. Ale zatímco u her jako Red Dead Redemption 2...

KOMENTÁŘ: Na připravované hry čekáme čím dál déle. Mrzí to však někoho?

Red Dead Redemption 2

Kdo trochu sleduje aktuální situaci v herním průmyslu, musel si nutně všimnout, že čas potřebný k vývoji moderního...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...Najdete na iDNES.cz